Intervija ar dārzu un apstādījumu SIA "Garten" direktoru Ansi Birznieku
Katra māja dzīvo dārzā. Dārzam ir būtiska loma mājas kopējā ainā. Tā apgalvo vienas no lielākajām apzaļumošanas firmām "Garten" direktors Ansis Birznieks. Bet, kā tad ir pareizi jāierīko dārzs un cik tas varētu maksātģ
Intervija ar dārzu un apstādījumu SIA "Garten" direktoru
Ansi Birznieku.
Kā notiek apzaļumošanas process? No kādiem etapiem tas sastāv?
Apzaļumošanas process sastāv no 3 ļoti lieliem un vienlīdz svarīgiem posmiem. Pirmais posms ir idejas rašanās klienta galvā, kas turpinās ar idejas un projekta izstrādi. Otrais posms ir projekta īstenošana dzīvē- reālā dārza iekārtošana. Un trešais ir kopšana. Daudzi kādu no etapiem uzsver kā galveno, es domāju, ka visi etapi ir vienlīdz būtiski.
Kuros no šiem etapiem strādā jūsu uzņēmums? Vai ir tā, ka ideja rodas klientam un visu pārējo darāt jūs?
Jā, tā varētu teikt. Klientam pārsvarā rodas nekonkrēta ideja, ka kaut kas ir jādara. Mūsu ainavu arhitekti šo ideju apstrādā un piedāvā klientam risinājumu. Apzaļumošanas process ir līdzīgs mājas būvēšanai- klientam pašam vajadzētu visam sekot līdzi, lai beigās sanāktu tāds rezultāts, kādu viņš vēlas redzēt. Dārzs ir ilgtermiņa ieguldījums, tas netiek radīts vienai dienai.
Tātad vispirms ir skiču stadija, kuras laikā tiekamies ar klientu un aicinām viņu strādāt kopā ar mums, lai radītu vēlamo rezultātu. Tas nenozīmē, ka klientam būtu jādarbojas līdzi fiziski, aicinām viņu iedziļināties projektēšanā un paust savas vēlmes. Kad sagatavojam skices, klients tās apskata un novērtē. Klientam noteikti būtu jākonsultējas arī ar ģimeni- jāpārdomā, kur būs rotaļu vieta bērniem, kur uzturēsies suns un tamlīdzīgi.
Tālāk seko ierīkošana, tā ir ļoti plaša tēma, par kuru es varētu daudz stāstīt. Bet īsumā- mēs piedāvājam pilnu spektru - gan zālienus, gan stādījumus, gan bruģēšanu, gan atbalsta sienas, laistīšanas sistēmas, apgaismojumu. Piedāvājam visu, lai klientam nebūtu jāmeklē daudzi cilvēki, kas ar to visu tiks galā.
Pēdējais lielais posms ir kopšana, parasti, kad nododam dārzu, klientam līdzi dodam kopšanas instrukciju un esam gatavi arī pēc tam konsultēt cilvēkus. Nezināšanas un nepienācīgas kopšanas dēļ dārzs var ļoti daudz zaudēt. Pēc tam, kad esam visu ierīkojuši vēl kaut kādu laiku (līdz pat 4 mēnešiem) bez maksas apkopjam dārzu. Lielāku dārzu uzkopšanai iesakām izmantot firmu pakalpojumus, kuras varētu uzkopt dārzu, vai vienkārši sameklēt kādu cilvēku, kuram dārzkopība ir sirdslieta. Ļoti labi var redzēt to, vai dārzs ir kopts ar mīlestību, vai vienkārši mehāniski.
Cik ilgā laikā notiek apzaļumošana? Vai ideja Jums ir jāizklāsta jau iepriekšējā ziemā?
Ideju var pieteikt jebkurā laikā. Bet ir viens posms, kad ir nokusis sniegs un pirmās dienas ir silts, tad jau ir it kā par vēlu, jo darbi ir jāplāno laikus, tos nav ieteicams sasteigt. Projektēt būtu ļoti labi sākt jau rudenī, kad zeme vēl ir kaila un ir ērti veikt visus mērījumus. Tad arī ir daudz laika domāt par projektu. Tad līdzko zeme ir atkususi var sākt strādāt. Parasti gan visas aktivitātes sākas tikai tad, kad laiks ir kļuvis silts. Un tad nedaudz nākas visu sasteigt. Mazam projektam pietiktu ar aptuveni 3 nedēļām, lieliem projektiem vajadzētu vismaz mēnesi laika. Ierīkošanas procesa ilgumu nav iespējams tā precīzi pateikt, viss ir ļoti atkarīgs no situācijas. Vienu mazu dobīti var ierīkot 2 stundu laikā, bet lielu apstādījumu kompleksu privātmājā ir jāierīko vairāku mēnešu laikā.
