building.lv skaitļos

Lietotāji online24
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Inovācija grunts stiprināšanā : building.lv - par būvniecību Latvijā

Inovācija grunts stiprināšanā

Inovācija grunts stiprināšanā

Beidzot arī Latvijā pieejama grunts stiprināšana ar cementu, kas jebkura būvprojekta pamatus spēj padarīt stingrus un laika zobam nepakļāvīgus visa projekta pastāvēšanas laiku.

autors: Inovācija grunts stiprināšanā
Foto: Inovācija grunts stiprināšanā; autors: Inovācija grunts stiprināšanā
Beidzot arī Latvijā pieejama grunts stiprināšana ar cementu, kas jebkura būvprojekta pamatus spēj padarīt stingrus un laika zobam nepakļāvīgus visa projekta pastāvēšanas laiku. Īpašās grunts stiprināšanas noslēpums ir cements, ko, ja nepieciešams, sapilda zemē līdz pat piecu metru dziļumam, skaidro Jānis Zandbergs, SIA "Zalters" līdzīpašnieks.


autors: Inovācija grunts stiprināšanā
Foto: Inovācija grunts stiprināšanā; autors: Inovācija grunts stiprināšanā
Procesa būtība

Atšķirībā no citiem būvprojektu pamatu nostiprināšanas veidiem, kur izmanto smiltis, ģeotekstilu vai ģeorežģim paredzētos līdzekļus, šajā metodē tiek izmantots cements. Vispirms apbūvējamā objekta teritorijā rūpīgi tiek veikta inžiniertehniskā izpēte, bet tad ģeodēzisko datu analīze. Tas ir vajadzīgs, lai balstam aprēķinātu dziļuma un piesātinātības koeficientu. Kad tas izdarīts, ar speciālu iekārtu (ekskovatoru, kuram kausa vietā ir šneks un galā rotors) apmēram 150 atmosfēru spiediena ietekmē zemē ievada cementu. Tas sajaucas kopā ar zemi, rezultātā iegūstot stabilu grunti, kas spēj izturēt ļoti lielu smagumu un laika gaitā nedeformējas. Vērtīgi, ka šādi nostiprināta zeme nepakļaujas arī laika apstākļiem un arī darba process iespējams līdz pat 25 grādu salam.

Ja zeme ir ļoti purvaina un mitra, to ar cementa palīdzību var padarīt stabilu līdz pat piecu metru dziļumam. Vēl kāda būtiska šīs grunts stiprināšanas metodes pozitīvā iezīme – tā nav pakļauta bažām, ka kādreiz varētu izbeigties tās veikšanai nepieciešamie izejmateriāli, kā tas ir, piemēram, ar smilti, ko pašlaik ļoti plaši izmanto ceļu būvē. Jaunās metodes pamatā ir cements un to, kā zināms, ļoti plaši var iegūt Cemex rūpnīcā, kurai gan pašlaik Saldus rajona Brocēnu pagastā vēl rit celtniecības darbi.

Izvēloties apbūves teritorijai tieši šo grunts stiprināšanas metodi iespējams ieekonomēt laika, naudas un arī cilvēku darbaspēka resursus (visu nepieciešamo teritoriju var apstrādāt arī viens cilvēks un atbilstošā tehnoloģija), kā arī iegūt 100 % kvalitāti. Ja būvprojektiem pamati tiks nostiprināti ar cementu, droši var apgalvot, ka nākotnē nav paredzama uz objekta uzcelto ēku sienu plaisāšana, ēkas šķobīšanās, asfaltā netiks iebrauktas risas un gruntsūdeņi neizskalos bedres.

Turklāt šo metodi pamatoti var uzskatīt arī par vērtīgu ieguldījumu zaļajā būvniecībā, jo cements atšķirībā no vairākiem citiem būvniecībā izmantojamiem materiāliem, ir videi viens no nekaitīgākajiem. Nav nepieciešams apkārt ap darbības lauku nocirst kokus, lai vajadzīgajā trajektorijā izbrauktu smagā tehnika, no purvainām vietām nevajag izvest kūdru, pietiek ar vienu speciālo iekārtu, kas nostiprina lielu zemes laukumu. Iespējams ieekonomēt arī degvielu. Piemēram, viena kubikmetra zemes nostiprināšanai nepieciešams apmēram 30 kilogramu cementa, bet visu darbu var veikt viens cilvēks, vadot ekskavatoru.


autors: Inovācija grunts stiprināšanā
Foto: Inovācija grunts stiprināšanā; autors: Inovācija grunts stiprināšanā
Ievēro:
* Ja līdz šim par būvniecībai labu grunti uzskatīja vidējas un rupjas frakcijas smilti, kurā gruntsūdeņu līmenis ir zemāks par 3 metriem, tad ar jauno grunts nostiprināšanas metodi, kuras laikā izmanto cementu, iespējams nostiprināt jebkuru zemes virsmu.

* Ikviena mājas būvniecība arī pašlaik sākas ar būvpamatnes sagatavošanu. Taču, ja agrāk, lai to nostiprinātu, veidoja mākslīgu pamatni (piesūcinot grunti ar cementu, silikātiem, bitumenu vai darvu), tad tagad tas iespējams piesūcinot zemi tikai ar cementu.

* Diemžēl jaunuzbūvētajam ceļam grūti kalpot vismaz septiņus gadus, ja pamati ar esošajiem materiāliem nostiprināti vidēji piecpadsmit līdz septiņpadsmit centimetru biezumā. Ar jauno tehnoloģiju pamatus kūdrainā vietā var nostiprināt pat līdz piecu metru dziļumam.

Žurnāliste: Krista Akmentiņa

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.