Iznācis būvniecības žurnāla Māja. Dzīvoklis marta numurs
Foto: Iznācis būvniecības žurnāla Māja. Dzīvoklis marta numurs; autors: Iznācis būvniecības žurnāla Māja. Dzīvoklis marta numursLasiet būvniecības žurnāla Māja. Dzīvoklis marta numurā!
Jaunumi būvniecības nozarē
Aktuālākās un nozīmīgākās ziņas būvniecības nozarē
Žurnāla viesis
Celtniecība – tas ir ilgtermiņa bizness. Intervija ar a/s RBS Skals valdes priekšsēdētāju Māri Saukānu.
Mana pieredze
Laimēt miljonu var ikviens. Uzbūvēt no kaut kā kaut ko – arī. Taču restaurēt māju, no kuras pāri palikuši pussadeguši dēļi un sasprēgājuši pamati – tikai ļoti darbīgi cilvēki ar milzīgu entuziasmu, stipru gribu un vēlmi pēc sava pavarda.
Ekspertu viedoklis
Daudzstāvu ēku būvniecības riski.
Pēdējā laikā vairākās Eiropas valstīs (Vācija, Polija) notikušas pēkšņas ēku avārijas un sabrukšanas ar cilvēku upuriem, ko izraisa galvenokārt globālas klimatisko apstākļu izmaiņas, jo, veicot projekta darbus un būvdarbus, nav ņemtas vērā pārslodzes, ko var izraisīt slapjš sniegs, lietus, biezs apledojums, izskalojumi, mainīga temperatūra un pēkšņs aukstums vai vēja brāzmu slodze. Acīmredzot daudzās valstīs tiks pārskatīti būvnormatīvi, ko var ietekmēt krasas klimatoloģiskas izmaiņas, kas nav paredzētas, pat ņemot vērā varbūtības 50 gadu ilgam periodam.
Betona grīdu izbūve.
Betona grīdu izgatavošanas tehnoloģiskajā procesā ir daudzas nianses, kas var izraisīt vai tikai sekmēt dažādas deformatīvas norises (žūšanas un lineāro rukumu, rozīšanos utt.). Aplūkosim betonētās grīdas plātnes rozīšanās iespējas. Betona plātnes rozīšanās praktiski notiek vienmēr, tāpēc neapstrīdami pareizs būs apgalvojums, ka izliecas visas monolītā betona grīdas plātnes, tikai izlieces parametri var būt atšķirīgi. Kāda ir betona rozīšanās būtība? Tas ir sacietējuša betona plātnes deformatīvais process, kas notiek, ja betona grīdas (pamatnes) augšējā daļa cenšas ieņemt mazāku apjomu (tilpumu) nekā grīdas apakšējā daļa. To var izraisīt dažādu faktoru ietekme: betona rukums, temperatūras starpība, mitruma saturs betonā.
Būvpamatne un tās pastiprināšanas iespējas.>/b>
Sākot būvdarbus, vispirms tiek izlīdzināts apbūves gabala reljefs, attīrīts, pārveidots un, ja nepieciešams, arī ierīkota drenāža. Lielākoties šie darbi neprasa īpašus būvmateriālus, pietiek ar vietēju grunts pārvietošanu, taču tas tā nav vienmēr. Ēkas nesošo konstrukciju izbūvē prasības ir vienādas gan laukos, gan pilsētā, toties ēkas būvpamatnes sagatavošanā un drenāžas ierīkošanā varētu būt ievērojamas atšķirības. Būvei vienmēr jābūt drošai un stabilai. Lauku būvēs biežāk sastopami gadījumi, kad nepieciešami plašāki būvlaukuma reljefa izlīdzinājumi vai pārveidojumi, grunts sasalums varētu būt dziļāks, grunts erozija – aktīvāka, kas varētu izraisīt pamatotas prasības pēc īpašiem materiāliem. Kādi tie ir, un kādos gadījumos tos vēlams lietot?
Starpstāvu un zemgrīdas siltināšanas materiāli.
Būvmateriāli, kas aizpilda nesošo konstrukciju starptelpu pārsegumos un veic siltumizolācijas, skaņas izolācijas un reizēm arī pretstarojuma aizsardzības funkcijas, ir samērā jauna būvmateriālu grupa, kas kļūst arvien populārāka un pieprasītāka. Līdz ar to katru gadu parādās jaunu, modernizētu materiālu piedāvājumi (putustikla šķembas, granulēts putustikls, porizēta un granulēta keramika, kokvate, skaidu plātnes).
