building.lv skaitļos

Lietotāji online20
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Intervija ar firmas "Proplasta" izpilddirektoru Gintu Skudriņu. : building.lv - par būvniecību Latvijā

Intervija ar firmas "Proplasta" izpilddirektoru Gintu Skudriņu.

Intervija ar firmas "Proplasta" izpilddirektoru Gintu Skudriņu.
Foto: Intervija ar firmas "Proplasta" izpilddirektoru Gintu Skudriņu.

Piedāvājam tikai pasīvās ventilācijas sistēmas. Šīs sistēmas ir vienkāršas, bet savas funkcijas pilda ļoti labi - nodrošina gaisa apmaiņu, izvada no telpas mitro, sastāvējušos gaisu un ievada svaigu gaisu. 

Intervija ar firmas "Proplasta" izpilddirektoru Gintu Skudriņu.

Kāda veida ventilāciju piedāvā firma "Proplasta"?
Piedāvājam tikai pasīvās ventilācijas sistēmas. Šīs sistēmas ir vienkāršas, bet savas funkcijas pilda ļoti labi - nodrošina gaisa apmaiņu, izvada no telpas mitro, sastāvējušos gaisu un ievada svaigu gaisu.

Ar ko šīs sistēmas atšķiras no dārgajām, sarežģītajām?
Atšķirība ir cenu ziņā. Vienai nelielai telpai pasīvo ventilāciju var ierīkot par aptuveni 20 latiem, bet sarežģītas kompleksas sistēmas ierīkošana maksās vairākus tūkstošus. Privātmājās dārgās sistēmas izvēlas reti.
Šo sistēmu ir arī vienkārši uzstādīt. Sprauslu var iefrēzēt rāmī vai sistēmu uzlikt uz stikla paketes. Pateicoties spiediena gradienta atšķirībai telpā un ārpusē, tiek nodrošināta gaisa apmaiņa.
Pastāv uzskats, ka pasīvo ventilāciju var aizstāt ar mikro ventilāciju.

Kas ir mikro ventilācija?
Mikro ventilācija ir papildus detaļa logu furnitūras komplektā.
Šajā gadījumā logs visā platībā ir atvērts par vienu vai diviem milimetriem. Taču ar šo ventilāciju ir vismaz sešas reizes lielāki siltuma zudumi nekā ar pasīvo, tāpēc pie zemākām temperatūrām logu šajā stāvoklī ilgstoši turēt nebūtu vēlams. Ziemā tas rada papildu izdevumus apkurei. Mikro ventilācija arī nenopūš uz stikla sakrājušos kondensātu.

Vai šajā ventilācijā nepieciešami kaut kādi filtri?
Nē. Taču ir arī iespējama pasīvā ventilācija ar skaņas aizturošu filtru, taču pētījumi rāda, ka tas nav nepieciešams, jo sistēmas laukums tik un tā ir ļoti neliels un skaņa pa to ieplūst minimāli.

Vai pūkas un putekļi netraucē sistēmas darbībai?
Nē. Otrā pusē ir restīte, kas aiztur pūkas, putekļus un insektus.

Un sniegs un lietus?
Ārpusē ir arī speciāls jumtiņš, kas pasargā no sniega, lietus. Sistēmā iekšā ir arī kanāli, kas pasargā no siltuma zudumiem loga konstrukcijā.

Kāpēc vispār ir nepieciešama ventilācija?
Cilvēkam, atrodoties telpās, izdalās mitrums- no paša cilvēka, no tējkannas, no dušas... Ja šis mitrums netiek izvadīts ārā var rasties problēmas mājai un arī paša cilvēka veselībai.
Svarīgs ir arī svaigais gaiss.
Ja mājā ir slikta ventilācija sākas tā sauktais slimās mājas sindroms, telpās gaisā sakrājas daudz sliktu vielu, kas var kaitēt veselībai.
Ir daudz dažādu redzamu un neredzamu faktoru un piesārņojuma avotu, kas pasliktina iekštelpu mikroklimata kvalitāti. Tie ir cigarešu dūmi, radons (radioaktīva cēlgāze), insekti, pesticīdi, daudzi oksīdi, dažādas baktērijas un citi slimību izraisītāji. Pasīvā ventilācija ir vajadzīga, lai uzlabotu gaisa kvalitāti telpās un samazinātu (vai arī pavisam novērstu) kondensātu uz logu stikliem un rāmjiem. Ventilācijas rezultātā svaigs gaiss iekļūst telpās, bet vecais "nolietojies" gaiss tiek izspiests. Šādas gaisa apmaiņas rezultātā telpu mikroklimats uzlabojas.
Mitrums telpās kondensējas aukstākajās vietās - uz logu stikliem un rāmjiem. Pasīvās ventilācijas izraisītā gaisa plūsma "nopūš" tur sakrājušos kondensātu. Tās darbības princips ir līdzīgs automobiļa ventilācijas darbībai - gaisa plūsma "nopūš" sakrājušos kondensātu (aizsvīdušos stiklus).
Pasīvās ventilācijas izmantošana ir laba gan aukstā, gan arī karstā laikā. Ziemā vēdināšanas laikā netiek zaudēts daudz siltuma tāpēc, ka ventilācijas ierīce tiek iemontēta loga augšdaļā, kur sakrājas siltais gaiss, tāpēc nerodas caurvējš un apstākļi, kas radītu diskomfortu. Tā kā svaigais gaiss plūst gar griestiem, kur arī ir sakrājies siltais gaiss, sajaucoties siltajam un vēsajam gaisam siltuma patēriņš ir nenozīmīgs.

