building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19906
Nozares ziņas33033
Izstrādāta pirmā redakcija ilgtspējīgas būvniecības un apsaimniekošanas novērtēšanas pamatprincipiem : building.lv - par būvniecību Latvijā

Izstrādāta pirmā redakcija ilgtspējīgas būvniecības un apsaimniekošanas novērtēšanas pamatprincipiem

22. novembrī konferences "Ilgtspējīga attīstība – zaļā būvniecība" ietvaros, kas norisinājās Rīgā, viesnīcā "Reval Hotel Latvija" tika prezentēta pirmā redakcija Latvijas ilgtspējīgas būvniecības un apsaimniekošanas pamatprincipiem. Šis dokuments ietver norādes, kādām jābūt būvēm, lai tās varētu atzīt par ilgtspējīgām, ar to saprotot vides, sociālo un ekonomisko jautājumu integrēšanu, nolūkā veicināt līdzsvarotu attīstību.

22. novembrī konferences "Ilgtspējīga attīstība – zaļā būvniecība" ietvaros, kas norisinājās Rīgā, viesnīcā "Reval Hotel Latvija" tika prezentēta pirmā redakcija Latvijas ilgtspējīgas būvniecības un apsaimniekošanas pamatprincipiem. Šis dokuments ietver norādes, kādām jābūt būvēm, lai tās varētu atzīt par ilgtspējīgām, ar to saprotot vides, sociālo un ekonomisko jautājumu integrēšanu, nolūkā veicināt līdzsvarotu attīstību.

Dokumentu izstrādājusi darba grupa, kurā ietilpst būvnieku, arhitektu, projektu attīstītāju, vides aizsardzības organizāciju un citu saistīto nozaru pārstāvji. Tā izveidota pēc biedrības "Zaļās mājas", Pasaules Dabas fonda, SIA "Colliers International" un SIA "Jaunrīgas attīstības uzņēmums" iniciatīvas.

Darba grupas sastāvs: pārstāvji no Pasaules Dabas fonda, SIA "Arhitekta J. Pogas birojs", arhitektu biroja" SIA "Depo projekts", būvkompānijas "Re&Re", AS "Kolonna Nekustamie īpašumi", Latvijas Pašvaldību savienības, LR Vides ministrijas, AS "Hansabanka", AS "Aizkraukles banka", SIA "Sorainen", SIA "Jaunrīgas attīstības uzņēmums, SIA "Colliers International" un biedrības "Zaļās mājas".
Darba grupas vadītājs: Harijs Jordāns, biedrība "Zaļās mājas"

Darba grupa ilgtspējīgas būvniecības pamatprincipus izstrādāja, analizējot pasaulē pastāvošos piemērus un piemērojot tos vietējiem apstākļiem. Triju mēnešu laikā pēc kopīgām diskusijām un izvērtēšanas tapusi dokumenta pirmā redakcija, kas iekļauj ilgtspējīgas būvniecības definīciju, astoņus tās pamatprincipus, kā arī izvērtēšanas kritērijus. Izstrādātie pamatprincipi aptver būvniecības dzīves ciklu no plānošanas, celtniecības, apsaimniekošanas, līdz pat būvobjekta demontāžai vai rekonstrukcijai. Galvenā pamatprincipu vadlīnija ir ilgtspējīga attīstība: tiek vērtēts vai ēkas, to būvniecība un apsaimniekošana, ir videi draudzīga, sociāli un ekonomiski izdevīga.
Plānots, ka dokumenta otrā redakcija tiks izstrādāta plašā diskusijā ar sabiedriskajām un profesionālām organizācijām.
Darba grupā izstrādāto ilgtspējīgas būvniecības un apsaimniekošanas principu pirmā redakcija plašākai sabiedrībai no 26. novembra būs apskatāma mājas lapā www.zalasmajas.lv

