Intervija ar Rīgas celtniecības koledžas direktori Ludmilu Okoloviču
Intervija ar Rīgas celtniecības koledžas direktori
1995.gadā Jūsu skola ieguva nosaukumu Rīgas celtniecības koledža. Vai kopš tā laika ir mainījusies Jūsu darbība?
Ludmilu Okoloviču
Mēs cīnāmies par koledžas statusu. Sākot ar 2000./2001.m.g. mācības uzsāka I līmeņa augstākās profesionālās izglītības eksperimentālā grupa pēc jaunām, uz projekta metodi balstītām studiju programmām. Skola piedāvā praktisko izglītību, jo to pieprasa darba devēji. Kad pārgājām uz šo jauno metodi, tika veiktas reformas. Izstrādājot mācību standartus, palīdzēja profesionāļi. Šobrīd gatavojamies akreditācijai. Tai tiek gatavotas divas studiju programmas - būvniecība un restaurācija . Kā jau minēju, strādājam pēc eksperimentālas programmas, bet izskatās, ka šī lieta ies. Noslēdzot mācību gadu, audzēkņi aizstāvēs savus pirmos projekta darbus. Arī paši audzēkņi ir ļoti apmierināti. Viņi saka, ka neticējuši, ka tik daudz var iemācīties.
Pastāstiet, lūdzu, par iestājeksāmeniem!
Mums ir atestātu konkurss. Skatāmies vidējo atzīmi matemātikā, fizikā, ķīmijā, rasēšanā un informātikā. Protams, mēs negribam nevienu atraidīt. Tikai ir jāsaprot, ka studiju darbs ir ļoti intensīvs, tāpēc vajag labu apņemšanos un centību.
Cik liels ir konkurss?
Konkurss pagājušajā gadā bija liels. Par šo gadu vēl pāragri spriest. Atvērto durvju dienās interese bija liela. Šobrīd pat pie mums mācās 700 audzēkņu. Ir patīkami, ka ir tik daudz studētgribētāju. Bērni ir ļoti talantīgi, ar tēlainu domāšanu, tāpēc cenšamies pieņemt visus.
Cik studentus šogad plānojat uzņemt?
Mēs uzņemsim trīs grupas augstskolā, kā arī vienu grupu būvniekus, vienu grupu arhitektus un vienu grupu restauratorus. Uzņemšana jau sākās 14.jūnija un turpināsies līdz 15.jūlijam.
Vai audzēkņi mācās par valsts līdzekļiem?
Jā, pārsvarā audzēkņi mācās par budžeta līdzekļiem. Ja ir ļoti liels konkurss, tad tiek veidotas arī maksas grupas. Tā kā daudz studentu nāk no citām pilsētām un lauku rajoniem, viņiem tiek nodrošināta arī dzīvošana dienesta viesnīcā, kas atrodas pretī Biznesa augstskolai "Turība". Šeit ir cilvēcīgi dzīvošanas apstākļi. Bērni paši mācās sakopt. Tādēļ varu droši apgalvot, ka tie puiši, kas ir dzīvojuši mūsu dienesta viesnīcā, būs labi nākamie vīri. Arī maksa ir salīdzinoši zema - tikai Ls 2 mēnesī.
Kā notiek mācības?
Studiju darbs ir orientēts tieši uz praksi un tehnoloģijām. Gribētos, protams, nedaudz orientēties arī uz māksliniecisko. Tādēļ šobrīd esam uzsākuši sarunas ar Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultāti, lai varētu izstrādāt I līmeņa augstākās profesionālās izglītības programmu arī arhitektiem un viņi varētu turpināt profesionālās studijas Tehniskajā Universitātē. Plānojam uzsākt darbu pie analogu programmu izstrādes ēku inženiertīklu specialitātēs. Visām I līmeņa profesionālās izglītības programmām jābūt saskaņotām ar tālākizglītības iespējām. Ja vēlas kļūt par būvinženieriem, var turpināt studijas Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Būvniecības fakultātē. Restauratori studijas varēs turpināt Latvijas Kultūras akadēmijā.
Vai Jūsu audzēkņi strādā arī praksē?
