building.lv skaitļos

Lietotāji online31
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
Intervija ar Kārli Cielavu - firmas "IONICA" projektu vadītāju : building.lv - par būvniecību Latvijā

Intervija ar Kārli Cielavu - firmas "IONICA" projektu vadītāju

Cilvēki joprojām izvēlas tradicionālāko apsildīšanas veidu- radiatorus, taču istabas vēdināt ar atvērtu durvju un logu palīdzību gan vairs nav moderni. Izpratne par telpu ventilāciju ir mainījusies, tāpat laikam līdzi mainās arī firma "IONICA".

Intervija ar Kārli Cielavu - firmas "IONICA" projektu vadītāju.



Kādus pakalpojumus piedāvā firma "IONICA"?
Firma "IONICA" piedāvā visus inženiertīklus - vēdināšanu, apkuri, dzesēšanu, elektromontāžu. Veicam arī iekārtu montāžu, projektējam un sniedzam konsultācijas. Nesen ienācis jaunums ir BMS- automatizācijas sistēma, ar kuras palīdzību tiek kontrolētas komunikācijas un daudzas citas lietas. BMS tiek plaši pielietots lielās būvēs, kā arī privātmājās.

Kas ir BMS?
BMS-ā tiek kontrolēti inženiertīkli. Piemēram, ja cilvēks ofisā aizmirst izslēgt gaismu, bet pats aiziet prom, tad operators kompjūtera ekrānā redz, ka cilvēks ir aizgājis, bet kabinetā vēl deg gaisma. Operators var atslēgt šo gaismu, vai arī programma var to izdarīt automātiski. Šī principā nav sarežģīta sistēma un lietotāja vajadzībām to var adaptēt pavisam viegli uztveramu. Nedaudz vienkāršāka ir klimata sistēmas BMS, kad uz ekrāna var nolasīt visus iespējamos parametrus- cik daudz svaiga gaisa tiek padots, tā temperatūra, utt., kā arī regulēt gan ar rokas vadību gan automātiski ar programmentu vadību sistēmas darbību un tās atdevi jebkurā laikā vienībā. Šī sistēma ir vairāk paredzēta lielām ēkām, kurās ir vairākas telpas. Retāk tā tiek izvēlēta privātmājai. Taču arī privātmājās šī sistēma ir ļoti ērta- piemēram, ja biznesa cilvēks bieži brauc uz ārzemēm, ar šīs sistēmas palīdzību viņš var visu kontrolēt- ierodoties no komandējums, viņam jau ir uzvārījusies kafija, telpas sasildītas. Sistēma darbojas līdz pat tādiem sīkumiem. Principā vislielākā vērtība šīm sistēmām ir energo resursu ekonomija, ko tā dod un ko palīdz izveidot tieši precīzi aprēķinātas vadības un precīzi izmantoto, bet nepārtērēto resursu dēļ. Piemēram Anglijā "British Gas" ēkā šādi sasniedz neticamu rezultātu - mūsu kompanjoni tur panāca 37% ietaupījumu gadā salīdzinoši ar to pašu sistēmu ekspluatācijas izdevumiem pirms BMS uzstādīšanas.

Kādā veidā notiek šī kontrolēšana?
Vairākās vietās ir izvietotas dažādas ierīces, kuras kontrolē attiecīgās lietas. Rezultāti parādās uz monitora. Uz ekrāna var redzēt temperatūras katrā istabā un daudz citu informāciju, kaut vai to ka ir izdegusi spuldzīte, vai logs ir neaizvērts, līdz pat datu aizsardzības sistēmām.

Šī BMS sistēma liekas ļoti sarežģīta. Vai jebkurš klients to var izprast?
Jā, sistēma ir sarežģīta, taču tad, kad tā ir ierīkota, visas iekārtas saliktas, klientam iedota lietošanas instrukcija, tad tas vairs nav sarežģīti. Klients pats var uzstādīt vēlamos parametrus. Ja sistēmā ir kāda kļūda, kāda ierīce iziet no ierindas, ekrānā uzreiz par to parādās informācija. Ja klients neprot vai nevēlas bojājumus labot pats, viņš zvana mums un mēs rūpējamies par problēmas novēršanu.

Cik izmaksā BMS ierīkošana?
Precīzu cenu nav iespējams pateikt, tas ir atkarīgs no pieslēdzamo komunikāciju skaita.

Vai šī sistēma ir vairāk paredzēta turīgajiem cilvēkiem?
Tas vairāk paredzēts lieliem uzņēmumiem, lielām celtnēm, kaut gan taupīt var arī mazs birojs - viss atkarīgs no vajadzībām un apjoma. Parastā dzīvoklī nekas tāds nemaz nav nepieciešams, lai gan ir sistēmas, kas var palīdzēt padarīt, piemēram, mājas elektrosistēmas "gudras" - teiksim tā - tās var rīkoties atbilstoši dažādi nodotām komandām un veidot loģiskās ķēdītes.

BMS Latvijā ir kaut kas jauns...
Jā. Latvijā šī sistēma ienākusi pēdējo 2 gadu laikā. Pieprasījums pēc BMS ļoti strauji aug.

