Intervija ar Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Lauku inženieru fakultātes dekāna vietnieku mācību darbā Kārli Siļķi
Intervija ar Latvijas Lauksaimniecības Universitātes
Lauku inženieru fakultātes dekāna vietnieku mācību darbā
Kārli Siļķi
Kādas specialitātes var apgūt LLU Lauku inženieru fakultātē?
Pie mums, Lauku inženieru fakultātē, var apgūt zemes ierīcību, būvniecību, ainavu arhitektūru un plānošanu un vides un ūdenssaimniecību šādās septiņās LLU Senāta 1999.g. apstiprinātās un 2000. un 2001.g. akreditētās pamatstudiju programmās:
* Zemes ierīcības augstākā profesionālā piecgadīgā studiju programma (arī neklātienes) ar tiesībām turpināt studijas maģistratūrā.
* Būvzinātnes akadēmiskā (bakalaura) četrgadīgā studiju programma.
* Būvniecības augstākā profesionālā piecgadīgā studiju programma neklātienes studijām.
* Būvniecības augstākā profesionālā piecgadīgā studiju programma ar tiesībām turpināt studijas maģistratūrā.
* Vides zinātņu akadēmiskā (bakalaura) četrgadīgā studiju programma videssaimniecībā un inženierzinātnēs.
* Vides un ūdenssaimniecības augstākā profesionālā piecgadīgā studiju programma ar tiesībām turpināt studijas maģistratūrā.
* Ainavu arhitektūras un plānošanas augstākā profesionālā piecgadīgā studiju programma ar tiesībām turpināt studijas maģistratūrā.
Šo fakultātes septiņu programmu daudzveidību ļoti pozitīvi vērtē studenti, absolventi un arī darba devēji.
Kādai ir jābūt iepriekšējai sagatavotībai un izglītībai?
Lai iestātos LLU, nepieciešams vispārējo vidējo izglītību apliecinošs dokuments.
Pastāstiet, lūdzu, par mācību procesu - kā notiek mācības, kādi priekšmeti tiek apgūti, vai līdzās teorētiskajām nodarbībām studenti tiek sagatavoti arī praktiski?
Pirmajos divos gados studenti apgūst nepieciešamās pamatzināšanas. Līdzās obligātajiem priekšmetiem augstskolā ir arī izvēles priekšmeti, kuri ļauj studentam pašam veidot savu specializācijas virzienu atbilstoši interesēm un pieprasījumam. Ir arī mācību prakses, kurās studenti darbojas praktiski, balstoties uz mācību gada laikā apgūtajām zināšanām. Mūsu fakultātē galvenie speciālie priekšmeti ir mērniecība, būvniecība, ainavu arhitektūra, ūdenssaimniecība, ko apgūst visu specialitāšu studenti, bet, protams, šo priekšmetu pamatā ir matemātika un fizika, kā arī neiztikt bez rasēšanas, zīmēšanas un ķīmijas.
Studentiem būtu interesanti uzzināt par uzņemšanu universitātē. Pastāstiet par to!
Iesniegumus klātienes un neklātienes studijām LLU pieņem no 2001.gada 2.jūlija līdz 24.jūlijam.
Iesniedzot dokumentus, jāuzrāda:
* dokuments par vidējo izglītību - atestāts vai diploms ar sekmju izrakstu (oriģināls);
* medicīniskā izziņa
* 4 fotokartītes (34 cm)
* ja mainīts uzvārds - uzvārda maiņu apliecinoša dokumenta noraksts;
* pase;
* dokumenti, kuri ļauj pretendēt uz iestāšanos ārpus konkursa.
Konkurss studijām klātienē notiek divās grupās. Pirmajā grupā bez iestājpārbaudījumiem konkursā var piedalīties reflektanti, kuriem sekojošu 3 atzīmju summa - atestāta (diploma) gada vidējā atzīme, gada vidējā atzīme dzimtajā valodā un gada vidējā atzīme fakultātes noteiktā priekšmetā - nav mazāka par 18 ballēm, bet Ekonomikas fakultātē un Informātikas institūtā - 24 ballēm. Otro grupu veido reflektanti, kuriem 3 minēto atzīmju summa ir mazāka par 18 ballēm, bet Ekonomikas fakultātē un Informātikas institūtā - par 24 ballēm. Līdzdalībai konkursā viņi kārto pārbaudījumu studiju programmas noteiktajā priekšmetā.
Ārpus konkursa studijām klātienē par budžeta finansējumu uzņem:
* LR izglītības un zinātnes ministrijas akceptēto starptautisko un republikas olimpiāžu pirmo triju vietu ieguvējus pēdējo trīs mācību gada laikā, kā arī LLU organizēto speciālo priekšmetu konkursu pirmo triju vietu ieguvējus radniecīgajā specialitātē, ja augstāk minēto trīs atzīmju summa ir vismaz 18 balles (Ekonomikas fakultātē un Informātikas institūtā - 24 balles);
* Sekmīgos LLU Pirmsaugstskolas izglītības nodaļas absolventu, saskaņā ar nodaļas nolikumu fakultāšu noteiktā limita ietvaros;
* No obligātā militārā dienesta atvaļinātos karavīrus ar vidējo izglītību, kuriem augstāk minēto trīs atzīmju summa ir vismaz 18 balles (Ekonomikas fakultātē un Informātikas institūtā - 24 balles), vai pēc sekmīgi nokārtota iestājpārbaudījuma, ne vēlāk kā divus gadus pēc atvaļināšanas.