Kādas apzaļumošanas tendences šobrīd ir Latvijā?
Nezinu, vai to var minēt pie šāda veida tendencēm, taču mani ļoti priecē tas, ka cilvēki beidzot sāk saprast apzaļumošanas nozīmi. Dārzs ir tik pat vērtīgs kā, piemēram, vannas istaba. Tā ir dzīves telpa. Vasarā dārzā tiek pavadīta liela dzīves daļa, dārzā uzturas visa ģimene.
Runājot par cita veida tendencēm, šobrīd ļoti lielā mērā dominē labs, sakopts, pat diezgan perfekts dārzs. Cilvēki ir atskatījušies nezāles, netīrumus, netīras grāvmalas, esam pilni ar negatīvismu pret nekārtībām. Tāpēc tagad cilvēkiem patīk gluds mauriņš, gludi celiņi ar taisnām malām. Viss ir tāds kārtīgs, sakopts. Ārzemēs atkal ir atgriezušās citas tendences- cilvēki vairs negrib gludu un kārtīgu, bet grib lai dārzs izskatītos pēc iespējas dabīgāks, līdzīgs mežam. Piemēram, Mežaparkā mēs ierīkojām rezidenci Šveices vēstniekam, un tur klientam bija prasība vienu kalnu atstāt dabīgu, to nopļauj reizi gadā un uz tā aug viss, kas ir dabīgs- smilgas, nezāles. Arī celiņi tika ierīkoti no dabīga materiāla. Šobrīd ļoti daudzi klienti izvēlas vienkāršākus materiālus, jo tie izmaksā lētāk- šī iemesla dēļ daudz tiek pasūtīti bruģa celiņi, mazāk granīta.
Ārzemēs ļoti populāra un iecienīta ir jumtu apzaļumošana, pie mums gan tā šobrīd vēl nav modē. Mums nav tāda būvniecības kultūra, lai varētu apzaļumot jumtu.
Kāds izskatās apzaļumots jumts?
Mājai uz jumta ir dārzs, kurā aug koki, zied puķes, ir celiņi, dārza mēbeles, vieta, kur cilvēki atpūšas.
Tādā gadījumā mājai noteikti ir vajadzīgs speciāls jumta segums...
Jā. Šāds dārzs klientam ir jāieplāno, tas jāparedz jau projektējot celtni. Domāju, ka šādiem projektiem vajadzētu kļūt arvien populārākiem. Tas ir ļoti unikāls un interesants risinājums. Tas gan arī izmaksā dārgi. Un šobrīd Latvijā par šiem dārziem vēl ir samērā maz informācijas.
Vēl par tendencēm runājot, joprojām ļoti iecienīti ir skuju koki, protams, ja mājās ir suņi šeit rodas problēmas. Pamazām esam atgājuši no tā, ka cilvēki izvēlas tikai skujkokus, jo tie ir samērā vienmuļi. Cilvēki arvien vairāk sāk izvēlēties lapu krūmus- tie zied dažādos laikos, maina lapu krāsu, augļi ir krāsaini, mēs tādā veidā dārzā iegūstam lielu dzīvīgumu. Pēdējā laikā skuju un lapu kokus izvēlas diezgan līdzīgos daudzumos. Arvien vairāk cilvēku negrib mazus stādiņus, kuri daudzus gadus jāaudzē, labāk uzreiz izvēlas lielākus stādus.
Kas ir dārza galvenie elementi?
Es negribu kaut ko izcelt. Domāju, ka vislabākais ir saprātīgs apvienojums. Katrā situācijā ir citas prioritātes. Piemēram, lauku sētā galvenais būs plašums, zāliens, pilsētas mazā teritorijā svarīgs būs iebraucamais ceļš, pa kuru tikt pie mājas, no mājas uz māju. Nav vienas receptes, kādus stādus, elementus izvēlēties. Var projektēt līdzīgas mājas, katru no tām būvēt citā Latvijas pusē un cilvēki pat nepamanīs, ka tās ir līdzīgas. Bet vienādus dārzus nemaz nav iespējams izveidot, jo dārzs ir dzīvs, tas aug pats par sevi.
