Intervija ar firmas "IONICA" projektu vadītāju Kārli Cielavu
Ja Robinsonam Krūzo būtu iespējams, viņš noteikti grieztos pie mums. Mēs varam izveidot siltumsistēmas jebkur.
Intervija ar firmas "IONICA" projektu vadītāju Kārli Cielavu.
Ko "IONICA" piedāvā siltumtehnikas jomā?
Siltumtehnikas jomā "IONICA" piedāvā praktiski visu. Sākot ar parasto apkuri ar radiatoriem un beidzot ar infrasarkano apkures paveidu.
Tradicionālā apkure lielākajai daļai cilvēku ir zināma. Radiatori ir gandrīz katrā mājā. Šeit bieži rodas problēma: rodas enerģijas zudumi, kad vienā dzīvoklī ir pārāk karsts un cilvēki tur vaļā logus, bet otrā ir auksti, tāpēc jākurina vairāk. Tāpēc arī ikviens, kuram līdzekļi to atļauj, cenšas domāt par izdevīgākiem apsildīšanas veidiem. Pēdējā laikā populāri ir sākt ar siltuma mezglu. Mēs varam nokomplektēt siltuma mezglus. Iecienīti ir arī termostatiskie vārsti radiatoriem- ar to palīdzību cilvēks ļoti ātri un vienkārši var uzstādīt sev vēlamo temperatūru telpās.
Piedāvājam arī telpu sildīšanu ar gaisu. Šajā sistēmā siltais gaiss plūst pa gaisa vadiem. Nav nepieciešams gar sienām likt radiatorus. Šāda sistēma ir izveidota tirdzniecības centrā "Alfa".
Kādām lietām jāpievērš vērība, ierīkojot siltumsistēmas?
Liela vērība ir jāpievērš zudumiem. Ja ir ielikti pakešu logi, labi nosiltinātas sienas, grīdas pārsegumi u.tt., jo mazākas būs apkures izmaksas. Šādās telpās būtu vēlama arī ventilācijas sistēma ar rekuperāciju.
Kas ir rekuperācija?
Tā ir sistēma, kad no telpām atsūktais siltais gaiss atdod siltumu no āra ienākošajam. Ja vēdināšanā neizmanto rekuperāciju, daudz siltuma aiziet zudumā.
Vai "IONICA" piedāvā pilnu pakalpojumu spektru- projektēšanu, monāžu, materiālus?
Jā. Mēs projektējam, uzstādām, apkalpojam sistēmas. Materiālus iepērkam gan no vietējiem, gan ārzemju uzņēmumiem.
Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš izvēlas siltumtehniku?
Ja cilvēks griežas pie mums, viņam tiks uzdoti visi svarīgākie jautājumi. Ir daudzas būtiskas lietas, piemēram, tas no kā sastāv sienas (Vai tā ir ķieģeļu siena? Vai apmesta? Vai sienai ir papildus izolācija? No kādiem materiāliem ir izolācijaģ) jāaprēķina ir arī siltuma zudumi caur logiem un durvīm. Kad visas šīs lietas noskaidrotas, var sākties projektēšana, aprēķini.
Liela nozīme ir tam, kāda izolācija tiek izmantota. Arī izolācija tiek speciāli aprēķināta. Ja izolācija nav pietiekami laba, siltums no caurulēm tiek atdots jau pa ceļam, piemēram, kāpņu telpās.
Vai siltuma sistēmu varu ierīkot jebkur, arī vecā koka mājā?
Sistēmu varam izveidot jebkur, pat uz neapdzīvotas salas. Ja Robinsonam Krūzo būtu iespējams, viņš noteikti grieztos pie mums un mēs ierīkotu siltumsistēmu uz viņa salas.
Ir dažādi apsildīšanas veidi- ar elektrību, malku, gāzi, degvielu. Kādas ir katra šī veida priekšrocības un trūkumi?
Elektrība, kā zināms, ir dārgākais un ērtākais apsildīšanas veids.
Gāzes apkuri arī var izveidot ērtu, tā lai tā darbojas automātiski. Gāzes apkure ir arī salīdzinoši lēta.
Malkas apkure laikam ir vislētākā, taču tajā ir jāiegulda lielāks darbs- malka jāpērk, jāskalda, jākrauj, vajadzīga telpa, kur to glabāt.
Degvielas apkure pašlaik nav īpaši izplatīta. Tai ir aptuveni tas pats princips, kāds gāzes apkurei. Taču degviela kļūst arvien dārgāka, tāpēc to izvēlas arvien mazāk.
Kādā veidā jānotiek sistēmas aprūpēšanai?