Neklātienē konkurss notiek, ballu summā ieskaitot tās pašas 3 atzīmes, kā attiecīgajā studiju programmā klātienē, bez ballu summas ierobežojuma noteiktajā uzņemšanas limitā.
Katrā specialitātē ir noteikts skaits studentu, kuru studijas finansē valsts budžets, bet tie, kas neiztur konkursu uz valsts atmaksātajām studijām, var studēt par saviem līdzekļiem. Šo studentu skaits ir ļoti ierobežots. Maksas studentiem ir iespēja ņemt kredītu bankā.
Cik liels ir konkurss?
LLU nav nevienas fakultātes, kurā varētu uzsākt studijas bez konkurences. Vidēji uz pamatstudijām klātienē konkurss ir 2,49 cilvēki uz vienu vietu, bet neklātienē - 2,04.
Cik studentu šobrīd mācās Lauku inženieru fakultātē?
Pašreiz LLU Lauku inženieru fakultātē klātienē studē 421 students. No tiem zemes ierīcības specialitātē - 81, būvniecības specialitātē - 170, vides un ūdenssaimniecības specialitātē - 58, ainavu arhitektūras un plānošanas specialitātē - 112.
Vai daudz studentu nāk no citām pilsētām?
Jā, studenti šeit studē no visas Latvijas, gan no pilsētām, gan no lauku teritorijām.
Kā studentiem tiek nodrošināta dzīvošana?
Studentiem visu studijas laiku ir iespēja dzīvot dienesta viesnīcās. Tomēr daudz studentu labāk izvēlas īrēt istabu vai pat dzīvokli.
Vai Jūs sadarbojaties ar kādām firmām, uzņēmumiem un iestādēm?
Jā, mūsu sadarbība ir ar firmu "Cēsu būvnieks", būvfirmu "Zemgaļi", "Zemgales tehnoloģisko centru", SIA "Skalflex Baltic", SIA "Konstance", "Mobil asfalts", a/s "Vidzemes koks", SIA "Būvniecības grupa pilsēta", "Būve & forma", i/u "Auseklis", SIA "Līdums Būve", "Kauss", "Kalnozols", "Lafivents", "Peri" un daudzām citām.
Kādas ir izredzes absolventiem dabūt darbu savā profesijā un strādāt tālāk?
Izredzes mūsu četrās specialitātēs ir atšķirīgas. Vislielākie darba piedāvājumi ir būvniekiem, nedaudz mazāk ainavu plānotājiem, vides un ūdenssaimniekiem, zemes ierīkotājiem.
Pastāstiet, lūdzu, par aktualitātēm šobrīd Jūsu fakultātē?
Mūsu fakultātē darbojas LIF studentu pašpārvalde, kurā ir iespēja izteikt savas domas, savas idejas. Fakultātei ir arī izveidojušās savas tradīcijas:
* LIF-u dienas;
* Fakultāšu izlaidumi;
* Līdzdalība savas nozares profesionālajos un sporta pasākumos u. c.
Interesantākie notikumi studentu dzīvē ir: Azemitologa svētki - notiek 1.oktobrī, kad katras fakultātes pirmkursnieki sagatavo priekšnesumus, kas raksturo izvēlēto profesiju un cīnās par lielo balvu. 1997.un 2000.gadā šo balvu ieguva LIF studenti.
Studentu diena - 17.novembris, kad Jelgavā studenti pulcējas no visām Latvijas augstskolām, lai aizstāvētu savas augstskolu godu.
Vēl tradicionālie pasākumi ir Ziemassvētku balles pilī, Sv. Valentīna nakts balle, studentu Folkfestivāls, pašdarbības kolektīvu pavasara koncerti, Lieldienu pasākumi pils parkā, fakultāšu dienas.
Līdzās studijām, studentiem ir iespēja darboties pašdarbības kolektīvos: Studentu teātrī, vīru korī "Ozols", Tautas deju ansamblī "Kalve", meiteņu korī "Naktstaureņi", Raita Ašmaņa vadītajā bigbendā, Deju kopā "Skalbes".
Vai Jūs satrauc arī kādas problēmas?
Problēma ir tā, ka izjūtam mācību grāmatu trūkumu, galvenokārt, speciālajos priekšmetos. Varētu būt arī labāks dienesta viesnīcu iekārtojums un telpas studentu patstāvīgajam darbam, kā arī ciešākas saites ar ražošanu.
Ko Jūs domājat par šī brīža būvniecību Latvijā? Kādas varētu būt tendences nākotnē?
Būvniecība Latvijā šobrīd attīstās strauji. Pieaug izpildīto būvdarbu apjoms vidēji gadā par 8 - 10% un būvniecība ir stingri nostabilizējusies. Tendences tuvākajos gados varētu saglabāties līdzšinējā līmenī.
LIF dekāna vietnieks mācību darbā Kārlis Siļķe (tālr. 3027294, 3021413)
Evita Brokāne
www.building.lv