building.lv skaitļos

Lietotāji online10
Aktīvie uzņēmumi19067
Nozares raksti32977
Izdevīgākās sfēras ārvalstu investīcijām jaunajās ES valstīs - celtniecība, automobiļi un patēriņa preces : building.lv - par būvniecību Latvijā

Izdevīgākās sfēras ārvalstu investīcijām jaunajās ES valstīs - celtniecība, automobiļi un patēriņa preces

Celtniecība, automobiļi un patēriņa preces tiek uzskatītas par ienesīgākajām sfērām ārvalstu investīcijām desmit nākamajās Eiropas Savienības (ES) valstīs, neskatoties uz šo sektoru tradicionālo nestabilitāti, liecina konsultantfirmas "Bipe" pētījums.

Celtniecība, automobiļi un patēriņa preces tiek uzskatītas par ienesīgākajām sfērām ārvalstu investīcijām desmit nākamajās Eiropas Savienības (ES) valstīs, neskatoties uz šo sektoru tradicionālo nestabilitāti, liecina konsultantfirmas "Bipe" pētījums.

Firma aicina Rietumeiropas investorus pievērst lielāku uzmanību iespējām, ko dod ieguldījumi jaunajās ES dalībvalstīs, un mazāk koncentrēties uz iespējamajiem riskiem.

"Bipe" pētījumā norādīts, ka jauno ES valstu celtniecības sektoram ir skaidri izteikts attīstības potenciāls, jo desmit jaunās ES valstis pašlaik veido tikai 5% no paplašinātās ES celtniecības tirgus un jaunu mājokļu būve šajā valstīs nesasniedz pieprasījumu.

Rūpniecības ēku celtniecībā, piemēram, pašreizējās 15 ES valstīs ik gadu tiek ieguldīti 43 miljardi eiro (28,81 miljards latu), salīdzinot ar tikai 5,5 miljardiem eiro četrās lielākajās ES nākamajās dalībvalstīs Polijā, Čehijā, Ungārijā un Slovākijā. Savukārt biroju ēku celtniecībai ES gadā tiek novirzīti 37 miljardi eiro, salīdzinot ar 1,9 miljardiem eiro četrās minētajās valstīs.

"Rietumeiropas uzņēmējiem jau ir labas pozīcijas šajā tirgū," norāda "Bipe", tai pat laikā atzīstot, ka celtniecības sektors ir ļoti jūtīgs pret cikliskām svārstībām.

Eiropas autobūvētāji jau ir veikuši vērā ņemamas investīcijas Centrāleiropā. Francijas "Peugeot Citroen" kopīgi ar Japānas "Toyota" ir iesaistījies projektā Čehijā, savukārt "Volkswagen" darbojas Polijā. Tā kā šis tirgus desmit nākamajās ES valstīs vēl ir lielā mērā neapgūts, "Bipe" savā pētījumā norāda, ka tā tirdzniecības apjomu nestabilitāte ir loti liela.

Tāpat kā mājokļu sektorā, arī automobiļu sektorā tirdzniecības apjomi ir tieši atkarīgi no patēriņa kredītu pieejamības. Taču arī desmit jauno ES valstu finanšu tirgus ir pakļauts cikliskām svārstībām.

"Banku sektora nestabilitāte četrās lielākajās jaunajās ES valstīs ir četras reizes lielāka nekā vidēji pašreizējās ES dalībvalstīs," secināts "Bipe" pētījumā.

Attiecībā uz jauno ES dalībvalstu patēriņa preču tirgu "Bipe" prognozē "mājsaimniecību uzvedības strauju pielīdzināšanos Rietumu standartiem".

2004.gada 1.maijā Eiropas Savienībai pievienosies Kipra, Čehija, Igaunija, Ungārija, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Slovākija un Slovēnija.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.