Iznācis žurnāla MĀJA.DZĪVOKLIS novembra numurs

Iznācis žurnāla MĀJA.DZĪVOKLIS novembra numurs
Lasiet žurnāla Māja.Dzīvoklis novembra numurā!

Jaunumi būvniecības nozarē
Aktuālākās un nozīmīgākās ziņas būvniecības nozarē

Žurnāla viesis
Viņi "sader kā cimds ar roku. Vismaz tā šķiet pēc sarunas ar viņiem, jo viņu uzskati ir līdzīgi, un, iespējams, tā ir viena no galvenajām panākumu formulām.
Viņiem ir daudz plānu. Taču tos nevarētu saukt par grandioziem, drīzāk – labi apdomātiem un tālredzīgiem. Turklāt viņi nekad nav baidījušies pacietīgi izmēģināt spēkus dažādās jomās, jo nav nemaz tik viegli atrast to veiksmīgāko." Intervija ar firmas Latinwest līdzīpašniekiem Gundaru Ūdri un Uldi Neimani.

Mansarda izbūve
Jumta un bēniņu telpas tehniskā stāvokļa izvērtējums
. Mansarda jumti savu nosaukumu iegu¬va no izgudrotāja Mansarda, un tie parādījās tieši Parīzē, jo ar tiem savā ziņā tika apiets likums, kas ierobežoja mājas augstumu, – tālaika Francijas likumdošanā bija norāde, ka mājas augstums, skaitot līdz augšējai ēkas karnīzei, nedrīkst pārsniegt noteiktu augstumu, bet pats jumta augstums netika iero¬bežots. Līdz ar to jumtu veidoja ļoti stāvu un tādas formas, lai zem tā varētu ierīkot istabu (mansardu). Citās valstīs mājas aug¬stums netika ierobežots, bet mansarda jumti ātri izplatījās visā Eiropā tieši kā aizgu¬vums no Parīzes.
Kad īpašumā vai valdījumā nonākusi ēkas bēniņu telpa, tas vēl nav mansards (jo tā vēl nav istaba), mēs varam rūpīgi un nesteidzoties ar to iepazīties un izvērtēt iespējas un lietderību ieguldīt līdzekļus, lai rezultātā iegūtu modernas mansarda telpas, pēc kā mūsdienās ir ļoti liels pieprasījums. Īpaši tas attiecas uz stāvu jumtu izbūvi, kur iespējami mansarda stāvi vairākos līmeņos. Vispirms jāizvērtē bēniņu telpas tehniskais stāvoklis.

Arhitektūra
Galerija Centrs ir apskates vērts objekts, kurā veiksmīgi apvienotas vēsturiskās vērtības un mūsdienīgas konstrukcijas un risinājumi.
Galerija Centrs ir netipiski liela ēka Vecrīgai, tomēr nelielie atvērtie veikaliņi, pārsegtais ielas posms un objekta kvalitāte rada pareizo iespaidu, lai tā pietiekami labi te iekļautos – šie arhitekta teiktie vārdi šķiet precīzākais daļēji rekonstruētā un daļēji jaunuzceltā nama raksturojums. Ar stiklu apjumtā daļa ielas, kurai abās malās ir veikali un kafejnīcas, liek justies pat mazliet nereāli. Interjers lieliski saskaņots visiem veikaliem, radot pareizo iespaidu – šī ir iepirkšanās vieta pircējiem ar vidējiem un augstiem ienākumiem. Protams, gaisotni baudīt šeit gaidīts ikviens.

Mana pieredze
Muiža uz kalna
. Stāsts par Zēlustes muižu sākas jau 1700. gadā. Kopš tā laika mainījušies gan muižkungi, gan citi muižas iemītnieki. Arī muižas nosaukums līdz ar tiem – Vaivodmuiža, Šepmuiža un visbeidzot Zēlustes muiža.
Pirmoreiz izdzirdot, ka Rīgā atjaunota sena muiža, pārņem pārsteigums. Biežāk ēkas tiek uzceltas no jauna, jo tā ir gan vienkāršāk, gan lētāk. Taču cik muižu atjaunotas Rīgā? Zēlustes muiža ir viens no izņēmumiem. Muižas saimnieka Kaspara Viškinta mežonīga entuziasma piepildījums.