"IONICA" piedāvā samērā plašu un daudzveidīgu pakalpojumu spektru- apkure, vēdināšana, dzesēšana, BMS u.c. Kā veidojies šis apvienojums?
1993. gadā firma sāka tikai ar ventilācijas un dzesēšanas iekārtu tirdzniecību un uzstādīšanu. Bija arī vairāki projekti celtniecībā. Pamazām tika uzkrāta pieredze. Taču ar laiku attīstoties klāt nāca arī elektroapgāde, apkure un viss pārējais. Šāds pakalpojumu spektrs ir veidojies pamazām, uzņēmumam attīstoties.

Vai paši veicat arī visu sistēmu uzstādīšanu un apkalpošanu?
Jā, mums ir servisa dienests, kurš to visu dara. Parasti slēdzam apkalpošanas līgumu ar klientu. Ar pasūtītājiem pārrunājam arī garantijas laiku. Ir atsevišķas lietas, piemēram, vēdināšanas filtri, kuriem garantiju nedodam (nevar zināt, kādos apstākļos tie atradīsies un cik ātri nolietosies).

Kā ir ar jaunbūvēm? Vai par vēdināšanu, apkuri un citām sistēmām tiek domāts jau mājas celšanas laikā?
Pārsvarā par šīm lietām domā jau būvējot māju. Taču ir arī tādi gadījumi, kad, piemēram, privātmājās, par inženiersistēmām celtniecības laikā ir aizmirsts. Kad cilvēki beidzot saprot, ka nepieciešams ierīkot vēdināšanas vai dzesēšanas iekārtas, tad izmaksas ir sadārdzinājušās, jo uzstādīt iekārtas ir daudz sarežģītāk. Tādēļ par ventilāciju un tamlīdzīgām, lietām ir vērts domāt jau projektēšanas stadijā.

Ir dzirdēts apgalvojums, ka tik ilgi, kamēr mājām būs plastmasas logi, ventilācijas firmām darba netrūkst. Vai tas tā ir?
Jā, tā ir taisnība. Daudzi klienti nāk un saka, ka kopš ielikti mājai plastmasas logi, telpās nav ko elpot. Plastmasas logi hermētiski noslēdzas un telpa nevēdinās.

Plastmasas logu ražotāji saka, ka šī problēma ir risināma, ja logus uzstādot atstāj nelielu atstarpi, pa kuru ieplūst gaiss...
Cilvēkiem, kuriem ir maz naudas, nekas cits neatliek. Taču tas nav risinājums, jo vasarā tas varētu nebūt jūtams, taču ziemā pa šo atstāto malu nemitīgi plūdīs iekšā aukstais gaiss.

Kādus ventilācijas veidus "IONICA" piedāvā?
Veidi ir ļoti dažādi. Tradicionālākās ir ventilācijas iekārtas ar siltuma maiņiem. Tā ir enerģijas ekonomija- siltais, sasmakušais gaiss savu siltuma atdod no āra ienākošajam vēsajam gaisam (īpaši būtiski tas ir ziemā). Ir panākta ļoti pamatīga enerģijas taupīšana. Ir arī lētākas un vienkāršākas ventilācijas iekārtas, taču tās patērē vairāk elektroenerģijas, to visu aprēķinot, mēs iesakām labāk izvēlēties siltummaiņu iekārtas, kuras patērē mazāk elektrības.

Liekas, ka daudzviet ar telpas vēdināšanu tiek saprasta visu logu un durvju atvēršana, ļaujot caurvējam izpūst visas telpas. Kādi trūkumi piemīt šādai vēdināšanai?
Jā, īpaši padomju laikā šī bija pavisam normāla parādība, kad ventilācijas tika nodrošināta caur logiem un durvīm. Taču šādā veidā tiek zaudēta enerģija- ziemā caur logiem izplūst siltums, vasarā iekšā nāk karstums.

Kādi ir populārākie un pieprasītākie apsildīšanas veidi?
Joprojām populārākie ir radiatori. Taču ir arī gadījumi, kad ir vēlamas siltās grīdas, piemēram, vannas istabās. Lielajos hipermārketos bieži izmanto griestu paneļus, kuros ir infrasarkanais izstarojums, kas siltumu nodod tieši uz ķermeni, tas nesilda gaisu, bet virsmas, tā nav sarežģīta sistēma un tai ir daudz plusu ja telpa ir ar augstiem griestiem - enerģija nepazūd augšā, bet gan vēlamā zonā.

Vai šāda veida apsildīšana nav kaitīga cilvēkam?
Patiesībā jau kaut kādu kaitīgumu var atrast ikvienā lietā. Taču valstī pastāv dažādas būvniecības un sanitārās normas, ka neļauj strādāt ar kaitīgiem materiāliem. Bet nevajag jaukt jēdzienu izstarojums ar kaitīgiem izstarojumiem - te ir runa par visparastāko infrasarkano gaismas spektru - kas ikdienā ir tie paši siltuma stari - kas nāk no saules vai jebkura sildītāja.

