Izstrādāts režģu tipa rotora vēja ģeneratora prototips
No 2009.gada februāra Latvijā īsteno Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansētu un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētu projektu "Eksperimentāla 40 kW režģu tipa rotora vēja ģeneratora izstrāde".
Foto: Izstrādāts režģu tipa rotora vēja ģeneratora prototips; autors: Izstrādāts režģu tipa rotora vēja ģeneratora prototipsNo 2009.gada februāra Latvijā īsteno Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansētu un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētu projektu "Eksperimentāla 40 kW režģu tipa rotora vēja ģeneratora izstrāde".
Režģu tipa rotora vēja enerģijas iegūšanas tehnoloģija, kas ir pilnīgi jauna un pasaulē unikāla tehnoloģija vēja enerģijas iegūšanai, tika patentēta 2002.gadā. Līdz šim jaunā tehnoloģija bija tikai matemātiski modelēta.
Saņemtais ES finansiālais atbalsts struktūrfondu atbalsta programmas "Jaunu produktu un tehnoloģiju izstrāde" ietvaros ļāva līdz reāliem rezultātiem nonākt daudz īsākā laika posmā – tika veikta vēja ģeneratora projektēšana, montāža un uzstādīšana; iegūto datu apstrādes sistēmas izveide; datu apstrādes sistēmas savietojamības tests un šobrīd noris datu ievākšana reālos laika apstākļos, lai jau tuvākajā laikā varētu sagatavot eksperimentālās izstrādes noslēguma ziņojumu un atbilstoši iegūtajiem datiem jau tuvākajos gados uzsākt dažādas jaudas režģu tipa rotoru vēja ģeneratoru ražošanu, nodrošinot, ka maksimāli īsā laikā pasaules tirgū būs pieejama Latvijā ražota un pasaulē pilnīgi jauna un ļoti nepieciešama vēja enerģijas iegūšanas tehnoloģija.
Salīdzinot ar citiem vēja ģeneratoriem, režģu tipa rotora vēja ģeneratoram nepieciešamais vējš ir ar daudz mazāku koeficentu, pats ģenerators aizņem daudz mazāk vietas, nerada papildus trokšņus un pats galvenais – tā izgatavošanas un uzstādīšanas izmaksas ir ievērojami zemākas, kas ļaus nākotnē nodrošināt tā pieejamību ikvienam interesantam.
Projekts ļāva iegūt papildus zināšanas par patentētās vēja enerģijas iegūšanas tehnoloģijas jaudas variācijas iespējām. Piedāvājot tirgū maksimāli plašu jaudu sortimentu, Latvija kļūs arvien interesantāka pasaules tirgū – no mazām mājsaimniecībām līdz pat lieliem ražošanas uzņēmumiem.
Projekta kopējās izmaksas sastādīja 171438,89 LVL, no tām attiecināmās izmaksas ir 155729,00 LVL, no kuriem 49833,28 LVL finansē ES.
Projekta īstenošana noslēgsies tuvāko mēnešu laikā, bet līdz tam prototipu testa režīmā reālos apstākļos ikviens interesents var aplūkot Rojas novada Mērsraga pagastā Mērsraga ostas teritorijā.