Tā kā mēs realizējam profesionālās izglītības programmas, liela daļa no tām ir praktiskās mācības - gan koledžas mācību darbnīcās, gan būvobjektos.
Restauratoru prakses notiek gan republikas kultūrvēsturiskos objektos, gan arī restaurācijas darbnīcā koledžā. Restaurācijas nodaļas audzēkņi 3,5 gadus atjaunoja Jēkaba katedrāles ērģeļu prospektu. Šobrīd atjaunojam Doma ērģeļu prospektu. Šajos darbos nepieciešama liela pacietība un rūpība - meitenes strādā ar smalkām otiņām un pincetēm - ļoti sarežģīts un atbildīgs darbs.
Kā ir pēc skolas beigšanas? Vai ir viegli atrast darbu?
Bezdarbnieku mūsu beidzēju vidū praktiski nav. Ir labas izredzes dabūt darbu. Protams, uzreiz par vadītāju nevar būt. Tā kā audzēkņiem tiek mācīti saskarsmes priekšmeti un ticība saviem spēkiem, daudzi dibina savas firmas. Ja mācību un prakšu laikā būtu lielāka sadarbība ar būvfirmām, tad mazāk būtu darba devēju pārmetumu izglītībai. Firmās kadru audzināšana un ievadīšana darbā ir grūts process, bet ieguldītais darbs ātri atmaksājas labu profesionāļu veidā.
Pastāstiet, lūdzu, par aktualitātēm skolā!
Pasniedzēju trūkums. Tā mums ir ļoti sāpīga problēma. Skolotāja darbs ir ļoti atbildīgs. Kad bērns atnāk pie mums, visa atbildība no vecāku pleciem tiek noņemta un uzvelta skolotājiem. Pie tam skolotāja alga ir niecīga. Daudzi skolotāji atrod perspektīvākas darba vietas un aiziet prom. Tas ir sāpīgi. Bet kā mēs viņus varam noturēt?
Vai ir vēl kādas sāpīgas tēmas?
Mēs atrodamies pie tirgus, un, protams, ir nepatīkams tas, kas notiek te apkārt - bomži, narkomāni no tirgus publikas. Bet mēs ar to cīnāmies. Mēs esam nodrošinājušies slēdzot brīvu ieeju koledžā.
Vai Jūs sadarbojaties ar kādām firmām?
Jā, sadarbība ir. Profesionāļi piedāvā jauno tehnoloģiju seminārus, kas mums ļoti noder. Šāda sadarbība mums ir ar Knauf ,Viva Color, Paroc, Ondoline, kā arī ar Latvijas Būvinženieru savienību un Latvijas Būvnieku Asociāciju. Ir prieks, ka viņi domā par izglītību un topošajiem speciālistiem. Liels paldies jāsaka arī Lancera kungam un firmai PBLC par reālu dāvinājumu un sadarbību prakšu jautājumos.
Vai Jūs jau esat sākuši izlietot dāvinājuma līdzekļus?
Nē, šis bija mērķdāvinājums. Tas tiks izlietots, lai salabotu darbnīcām jumtu. Bet tā kā līst lietus, pagaidām labošanas darbi nav uzsākti. Tos uzsāksim jūlijā.
Kādas tendences Jūs saskatāt būvniecībā nākotnē?
Manuprāt, būvēšana turpināsies. Tiks būvētas jaunas ēkas, nojauks vecos graustus un to vietā cels jaunus namus. Rīgā cels arī lielveikalus, varbūt tālākā nākotnē tiks celtas arī vairāk jaunas ražotnes. Tādēļ arī ir vajadzīgi jauni, talantīgi speciālisti ar labām un interesantām idejām visās būvniecības specialitātēs.
Nobeidzot, Jūs varētu pastāstīt, ko Jūs domājat par portālu!
Kopumā man ir labas atsauksmes par Jūsu portālu. Mēs lietojam portālu mācību procesā, mums patīk, ka šeit ir atrodama likumdošana, ziņas par būvfirmām un to piedāvātajiem pakalpojumiem.
Šis ir mūsu portāls.
Evita Brokāne
www.building.lv