Izstrādāts Valkas – Valgas ledus halles būvniecības tehniski ekonomiskais pamatojums
ES Igaunijas – Latvijas Programmas 2007 – 2013 projekta "IAVV–Increasing the Attractiveness of Valga–Valka" ietvaros ir izstrādāts Valkas – Valgas ledus halles būvniecības Valkā tehniski ekonomisko pamatojumu (TEP).
Foto: Izstrādāts Valkas – Valgas ledus halles būvniecības tehniski ekonomiskais pamatojums; autors: Izstrādāts Valkas – Valgas ledus halles būvniecības tehniski ekonomiskais pamatojumsES Igaunijas – Latvijas Programmas 2007 – 2013 projekta "IAVV–Increasing the Attractiveness of Valga–Valka" ("Valgas–Valkas atraktivitātes uzlabošana") ietvaros SIA "NK Konsultāciju birojs" ir izstrādājis Valkas – Valgas ledus halles būvniecības Valkā tehniski ekonomisko pamatojumu (TEP). Tā izstrādes mērķis bija veikt finanšu un ekonomisko izvērtējumu, kā arī publiskās un privātās partnerības (PPP) izvērtējumu par ledus halles būvniecības izbūves iespējām un identificēt projekta īstenošanas modeļus nosakot, vai PPP izmantošana noteiktajā situācijā ir lietderīgāka par publiskā iepirkuma izmantošanu.
Pamatojuma izstrādē ietilpa esošās situācijas izvērtējums un analīze, alternatīvu analīzes veikšana, finanšu un ekonomiskās analīzes veikšana, secinājumu un rekomendāciju izstrāde. Esošās situācijas izvērtējumā ir analizēti sociālie un ekonomiskie aspekti, tai skaitā piedāvājums un pieprasījums pēc sporta infrastruktūras pakalpojumiem. TEP ir analizētas arī projekta darba grupas ierosinātās ledus halles atrašanās vietas alternatīvas – pie Valkas pamatskolas (Ausekļa 5) dienvidu vai ziemeļu pusē un kā tirdzniecības centra Ausekļa ielā 54 piebūve austrumu pusē.
Lai finansiāli atmaksātos halles būvniecība un apsaimniekošana, ledus halles ir ieteicams būvēt apdzīvotās vietās ar 20000 – 50000 iedzīvotājiem (Valkas, Valgas un apkārtnes iedzīvotāju skaits tam atbilst). Savukārt, iedzīvotāju blīvumam 12 km2 rādiusā vajadzētu būt vismaz 150 iedzīvotāji/km2 (Valkas, Valgas un apkārtnes iedzīvotāju blīvums tam neatbilst). Ledus halles vairākos gadījumos tiek būvētas ne tikai sportam, bet arī dažādiem kultūras un izklaides pasākumiem, kas ir efektīvs risinājums, lai ēku pilnībā noslogotu. Līdz Valkai un atpakaļ, izmantojot autobusu satiksmi, viegli var nokļūt Rūjienas, tajā skaitā Ērģemes, Kārķu un Naukšēnu iedzīvotāji, kā arī Smiltenes iedzīvotāji. Gan Valkas novadā, gan Valgā ir hokeja komandas, kas lielākoties trenējas ziemā un āra apstākļos, jo nav piemērotas infrastruktūras.
Saskaņā ar TEP, ieteicamākā vieta ledus hallei ir pie Valkas pamatskolas, ziemeļu pusē. Šai alternatīvai par labu liecina tas, ka šajā gadījumā būs viszemākās apbūves gabala sagatavošanas izmaksas. Taču, būvējot halli, daļēji būtu jāizcērt tur esošais mežs. Salīdzinot finanšu un ekonomiskos aprēķinus, izdevīgākais projekta īstenošanas variants ir PPP modelis 30 gadu periodā.
Nākamais solis būs ledus halles tehniskā projekta izstrāde, kas arī notiks iepriekšminētā projekta "Valgas–Valkas atraktivitātes uzlabošana" ietvaros.
Papildus informācija
Projekta vadītājs Ernests Lībietis, 64707524
Informāciju sagatavoja
Valkas novada domes preses sekretāre Inguna Medne, 64707617, 29250086