Padomi, padomi, padomi
Ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas projekta izstrāde.
Kas piedāvā projektu izstrādāšanas pakalpojumus, kam uzticēties un pēc kādiem kritērijiem izvēlēties jūsu mājas sistēmas projekta izstrādātāju? Ko pasūtītājam nozīmē projekta izstrāde, kā tas notiek, kas nosaka projekta kvalitāti, kāda ir projektētāja atbildība un pienākumi novērst pieļautās kļūdas? Tie ir tikai daļa no jautājumiem, uz kuriem atbildes tiek meklētas, ja iecerēta mājas būvniecība vai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas renovācija.
Ceļvedis santehnikas cauruļu labirintos.
Katram sevi cienošam mājas saimniekam jāzina, no kā sastāv viņa ūdensapgādes sistēma un kanalizācija, kaut vai tādēļ, lai remonta gadījumā orientētos santehnikas veikala plauktos izliktajos cauruļu izstrādājumos. Šis raksts Jums kalpos kā neliels ceļvedis santehnikas cauruļu klāstā.
Fasādes apdares veidi.
Dzīvojamo māju ārējās apdares iespēju salīdzinoši nav daudz – principiāli un materiālu izvēles ziņā šī joma gadu un pat gadsimtu gaitā nav būtiski mainījusies, modernizētas un pilnveidotas ir vienīgi pašu apdares materiālu ražošanas, apstrādes un montāžas (vai iebūvēšanas) tehnoloģijas. Joprojām iecienīta un aktuāla ir fasādes apdare ar dekoratīvo apmetumu, kas ir dominējošais apdares veids individuālajā būvniecībā. Pēdējos gados vērojama tendence ārējā apdarē izmantot dekoratīvo ķieģeļu apšuvumu, kas savā ziņā ir atgriešanās pie senām būvniecības tradīcijām, tādējādi panākot, ka pat vieglo koka konstrukciju ēkas vismaz vizuāli rada priekšstatu par klasisku un stabilu mūra māju. Salīdzinoši retāk fasāžu apdarei Latvijā izmanto dabīgā koka dēlīšu vai plastikas dēļu apšuvumu.
Metāla profili iekšdarbiem
Skursteņa tīrīšana sezonas beigās nes laimi.
Diemžēl lielākā daļa ēku saimnieku skursteņa tīrībai pievērš nepelnīti mazu uzmanību. Šķiet tik pašsaprotami, ka allaž kūpošais dūmenis nekādas rūpes nevar prasīt – tam jāpilda vien savs šķietami vienkāršais uzdevums – dūmu izvadīšana ārā. Patiesībā no labas skursteņa darbības, par ko jādomā jau izbūves brīdī, lielākoties atkarīga visas apkures sistēmas darbības kvalitāte. Labajiem saimniekiem iesakām par skursteni parūpēties arī apkures sezonas beigās, lai pēc tam nākamo sezonu varētu sagaidīt bez bažām.
Siltumnīcas būvniecība.
Protams, siltumnīcas jēdziens ir daudzkārt plašāks par vieglo plēves veidojumu, kas rotā tik daudzus mazdārziņus. Siltumnīcas tiek būvētas arī līdz simt metru garas un plašas, lai tās izmantotu peļņas gūšanai, un profesionālas siltumnīcas tiek izmantotas zinātniskiem mērķiem, tomēr šoreiz – vairāk par nelielu piemājas siltumnīcas celtniecību, kura pēc tam tiks izmantota dārzeņu audzēšanai pašu ģimenei.
Metāla konstrukciju angāri.
Metāla konstrukciju ēkas jeb angāri ir salīdzinoši lētas un praktiskas būves, kas lieti noder dažādām saimnieciskām vajadzībām, piemēram, lauksaimniecības vai tirdzniecības noliktavām, nelielām ražotnēm vai kokzāģētavām, arī mājlopu fermām u. c. Metāla konstrukciju ražošanas tehnoloģijas atļauj izgatavot dažādas konfigurācijas un sarežģītības ēkas ar siju, kopņu un kolonnu sistēmām, kaut gan to īsti nevar attiecināt uz angāra tipa būvēm, kas lielākoties ir askētiskas, funkcionālas un maksimāli vienkāršas konstrukcijas, kas arī ir šo ēku galvenā būtība.
