building.lv skaitļos

Lietotāji online26
Aktīvie uzņēmumi19554
Nozares ziņas33011
Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti : building.lv - par būvniecību Latvijā

Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti

Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti
autors: Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti
Foto: Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti; autors: Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti
Cilvēka dzīve ir mainīga, piedzīvojumiem pilna un kā ātrgaitas vilciens traucas uz priekšu, gar acīm zib notikumi, vārdi un cilvēki, tiek cirsti koki un atkal jauni stādīti, un pēc brīža – kā vilciena dūmi gaisā virmo tikai atmiņas. Kā trijstūrīši, taisnstūrīši, rombiņi un kvadrātiņi kaleidoskopā pēkšņi viss sastājas savās vietās un izveido figūriņas, kas, skatoties pret sauli, šķiet tik brīnumainas, bet jau pēc brīža rodas jaunas figūriņas – un katrreiz atkal pārsteidzošas. Galu galā top skaidrs, ka viss ir tieši tā, kā tam jābūt, un tā ir teicama apziņa, lai turpinātu būvēt savu dzīvi.


autors: Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti
Foto: Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti; autors: Iznācis žurnāla Māja. Dzīvoklis 2005. gada augusta numurs un pielikums Jumti
Žurnāla viesis
"Dzīve sastāv no viena perioda – tagadnes." Intervija ar Knauf valdes locekli Jāni Krauli.

Mana pieredze
Katrs dzīvokļa iekārtojums ir unikāls – lai arī veidots noteiktā stilā, mājokļa kopskats atkarīgs no cilvēka dzīvesveida, temperamenta, materiālā stāvokļa un simtiem citu apstākļu. Trīs mājokļi, pieci dažādi cilvēki – šoreiz mums atklāja, kur raduši iedvesmu, smēlušies idejas mēbeļu izvēlei.

Ekspertu viedoklis
Būvdarbi rudens un ziemas sezonā.
Mūsdienās sezonas darbu raksturs būvniecībā praktiski izzūd, mainās tikai tehnoloģiskie paņēmieni. Tomēr bieži vien spēkā vēl ir tā sauktie rudens darbi, sagatavošanās ziemas periodam, tiek pārtraukti daži būvdarbi, tos dala zināmās grupās pēc āra gaisa temperatūras. Mūsdienās pasaulē (arī Latvijā) tam ir tikai subjektīva izpausme, ko katra būvfirma vai individuālais būvētājs organizē atkarībā no savām zināšanām, materiālā un tehniskā nodrošinājuma. Tomēr reālajā dzīvē, kas lielākoties ir atkarīga no mūsu praktiskajām iespējām, šīs sezonālās iezīmes vairāk vai mazāk tomēr vēl pastāv.

Kļūdas un aplamības būvniecībā (turpinājums). Lai strādātu pa jaunam, ir vajadzīgas zināšanas, bet ne katrs celt­­nieks vēlas tās ap­gūt, uzskatot, ka par celtniecību viņam jau tā­pat viss ir zināms. Tomēr, lai sekmīgi va­rētu strādāt konkurences apstākļos, ir ne­­pārtraukti jāmācās. Ja tas netiek darīts, celt­­niecības gai­tā tiek pieļautas kļūdas, pa­zeminās celtniecības kvalitāte un pa­augsti­nās tās pašizmaksa, bet dažreiz veidojas avāri­jas si­tuācija vai pat avārija. Tikai tad, kad paši būvētāji vairs nezina, ko un kā da­rīt, tiek mek­­lēti kvalificēti konsul­tanti un eksperti, lai saņemtu padomu, kā vieg­­lāk novērst kļūmi.

Ēku starpsienas (turpinājums). Eiropas Savienības jaunās prasības starpsienu akustiskajos jautājumos ir krietni augstākas, nekā tas bija pieņemts pie mums agrākajos gados. Būvniekiem un projektētājiem ir svarīgi to ielāgot, jo vienmēr ir akcentēts, ka starpsienām jābūt vieglām, taču tās nevar nodrošināt pietiekamu skaņas izolāciju. Tāpēc jau laikus jāorientējas uz daudz biezākām un masīvākām starpsienu konstrukcijām. Racionālas būs daudzslāņu sienu konstrukcijas, kas teicami slāpē skaņu svārstības.

