Intervija ar Agritu Kalnozolu- uzņēmuma Monesis direktori
Uzņēmums "Monesis" darbojas divās jomās: -Apstādījumu projektēšana un ierīkošana.Piedāvā visu, kas saistīts ar dārza un ierīkošanu- veido plānus, skices , projektus, konsultē, ierīko un kopj dārzus; - Ziedu tirdzniecība , telpu noformēšanu ar ziedu kompozīcijām , telpaugiem , ziedu piegāde pēc pasūtījuma , kāzu un bēru floristika u.c.
Foto: Intervija ar Agritu Kalnozolu- uzņēmuma Monesis direktori; autors: Intervija ar Agritu Kalnozolu- uzņēmuma Monesis direktoriKā notiek dārza projektēšana?
Kad cilvēks, kuram pieder dārzs, izlēmis to iekārtot un vēlas to uzticēt profesionāļiem, tad tikai atliek izvēlēties uzņēmumu , kas šo uzdevumu varētu veikt. Parasti vispirms braucam apskatīt projektējamo teritoriju , veicam nepieciešamos mērījumus un fotofiksācijas, vērtējam esošo ainavu , iepazīstamies ar pasūtītājiem , uzklausām viņu vēlmes dārza telpas organizēšanā . Tad top skices - parasti vairākas. Skices sevī satur ļoti dažādas iespējas un variantus, no kuriem klients nākošajā tikšanās reizē var izvēlēties sev visatbilstošāko. Uz izvēlētā varianta bāzes top gala rezultāts- apstādījumu projekts.
Vai dārzu ierīkošanu vairāk pasūta privātpersonas vai uzņēmumi?
Vairāk tomēr privātpersonas, bet arī uzņēmumi rūpējas par savu teritoriju sakārtošanu.
Vai pasūtījumi ir arī ārpus Rīgas?
Patiesībā pašā Rīgā pasūtījumu ir salīdzinoši mazāk. Vairāk ir Rīgas rajonā- Jūrmalā, Ķekavā, Ādažos, Baltezerā , Saulkrastos u.c.
Jūs esat veikuši arī dārzu rekonstrukcijas. Kā notiek dārza rekonstrukcija?
Ja pirms vairākiem gadiem ir ierīkoti stādījumi, bet , gadiem ejot , kāda apstādījumu funkcija zaudē savu nozīmi vai rodas nepieciešmība papildināt augu sortimentu, mainīt vai papildināt mazās arhitektūras formas u.tml. Lielos vilcienos tiek atstāts esošais, liekot tikai jaunus akcentus.
Vai bieži gadās, ka klientam nepatīk izstrādātais projekts?
Nevarētu teikt, ka nepatīk projekts . Ļoti svarīgi katram pasūtītājam izveidot tādu dārzu, kurā viņš varētu ērti justies , lai tas būtu gan dekoratīvs, gan funkcionāls, lai dārzs nebūtu apgrūtinājums ( jo dārza uzturēšanai ir vajadzīgs laiks un līdzekļi ). Tāpēc parasti neveidojas divi vienādi dārzi, jo arī katrs cilvēks ir atšķirīgs, arī gaumes ir atšķirīgas. Jāiziet vairākas dārza plānošanas stadijas, līdz tiek atrasts piemērotākais variants. Tas ir normāli, jo svarīgs jau ir gala rezultāts. Varu tikai novēlēt katram pasūtītajam atrast īsto ainavu arhitektu vai daiļdārznieku sava dārza veidošanai.
Raugoties uz skaistajiem, perfekti izzīmētajiem projektiem pie Jūsu biroja sienām, rodas jautājums: vai parasti šie projekti tiek tik pamatīgi izstrādāti?
Jā, gandrīz vienmēr. Reizēm gan veidojam tikai skices, tā ir gadījumos, kad pasūtītājs izvēlas tikai dārza ierīkošanas darbus, bet pats plāns ir mazsvarīgs , tad veidojam vienkāršas skices tikai priekš sevis , lai varētu organizēt darba procesu.
Cik cilvēku strādā pie Jums?
Pašlaik ziemas sezonā darbinieku nav daudz. Pagājuša gadā pavasara , vasaras un rudens sezonā bija apmēram 35 darbinieki. Šogad pavasarī darbinieku varētu būt pat vairāk.
Ko Jūs darāt ziemā? Dārza darbi taču galvenokārt notiek pavasarī, vasarā, rudenī.
Ziemā notiek projektēšanas darbi, ziedu tirdzniecība, koku un krūmu vainagu veidošana, zāģēšanas darbi, inventāra sakārtošana, pārskatīšana u.c
Tomēr arī tagad norunāt ar Jums interviju nemaz nenācās viegli. Tātad arī tagad darāmā pietiek?