Ekspertu raksti
Dzīvokļa siltināšana nesiltinātā lielpaneļu ēkā. Raksturīga problēma daudziem lielpaneļu māju dzīvokļu īpašniekiem (īpaši dzīvokļos, kas izvietoti gar ēkas gala sienām un ārsienām, kas pakļautas slīpo lietu regulārai iedarbībai) – ēkas ārsienu kompleksa siltināšana no mājas fasādes puses (kā tam vajadzētu notikt) netiek veikta un tuvākajā laikā nav paredzēta, tajā pašā laikā dzīvoklī ir auksts, bet siltināšanu no iekšpuses neiesaka, jo tas draud ar caursalšanu pašām sienu konstrukcijām – tātad jau iepriekš ir skaidrs, ka pasākums nebūs racionāls. Kā rast kompromisu un vissaprātīgāk veikt viena atsevišķa dzīvokļa siltināšanu no iekšpuses (ja jāsiltina gan sienas, gan griesti), nodarot pēc iespējas mazāku kaitējumu sienu konstrukcijām, kā arī saglabājot normālu telpas vides ventilāciju?

Tehnoloģijas ar mikropāļu lietojumu. Uz Zemes vienmēr atradušies milzīgas koncentrācijas apslēpti dabas spēki, kas spēj radīt Zemes garozā satricinājumus un vibrācijas, un cilvēkam jau no senatnes pazīstamas ēkas pamatu deformācijas, plaisas būves sienās un pamatu sēšanās. Cilvēks vienmēr centies stiprināt grunts pamatnes materiālu. Mūsdienās esam spējīgi labot arī projektos vai būvdarbos pieļautās kļūdas.
Skrūvveida pāļu (skrūvpāļu) tehnoloģiskai izmantošanai ir sena vēsture, un šīs tehnoloģijas izgudrošana ir saistīta ar Angliju, konkrētāk – ķieģeļu izgatavotāju, vārdā Aleksandrs Mičels, kas pirmais pasaulē ap 1833. gadu (dažos literatūras avotos – 1838. gadā) esot izdomājis šādu balstierīci bāku konstrukcijas pamatu stiprinājumiem Anglijas piekrastē (pie Temzas ietekas – Maplina).


Padomi, padomi, padomi
Elektriskie ūdenssildītāji
. Karstais ūdens mājoklī ir neatņemama komforta sastāvdaļa. Elektriskais ūdenssildītājs var būt lielisks palīgs mājsaimniecībā un sniedz iespēju būt neatkarīgiem no centralizētās karstā ūdens apgādes sistēmas. Elektrisko ūdenssildītāju piedāvājums ir ļoti liels, un iekārtu cenas amplitūda – plaša.

Šķidrā kurināmā centrālapkures katli. Šķidrā kurināmā katli pēdējā laikā ieskaitāmi nepopulāro un maz pieprasīto apkures katlu kategorijā, jo šķidrais kurināmais (dīzeļdegviela) kļuvis gandrīz divas reizes dārgāks par dabasgāzi un cieto kurināmo. Lai arī Latvijā pieprasījums pēc šīm apkures iekārtām ir niecīgs, tomēr nevar noliegt, ka arī šajā jomā veikti tehnoloģiski uzlabojumi, padarot tās pēc iespējas ekonomiskākas. Turklāt ne visur un ne visiem pieejams gāzesvada pieslēgums, un šķidrā kurināmā katls objektīvi uzskatāms par vienu no tuvākajiem gāzes apkures katlu konkurentiem, ja ir runa par automatizācijas iespējām un apkures komfortu, ko spēj nodrošināt apkures iekārta.

Īstā krāsa tavas mājas fasādei. Krāsai, kas paredzēta āra dabiem, jābūt atmosfēras izturīgai (jāpasargā virsma no mitruma un saules ultravioletā starojuma) un pietiekami porainai, lai caur to varētu izkļūt telpas iekšējais mitrums. Tai arī būtu jāpasargā virsma no pelējuma un sūnām. Teorētiski fasādi var arī nekrāsot, jo apmetumam piemīt aizsargfunkcijas – tas pasargā nesošās konstrukcijas no temperatūras svārstībām. Taču ir grūti apmetumu izveidot viendabīgu, turklāt krāsu gamma ir pieticīga – no gaiši pelēkas līdz pelēkai. Krāsa fasādi aizsargā no mitruma iekļūšanas tajā, tomēr galvenā ir estētiskā funkcija.

