building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1659
Nozares raksti32865
Iznācis žurnāla MĀJA. DZĪVOKLIS septembra numurs : building.lv - par būvniecību Latvijā

Iznācis žurnāla MĀJA. DZĪVOKLIS septembra numurs

Iznācis žurnāla MĀJA. DZĪVOKLIS septembra numurs

Lasiet būvniecības žurnāla Māja. Dzīvoklis septembra numurā!

autors: Iznācis žurnāla MĀJA. DZĪVOKLIS septembra numurs
Foto: Iznācis žurnāla MĀJA. DZĪVOKLIS septembra numurs; autors: Iznācis žurnāla MĀJA. DZĪVOKLIS septembra numurs
Lasiet būvniecības žurnāla Māja. Dzīvoklis septembra numurā!

Jaunumi būvniecības nozarē
Aktuālākās un nozīmīgākās ziņas būvniecības nozarē.

Žurnāla viesis
"Sauciet mūs par vienkāršā stila piekritējiem." Intervija ar būvmateriālu veikala Pilsēta līdzīpašniekiem Andri Auziņu un Ivaru Bulašu

Padomi, padomi, padomi
Ģipškartona plātņu analogi – cementa saistvielu bāzes plātņu materiāli.
Ģipškartona plātņu sastāvs bāzējas uz gaisa tipa saistvielu – ģipsi, kas nav īpaši piemērots āra apstākļiem, tāpēc ir radīti daudzi analogi lietojami plātņu materiāli, tomēr tiem dažreiz piemīt arī mazāk racionālas īpatnības, tādas kā dārdzība, zema ugunsdrošība un citas. Šajā rakstā aplūkosim divu veidu cementa saistvielu bāzes plātņu materiālus, kas jau izcīnījuši atpazīstamību Baltijas būvmateriālu tirgū – cementšķiedru un cementskaidu plātnes.
Jumta seguma materiāli. Dažādu jumta seguma materiālu piedāvājums ir patiešām liels, un bieži vien brīdī, kad jāpieņem lēmums par mājai vizuāli un arī konstruktīvi piemērotāko materiālu, nonākam grūtas izvēles priekšā. Vēl jo grūtāku šo uzdevumu vērš arī celtnieku dažādais skatījums uz jumta segumiem – daudzos gadījumos subjektīvi katrs par labāku atzīs to, ar kuru pats radis strādāt. Lai atvieglotu izvēli, MDz centīsies vairāku rakstu sērijās objektīvi izvērtēt katru no jumta seguma materiāliem. Šoreiz – par metāla, bitumena un dabīgā šīfera jumtiem, kas individuālajā būvniecībā uzskatāmi par demokrātiskākajiem un patlaban neapstrīdami visplašāk izmantotajiem jumta segumiem.
Jumta logi. Mūsdienās, kad svarīga racionāla katra kvadrātmetra izmantošana, jumta logi jau gandrīz automātiski tiek iekļauti vai ikvienā būvprojektā, un vienīgais nosacījums, lai jumta loga ierīkošana būtu iespējama, ir atbilstīgs jumta slīpums. Pēc ražotāju ieteikuma jumta logu nav vēlams iebūvēt slīpumā, kas ir mazāks par 15 grādiem, taču arī te ir risinājums – ikviens jumta logu ražotājs piedāvā arī speciālus pieslēgumus, kas ļauj nodrošināt logam nepieciešamo minimālo 15 grādu slīpumu kaut vai uz pilnīgi lēzeniem jumtiem.
Cietā kurināmā centrālapkures katli. Dažādu centrālapkures iekārtu klāstā cietā kurināmā apkures katli ir pārstāvēti visplašāk. Jo īpaši tas saistāms ar faktu, ka mūsu klimatiskajā zonā cietais kurināmais (pārsvarā – koksne un dažādi koksnes izstrādājumi) ir viens no pieejamākajiem un visos laikos lētākajiem kurināmā energoresursiem.