Nu tā ir. Notiek intensīvi projektēšanas darbi. Pašlaik tuvojas sezona, meklējam arī jaunus darbiniekus.
Kurš ir tas brīdis, kad pasūtītājam jāsāk domāt par dārza izveidošanu, lai uz pavasari varētu uzsākt darbus?
Vajadzētu domāt septembrī, oktobrī, ziemā jau ir nedaudz par vēlu, jo tad mēs nevaram pietiekoši labi vērtēt esošo situāciju dārzā. Ļoti labi šo darbu veikt , kad kokiem vēl ir lapas. Mums ir svarīgi redzēt arī gaismas un ēnas attiecības dārzā.
Vai klienti apzinās, ka par šīm lietām jādomā laikus? Vai nav tā, ka izdomā pēdējā brīdī un tad tūlīt un uz vietas vajag gatavu dārzu?
Pēdējā laikā šī situācija arvien uzlabojas. Klienti arvien vairāk izprot šīs lietas un saprot, ka laba dārza izveidošanai ir nepieciešams laiks. Protams arī tagad gadās, ka tajās dienas, kad uzspīd saulīte, jūtama daudz lielāka rosība nekā parasti- manuprāt tas ir ļoti jauki.
Vai klienti paši aktīvi iesaistās dārza tapšanā?
Jā, pārsvarā klienti ir aktīvi. Citādi nemaz nevar izdoties labs projekts. Klienta vēlmes cenšamies apvienot ar dārzu iekārtošanas principiem un projektētāju idejām, dažreiz arī jāspēj rast kompromisu .
Kā Jums šķiet, kas ir svarīgāk- pareizi ierīkot dārzu vai pareizi to kopt?
Man liekas, ka ierīkošanai un kopšanai ir vienlīdz svarīga nozīme. Ja dārzs ir pareizi ierīkots, to kopt ir vieglāk.
Jūs nodarbojaties arī ar ierīkoto dārzu kopšanu. Vai klienti bieži izvēlas Jūs par dārzu kopējiem?
Agrāk izvēlējās retāk, tagad ļoti bieži.
Cik bieži ir jākopj dārzs?
Ja mēs paši arī pļaujam zālienu, tad mēs braucam vienu reizi nedēļā. Ja zālienu pļauj paši saimnieki, mēs braucam reizi divās nedēļās. Kad augi ir ieauguši, dobes izveidotas, kopt var arī nedaudz retāk.
Ar cik lielām izmaksām jārēķinās klientam, kurš vēlas izveidot dārzu?
To ir grūti šobrīd pateikt . Viss ir ļoti atkarīgs no situācijas- no klienta vēlmēm, iespējām, no tā, kādā stāvoklī ir dārzs.
Vai dārzs arī ziemā ir kaut kādā veidā jākopj?
Ziemā, kad spīd spoža saule, atsevišķi augi ir jānoēno, parasti gan to izdarām jau rudenī. Ziemā notiek arī zaru izgriešana , vainagu veidošana . Šogad, piemēram, vētra salauza daudz zarus. Zarus zāģēt ziemā ir ērtāk.
Vai ir iespējams runāt arī par dārzu ierīkošanas modi?
Jā.
Kas, piemēram, šobrīd ir modē?
Dažus gadus atpakaļ, kad kļuva pieejami dažādi mūžzaļie augi, veidojās tendence visos dārzos stādīt mūžzaļos augus. Ja kāda lieta ir pārāk lielos daudzumos - tā nomāc. Šobrīd katrs cilvēks vēlas savā dārzā kaut ko individuālu, vairs nav kā agrāk- kaut ko noskatīja no kaimiņa un to arī vēlējās savā dārzā. Vēl nesen iecienīti bija japāņu un ķīniešu dārziņi. Tomēr katrs pašlaik savu dārzu cenšas veidot ļoti individuāli , iekļaujoties apkārtējā vidē.
Uz kādiem pasūtītājiem vairāk orientējaties- uz turīgajiem vai vienkāršiem?
Pasūtītāji ir ļoti dažādi - arī mērķa sasniegšanas iespējas ir ļoti dažādas.
Vai varat piedāvāt risinājumus par dažādām izmaksām?
Jā. Bieži vien klientam nepieciešama tikai konsultācija. Mēs aizbraucam pie klienta, izrunājamies, palīdzam atrast risinājumus. Konsultācija var izmaksāt ap 20-40 latiem. Projekts izmaksātu sākot no 200 latiem.
No kurienes ņemat augus, ar kuriem strādājat?
Pārsvarā ņemam augus no vietējiem ražotājiem. Ievedam no ārzemēm reti un tikai to, ko nevar nopirkt pie vietējiem audzētājiem.
Vai no vietējiem ņemt ziedus ir izdevīgāk vai tas ir tikai principa jautājums?