Telekomunikācija jūsu mājā. Latvijā arvien straujāk attīstās infrastruktūra, un tas notiek ne tikai lielajās pilsētās – arī lauku rajonos pamazām kļūst pieejama dažādu veidu komunikācija. Šoreiz - dažādas interneta, televīzijas un tālruņa pieslēguma iespējas savrupmājā.

Keramzīts un keramzīta bloki. Keramzīta bloki Latvijas būvniecības tirgū ir viens no izplatītākajiem nesošo mūra būvkonstrukciju materiāliem, īpaši individuālajā būvniecībā. Līdzīgo ģeometrisko izmēru dēļ keramzīta bloki tiek pielīdzināti tradicionālajiem un daudz senāk pazīstamajiem gāzbetona izstrādājumiem, arī būvniecībā šie divi materiāli tiek pretstatīti kā alternatīva viens otram. Tomēr sastāva un tehnisko īpašību ziņā tie ir diezgan atšķirīgi.

Niedru un koka jumti. Niedres un koks ir vieni no senākajiem jumta seguma materiāliem, kas pēdējos gados diezgan strauji atgriežas savrupmāju būvniecības apritē, veiksmīgi konkurējot ar daudziem modernajiem jumta segumiem. Gan niedru, gan koka jumti ir simtprocentīgi dabīgi un savu funkciju pilda ne sliktāk (daudzos aspektos – pat labāk) par dažu labu no rūpnieciski ražotajiem sintētiskajiem materiāliem.

Personāla pacēlāji. Veicot dažādus saimnieciskos, celtniecības, montāžas, remonta un apdares darbus, kur piekļūšana ir ierobežota, kā labs palīgs var noderēt personāla pacēlājs. Tas ir piemērots koku apgriešanai, ēku fasādes un ielu apgaismojuma remontam, jumta notekcauruļu tīrīšanai un uzstādīšanai, jumta kores remontam, lampu mainīšanai iekštelpās, arī citiem darbiem, kas jāveic lielākā augstumā.

Rūpējoties par putniem ziemā. Vērojot rudenī aizlidojam putnus uz siltajām zemēm, mēs saprotam – tuvojas ziema. Ar katru dienu kļūst vēsāks, kokiem pamazām nobirst lapas – daba gatavojas aukstākajam gada periodam. Bet kā ar mazajiem draugiem – putniem, kas nepamet savu dzimteni? Vai arī tie ir gatavi ziemai? Ieguldot pavisam nedaudz darba un sava brīvā laika, mēs – cilvēki – varam palīdzēt putniem, tos pabarojot laikā, kad barību grūti atrast.

Speciālisti konsultē
Gāzesvada pieslēgšana mājoklim
. Ir dažādi mājokļa apsildīšanas veidi – ar elektrību, malku, degvielu, sašķidrināto naftas gāzi un dabasgāzi, un katram no šiem veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Dabasgāzes apkure ir kā zelta vidusceļš – tā ir lētāka par elektrību un degvielu un ērtāk izmantojama nekā malka. Un tomēr – cik bieži dzirdēts māju īpašniekus sūkstāmies par nesamērīgo gāzes ierīkošanas dārdzību. Cik maksā gāzes ierīkošana mājoklī, un vai ir iespējams to izdarīt lētāk? Kas un kā aprēķina tāmi, un vai cenas ir adekvātas materiāliem un padarītajam darbam? Par to un daudz citiem jautājumiem – sarunās ar speciālistiem

