building.lv skaitļos

Lietotāji online16
Aktīvie uzņēmumi1661
Nozares raksti32866
Intervija ar firmas "Danfoss" direktoru Jāni Garosu. : building.lv - par būvniecību Latvijā

Intervija ar firmas "Danfoss" direktoru Jāni Garosu.

Intervija ar firmas "Danfoss" direktoru Jāni Garosu.
Foto: Intervija ar firmas "Danfoss" direktoru Jāni Garosu.

Agrāk visas sistēmas bija veidotas tikai ar vienu domu: lai ziemā nebūtu auksti. Tagad varbūt esam iekrituši otrā galējībā - tagad visi ļoti grib ekonomēt.

Intervija ar firmas "Danfoss" direktoru Jāni Garosu.


Kā iedala siltumtehniku?
Mūsu piedāvātajai siltumtehnikai varētu izdalīt divus veidus: iekārtas centralizētā siltuma piegādei ēkām un komforta produktu grupa- siltuma regulatori, kas attiecas uz ēkas iekšieni uz katru telpu atsevišķi.. Mēs piedāvājam nevis gatavu sistēmu, bet sistēmas komponentus.

Vai veicat arī iekārtu uzstādīšanu?
Nē, esam tikai piegādātāji. Pārstāvam rūpnīcu, kas ražo šīs iekārtas. Mūsu uzdevums ir raudzīties, lai iekārtas tiktu pareizi un pareizajā vietā ieliktas.

Kas jāzina cilvēkam, kurš nolēmis iegādāties siltumtehniku?
Cilvēkam, kurš vēlas iegādāties siltumtehniku, vajadzētu konsultēties ar speciālistiem. Mēs varam dod dažādas risinājuma iespējas. Katrs gadījums ir ļoti individuāls.

Cik ilgā laikā var ierīkot siltumsistēmu?
Tas atkarīgs no naudas daudzuma. Risinājumi ir dažādi. Ir arī ļoti sarežģītas sistēmas, kad visu iespējams kontrolēt pat neesot klāt- klients var noregulēt siltumu katrā telpā ar datora vai mobilā telefona palīdzību. Šādas sistēmas ierīkošana prasa ilgu laiku.

Līdzīgi kā BMS sistēma...
Jā, tas ir ļoti līdzīgi.

Ar kādam firmām sadarbojaties?
Mūsu sadarbības firmas ir "N&T", "Mega Term", "Teko pluss", "Granta". Mums ir arī dīleri Latvijā "Pneimoelelektroautiomātika" Liepājā, "Dalagro" Ventspilī, I.U. "Arājs" Valmierā

Kur tiek ražotas iekārtas, kuras tirgojat?
Visas iekārtas tiek ražotas Dānijā.

Vai visas iekārtas ir uz vietas vai tās ir jāpasūta no Dānijas?
Vienkāršākās iekārtas var iegādāties uzreiz uz vietas pie vairumtirgotājiem- firmām "Onninen", "MaxSchōn". Sarežģītākas iekārtas, kuras tiek pasūtītas retāk ir jāpasūta no Dānijas. Piegādes laiks svārstās no divām līdz četrām nedēļām.

Vai pircēji skatās vairāk kvalitāti vai cenu?
Pēdējā laikā situācija ir mainījusies. Vēl pirms diviem gadiem cilvēki skatījās uz cenu. Tagad arvien vairāk saprot to, cik liela nozīme ir kvalitātei. Ja prece maksā lētāk, tā noteikti ir sliktāka. Nevar būt, ka kvalitātes ziņā vienādas preces maksā dažādi.
Laba prece kalpo vēl ilgi pēc rūpnīcas dotās garantijas beigšanās.

Cik ilga garantija tiek dota jūsu precēm?
Rūpnīca visām savām iekārtām dod 18 mēnešu ilgu garantiju. Taču minimālajam kalpošanas laikam vajadzētu būt vismaz 10- 12 gadiem. Dānijā esmu bijis mājās, kur šīs iekārtas stāv 20 un 30 gadus.

Vai sistēmas pēc kaut kāda laika ir jāattīra vai kā citādi jākopj?
Tas atkarīgs no tā, kādas sistēmas tiek uzstādītas. Mūsu mērķis ir iekārtas veidot tā, lai par tām būtu pēc iespējas mazāk jādomā.

Vai var teikt, ka jūsu piedāvātas iekārtas var uzstādīt jebkurā celtnē - gan pavecā lauku mājā, gan, piemēram, hipermārketā?
Ja lauku mājā ir centrālā apkures sistēma un tiek kurināts ar malkas katlu, tad varam uzstādīt savas iekārtas. Lai mēs varētu uzstādīt savas sistēmas jābūt vismaz šai pirmajai pakāpei- centralizētajai apkures sistēmai.
Protams, varam apgādāt arī supermārketus, kur gan sildīšanai, gan arī dzesēšanai ir jābūt ļoti augstā līmenī.