Tas nav tikai principa jautājums. Tie tomēr ir mūsu klimatiskajos apstākļos audzēti augi, kas labāk piemēroti mūsu videi. Mums jāizvēlas augi, kas ir dzīvotspējīgi. Ir arī gadījumi, kad klients izvēlas ko eksotisku, tad viņš pats arī uzņemas atbildību par augu, pats uzņemas garantiju.
Vai tiešām varam runāt arī par garantijām augiem?
Jā, mums ir jāgarantē, ka augs dzīvos paredzētājos apstākļos. Ja esam ieprojektējuši palmu vai banānkoku, mums par to jāuzņemas atbildība. Mums jāprojektē tikai videi atbilstoši augi.
Kā Jūs pati esat nonākusi līdz uzņēmuma veidošanai?
Es mācījos Bulduru dārzkopības skolā, nodarbojos gan ar floristiku, gan ar daiļdārzniecību. Nevarēju izprast, kam vajadzētu vairāk pievērsties, tāpēc arī sāku ar abiem. Tagad tā ir ļoti labi- ziemā vairāk uzmanības tiek floristikai un veikaliem, vasarā- apstādījumu ierīkošanai. Tomēr dārzkopība ir sirdij tuvāka.
Vai apstādījumu ierīkošana varētu būt arī izdevīgāka?
Jā, arī izdevīgāka
.
Vai uzreiz pēc skolas beigšanas nolēmāt dibināt savu uzņēmumu?
Nē, pēc tam strādāju dažādās vietās- ziedu veikalā, arī individuāli ierīkoju un projektēju dārzus, bet nu jau vairāk kā 4 gadus pastāv "Monesis". Pati ar ziediem un daiļdārzniecību nodarbojos jau aptuveni 12 gadus.
Kādi bijuši šie 4 gadi?
Lēnām, pamazām, nemitīgi kāpjam kalnā. Pašlaik arvien vairāk cilvēki nodarbojas ar celtniecību, līdz ar to rodas lielāka nepieciešamība veidot dārzus.
Vai Jums pašai ir dārzs?
Ir.
Kāds tas ir?
Tas ir apmēram 800 kvadrātmetru liels. Dārzs top lēnām un pamazām. Ir daudz dažādu domu un ideju, bet parasti jau sanāk tā, ka priekš sevis atliek vismazāk laika. Manā dārzā aug ļoti dažādi skuju un lapu kokaugi , ir arī zāliens. Man ļoti patīk viengadīgās puķes- tās gan ir vasarā ir ļoti daudz.
Kuras ir Jūsu mīļākās puķes?
Šodien man patīk orhidejas. Dārzā parasti izvēlos petūnijas, alises , lobēlijas , puķu tabakas- man patīk smaržojošas puķes un, lai tās veidotu intensīvus krāsu laukumus.
Vai nav tā, ka veidojot projektu gribas tajā ielikt augus, kas pašai labāk patīk?
Vienmēr. Bet projektu veidojot vienmēr sākumā noskaidroju klienta vēlmes, uzzinu, kas viņam patīk vai nepatīk. Tomēr tiek ielikti vairāk tie koki un augi, kas pašai labāk patīk.
Man vienmēr licies interesanti, kur ziedu veikali liek ziedus, kuri novīst? Un vai tā rodas lieli zaudējumi?
Zaudējumi ir vienmēr, ar to ir jārēķinās. Tos ziedus, kurus var kaltēt, mēs kaltējam un izmantojam sausajās kompozīcijās. Grūtāk šajā ziņā ir vasarās, ziemās cilvēki pērk vairāk un ziedi arī tik ātri nenovīst.
Šobrīd aktuāla ir izstāžu tēma.
Jā, mēs piedalīsimies izstādē "Dārza dizains" Dailes teātrī, domājam arī par dalību izstādē "Dārzs un flora" Ķīpsalā.
Cik vērtīga ir tāda piedalīšanās izstādēs?
Dalība izstādēs ir ļoti vērtīga. Tiešais kontakts ar cilvēkiem ir ļoti svarīgs, turpat varam tikties un izrunāt svarīgas lietas, apskatīt jau gatavus dārzu plānus projektus.
Kā izdomājāt veidot sadarbību ar būvniecības portālu?
Pirms apmēram diviem gadiem izlasīju informāciju par portālu kādā arhitektūras žurnālā. Tas ieinteresēja un man likās, ka šī informācija arī mums varētu būt nozīmīga.
Ko vēl Jūs gribētu piebilst pie visa, ko runājām?
Laikam nepateicu, ka šajā pavasarī plānojam pārvākties uz jaunām, plašām telpām Juglas ezera krastā. Šeit (A. Čaka ielā) mums paliks tikai ziedu veikals.
Linda Tunte
www.building.lv