Kur ir vairāk pasūtījumu- Rīgā vai Latvijas reģionos?
Pasūtījumu, protams, vairāk ir Rīgā, lai gan konsultāciju līmenī pēdējā laikā aktīvāki kļūst arī reģioni. Dzīvīgs ir Ventspils reģions.
Nosauciet, lūdzu, dažus no lielākajiem "Garten" projektiem!
Šveices vēstniecības rezidence Mežaparkā, visi "Mc Donalds" restorāni, daudzas privātmājas Mežaparkā, Jūrmalā, esam piedalījušies pie augstskolas strūklakas apzaļumošanas Ventspilī. Mums ir bijuši dažādas nozīmes objekti. Ziemas laikā nodarbojamies arī ar telpaugu noformēšanu, esam piedalījušies telpaugu noformēšanā viesnīcā "Reval Hotel Latvija".
Vai iespējams slēgt līgumu ar "Garten" par dārza apkopšanu, uzturēšanuģ,
Jā, piemēram, šobrīd mēs jau otro gadu sadarbojamies ar Salaspils domi, kopjam visu pilsētas zaļo zonu Šīs tiesības ieguvām konkursa kārtībā. Es ļoti augstu vērtēju šo sadarbību, jo ir ļoti pozitīva attieksme no pilsētas domes. Privātpersonām pārsvarā palīdzam konsultāciju līmenī, jo vieglāk ir nolīgt privātpersonu, kas uzkopj dārzu.
Cik bieži ir jākopj dārzi?
To nevar precīzi pateikt, bet minimums ir reizi nedēļā - reizi nedēļā ir jānopļauj zāliens. Karstā laikā ir jālaista dārzs. Augi ir jāravē, jākasa lapas, jātīra baseins darba dārzā ir daudz. Kopšanas biežums ir atkarīgs no dārza lieluma, elementiem. Jāatceras, ka iegūtais efekts būs proporcionāls ieguldītajam darbam un mīlestībai.
Cik man zināms, atbildīgs un svarīgs process ir zāliena ierīkošana. Kā tā notiek?
Jā, tas ir viens no pamatīgākajiem dārza ierīkošanas darbiem. No pamatīguma ir atkarīgs rezultāts, zāliena mūžs. Ierīkošana ir atkarīga no starta situācijas. Viena no situācijām varētu būt, ka ir jāierīko zāliens pie jaunceltnes, kur nemaz nav zemes, ir tikai būvgruži. Šādā gadījumā vispirms ir jānovāc atkritumi, viss liekais, ir jāzina, jāizplāno plānotais zemes augstums, pēc tam tiek uzvesta melnzeme, kura ir pa kārtām jānoblietē, tālāk seko irdināšana, sēšana, mēslošana, augsnes analīzes. Ja zāliens jāierīko Jūrmalā, zem melnzemes apakšā liekam māla kārtu, jo vienkārši uz smiltīm uzberot melnzemi, pēc dažiem gadiem tā pārvērtīsies par gaišu smiltiņu.
Būtiski ir zālienu nodrošināt ar ērtāko laistīšanas veidu. Arī zāliena sēklas var būt dažādas, es ieteiktu pievērst uzmanību sēklu sastāvam, lietošanas mērķim (dekoratīvam, sportam). Arī zāliena kopšana ir atkarīga no tā, kādam mērķim paredzēts zāliens.
No kurienes ņemat stādus, ar kuriem strādājat?
Augus, galvenokārt, ņemam no stādu centra "Zaļais tirgus". Plašākā mērogā runājot, izmantojam gan vietējos, gan no Polijas ievestos augus. Latvijā dažkārt ir grūti sameklēt nepieciešamos augus un nepieciešamos to izmērus.
Ko apzaļumotāji dara ziemā? Vai nav tā, ka pa ziemu visiem ir jāiet atvaļinājumā un vasarā atkal ir ļoti daudz pasūtījumu?
