Iznācis žurnāla Māja.Dzīvoklis 2005. gada septembra numurs
Foto: Iznācis žurnāla Māja.Dzīvoklis 2005. gada septembra numurs; autors: Iznācis žurnāla Māja.Dzīvoklis 2005. gada septembra numursAp pirmajām salnām vasarā darāmo būvniecības un remonta darbu sarakstam vajadzētu būt strauji sarukušam. Taču ne vienmēr tā ir. Daži lielie darbi gan ir pabeigti, bet vēl priekšā daudzi citi: būvniecība, lieli un mazāki remontdarbi, mājas iekārtošana – šķiet, darbiem nekad nebūs gala. Tādos brīžos ir patiess prieks apzināties, ka zinātnes un ražošanas tehnoloģiju attīstības rezultātā būvmateriālu tehniskās īpašības mūsdienās ļauj būvēt un remontēt cauru gadu, aizmirstot par būvniecības sezonalitātes raksturu.
Jaunumi būvniecības nozarē
Aktuālākās un nozīmīgākās ziņas būvniecības nozarē
Žurnāla viesis
"Katram uzņēmumam ir jādod savs ieguldījums sabiedrībai." Intervija ar Vincents Poliline direktoru Andri Plociņu.
Mana pieredze
"Šo mitekli faktiski pat grūti nodēvēt par dzīvokli – tas ir tik gaisīgs, taču vienlaikus omulīgs," par bēniņu dzīvokli pēc pārbūves stāsta dzīvokļa interjera dizainere Anda Ozoliņa.
Ekspertu viedoklis
Balkona konstrukcijas. Balkonu, lodžiju, erkeru un nojumju nesošām konstrukcijām un nožogojumiem jābūt bez deformācijām, ar pietiekošu nestspēju un drošu savienojumu ar mājas sienu, izolācijai jānodrošina pilnīga atmosfēras nokrišņu novadīšana. Ja konstatē nesošo konstrukciju un nožogojumu deformācijas defektus, kuri saistīti ar konstrukciju vai nožogojuma drošuma samazināšanos, nekavējoties jāveic pasākumi deformāciju novēršanai.
Ja māja sēžas. Tradicionāli gandrīz 80% gadījumu, kad izveidojusies raksturīga mājas sēšanās aina, tās cēlonis izrādījies nepareiza nokrišņu ūdens novadīšanas shēma, kas reāli novada ūdeni no mājas jumta pa notekteknēm līdz grunts līmenim. Līdz ar to gruntī izveidojas tukšumi, izskalojumi, kanāli un citi grunts uzirdinājumi, kas noteikti izmaina pamatu atbalsta līdzsvaru. Rezultātā izveidojas grunts smalkās frakcijas izskalojumi no ēkas pamatu stūriem, tie it kā konsolveidīgi pakaras gaisā, un smaguma spēku ietekmē pamatu konstrukcijās parādās mikroplaisas.
Pagraba hidroizolācija. Ēku konstrukcijas, kas saskaras ar grunti, ir pakļautas pastāvīgai mitruma iedarbībai (nokrišņi, grunts mitrums, augsts gruntsūdens līmenis). Ūdens iespiežas ēkas pamatu materiālā un pamazām to piesātina. Ja ēkas pamatu konstrukcijas otrā pusē ir brīva telpa (piemēram, pagrabs), sākas mitruma migrācija cauri konstrukcijai. Ūdenim iztvaikojot uz konstrukcijas virsmas, konstrukcijas materiāla struktūrā uzkrājas minerālsāļi, kas kristalizējas, palielinās to tilpums, un materiāla slānī, kas atrodas tuvu virsmai, parādās spriegumi. Rezultātā veidojas plaisas, un sākas aktīvs materiāla sagraušanas process, lai to novērstu savlaicīgi ir jādomā par pagraba hidroizolāciju.
Padomi, padomi, padomi
Veiksmīga mājokļa projekta priekšnosacījumi. Ģimenes māja ir nopietns projekts ikviena cilvēka dzīvē. Pat ja projekts tiek pasūtīts jau otram vai trešam mājoklim, gribas, lai ievācoties pavada laimes izjūta – par to, ka viss izdevies kā iecerēts. Bet kā to panākt? Cik plašas telpas nepieciešamas, lai justos labi? Viens no galvenajiem nosacījumiem ir veiksmīgs projekts.
Bēniņu kāpnes un lūkas. Mūsdienās ražoto bēniņu kāpņu konstrukcija apvieno gan lūku, gan trepītes. Trepes tiek iebūvētas bēniņu stāvu pārsegumā un vajadzības gadījumā var viegli nolaist ar īpašu garāku stieni, bet pēc tam, kad kāpnes vairs nav vajadzīgas, tās saloka vai sabīda uz lūkas vāka. Tādējādi tiek nodrošināta ievērojama telpas ekonomija. Šādas bēniņu kāpnes atšķiras no parastajām, jo visbiežāk tās izmanto gadījumos, kad jānokļūst uz neapdzīvotajām telpām – otro stāvu, bēniņiem.
