Interjers un dizains: Dolomīta plākšņu izmantošana iekšējai apdarei
Dažādu ķieģeļflīžu un akmens imitāciju izmantošana ir populāra tendence interjeru dizainā. Ar tām var noklāt veselu sienu vai sienas fragmentu, lai atsvaidzinātu interjeru vai nomaskētu kādu defektu. Diemžēl to cena daudzkārt ir šķērslis šo flīžu plašākai izmantošanai. Savukārt dolomīts ir daudz lētāks apdares līdzeklis, salīdzinot ar veikalos nopērkamām ķieģeļflīzēm, ar nosacījumu, ka dolomīts tiek iegādāts to salasot pašu spēkiem kādā no karjeriem. Pašu lasītais daudzšķautnainais dolomīts ļaus jums izveidot neatkārtojamu kompozīciju savā mājoklī. Tomēr nevar noliegt, ka ķieģeļflīzes ir plānākas, vieglākas un daudz ērtāk uzliekamas.
Foto: Interjers un dizains: Dolomīta plākšņu izmantošana iekšējai apdarei; autors: Interjers un dizains: Dolomīta plākšņu izmantošana iekšējai apdareiAttēlā redzamajā virtuves interjerā ar dolomīta plāksnēm ir aplikts skurstenis, kas neglīti izvirzījās sienas vidū 90x40 cm visas telpas augstumā. Tika nolemts šo skursteni no defekta pārvērst efektā, akcentējot to kā virtuves fokusa punktu un apliekot to ar plānām dolomīta plāksnēm. Kompozicionāli dolomīts iesoļo arī blakus esošajā ēdamistabā, kur tiek izvietots divās slejās abās pusēs dekoratīvajai tapetei, tādejādi akcentējot telpas gala sienu.
Ja neesat plānojuši ārzemju ceļojumu un gatavojaties atvaļinājumu pavadīt mājās, būtu īstais laiks uzsākt nelielu avantūru atsvaidzinot virtuves, gaiteņa vai viesistabas interjeru ar dolomīta sienas fragmentu. Ja darīsiet visu pašu spēkiem, tas jums izmaksās tikai tik, cik transports uz karjeru, neliela samaksa par dolomītu un flīžu līme (rēķiniet 7 kg/m2, bet pērciet 5 kg uz kvadrātmetru, ja pietrūks - nopirksiet vēl).
Meklējot dolomītu, jāskatās, lai plākšņu biezums būtu no 1 līdz maksimums 2 cm (1.attēls). Pēc atvešanas mājās dolomīts ir jānoskalo (2.attēls) un jāizvieto uz horizontālas virsmas, lai būtu vieglāk piemeklēt vajadzīgā izmēra gabalu (3.attēls).
Dolomīta uzlikšanai ir šāda kārtība: nelielu sienas fragmentu noklājiet ar flīžu līmi izmantojot roboto špakteļlāpstiņu (esiet uzmanīgi, jo līme ātri cietē), uzklājiet līmi arī uz izvēlētās akmens plātnes un, pieliekot plāksni pāris centimetrus virs paredzamās vietas, stingri piespiežot, ar vibrējošām kustībām ieslidiniet plāksni paredzētajā vietā (4., 5.,6.attēls). Nelielas iemaņas mūrēšanā vai flīžu likšanā būtu vēlamas.
Pēc pāris pirmo plākšņu rindām, flīžu līmei jāļauj sacietēt pirms tiek liktas nākamās kārtas (7. attēls).
Pēc paredzētās virsmas noklāšanas ar dolomīta plāksnēm, līmei ir jāļauj izžūt vairākas dienas, jo tās ir nelīdzenas un līme vietām ir jāklāj biezākā slānī. Pēc līmes nožūšanas var veikt šuvju izlīdzināšanu ar šim nolūkam paredzētu maisījumu.
Gan dolomīta plāksnēm, gan ķieģeļflīzēm ir tikai dekoratīvs efekts, bez funkcionālas nozīmes - tos nevar lietot kā parasto flīžu aizstājēju. Nav ieteicams šos materiālus ieklāt tiešā izlietnes vai plīts tuvumā, jo tauki un ūdens iesūksies plāksnēs un atstās paliekošus traipus.
Interjera dizainere Dace Druva