Padomi, padomi, padomi
Piemājas ceļi un celiņi.
Ikviena ceļa un takas galvenais uzdevums ir funkcionalitāte – nodrošināt transporta un cilvēku drošu un ērtu pārvietošanos jebkurā gadalaikā. Lai ekspluatācijas laikā nerastos slinkuma vadīta vēlme iebrist liekus celiņus vai izmīdīt esošo maliņas, ieteicams laikus atbilstīgi izplānot iespējamās celiņu atrašanās vietas. Būtībā tieši ar celiņu izplānošanu, atzīmēšanu sākas pagalma labiekārtošana.

Rotaļu laukuma ierīkošana. Rotaļu laukumu teorētiski ir iespējams ierīkot jebkurā vietā, taču ir pāris lietu, ko vajadzētu izvērtēt, pirms sāk turpmāko plānošanu:
rotaļu laukumus iespējams ierīkot arī nedaudz slīpās vai paugurainās vietās, taču, ja zemes slīpums būs ļoti liels, tehnoloģiski var rasties sarežģījumi, piemēram, šūpoļu uzstādīšanā;
laukumam jāizvēlas vieta, kurā nav daudz lielu šķēršļu: akmeņu, koku, kas varētu apdraudēt bērnu drošību;
ja iespējams, laukumu vēlams ierīkot tā, lai bērniem nekristu virsū tieši saules stari, piemērotāka būs ēnas puse;
nav pieļaujami, ja tuvumā ir netīras ūdenskrātuves, atkritumu savākšanas punkti vai garāžas – liela nozīme ir ekoloģiskajai un sanitārajai drošībai rotaļu laukumā.

Malkas nojumes celtniecība. Malkas nojume ir saimniecības ēka, kurai ne vienmēr nepieciešams projekts. Normatīvi paredz, ka līdz 25 kvadrātmetriem lielas celtnes atļauts būvēt bez projekta, taču neizbēgt no saskaņošanas būvvaldē, kur jāprecizē ēkas atrašanās vieta, lielums, ēku skaits. Šādas formalitātes nepieciešamas, lai pārliecinātos, ka izvēlētā būvniecības vieta neatrodas kādā no lieguma zonām.

Koka grīdas atjaunošana. Īpaši vecajām grīdām raksturīgas spraugas starp dēļiem garenvirzienā. Par to nevajadzētu uztraukties – visur pasaulē tiek uzskatīts, ka spraugas starp dēļiem ir normāla parādība, arī jaunām dēļu grīdām. Protams, spraugām nevajadzētu būt platām, taču 2 mm starp grīdas dēļiem, piemēram, Eiropā, tiek uzskatīta par normu un tiek augstu vērtēts, jo tas pastiprina grīdas retroizskatu. Diemžēl Latvijā vairumā gadījumu spraugas tiek uztvertas kā grīdas defekts un tiek mēģināts tās aizpildīt ar špakteli.

Grīdas segumu tehniskie apzīmējumi. Pirmām kārtām, izvēloties linoleju, jāprecizē terminoloģija. Nereti par linoleju tiek saukti dažnedažādi grīdas segumi, taču tas nav pareizi. Par linoleju var saukt tikai īstu un dabīgu materiālu. Pārējie labākajā gadījumā pieskaitāmi pie linolejveida grīdas segumiem, un tas apzīmē ar PVC (vai latviski PVH – polivinilhlorīds). Pārsvarā PVC materiāli neatšķiras – tiek tirgoti ruļļos, ir tikpat plati un izskatās līdzīgi. Taču materiāla sastāvs ir atšķirīgs – īstais linolejs ir gatavots no dabīgām izejvielām, kā koka milti, linsēklu eļļa, kaļķi.