RE&RE valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš atzīst: "Mūsdienās mūsu planētas resursi tiek izmantoti par 20 – 25% ātrāk nekā tie spēj atjaunoties un līdz 2050.gadam būs nepieciešama vēl viena planēta, kur dzīvot. Uzzinot šos faktus, nav iespējams nedomāt plašāk par sava biznesa, savas pilsētas, valsts robežām. Ilgtspējīgā būvniecība nenozīmē tikai ieguldījumu apkārtējās vides saglabāšanā, bet ietver sevī visu trīs aspektu savstarpējo mijiedarbību – sociālo, vides un, kas nav mazsvarīgi – arī ekonomisko. Ilgstpējīgā būvniecība – tā ir kvalitāte ilgtermiņā, moderni risinājumi un inovācijas, kas projektam palielina arī pievienoto vērtību. Šobrīd liels darbs veicams sabiedrības, valsts un pašvaldības, kā arī uzņēmēju izpratnes veicināšanā, jo zaļās būvniecības pamatprincipi ir visaptveroši – "mājasdarbs" ir jāizpilda gan sabiedrībai – kā gala patērētājam, klientam, gan attīstītājam, gan arhitektam, gan arī mums - būvniekiem."

"Šāda veida būvniecībai ir labas attīstības iespējas, jo to nosaka gan sabiedrības, gan uzņēmēju interese par ilgtspējīgu attīstību. Darba grupas izstrādātie pamatprincipi ir pirmā iniciatīva ilgtspējīgai būvniecībai noteikt "taustāmas" prasības un robežas," skaidro biedrības "Zaļās mājas" valdes priekšsēdētājs un darba grupas vadītājs Harijs Jordāns. "Atsaucoties uz sabiedrības pieprasījumu pēc videi draudzīgiem risinājumiem un būvēm, pamazām tirgū veidojas arī atbilstošs piedāvājums. Taču šobrīd nav kritēriju pēc kā tās varētu salīdzināt un izvērtēt, kas rada iespēju ikvienam zaļu un ilgtspējīgu būvniecību sev piedēvēt pēc paša ieskatiem un sirdsapziņas. Man prieks, ka šā procesa sakārtošanā un vienota atskaites punkta radīšanā iesaistījušies vairāki nozares eksperti un uzņēmēji, kas norāda uz sociāli atbildīgo pieeju biznesam. Galvenais sabiedrības ieguvums - cilvēki, kam ir svarīgi dzīvot un strādāt dabai draudzīgā, kvalitatīvā vidē, gūs iespēju izvērtēt un salīdzināt būvniecības piedāvājumus, pieņemot izsvērtus lēmumus, " norāda Harijs Jordāns.

"Ilgtspējīgas būvniecības pamatprincipu ievērošana būs brīvprātīgi uzlikta augstākā latiņa, lai palielinātu ēku efektivitāti un samazinātu visa veidu resursu patēriņu. Tā būs bāze ēku, projektu novērtēšanai, kas ļaus noteikt atbilstību ilgtspējīgas būvniecības pamatprincipiem un sniegs informāciju potenciālam ēkas pircējam vai lietotājam," uzskata Valters Māziņš SIA "Jaunrīgas attīstības uzņēmums" valdes priekšsēdētājs. "Ilgtspējīga ēka iedzīvotājiem nozīmē - kvalitatīvu dzīves vidi, tas ir veselīgākus dzīves apstākļus, ilgtermiņā mazākas izmaksas, mazāk patērētu energo un citu resursu," skaidro V. Māziņš. Nobeigumā viņš uzsver: "Protams, ir nepieciešama arī valsts aktīva iesaiste ilgtspējīgas būvniecības procesu veicināšanā, iestrādājot likumdošanā normas un principus, kas ļauj ilgtspējīgu būvniecību realizēt kā mērķtiecīgu politiku."

Papildus informācijai
Pasaulē tiek izmantotas vairākas vērtēšanas sistēmas, kas ēkas izvērtē pēc ilgtspējīgas jeb zaļās būvniecības principiem un norāda uz pakāpi, kādā šie principi īstenoti. Piemēri - LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) ASV un Kanādā, BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) Apvienotajā Karalistē un CASBEE (Comprehensive Assessment System for Building Environmental Efficiency) Japānā, Green Star Austrālijā. Iegūtais sertifikāts ir kvalitātes zīme, kas sniedz informāciju par atbilstību zaļās būvniecības kritērijiem un palīdz patērētājiem vieglāk orientēties nekustamo īpašumu tirgū.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Krūmiņa,
Biedrības "Zaļās mājas"
Sabiedrisko attiecību un mārketinga projektu vadītāja
Tālr. 67327504, 29656429
ieva.krumina@zalasmajas.lv jāaktivizē javascript, lai apskatīt e-pastus
www.zalasmajas.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.