Ekspertu viedoklis par kamīnu izmantošanu apkurei. Laiki, kad dzīva liesma mājas pavardā pildīja telpas apsildes funkciju, sen pagājuši – mūsdienās uguns kalpo vairāk kā dekoratīvs interjera elements, kas kamīna vai kamīnkrāsniņas ietvarā rada mājā omulīgu un patīkamu gaisotni. Tomēr modernās tehnoloģijas ļauj izmantot kamīnu arī kā mājas pamatapkures elementu, tādējādi sekmīgi apvienojot patīkamo ar lietderīgo.
Pamatu cokola apstrāde un aizsardzība. Pamatu cokola apstrāde un aizsardzība raksturīga tieši mūsdienu būvniecībā, kad strauji pieaug modernizētu būvmateriālu skaits un izmainās (paplašinās) ēku elementu funkcionālās nozīmes. Dažādi speciālisti ēkas cokolu, tā aizsargapstrādi, ēkas betona aizsargapmali un šo elementu praktisko nozīmi izskaidro un traktē visai dažādi, radot zināmas neskaidrības.
Automātiskās slēgšanas sistēmas – ērtībai un drošībai. Mājas vai dzīvokļa durvis no tehniskā viedokļa ir ļoti pateicīgs objekts automatizācijai un drošības aprīkojumam. Slēdzenes sprūdu var darbināt ar jebko – sākot no visvienkāršākās slēdzenes ar parasto mehānisko atslēgu un beidzot ar, piemēram, biometriskajām identifikācijas sistēmām. Protams, savrupmājas vai dzīvokļa durvis nemēdz aprīkot ar komplicētām elektroniskām slēdzenēm – ja nu vienīgi gadījumā, ja aiz durvīm atrodas kaut kas tik izcili vērtīgs, lai durvju vēršanas sistēma uz tā fona neizskatītos neadekvāti dārga un nevajadzīga.
Iebūvējamais skapis mājoklī – praktisks risinājums. Pašlaik populāri ir divi apģērba uzglabāšanas veidi mājoklī – iebūvēts skapis vai garderobes telpa. Iebūvēts skapis ir noslēgta sistēma, bet garderobe – atsevišķa telpa. Taču iebūvēts skapis ir neaizstājams priekšnamā vai šaurākā mājoklī, kur nav iespējams izveidot atsevišķu garderobes telpu. Arī bērnistabā daudz racionālāka izvēle ir iebūvēts skapis, jo diez vai bērna drēbītēm vajadzīga atsevišķa telpa.
Mēbeļu izgatavošanas materiāli. Ja mēbeļu izvēlē noteicošais faktors ir dizains, ja piederat tai cilvēku grupai, kas savā mājoklī vēlas redzēt tikai oriģinālas lietas, kas pieskaņotas kopējam stilam, viens no risinājumiem ir doties uz kādu no mēbeļu ražotājfirmām un pasūtīt vajadzīgo mēbeli tieši tādu, kādu jūs to vēlaties. Bet pirms to darām, iesakām uzklausīt speciālistu viedokli par materiālu izvēli mēbeļu izgatavošnai.
Mājas sirds meklējumos jeb Virtuves pasūtīšanas process. Virtuve tradicionāli ir omulības avots. Parasti tā ir pirmā telpa, kas tiek apmēbelēta. Virtuve kā telpa, kas paredzēta konkrētas funkcijas pildīšanai, prasa ļoti rūpīgu un pārdomātu plānošanu un materiālu izvēli, tās aprīkošana ir viens no nozīmīgākajiem un grūtākajiem procesiem mājokļa iekārtošanā, jo lielākoties nosaka visu pārējo telpu iekārtojumu.
Baseinu apkope un tīrīšana. Lai ilgstoši un bez bailēm varētu baudīt baseina sniegto baudu, tas regulāri jākopj. Ja apkope netiek veikta regulāri, ūdenī tāpat kā jebkurā citā dabiskā ūdenskrātuvē milzu ātrumā savairojas aļģes un baktērijas. Aļģu ietekmē ūdens kļūst duļķains, parasti ar zaļganu nokrāsu, baseina virsmas kļūst slidenas un var būt bīstamas peldētājiem. Ūdens dzidrumu ietekmē arī pH līmenis.