Apkure ir vairāk paredzēta aukstam laikam, ventilācija un dzesēšana it kā siltam. Vai cilvēki vadās pēc vecās parunas: Kal ratus ziemā, ragavas vasarā?
Attiecībā uz ventilāciju un dzesēšanu, cilvēki vēl joprojām "ratus taisa vasarā". Protams, tas neattiecas uz lielajām būvēm, kur par visu tiek domāts jau laikus.
Ar apkuri šī izpratne ir nedaudz citāda, par to pārsvarā tiek domāts jau laikus. Cilvēks vispār ļoti mīl siltumu, tāpēc vienmēr domā par veidiem, kā to nodrošināt. Vēdināšanas nepieciešamību ir nepieciešams skaidrot.

Vai esat pamanījis kaut kādas tendences ventilācijas jomā Latvijā?
Juku laikos viss bija it kā panīcis, līdzekļu trūka. Pēc tam viss palēnām sāka notikt. "IONICA" bija viena no pirmajām firmām, kas šajā jomā sāka darboties.
Vēl viena no tendencēm varētu būt tā, ka tagad arvien vairāk izmanto labus un kvalitatīvus materiālus, iekārtas, bet mazāk, tādus kuri ātri nolietojas. Cilvēkiem arvien būtiskāka kļūst kvalitāte.

Nosauciet lielākos "IONICA" objektus!
"Alfas" tirdzniecības nams, "Latvijas Mobilā Telefona" administratīvā ēka, Kongresu nams, Ventspils augstskola, Juridiskā augstskola, vairāki objekti Lidostā Rīga un Latvijas Gaisa Satiksmē, kā arī vairākas bankas un to filiāles. Patiesībā objektu ir bijis ļoti daudz. Kopumā mums drīz būs jau 500 vai 600 objektu ieskaitot tos kas veikti Viļņā, Maskavā, Kopenhāgenā.

Kādās asociācijās ir iesaistījusies "IONICA"?
Latvijas Būvnieku asociācijā.

Un kā ir ar sertifikātiem, kvalitātes garantiem?
ISO sertifikāts mums pagaidām vēl nav. Par to tiek domāts, plānojam šo sertifikātu iegūt tuvākajā nākotnē. Visi materiāli un iekārtas, ar kurām strādājam, ir sertificētas. Ir arī kuriozi gadījumi, kad izmantojam iekārtu, kura sertificēta daudzās valstīs, bet Latvijā ne, tad šo iekārtu šeit izmantot nedrīkst. Bet Latvijā nemaz nav speciālistu, kuri varētu visas iekārtas sertificēt.

Ar kādiem kurioziem vēl ir nācies saskarties darbā?
Man prātā nāk kāds tehniskas dabas kuriozs, kuru līdz galam izpratīs tikai profesionāļi. objektā izveidojām sistēmu ar freona dzesēšanu, pēc kāda laika zvanīja sašutis pasūtītājs un rājās, ka pa sienu tekot freons. Firmā tas izraisīja lielu jautrību. Freons nevar tecēt pa sienu- tas atmosfēriskajos apstākļos ir gāze, kā gāze var tecēt pa sienu!?

Cik ilgi Jūs jau strādājat firmā "IONICA"?
Strādāju te jau piecus gadus. Sākumā darbojos tikai kā montāžnieks. Mēs bijām tikai 5 vai 6 montāžnieki mūsu brigādē un taisījām nelielas sistēmas. Tagad uzņēmums ir ļoti mainījies un sasniedzis augstu līmeni. Šobrīd uzņēmumā strādā vairāk kā 100 cilvēki. Pagājušā gada apgrozījums bija 2,5 miljoni latu.

Kas ir Jūsu dzinulis darbā? Kas Jums rada patiku strādāt?
Mani saista lielās izaugsmes iespējas. Arī sistēmas, ar kurām strādājam, pašas par sevi ir ļoti interesantas. Daudzi cilvēki tagad aizraujas ar spēli Tetris, kur viens uz otra ir jāliek klucīši, cenšoties panākt pēc iespējas labāku rezultātu, mūsu darbs ir ļoti līdzīgs. Ieejot pabeigtā objektā, rodas ļoti patīkama gandarījuma sajūta. Tas arī uzmundrina darbam.

Vai Jūs šovasar jau bijāt atvaļinājumā?
Patiesībā jau parasti atvaļinājumam man īsti nav laika. Šovasar gan es biju nelielā atvaļinājumā.

Ko Jūs darāt, kad nestrādājat? Kā pavadāt brīvo laiku?
Man ir ģimene, 2 bērni, tādējādi brīvais laiks ir aizpildīts. Darbavietā laiku pa laikam notiek dažādi izklaides pasākumi. Katru sestdienu ikviens mūsu firmas darbinieks var iet spēlēt basketbolu, iet uz saunu. Organizējam arī, piemēram, boulinga turnīrus. Tas ir ļoti interesanti. Protams, bieži vien ir patīkami atpūsties arī kopā ar draugiem, kas nav darba kolēģi.


Linda Tunte
www.building.lv


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.