Palodzes. Iekšējās palodzes var iedalīt divās kategorijās – koka logiem un plastmasas logiem domātās. Plastmasas logu palodzes gatavo no plastikāta vai laminētās skaidu plātnes. Izmantojot, laminēto skaidu plātni, palodzes ir gludākas, to virsma ir skaisti līdzena, maliņas noapaļotas, bet uz plastikāta palodžu virsmas reizēm veidojas viļņojums. Vienīgā plastikāta palodžu priekšrocība ir to augstā izturība pret mitrumu, taču retajā namā iekšējā palodze nemitīgi mirks ūdenī, tāpēc laminētā skaidu plātne tiek atzīta par labāko materiālu palodzēm.

Uguns mājoklis. Jauns kamīns – tā ir jauna noskaņa mājoklī. Tajā tiek radīts siltums, kas piepilda gan mājokli, gan cilvēku sirdi. Kādu kamīnu izvēlēties? Kuri materiāli ir piemērotāki? Kā iegūt kvalitatīvu kamīnu? Un vēl daudzi jautājumi, uz kuriem atbildes piedāvāja speciālisti.

Celtniecības putas un silikoni būvniecības darbu ērtībai. Celtniecības putas ir samērā jauns materiāls būvniecības nozarē, bet jau tagad bez tā nav iedomājama speciālistu ikdiena – praktiski visi jaunie logi un durvis sākotnēji rotājas ar dzeltenajām (zaļajām vai rozā) putu cakām, kas pilda vairākas nozīmīgas hermētiķa funkcijas. Arī citur šuvju aizpildīšanai tiek izmantoti putu flakoni, darbs ar kuriem ir maksimāli ērts un pilnveidots. Mazāk pamanāmi, taču līdzīgi bieži tiek izmantoti silikoni, kas piemēroti salīdzinoši mazāku šuvju aizdarīšanai. Gan putas, gan silikonus izmanto ne tikai profesionāli būvnieki, bet arī citi saimnieciski cilvēki, veicot remonta un būvniecības darbus mājā vai dzīvoklī.

Remonts vannasistabā. Vannasistaba jāatjauno ik pēc pieciem vai desmit gadiem atkarībā no santehnikas kalpošanas ilguma. Iekārtu kvalitāte ir tik svarīga, jo ūdens Latvijā ir visai rūsains, tāpēc nepieciešamas augstas kvalitātes, pareizi apstrādātas fajansa izlietnes un klozeti, no kuriem smalkās rūsas daļiņas vienkārši tiktu noskalotas un nepieliptu. Būtisks faktors ir arī hidroizolācija.

Pelējums un cīņa ar to. Baktericīdi (algecīdi) ir vielas, kas aptur baktēriju – vienšūnas organismiem, kas vairojas daloties, – attīstību. Lielākā daļa baktēriju uztur dzīvību, patērējot organiskas vielas, kas atrodamas ne tikai koksnē, bet arī jebkurā krāsā un saistvielā. Bet fungicīdi ir ķīmiskas vielas, kas iedarbojas pret sēnītēm. Koksnes sēnītes ir daudzšūnu organismi, kas tāpat vairojas daloties. Dalīšanās rezultātā veidojas šūnu pavedieni – hifas, kas veido sēnīšu veģetatīvo daļu – micēliju. Sēņu augšanai noteikti nepieciešama mitra vide. Uz koka un betona virsmām attīstās dažādi mikroorganismu veidi, tāpēc nepieciešama izpratne par katras virsmas īpatnībām. Biežāk lietotie fungicīdi un baktericīdi ir fenoli, bora savienojumi, bārija metaborāti, ditiokarbamāti un citi biocīdi. Koksnes papildu aizsardzībai izmanto arī citas vielas.

Mūsdienīgs svaigums ik dienu. Vannasistaba ir ne vien sadzīves nepieciešamība, kur pavadīt noteiktas minūtes pirms steigšanās uz darbu, vai arī uzkavēties, pirms grimst saldā miegā. Līdz ar jauno pasaules tendenci, kas, pretojoties ātrajam dzīves tempam, pasludinājusi lozungu Live slow (dzīvo lēni), arī vannasistaba ir kļuvusi par vietu, kuru izbaudīt, palutinot savu ķermeni un garu vai vienkārši sajūtot laiku, ko tur pavadām. Jaunā tipa vannasistabās īpaša uzmanība ir pievērsta ne tikai funkcionalitātei, bet arī dizainam, tās ir kļuvušas par īpašu mājas sastāvdaļu, sava veida dekorāciju.

