Intervija ar SIA "A.G.S." direktoru Gunti Jonikānu
Signalizācija jebkurā gadījumā ir tikai palīgs, tā pati par sevi nevar nodrošināt drošību. Signalizācijas galvenais uzdevums ir laicīgi pārraidīt signālu.
Foto: Intervija ar SIA "A.G.S." direktoru Gunti Jonikānu; autors: Intervija ar SIA "A.G.S." direktoru Gunti JonikānuSignalizācija jebkurā gadījumā ir tikai palīgs, tā pati par sevi nevar nodrošināt drošību. Signalizācijas galvenais uzdevums ir laicīgi pārraidīt signālu.
SIA "A.G.S." darbību uzsāka 1991.gadā, sākumā piedāvājot ugunsdrošības sistēmas un apsardzi. Laika gaitā pakalpojumu klāsts ir palielinājies. Tagad "A.G.S." strādā gan dažādos objektos uz zemes, gan arī uz ūdens- veidojot drošības sistēmas kuģiem. "A.G.S." piedāvā drošības un sakaru sistēmas.
Kas ir galvenais, ko jāievēro, darot tik svarīgu darbu- nodrošināt drošību?
Galveno akcentu liekam uz kvalitāti. Darbs ir atbildīgs, kļūdīties nedrīkst. Tā kā cenšamies nodrošināt augstāko kvalitāti, arī mūsu cenas reizēm ir augstākas nekā konkurentiem. Taču cilvēkiem ir jāapzinās, ka laba kvalitāte nemaz nevar maksāt lēti. Mūsu uzņēmuma priekšrocība noteikti ir tā, ka vienmēr iekļaujamies sākotnēji norunātajos termiņos. Parasti klienti, kas sākumā sākuši strādāt ar mūsu projektētājiem, izvēlas arī mūsu montieru pakalpojumus, jo novērtē mūsu darba kvalitāti visos līmeņos. Darbā ir svarīgi veikt visas saskaņošanas, vissarežģītākie parasti ir gadījumi, kad ievelkam kabeļtelevīziju, piemēram, Vecrīgā, tur nepieciešams saskaņot katra kabeļa atrašanās vietu.
Kādi ir bijuši jūsu lielākie objekti?
Šogad pabeidzām lielu un nozīmīgu objektu "RIMI" distribūcijas bāzi. Tur projektējām un montējām visas ugunsdrošības un signalizācijas sistēmas. Kopumā mūsu darbības laikā objektu ir bijis ļoti daudz, esam strādājuši kopā ar daudzām lielākajām firmām lielos objektos. Ofisu un dzīvojamās ēkās strādāt nav interesanti.
Kāpēc tā?
Šādos objektos nekas nav jādomā un jāplāno. Jau ieejot ēkā uzreiz ir skaidrs, ko un kā vajadzētu veidot. Interesantāki priekš mums ir rūpnieciskie objekti. Privātajos objektos strādājam tikai ļoti retos gadījumos. Pārsvarā tad, kad citu pasūtījumu ir maz.
Vai savam darbam dodat garantijas?
Jā, protams. Konkursos parasti tiek prasīta 3 līdz 5 gadu garantija, to arī varam dot. Bieži vien ražotāji saviem produktiem dod tikai viena gada garantiju, tad arī mēs nevaram dot garākas garantijas.
Izvēloties drošības sistēmas, klientam noteikti ir būtiski zināt, vai esat augstākā līmeņa speciālisti. Vai jums ir nepieciešamie sertifikāti?
Jā. Pašlaik domājam arī par ISO 9001 ieviešanu. Izjūtam, ka ISO tiek arvien vairāk pieprasīts, īpaši svarīgs tas ir ārzemju kompānijām. Kaut arī ISO iegūšana ir dārgs un sarežģīts process, tomēr esam sapratuši, ka mums tas ir nepieciešams, lai startētu konkursos.
Kāda veida drošības sistēmas piedāvājat un cik lielā mērā tās var nodrošināt drošību?
Signalizācija jebkurā gadījumā ir tikai palīgs, tā pati par sevi nevar nodrošināt drošību. Signalizācijas galvenais uzdevums ir laicīgi pārraidīt signālu.
Piedāvājam signalizācijas, kuras uztver informāciju, ka ēkā izcēlies ugunsgrēks. Parasti šīs sistēmas darbojas uz dūmiem vai siltumu. Atsevišķos gadījumos, piemēram, kokvilnas noliktavās, liekam sistēmas, kas uztver liesmas, jo kokvilna degot neizdala dūmus un lielu siltumu.
Sprādzienbīstamās vietās signalizācija uztver dažādus (piemēram, gāzes vai acetona) izgarojumus.
Pret zagļiem pielietojam visas mūsdienīgākās sistēmas, ko pazīst visā pasaulē. Šīs sistēmas uztver kustības, spiedienu un cilvēka siltumu. Sistēmas mēdz būt ļoti dažādas, to izvēle atkarīga galvenokārt no klienta maksātspējas.
Kādas ir vidējās sistēmu izmaksas?