Jā, tieši tā ir. Tā ir liela un nepatīkama problēma. Sezonalitāte traucē nozares attīstībai, pa vasaru strādājam ļoti daudz, bet ziemā darba nav. Ziemas pārtraukums ir pārāk liels. Tāpēc ir sarežģīti visu laiku nodrošināt speciālistiem darbu un atalgojumu.
Vai ir kaut kādas speciālas lietas, kas jāņem vērā ierīkojot apstādījumus, piemēram, pie benzīntankiem?
Manuprāt, nevajadzētu pārspīlēt. Benzīntanks nav īstā vieta, kur ierīkot lielas un krāšņas dobes. Benzīntanka apkārtnē pārsvarā varētu būt zāliens, krūmi. Tam visam jābūt saprāta robežās. Domāju, ka Latvijā benzīntanki tiek apzaļumoti labā līmenī.
Runājot par jaunceltnēm, kurā brīdī ir jāsāk domāt par jaunās ēkas apzaļumošanu?
Ierīkot dārzus pie jaunceltnēm var tajā brīdī, kad ēka ir gatava vai gandrīz gatava, bet par to domāt ir jāsāk jau tajā brīdī, kad rodas doma par jaunceltnes būvēšanu. Kad savās domās zīmējat sapņu mājas plānus, tur jāzīmē arī sapņu dārzs. Mūsu sauklis arī skan: "Katra māja dzīvo dārzā". Tā arī ir. Es neesmu redzējis māju, kura stāv nekā vidū.
Dārzam jābūt gatavam tajā brīdī, kad tiek nodota māja.
Cik maksā apzaļumošanas projekts?
Projekts (līdz 2 000 kvadrātmetru liels) ļoti aptuveni varētu maksāt vidēji 200 latus, tā nav viena lapa ar uzzīmētu plānu, projekts ir izstrādāts ļoti pamatīgi.
Un cik maksā dārza ierīkošana?
Pēc pieredzes saku, ka būtu jārēķinās ar 2 līdz 8 latiem par kvadrātmetru. Tā ir milzīga amplitūda, bet viss ir ļoti atkarīgs no situācijas. Ja augsne jau ir gatava un ir plānots iesēt zālienu, tas varētu izmaksāt ap 80 santīmiem par kvadrātmetru. Protams, lielākās platībās viens kvadrātmetrs izmaksās lētāk nekā mazās.
Kas ir jūsu stabilākie un lielākie klienti?
Kā jau minēju, liels klients mums bija "Mc Donalds". Arī Salaspils pilsētas dome, "Kalnozols celtniecība". Mūsu klienti ir daudzas būvfirmas un privātpersonas.
Vai varētu būt pareizs apgalvojums, ka dārzs tiek ierīkots vienreiz?
Zināmā mērā tā varētu teikt, taču tas tad visu laiku ir jākopj. Šobrīd plaši izskan jautājumi par dažādu koku izzāģēšanu Rīgā, es uzskatu, ka kokam ir mūžs un ja koks ir vecs un slims, tas ir jāzāģē nost un jāstāda tajā pašā vai citā vietā jauns koks, lai tādējādi nezaudētu pilsētas zaļo zonu. Dārzs ir mūžīgs un mūžīgi mainīgs.
Daudzkārt cilvēkiem mājās ir suņi. Vai tas nerada problēmas dārzam?
Jā, tā ir svarīga tēma. No dārznieka viedokļa suns ir diezgan liels ienaidnieks dārzam. Ja pie mājas ir liela teritorija, tas nebūs tik slikti. Ja viena žoga mala iet gar ielu, kur braukā riteņbraucēji, staigā cilvēki, tad suns visu dienu skraidīs gar žoga malu riedams un tur neko nevar padarīt, tiks iebradāta tāda mala. Ir jādomā par speciāla materiāla celiņa ierīkošanu gar žoga malu. Suņu puikas bieži vien apskādē kociņus. Tā arī ir problēma.
Pirms projekta realizēšanas vajadzētu apspriesties ar suni, noskaidrot viņa vietu - vai suns ir ģimenes es loceklis, vai viņš ir sargs, vai medību biedrs un vadoties pēc tā ir jāierāda viņam vietu. Par labu uzskatu risinājumu, kad sunim tiek ierīkota 10- 20 kvadrātmetru sēta, kur ir viņa karaļvalsts. Reizēm suni var palaist paskraidīt pa sētu.
Linda Tunte
www.building.lv