Kā ir mainījusies siltumtehnika kopumā pēdējo gadu laikā?
Mainījies ir tas, ka agrāk visas sistēmas bija veidotas tikai ar vienu domu: lai ziemā nebūtu auksti. Tagad varbūt esam iekrituši otrā galējībā- tagad visi ļoti grib ekonomēt, tērēt maksimāli maz. Mūsu iekārtas ir orientētas gan uz komfortu, gan ekonomiju.

Vai ir iespējams daudzstāvu mājā ierīkot siltuma sistēmu tikai vienam dzīvoklim?
Jā, tas ir iespējams. Taču to vajag veikt tehniski pareizi. Iespējams ir daudz kas. Lai izveidotu apkuri vienam dzīvoklim, jāveic kaut kādas izmaiņas visā sistēmā, jāpārveido tā.
Jebkura apkures sistēma ir vienots veselums, kura jāuztver kā kopums. Nevar izdomāt un piemēram pielikt klāt vēl divus radiatorus, ir jārēķinās ar visu sistēmu. Atrisinot savu problēmu, tā radām problēmas daudziem citiem.

Dažviet telpas tiek siltinātas arī ar elektrības palīdzību...
Sildīt ar elektrību ir lielākā muļķība, ko var izdarīt.

Kāpēc?
Ar elektrību var veikt sildīšanu kādā noteiktā punktā nevis sildīt visu telpu. Elektrība tiek iegūta sadedzinot, mēs pēc tam atkal veicam pretējo- elektrību atkal pārvēršam siltumā. Šāds siltināšanas veids izmaksā dārgi. Kurinot ar katliem izlaižam to starpposmu. Jebkurš cits siltuma iegūšanas veids ir izdevīgāks kā elektrība.

Sildīšana ar apkuri ir vienkāršāka. Nav jādomā par to, kurš kurinās, kur ņemt kurināmo...
Jā, izklausās tiešām vienkārši, ieslēdz tikai slēdzi un viss notiek. Taču es gribētu redzēt to cilvēku sejas brīdī, kad ir jāiet uz banku maksāt rēķins par elektrību.
Ekonomiski izdevīgi ir gāzes apkures katli, taču varētu kļūt muļķīgi, ja katrs savā dzīvoklī liktu apkures katlu un pa visiem logiem laukā rēgotos skursteņi. Eiropā nekur tā nenotiek. Viss labākais, kas pa 100 gadiem ir atrasts ir centralizētā apkures sistēma.

Kurā gadalaikā cilvēki visvairāk sāk domāt par siltumtehniku?
Liekas ka cilvēki joprojām ir diezgan slinki. Kad ziema beidzas, iestājas pavasaris, cilvēki ir priecīgi, ka aukstums ir galā un piemirst aukstuma problēmu. Tagad augusta beigās cilvēki atkal sāk pamosties un ļoti ātrā laikā grib visu ierīkot. Katru rudeni mums ir daudz darbu. Nedod, Dievs, ka ziema sākas agri!

Kādi ir lielākie objekti, kuros uzstādītas "Danfoss" iekārtas?
Starp lielākajiem objektiem ir lielveikals "Sky", Saeimas ēka, Somijas vēstniecība, Fiat centrs, Renault centrs. Kopumā mums ir ap 2 000 objektu.

Vai varat pastāstīt kādu kuriozu, kas atgadījies darbā?
Prātā nāk notikums pirms 8 gadiem. Uz Latviju brauca dāņu konsultanti un iepazīstināja ar dažādām iekārtām. Reiz viņi iepazīstināja ar siltuma skaitītājiem. Kad viss bija izstāstīts, kāds no klātesošajiem uzdeva jautājumu: kas notiks, ja skaitītājs applūdīs un atradīsies zem ūdens? Dāņu konsultants nesaprata jautājumu un jautāja pretī: kāpēc jūs šo dārgo iekārtu gribat likt zem ūdens? Latvijā apkures sistēmas tobrīd bija ļoti sliktā stāvoklī, nemitīgi kaut kur plīsa caurules, dāņiem tas nebija saprotams. Tas izvērtās par kuriozu, kad dānis nekādi nevar saprast, kāpēc skaitītājs ir jātur ūdenī. Tagad jau cilvēkiem ir sita izpratne par lietām.

Ko vēl bez siltumtehnikas piedāvā "Danfosss"?
Mums ir arī plašs saldēšanas tehnikas klāsts. "Danfoss" saldēšanas iekārtas ir ļoti plaši pazīstamas. Mums ir arī hidroliskās sistēmas mežizstrādes tehnikai. Siltumtehnika sastāda aptuveni 35 % no mūsu pakalpojumiem.
Pasaulē "Danfoss" tika iepazīts ar radiatoru termoregulatoriem. Ar šo regulatoru palīdzību tiek ekonomēta enerģija. Dānijā šādas ierīces ir gandrīz katrā mājā.


Linda Tunte
www.building.lv


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.