Šis ir neatbildams jautājums. Liela daļa klientu zvana un jautā, cik viņiem izmaksās signalizācijas uzstādīšana ofisā. Uz tādu jautājumu nevar atbildēt pa telefonu. Lai ierīkotu signalizāciju jāņem vērā daudzi faktori, piemēram, telpu skaits un lielums.
Izmaksas ir atkarīgas arī no tā, kādu sistēmu klients izvēlas. Mēs cenšamies vairīties no klientiem, kuri prasa, lai uzstādām vislētākās sistēmas. Zinām, ka vislētākās parasti ir arī visnekvalitatīvākās un pēc tam rodas dažādas problēmas, kas apgrūtina gan mūs, gan klientu. Tā ir liela tirgus problēma, ka cilvēkiem nav sapratnes par to, ka labas un kvalitatīvas lietas maksā dārgi.
Vai esat apmierināts ar to, kā attīstās firma?
Jā. Firma ir ļoti attīstījusies. Sākumā bijām tikai nedaudzi darbinieki- paši sev bijām apkopēji, grāmatveži un sagādnieki. Tagad uzņēmumā strādā daudz speciālistu, un mūsu ofisa telpas jau paliek par mazām- meklējam lielākas, jo šeit visiem darbiniekiem nav kur apmesties.
Ir dzirdēta informācija par Jūsu uzņēmuma apvienošanos ar vēl kādu. Kāpēc tā notiks?
Jā. Esam nolēmuši apvienoties, jo darba apjomi arvien pieaug un mēs savā uzņēmumā netiekam ar visu galā organizatoriskā ziņā. Pašlaik vēl notiek pārrunas par šo tēmu ar vēl vienu firmu, kam ir līdzīgas darbības jomas. Domājam, ka klienti no šādas apvienošanās būtu tikai ieguvēji, jo tādējādi izveidosies lielāks uzņēmums ar lielākām iespējām un labāku darba kvalitāti.
Kā tas notika, ka sākāt strādāt uz kuģiem?
1995.gadā mums piedāvāja likt ugunsdrošības un signalizācijas sistēmas uz kuģiem. Tas bija interesants piedāvājums, taču mums bija jārēķinās, ka darba specifika uz kuģa ir pilnīgi atšķirīga. Divu gadu laikā apguvām šo specifiku. Un tagad lepojamies, ka strādājam gan uz zemes, gan ūdens. (Smejas)
Vai nebija grūti Latvijā atrast piemērotus speciālistus?
Tas arī ir ļoti interesants stāsts. Mēs paši visas šīs lietas slikti pārzinājām. Sākām strādāt un domājām, kā labāk izvietot kabeļus. Tad pienāca kāds vīrietis vārdā Aleksandrs un, noskaidrojis, ko gribam panākt, paņēma kabeli un pielika pareizajā vietā. No tā laika Aleksandrs strādāja pie mums. Tagad strādājam ar kuģiem visās Baltijas valstīs. Ja kādā kuģī gadījusies kāda kļūme, lidojam ar lidmašīnu turp un visu risinām. Darbs ir ļoti interesants.
Sākumā veidojām signalizācijas sistēmas arī automašīnām, taču laika gaitā no šī pakalpojuma atteicāmies.
Acīmredzot speciālistu trūkumu neizjūtat.
Mums ir paveicies ar labiem un profesionāliem darbiniekiem. Ja nebūtu labu darbinieku, nebūtu iespējams kvalitatīvi strādāt. Patiesībā darbinieku problēma tirgū ir ļoti aktuāla. Par laimi pēdējos gados palielinās studējošo skaits. Taču arī students uzreiz nekļūst par profesionālu darbinieku, ir jāpaiet laikam, kamēr viņš apgūst visas lietas praktiski. Arī pie mums šogad strādāja daži praktikanti, līdzdarbojoties ar vecajiem speciālistiem viņi apguva būtiskas lietas.
Kā Jūs pats ieguvāt informāciju par signalizāciju? Vai kaut ko tamlīdzīgu studējāt?
Es visu esmu apguvis tikai praktiskajā darbā. Tas, manuprāt, ir vērtīgākais un būtiskākais.
Kāpēc par savu esat izvēlējies tieši šo nozari, nevis, piemēram, pārtikas tirdzniecību?
Tas laikam saistīts ar to, ka mani draugi strādāja šajā nozarē. Sākumā es strādāju būvniecībā, un draugi mani pierunāja, ka labāk ir ķerties pie drošības sistēmām. Tā arī pamazām sākām. Visu iemācījos. Ja mani draugi tirgotu pārtiku, varbūt būtu bijis citādi. (Smejas)
Kas aizņem Jūsu laiku un domās ārpus darba?
Nesen iegādājos savrupmāju. Tā ir diezgan veca, uzcelta 1942.gadā un ir nepieciešami pamatīgi restaurācijas darbi. Man ļoti patīk, ka tai vietai ir sava, ļoti īpaša aura, tā nav tukša un bezpersoniska vieta. Tur arī paiet viss mans brīvais laiks.
Ļoti patīk vasarās nirt ar akvalangiem, taču jūtu, ka šovasar tam neatliks laika. Cerams, ka ziemā varēšu baudīt citu no saviem hobijiem- nodarboties ar kalnu slēpošanu.
Linda Tunte,
www.building.lv