Obligāti jāveic iksezonas apkures sistēmas pārbaude. Jāpārbauda visi iespējamie radušies bojājumi, tai skaitā arī rūsas rašanās. Apkures sistēma pastāvīgi jāuzrauga kompetentam speciālistam. Sistēmai var kaitēt grauzēji vai cilvēki, kas posta dažādas detaļas. Tad aprūpēšana izpaužas attiecīgo detaļu salabošanā vai nomainīšanā.
Cik ilgu garantiju dodat savām sistēmām?
Garantijas laiks tiek dots katram pasūtījumam individuāli. Ir bijuši gadījumi, kad dodam pat 10 gadu garantiju. Standartgarantija ir 2 gadi (mazāk par diviem gadiem garantiju nedodam vispār).
Bet cik ilgi reāli kalpo sistēmas?
To nevar pateikt. Kā zināms, dažas sistēmas joprojām kalpo vēl no Ulmaņlaikiem. Šī kalpošana gan ir visai nosacīta. Parasti saka, ka sistēma kvalitatīvi kalpo 50 gadus. Šo sistēmas mūžu var paildzināt labi aprūpējot sistēmu un var arī saīsināt slikti ar to apejoties.
Vai daudzstāvu mājā iespējams izveidot atsevišķu siltuma sistēmu vienam dzīvoklim?
Praktiski tas ir iespējams, taču teorētiski- daudzām iestādēm pret to varētu būt iebildumi. Jo, jebkurai mājai ir paredzēta vienota sistēma, tāpēc kāda saimnieka atraušanās no vienotās sistēmas varētu radīt problēmas.
Kurā brīdī sākas Jūsu darbi jaunbūvēs? Vai tie notiek reizē ar ēkas celtniecību?
Jo ātrāk mēs sākam savus darbus, jo vienkāršāk ir visu paveikt. Vienmēr labāk ir domāt laikus. Bieži rodas problēmas ar katlu telpas ierīkošanu, jo tai sākotnēji nav paredzēta vieta. Viss ir izdomāts- kur būs radiatori, būs laba izolācija, bet piemirstas "katlu telpa".
Daudzi cilvēki par siltumsistēmu ierīkošanu sāk domāt tikai rudenī. Vai tas nav par vēlu?
Rudenī tas ir jau par vēlu. Ierīkošana prasa laiku, arī materiāli ne vienmēr ir uz vietas. Kondicionēšanas sistēmas pārsvarā visi vēlas iegādāties tikai vasaras sākumā. Runājot par apkuri, cilvēki par to parasti domā savlaicīgāk.
Kā notiek projektēšana? Kādas ir tās izmaksas? Kas to ietekmē?
Nav iespējams nosaukt summas, cik tas var maksāt, jo tas ir atkarīgs no daudzām lietām- pirmkārt jau no telpu apjoma. Arī mājas arhitektūras īpatnības ietekmē siltuma projektu. Ja mājā ir, piemēram, kolonas, tas ietekmē radiatoru izvietošanas vietu izvēli. Lielākais projektētāja darbs ir aprēķināt visas hidrauliskās sistēmas.
Vai izjūtat lielu konkurenci?
Konkurence ir milzīga.
Ar ko Jūs cenšaties būt labāki vai varbūt citādi nekā pārējie?
Mēs ļoti domājam par kvalitāti. Arī cenas, "manuprāt", ir samērīgas.
Kas klientiem ir svarīgāks- cena vai kvalitāte?
Ir tādi klienti, kuriem vajadzīga kvalitāte, lai cik arī tā maksātu. Ir arī cilvēki, kuri vispirms pasaka cenu un kvalitāte ir otrajā vietā. Bet ir labi zināms teiciens: Skopais maksā divreiz.
Kādas ir vidējās siltumtehnikas ierīkošanas cenas?
Nesen vienam klientam rēķināju apkures izmaksas, sanāca vidēji 12 lati kvadrātmetrā. Patreiz strādāju pie detalizētākām izmaksām dažādiem apkures veidiem.
Cilvēki Latvijā pēdējā laikā arvien vairāk cenšas izvairīties no centralizētas siltuma apgādes sistēmas. Kāpēc tā?
Tāpēc, ka cilvēks nav drošs, ka viņš nepārmaksā arī par citiem. Kāds tur vaļā logu, bet otram salst, tādējādi rodas enerģijas zudumi. Tas ir lielākais iemesls, taču no tā nevar izbēgt. Māju apsaimniekotājiem ir maksimāli jāsakārto sistēma, lai cilvēkiem būtu pēc iespējas mazāk jāmaksā.
Linda Tunte
www.building.lv