Noteksistēmas tīrīšana un kopšana. Jumts un normāli funkcionējoša nokrišņu ūdens novadīšanas sistēma ir savstarpēji cieši saistītas un nozīmīgas ikvienas mājas konstrukcijas. Nokrišņu ūdens novadīšanas sistēmas galvenā funkcija ir pasargāt mājas sienas no mitruma un bojāšanās, tāpēc, tīrot divreiz gadā jumtu, noteikti pie viena jāiztīra arī teknes un jāpārbauda notekcaurules.
Jumta seguma tīrīšana. Ikviens jumta segums neatkarīgi no tā veida kalpos pietiekami ilgi, ja tiks pienācīgi kopts un uzturēts. Ideālā variantā mājas jumts būtu jānotīra divreiz gadā – rudenī un pavasarī, vienlaikus neaizmirstot arī par noteksistēmas tīrīšanu (par to – atsevišķā rakstā). Protams, katram jumta seguma veidam ir savas atšķirīgas tehniskās īpašības, kas arī nosaka katra materiāla kopšanas nianses, tāpat no svara ir arī mājas atrašanās vieta un vide.
Kāpēc pagrabtelpās krājas mitrums.
Ja pagrabā vai garāžas remontbedrē uz grīdas krājas ūdens un sienas pastāvīgi ir mitras, vairumā gadījumu vainojams augsts gruntsūdens līmenis. Te var līdzēt vienīgi nopietni hidroizolācijas pasākumi, kas izmaksās diezgan dārgi. Otrs – daudz lētāks un saprātīgāks – risinājums, kā izvairīties no šīs nepatīkamās problēmas, ir veikt rūpīgu grunts izpēti un izdarīt kontrolurbumus vēl pirms būvniecības sākšanas, kas diemžēl bieži tiek veikta pavirši vai nenotiek vispār. Protams, mūsdienu tehnoloģijas atļauj novērst jebkuras būvniecības gaitā pieļautās kļūdas un atrisināt radušās problēmas.
Aukstums veselībai un skaistumam – kriosauna.
Ja ir doma kriosaunu iebūvēt savā dzīvesvietā, ir vērts zināt, ka tā patērē daudz mazāk elektrības (tikai kilovatu) nekā solārijs, tāpēc šajā ziņā izmaksas ir niecīgas. Taču, kas attiecas uz leduspirts ikdienas ekspluatāciju, tas maksā ļoti dārgi. Mājas apstākļiem atbilstīgs gāzes balons ar piegādi maksā Ls 25–30, ar tā saturu pietiek tikai trim procedūrām. Tātad, ja tiek iziets desmit dienu kurss, balons jāmaina četras reizes. Raksta turpinājumā par citām tehniskām niansēm un, galvenais – kriosaunas ietekmi uz cilvēka veselību.
Furnitūra mūsdienīgai virtuvei.
Jo kuplāks, jo bagātāks – šāda tēze vēl necik sen kalpoja par katra krietna letiņa dzīves uztveres slieksni, taču tagad, kad ikdiena kļuvusi īpaši dinamiska, dzīve ieguvusi jaunu moto – mazāk ir vairāk jeb ātrāk, ērtāk, kompaktāk un, protams, ar šiku. Jautājot profesionāļiem, kādi parametri raksturo mūsdienīga cilvēka virtuvi, visbiežākā atbilde ir – līdztekus labam izskatam liela nozīme ir arī komfortam un funkcionalitātei. Uz jautājumu, kas virtuvi padara atbilstīgu mūsdienu standarta prasībām, furnitūras pārdevēji atbildēja nešaubīgi – veiksmīgi izraudzīta, pēc jaunākajām tehnoloģijām veidota furnitūra. Kāda ir moderna furnitūra?
Dažādās remontdarbu lentes celtnieka instrumentu kastē.
Celtniecības un apdares darbu veikšana, pateicoties dažādiem mūsdienīgiem un vienkārši lietojamiem materiāliem, kļuvusi arvien ērtāka un veiklāka. Arī dažādās līmlentes, ko nu jau plaši izmanto celtniecībā, gribas pieskaitīt materiāliem, kas ievērojami atvieglo celtnieku ikdienu, darbošanos padarot tīrāku, ātrāku, vienkāršāku. Bet vai zinām, kura lente, kuram darbam ir paredzēta?