Ceļā uz jaunām mājām. Katrs cilvēks vismaz reizi savā dzīvē saskaras ar mājokļa izvēles problēmu. Pēdējos gados daudzdzīvokļu nami un privātmāju ciemati vairojas ģeometriskā progresijā, un, cenšoties apsteigt laiku, nekustamā īpašuma tirgus piedāvājuma lielāko daļu aizpilda projekti vēl gandrīz rasējuma stadijā, un tas vēl vairāk sarežģī turpmāko dzīvi ilgtermiņā ietekmējoša pareiza lēmuma pieņemšanu.
Visdrošāk pirkt dzīvokli jau pabeigtā objektā, kad redzams rezultāts un novērtējama kvalitāte, tomēr pašreizējā situācija liecina, ka pārsvarā jauno projektu tirdzniecība notiek tikai uz papīra – pirmreizējā tirgū objekti tiek piedāvāti projekta stadijā.
Skaista un komfortabla savrupmāja. Mājas – cik daudz gan izsaka šis it kā ikdienišķais vārds, kas vienlaikus var apzīmēt gan mazu būdiņu, gan lepnu pili, viskvēlāko ilgu piepildījumu, siltumu un mieru. Kas mājas padara par vietu, kur vēlamies vienmēr atgriezties? Neapšaubāmi – tajā mītošie cilvēki. Bet ne tikai. Omulīgai un sirdi sildošai mājai jābūt skaistai un noteikti komfortablai. Pirms dodamies pie arhitekta, lai realizētu savu sapni, vajadzētu padomāt, kas ir tās lietas, kas mūsu acīs vienu māju padara īpašu, bet citu – nemājīgu.

Saimniekošana jaunā ciematā. Privātmāju ciematu priekšrocība ir privātmājas nošķirtība no kaimiņiem, kas tomēr izpaužas ne tik lielā savrupībā kā viensētai.Daudzi novērtē arī rindu māju priekšrocības: ekonomiskāku uzturēšanu, iespēju kolektīvi risināt apsaimniekošanu un drošības jautājumus, kā arī laika ekonomiju saimniecības darbiem. Privātmāju īpašnieki apsaimniekošanu izprot citādi nekā daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki, jo viņiem tie ir gan ikdienas darbi vides un mājas uzkopšanā, gan tādu kapitālo remontdarbu veikšana kā, piemēram, notekcauruļu maiņa, jumta ieklāšana vai pamatu stiprināšana. Jaunie māju īpašnieki ne vienmēr apzinās, ka apsaimniekošana ir arī pienākumi pret savu īpašumu.

Daudzveidīgais un mainīgais – stikls logā Līdz ar stikla kā universāla materiāla ienākšanu cilvēku dzīvē soli pa solim mainījusies izpratne par plaknes un telpas vizuālo izskatu un uzbūvi. Stikls kalpo gan par neizsīkstošu gaismas avotu, gan pasargā no aukstuma un mitruma, nodrošinot telpās vajadzīgo komforta līmeni, gan sniedz estētisku baudījumu gaismu spēlēs un atspulgos.

Interjers
Maroka jūsu mājoklī.
Ziemā Maroka ar tās silto klimatu, smilšainām pludmalēm, apburošajām kalnu ainavām ir populāra atpūtas vieta tūristiem. Tā ir Āfrikas ziemeļrietumu valsts, kur valda monarhija ar demokrātisku sistēmu, viena no zemēm, kuras mājokļu interjerā sastopamas spilgtas krāsas un masīvkoka mēbeles. Dominējošais materiāls ir koks – no tā izgatavo un arī dažādus interjera priekšmetus: lādītes, figūriņas. Ierodoties šajā Āfrikas valstī, skatienam paveras dažādu augstumu ēkas ar taisniem jumtiem. Arhitektūrā valda apaļas formas – gan logu, gan durvju ailas ir noapaļotas.

Praktisks un dekoratīvs – spogulis. Spogulis mājoklī ir ļoti nepieciešama lieta. Mēs taču ne reizi neizejam no mājas, pirms tam neuzmetot aci savam atspulgam. Spogulis ir praktisks un reizē dekoratīvs. Faktiski savu atspulgu vērojam vienā no interjera dekoratīvajiem priekšmetiem.

Funkcionāla virtuve. Virtuve ir saimnieces templis. Tas, lai justos patiešām ērti šajā telpā, atkarīgs no tā, kā ir iekārtota virtuve – kur atrodas katrs skapītis, plauktiņš un sadzīves tehnika. Lai izdotos izveidot ērtu un funkcionālu virtuvi, piedāvājam ieklausīties speciālistu padomos, kas lieliski jums noderēs iekārtojot virtuvi

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727