Kurā gadalaikā ventilācija ir vissvarīgākā?
Ziemā, kad ir apkures sezona, gaiss telpās kļūst sauss, bet atverot logus rodas siltuma zudumi. Nepieciešama ventilācija.
Vasarā ārā ir silts, lai telpā saglabātu normālu temperatūru nepieciešama ventilācija. Tā var teikt, ka ventilācija ir vienlīdz svarīga visos gadalaikos.

Vai pasīvo ventilāciju var likt uz jebkuriem logiem?
Jā.

Arī uz veciem koka logiem?
Ja logi ir ļoti veci, labāk būtu pasūtīt jaunus logus aprīkotus ar pasīvo ventilāciju.
Var frēzēt ventilācijas sprauslu vecā loga koka rāmī, taču tas var būt sarežģīti.

Vai pasīvo ventilāciju var likt jebkurā loga vietā?
Pasīvie ventilatori vienmēr tiek novietoti stikla augšpusē, jo ienākošā gaisa plūsma plūst uz leju gar paketi, nopūšot kondensātu no stikla virsmas. Ja ventilāciju novieto stikla apakšējā daļā, tad tā nefunkcionēs un aukstā laikā tur var sakrāties ūdens, kas novedīs pie ventilatora aizsalšanas.

Kurā brīdī būvējot jādomā par ventilāciju?
Runājot par pasīvo ventilāciju, tai īstais brīdis ir tad, kad tiek pasūtīti jauni logi.
Ja ir jau ielikti labi plastmasas logi, tad vienīgā iespēja tikt pie pasīvās ventilācijas ir pasūtīt jaunu stikla paketi, kurai augšpusē būs iespējams novietot pasīvo ventilāciju.

Vai pasīvā ventilācija ir kaut kādā veidā jāaprūpē?
Nē, nav nepieciešama nekāda speciāla aprūpe. Ir tikai jāatver un jāaizver ventilācija. Var ierīkot arī pārvadu mehānismu, kad ar striķīti (kā žalūzijām) var atvērt un aizvērt ventilāciju. Citādi- ventilāciju var ielikt un aizmirst.

Cik maksā pasīvā ventilācija?
Visvienkāršākā pasīvā ventilācija, kura frēzējas rāmī, izmaksās ap 10 latiem. Uz paketes montējama sistēma ar lielāku jaudu maksās ap 20 latiem.

Pasīvā ventilācija labi iederas nelielās, dzīvojamās telpās, mazāk, piemēram, lielos supermārketos.
Nepiekrītu. Šo ventilāciju var likt visur. Arī lielās telpās. Tā iederas visur, kur pēc tās ir nepieciešamība. Bieži vien var iztikt bez dārgām un sarežģītām sistēmām. Bet nelielās, dzīvojamās telpās šī sistēma ir īpaši ērta.


Vai šo sistēmu var likt arī uz durvīm?
Jā, kāpēc gan ne? Sistēmu var likt arī uz durvju stikla paketes vai paneļa.

Kā ar pieprasījumu pēc šīs ventilācijas?
Priecājamies, ka pasīvo ventilāciju izmanto arvien vairāk. Cilvēki saprot, cik laba un izdevīga tā ir. Bet joprojām tiek veikts darbs ar logu ražotājiem, jo viņi dienu dienā ir tiešā kontaktā ar logu pasūtītājiem, taču ne vienmēr piedāvā iespēju saražot logu ar papildus vērtību, šajā gadījumā pasīvo ventilāciju.

Ko Jūs domājat par portālu www.building.lv ?
Domāju, ka apsveicama ir jau pati ideja par būvniecības portālu. Portālā neklātienē satiekas visi ar būvniecību saistītie cilvēki. Dinamiski augošos uzņēmumos Internets ir kļuvis par ikdienas parādību. Baidos ka firmas, kuras pilnībā ignorē internetu, nav uz pareizā ceļa. Ceru ka internets nebūs tikai nodevai modei un nebeigsies ar nefunkcionālām mājas lapām, bet kļūs par biznesa vides neatņemamu sastāvdaļu. Būvniecības portālā var iegūt interesantu informāciju, kas noder gan speciālistiem, gan arī vienkārši cilvēkiem, kuri remontē dzīvokli.

Īsti saprotams nav apsvērums portāla nosaukumā lietot angļu izcelsmes vārdu. Tas man, kā cilvēkam ar principiāliem uzskatiem latviešu valodas lietošanā liekas nevajadzīgi.


Linda Tunte

www.building.lv


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.