Pirtis – mājās un dzīvokļos. Būvējot pirti standarta dzīvoklī, jāievēro vairāki nosacījumi. Pirmkārt, noteikti jābūt kvalitatīvai ventilācijai, pretējā gadījumā pirts neizvēdināsies un sāks pelēt, gaiss tajā būs sasmacis. Otrkārt, jābūt grīdas hidroizolācijai, citādi var rasties problēmas ar grīdas segumu, kad sakarsušais gaiss sāks kondensēties. Jāatceras, ka saskaņā ar Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta izstrādātajiem normatīviem standarta dzīvokļos malkas krāsns nebūs iespējama, jo tajos vienīgais risinājums ir izvilkt dūmvadu pa logu, taču tas ir aizliegts. Šādu pirti var iebūvēt tikai dzīvokļos ar malkas apkuri vai ja ir kamīnam paredzēta šahta.

Speciālisti konsultē
Nekustamā īpašuma mantošana.
Saskaņā ar Civillikuma 385. pantu īpašumu var mantot fiziskas un juridiskas personas. Fiziskām personām mantošanas tiesības ir neatkarīgi no šo personu rīcībspējas. Juridiskās personas var mantot tikai ar testamentu vai mantojuma līgumu. Ar likumdošanu ir noteikta mantošanas kārtība, piemēram, ierobežotas tiesības iegūt īpašumā zemi lauku apvidos. Šādos gadījumos šai personai divu gadu laikā lauku zeme ir jāatsavina…

Oriģināli risinājumi
Pagrabs un bēniņi – divas vietas mājoklī, kas apvītas ar noslēpumainības auru. Šīs telpas jau kopš senām dienām tiek izmantotas kā mantu – vajadzīgu un pavisam nevajadzīgu – glabātavas. Bet tajās ir kas vairāk nekā četras sienas, jo vai tad tās nav gan mājas pazeme, gan debesis? - Pagrabs un bēniņi – idejas telpu izmantošanai.

Jūsu iedvesmai – interjers un dizains
Gaisma mājoklī.
Gaisma – tas ir visa sākums. Arī mazliet brīnums – jo ļauj mums redzēt pasauli, arī iestājoties tumsai. Apgaismojuma izvēli nosaka interjers, jo tam tiek pieskaņots veids, forma un izpildījums. Katrā telpā būs savs – piemērotākais apgaismojums, kas nodrošina komfortu diennakts tumšajās stundās. Bet dienā tas kalpo kā dekoratīvs elements, kas lieliski papildina telpu.

Guļvieta mīluļiem. Ne tikai cilvēkam, arī mājas mīluļiem nepieciešams savs stūrītis atpūtai. Kaķi labprāt to atrod gan uz saimnieku sofas, gan klubkrēsla. Taču tas nozīmē arī spalvas, kas tur paliek. Arī otrs cilvēka labākais draugs – suns nereti mēdz ieritināties saimnieku gultā, kas, protams, liecina par dzīvnieka uzticību, taču nav vēlami no higiēnas viedokļa. Lai apmierināts būtu gan saimnieks, gan dzīvnieks, vislabāk mājoklī ierīkot atsevišķu stūrīti mīlulim. Ir ļoti svarīgi četrkājaino draugu jau no mazām dienām pieradināt, ka tieši šī ir tā vieta, kur ikdienā snauduļot.

pieMājas dārzs
Augļudārzs ražas laikā.
Bagātīgas ražas laikā augļukoku zarus nepieciešams atbalstīt, it sevišķi tām šķirnēm, kurām ir šauri atzarošanās leņķi (sevišķi plūmēm ), jo ļoti bieži šādi zari no liela smaguma atlūst. Balstus liek, kad augļi sasnieguši aptuveni 3 cm diametrā un zari sāk liekties uz leju. Par balstu izmanto kārti, kurai vienā galā ir žākle. Lai atbalstītajiem zariem netiktu bojāta miza, balsta žākli aptin ar kādu mīkstu materiālu – zāli, sienu, auduma gabaliņu. Taču dārzu apdraud ne tikai zaru nolīkšana.
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.