Speciālisti konsultē
Vai patērētāju tiesību aizsardzība paredz arī nekvalitatīva būvmateriāla maiņu?
Patērētāju tiesību aizsardzība ir viena no demokrātijas pazīmēm. Varētu pat teikt, ka tā ir viena no caurskatāmības principa izpausmēm – katram ir tiesības zināt, par ko viņš tērē naudu, kā arī saņemt par savu naudu kvalitatīvu preci vai pakalpojumu. Šoreiz MDz centās noskaidrot, vai patērētājs var saņemt atlīdzību par nekvalitatīvu būvmateriālu iegādi.
Lauku tūrisma bizness – iespējas, attīstība. Lauku tūrisms ir nozare, kas strauji attīstās, ir spējīga konkurēt un piedalās valsts tēla veidošanā pasaulē. Protams, tas ir uzņēmējdarbības veids un arī peļņas avots. Tāpēc lauku tūrismā iesaistītie ir ieinteresēti attīstīties, sasniegt augstākos standartus un ievērot likumdošanu, kas reglamentē tūrismu mūsu valstī.
Ceļš kā biznesa veids. Ceļu satiksmei ir liela nozīme ekonomikā un sakaru nodrošināšanā, tāpēc ceļu ierīkošana un apsaimniekošana ir pakļauta valsts uzraudzībai un kontrolei. Kādas ir biznesa iespējas privātu vai maksas ceļu izveidei?

Interjers
Pieaugušo spēles ar krāsām. Krāsas interjerā.
Kurš gan nav dzirdējis par krāsu terapijas dziedniecisko iedarbību uz cilvēka psihi, ko aizvien biežāk psihologi iesaka depresijas nomāktiem pacientiem, kuriem dzīvē trūkst pozitīvu un relaksējošu emociju. Krāsas ir ne tikai mīts un simbols, bet arī emocijas un noskaņas, kas caur redzi iedarbojas uz mūsu emocionālo un fizisko stāvokli, arī prāta darbību. Tās var iepriecināt, iedvesmot, nomierināt, uzmundrināt, nomākt, radīt trauksmes sajūtu vai šokēt, tāpēc, pirms sākam plānot mājas vai darba vietas interjeru, izvēlamies piemērotu apģērbu sev un saviem mīļajiem, ir ļoti svarīgi pārzināt krāsu psiholoģiju, pakonsultēties ar speciālistiem un rūpīgi pārdomāt, kas mums kā indivīdiem ir labākais.
Par un pret – zvērādas interjerā. Zvērādas mājas interjeram izmanto jau no senseniem laikiem, kad tās izmantoja vien kā sildelementu. Ar zvērādām siltināja sienas, ar tām sedzās, tādējādi pārciešot auksto laiku. Tagad zvērādas mājas interjerā ir arī būtisks dizaina elements.
Ekskurss galda piederumu pasaulē. Galda piederumiem ir sena vēsture, visvecākie ir karote, to lietoja jau 3. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Gan senākos laikos, gan mūsdienās galda piederumi tiek ražoti no dažādiem materiāliem, sākot no koka (vislētākais risinājums) līdz pat tādiem dārgmetāliem kā sudrabs. Arī dizainā dominē dažādi stilu sajaukumi un savdabīgas formas. Lai redzētu, cik plaša un aizraujoša ir šī galda piederumu pasaule, MDz devās galda piederumu iepazīšanas ekskursijā.

pieMājas dārzs
Pašu audzētas sēnes. Latvijā audzē triju veidu sēnes – austersēnes, šitake un šampinjonus. Šoreiz par to, kā audzēt šitake un austersēnes. Ikviens var nodarboties ar šo hobiju, tam nav nepieciešamas speciālas zināšanas bioloģijā, vajadzīga tikai vēlme un interese.
Lai strūklaka priecētu arī nākamvasar. Estētisku baudījumu ainavā neapšaubāmi sniedz strūklaka – elements, kas viens no pirmajiem pievērš uzmanību dārzā. Diemžēl Latvijas klimatiskie apstākļi neļauj šo skaistumu baudīt visa gada garumā (izņemot gadījumus, kad strūklakas izbūvētas slēgtās telpās), tāpēc, tuvojoties gada aukstajam periodam, rodas obligāta vajadzība skaistumu saglabāt nākamajai sezonai, proti, ieziemot.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.