Pavasaris – laiks profesionālai ģenerāltīrīšanai. Pēc apjomīga remonta vai vienkārši ilgākas prombūtnes, kad mājā uzkrājusies putekļu kārta, darbietilpīgo mājokļa uzkopšanu var veikt pašu spēkiem, iesaistot visus ģimenes locekļus, taču var uzticēt profesionāļiem, kas pieprot šo darbu, dara to ātri un kvalitatīvi.
Speciālisti konsultē
Žogs un fasāde – vieta informatīviem materiāliem?
Lai arī ēkas vai teritorijas īpašniekam ir tiesības izmantot savu īpašumu un noteikt tā lietojumu, tomēr ir jāpakļaujas virknei noteikumu, ko nosaka gan valsts likumdošana, gan katras pašvaldības izstrādātie noteikumi. Piemēram, ēku īpašniekiem (īpaši pilsētās) ir jāievēro pareiza sētu un žogu izvēle, iespējas/aizliegumi uz tā izvietot dažādus informatīvus paziņojumus, izkārtnes, reklāmas.
Draugs, kas nepievils. Arvien vairāk cilvēku izvēlas celt savu māju, nevis dzīvot šaurā pilsētas dzīvoklī. Māja ir tapusi, pagalms ir skaists – taču kaut kā pietrūkst. Kādam tas ir draugs, citam – sargsuns, taču nešaubīgi mājdzīvnieks ieņem svarīgu lomu ikvienā ģimenē. Kas jāievēro, lai sargsuns ģimenē justos labi un nesagādātu raizes kaimiņiem, citiem iedzīvotājiem un, galu galā – pašam saimniekam?
Jūsu iedvesmai – interjers un dizains
Saldam miegam. Cik patīkami no rīta pamosties, ja naktī esi kārtīgi izgulējies bez knosīšanās, sliktiem sapņiem, bez svīšanas vasarā vai salšanas ziemā. Tātad kvalitatīvam miegam svarīgi ne tikai tas, uz kā guļam, bet arī tas, ar ko sedzamies un kā balstām galvu – stāsts par segām un spilveniem.
Viesmīlīgie kājslauķi. Kājslauķis ir gandrīz katrā mājoklī, un tā lietojums ir izteikti funkcionāls – neļaut ar apaviem ienestajiem netīrumiem nokļūt tālāk telpās. Veikalu piedāvājums ļauj izvēlēties gan dažādu materiālu, gan dažādu izmēru kājslauķus. Protams, kājslauķim var būt arī dekoratīva funkcija, taču noteicošais vienmēr būs kvalitāte.
Piemājas dārzs
Samtainie dārza kaitnieki. Iekoptais mauriņš mājas priekšā vai tikpat rūpīgi iestrādātais sakņu dārzs ar savu ražu var priecēt ne tikai mūs, bet arī šādu vietu tipiskākos iemītniekus un reizē kaitniekus – pusaklos zemes racējus kurmjus un arī spārnotus kukaiņus – zemesvēžus. Taču ar šīm citkārt tik interesantajām dabas radībām iespējams arī sadzīvot, pasargāties vai tās aizbaidīt.
Dzīvžogs – nomierinošs un atraktīvs. Tik ļoti esam pieraduši psiholoģiski norobežoties cits no cita, ka arī māju un tai piederošo teritoriju no apkārtējo ietekmes un skatieniem apjožam ar metāla žogu vai koka sētu. Šo tik dabisko procesu var padarīt dzīvīgāku, padarīt par mājas dizaina elementu – iekopjot dzīvžogu.
Kūlas dedzināšana – noziegums! Reizēm kļūst baisi, agros pavasaros aplūkojot Latvijas laukus. Diemžēl reti kur ir iespēja baudīt skaisti zaļojošus plašumus, kas mostas vasarai. Neraugoties uz plašo informāciju presē, tajā skaitā dramatisko statistiku, joprojām daudziem zemes īpašniekiem ik pavasara darbu sarakstā ietilpst arī pērnās zāles jeb kūlas dedzināšana. Un tad skatienam paveras melnie, drūmie lauki kā milzīgas kapsētas, kur palikuši kukaiņi, nelieli dzīvnieciņi, augi un dažkārt arī šķietami lielāka vērtība – nodeguši īpašumi, un pat cilvēku upuri. Glābšanas dienestiem nākas strādāt pastiprinātā režīmā, lai iespējami vairāk dzīvības izglābtu no šā melnā pavasara posta.