Mērinstrumenti kādreiz un tagad. Pats vienkāršākais instruments attāluma mērīšanai ir aukla. Ar to jebkurai mājai var izmērīt visas diagonāles un attālumus. Līdzīgs sens instruments ir ūdens nivelieris – gara gumijas caurule, kuras garums var sasniegt 10–20 metru. Tajā ielej ūdeni, un, paceļot abus caurules galus, ūdens līmenis nolīmeņojas. Ja ūdens līmenis paceļas virs atzīmes, skaidrs, ka pamatne nav līdzena. Šis paņēmiens var būt pietiekami precīzs, jo darbojas uz gravitācijas pamata, kaut gan šādas iekārtas izmantošana ir laikietilpīga. Mērīšanai tradicionāli izmanto arī lineālus un mērlentes. Savukārt pie mūsdienīgiem mērinstrumentiem jau pieskaitāmi lāzerinstrumenti, kas paredzēti mērīšanai, kā arī instrumenti, kas darbojas ar ultraskaņu.
Apsildāmās grīdas labošana. Var pieņemt, ka 99% elektriski apsildāmo grīdu bojājumu rodas ierīkošanas laikā vai vēlāk, nevērīgi veicot remontdarbus. Vienkāršākais veids, kā pārliecināties, vai apsildes kabelis nav bojāts, ir pretestības mērīšana. Uz katra apsildes kabeļa savienojuma ar barošanas kabeli ir uzlīme, uz kuras norādīta pretestība, kādai jābūt starp abām sildkabeļa dzīslām. Mērot pretestību starp dzīslu un ekrānu, tai jābūt bezgalīgai. Tāpēc pretestība jāmēra pirms apsildes kabeļa ieklāšanas un pēc betonēšanas, lai pārliecinātos, vai apsildes kabelis nav bojāts. Ja iegūtie rādītāji ir vienādi un atbilst uzlīmē norādītajiem, tiek iegūta 100% garantija, ka kabelis ielikts nebojāts. Ja pretestības lielums neatbilst norādītajam, skaidrs, ka ieklāšanas vai betonēšanas darbu laikā radies bojājums.
Vispārīgi par krāsām. Krāsošana, šķiet, ir viens no darbiem, kas patīk un ir pa spēkam gandrīz jebkuram – gan tikko zīmuli turēt sākušam bērnam, gan centīgām sievietēm un, protams, arī saimnieciskiem vīriešiem. Process ir šķietami vienkāršs un elementārs, un no malas šķiet, ka labam rezultātam nepieciešama vien pacietība un spēja izjust krāsu. Tomēr krāsošana ir ievērojami sarežģītāks process nekā sākotnēji var likties
Virsmas līdzinātāji – špakteles. Perfekti gludas sienas un griesti - viens no veidiem, kā panākt šo acij un taustei tīkamo gludumu, mūsdienās ir špakteles. Tās ir mūsdienu būvniecībā un apdarē būtisks materiāls, ko izmanto kā apdares finiša slāni – pēdējā kārta, kas piešķir virsmai nepieciešamo gludumu. Nošpaktelētai virsmai dažkārt klāj virsū tapetes, dažkārt vienkārši nokrāso tīkamā tonī, taču dažu veidu špakteles iespējams atstāt arī bez speciālas krāsošanas vai tapsēšanas. Špaktele ir finiša jeb nobeiguma slānis, tās iestrādāšanai svarīga ir precizitāte – kā nekā tiek veidota virsma, kas regulāri būs aplūkojama un izmantota.
Dūmvadu izbūve. Ja nav pieejama centrālapkure, tomēr gribas dzīvot siltumā, joprojām iespējams izmantot alternatīvu dažādu veidu kurināmo. Ja mājā ir jebkura veida krāsns vai apkures katls, bez dūmvada un skursteņa neiztikt. Taču jāatceras, ka tiem jāpievērš īpaša uzmanība, lai nenotiktu nelaime – pareiza dūmvada izbūve namā ir viens no ugunsdrošības noteikumiem.
Vannas uzstādīšana. Kad izraudzīts vispiemērotākais vannas variants, jāpārbauda vannas atbilstība konkrētajai telpai un iespējas tajā novietot vannu. Jānodrošina vietas sagatavošana. Optimālajā gadījumā, jau projektējot kanalizāciju un ūdensapgādi, ir skaidrs, kuras firmas kāda modeļa un izmēra vanna, klozetpods vai izlietne sistēmai tiks pievienots. Tāpēc, jau projektējot vannasistabas sienas, būtu jāsāk domāt par pieslēguma izmēru, cauruļu skaitu un augstumu, pretējā gadījumā vēlāk būs jāpārbūvē jau pabeigta sistēma.
Lai zeme pie mājas būtu sausa – meliorācija. Kad nolemts sakārtot meliorācijas sistēmu gruntsgabalā, noteikti vajadzīgs esošais meliorācijas plāns – visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados tika meliorētas. Šos plānus var iegūt attiecīgā rajona lauksaimniecības pārvaldē. Pēc šiem plāniem var redzēt bijušo vai esošo grāvju izvietojumu, un meliorācijas speciālisti izvērtē situāciju – kāds ir gruntsūdens līmenis, cik noturīga ir grunts. Turklāt jānovērtē vistuvāk esošā promteka – tā var būt tuvākā upe vai arī ezers, pie kura tiks pievienota drenāžas sistēma.
Kokmateriāli un to kvalitātes noteikšana. Nesošo konstrukciju materiālu galvenā prasība ir stiprība. Izšķir divus veidus, kā koksni šķirot pēc stiprības. Pirmais un vienkāršākais ir vizuālais novērtējums – jo koksnei mazāk zaru, jo tā stiprāka un izturīgāka. Otrais – šķirošana ar speciālu stiprības šķirošanas iekārtu, tādas ir daudzos lielākajos kokapstrādes uzņēmumos – visi materiāli tiek ielaisti šajā iekārtā, kur tos pārbauda un nosaka koksnes elastības moduli un stiprību. Īpaši jāizvairās zarainus kokmateriālus ielikt konstrukciju vidējā zonā vai materiāla apakšpusē (stieptajā zonā), jo tādās vietās konstrukcijas var ātrāk deformēties.
Speciālisti konsultē
Kādos gadījumos nepieciešami notāra pakalpojumi. Notāram jārūpējas ne tikai par saņemto aktu formālu atbilstību likuma prasībām un lai konkrēto dokumentu saturs apliecinātu dokumentu slēdzēju patiesās intereses. Nepieciešams, lai akts nodrošinātu visas tās sekas, ko vēlējās panākt puses, un lai puses būtu informētas par to tiesībām un pienākumiem, un to izdarītās izvēles sekām. Lai to izdarītu, notāram jādod atbilstīgi padomi.
Ierobežojumi elektropārvades balstu dēļ. Elektrība ir izmainījusi cilvēku dzīvi. Tās lietojums ir visaptverošs, un mūsdienu dzīve bez elektrības vienkārši apstātos. Taču nereti elektroapgādes sistēmas tehniskais izpildījums var radīt ierobežojumus vai pretenzijas. Piemēram, ne visi ir apmierināti ar elektrības stabiem (elektropārvades līniju balstiem) savā privātīpašumā. Kādas ir iespējas un sarežģījumi šajā situācijā?
Formalitātes, ierīkojot autonomo apkuri. Par alternatīvas apkures priekšrocībām dzirdēts daudz. Taču kā rīkoties daudzdzīvokļu mājas vai korpusa iemītniekiem, kuru mitekļi pagaidām tiek apsildīti centralizēti? Vai vērts visiem kopīgi atteikties no kopējās siltuma piegādes, lai ierīkotu autonomo apkuri? Un kā to izdarīt?
Oriģināli risinājumi
Funkcionāls aksesuārs – durvju eņģes. Funkcionālas, drošas un dekoratīvas – šie trīs vārdi vislabāk raksturo mūsdienu aktuālo durvju viru jeb eņģu piedāvājumu. Vizuāli un no drošības viedokļa viras ir tikpat aktuāla durvju furnitūras sastāvdaļa kā slēdzene un rokturis, tāpēc nekādā gadījumā nav vērts mēģināt ietaupīt uz šā svarīgā elementa rēķina. To montāžu vislabāk uzticēt speciālistiem, jo tikai tā var iegūt drošu durvju garantiju.
Jūsu iedvesmai – interjers un dizains
Gotika. Gotikas lepnums nešaubīgi ir vitrāžas no krāsainiem stikla gabaliņiem. Vienas no vecākajām un interesantākajām var minēt Šartras katedrāles vitrāžas, kas saglabājušās līdz mūsdienām gandrīz neskartas. Gotikas mākslas būtība koncentrējas Dionīsija darbā Theologia mystica, kurā viņš raksta: "Dievs ir gaisma, tā nav radīta, un visa radība ir līdzdalībniece tajā. Visuma centrā ir avots, kas spīd un veido lejup plūstošu kaskādi, un arī gaisma, ko izstaro augstākā būtne un kas saista visu uz pasaules."
Māla valdzinājums. Keramika Latvijas mājās izmantota jau kopš neatminamiem laikiem un savu aktualitāti nav zaudējusi arī tagad. Tās daudzveidību nosaka gan formas un lietojums, gan apstrāde – keramiku iespējams krāsot, glazēt vai neglazēt. Mājās izmantojamie priekšmeti parasti tiek pārklāti vismaz ar smalku un neuzkrītošu glazūras kārtiņu, kas nodrošina māla ūdens necaurlaidību un līdz ar to paplašina priekšmeta izmantošanu no dekoratīva līdz praktiskam. Neglazēta keramika izmantojama tikai kā dekoratīvi priekšmeti vai papildināma ar cita materiāla oderīti.