building.lv skaitļos

Lietotāji online34
Aktīvie uzņēmumi20020
Nozares ziņas33035
Izstrādātas vadlīnijas būvniecības izmaksu indeksācijai valsts un pašvaldību iepirkumos, kā arī ES fondu projektu īstenošanā : building.lv - par būvniecību Latvijā

Izstrādātas vadlīnijas būvniecības izmaksu indeksācijai valsts un pašvaldību iepirkumos, kā arī ES fondu projektu īstenošanā

Izstrādātas vadlīnijas būvniecības izmaksu indeksācijai valsts un pašvaldību iepirkumos, kā arī ES fondu projektu īstenošanā
Foto: Izstrādātas vadlīnijas būvniecības izmaksu indeksācijai valsts un pašvaldību iepirkumos, kā arī ES fondu projektu īstenošanā

Pieredze valsts un pašvaldību iepirkumu, kā arī Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanā rāda, ka no tehniskā projekta apstiprināšanas līdz būvniecības līguma noslēgšanai un būvdarbu veikšanai var paiet ievērojams laika posms (iespējams pat vairāk nekā 2 gadi). Šajā periodā būvniecības projekta cenas var būtiski izmainīties, kas rada problēmas kā projekta pasūtītājam, tā arī izpildītājam.


Tāpēc Ekonomikas ministrija izstrādājusi vienotus būvniecības darbu indeksēšanas principus publiski finansētiem būvniecības līgumiem, lai pārraudzītu izmaksu svārstības projektu īstenošanas gaitā un sniegtu noteiktas garantijas izpildītājam zaudējumu segšanai no izpildītāja neatkarīgu apstākļu dēļ pārmērīga cenu pieauguma gadījumā un pasūtītājam pret nepamatotu būvdarbu vērtības sadārdzinājumu.

Ekonomikas ministrijas izstrādātais informatīvais ziņojums par vadlīnijām būvniecības izmaksu indeksācijai šodien, 6.martā, tika skatīts un atbalstīts Ministru kabineta sēdē. Informatīvo ziņojumu sagatavojusi Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Finanšu ministriju, Satiksmes ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Informatīvajā ziņojumā ministrija ietvērusi priekšlikumus vairākiem būvniecības izmaksu indeksācijas aspektiem - pie kādiem nosacījumiem indeksēt; ko indeksēt; ar ko indeksēt un kā indeksēt?

Ministrija rosina izmaksu indeksēšanu veikt tikai tajos gadījumos, ja faktiskā inflācija (atbilstošā indeksa vērtība dotajā periodā) ir pārsniegusi kādu noteiktu iepriekš definētu cenu izmaiņu slieksni, un tiek indeksēts tikai pārsniegums virs sliekšņa. Atkarībā no ekonomiskā cikla posma var būt cenu pieauguma slieksnis vai arī samazinājuma slieksnis. Sliekšņus pārskata ik gadu un tos attiecina uz konkrētā gadā slēgtiem līgumiem. Ļoti būtisku cenu izmaiņu gadījumā sliekšņus var pārskatīt arī ik ceturksni.

Ministrija rosina indeksāciju veikt tikai tiem projektiem, kur tā ir atrunāta būvniecības darbu izpildes līgumos un tiek ievērotas normatīvo aktu prasības iepirkuma jomā. Indeksācija būtu attiecināma tikai uz būvniecības darbiem, izmaksas indeksējot, sākot ar otro darbu izpildes gadu, un kā mazāko indeksācijas periodu nosakot ceturksni (var indeksēt arī pusgada vai gada izmaksas saistībā ar darbu nodošanas etapiem).

Pasūtītājs var izvēlēties, vai indeksēt visas būvniecības izmaksas kopumā, vai arī atsevišķi resursu izmaksas (strādnieku darba samaksa, būvmateriāli un izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai), vai arī atsevišķu darbu izmaksas. Atsevišķos gadījumos var indeksēt arī tikai vienu konkrēta resursa veida (piemēram, degvielas) izmaksas. Visas tās izmaksu izmaiņas, kas saistītas ar nodokļu (darbaspēka nodokļi un netiešie nodokļi) izmaiņām, jāveic nesaistīti ar augšminēto indeksāciju.

Izmaksu indeksēšanai izmantotie indeksi un indeksēšanas objekts (visas izmaksas vai atsevišķu resursu izmaksas) precīzi jāatrunā līgumā. Indeksācijā jāizmanto CSP aprēķinātie kompleksie būvniecības izmaksu indeksi atbilstošam būvniecības veidam vai arī speciālie resursu izmaksu indeksi (strādnieku darba samaksa, būvmateriāli un izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai). Atsevišķos gadījumos var izmantot arī citus indeksus, norādot tā aprēķināšanas oficiālo avotu.

Ministru kabineta sēdē visām ministrijām tika uzdots turpmāk ievērot informatīvajā ziņojumā iekļauto nosacījumu un to ņemt vērā Ministru kabineta noteikumu izstrādē, kas attiecas uz ES fondu aktivitāšu īstenošanu. Slēdzot publiski finansētus būvniecības līgumus, jānodrošina būvniecības līgumu nosacījumu atbilstība izstrādātajām vadlīnijām būvniecības izmaksu indeksācijai. Atbildīgajām iestādēm, slēdzot iepriekš minētos līgumus, jānodrošina standarta nosacījumu izstrāde, kas iekļaujami būvniecības līgumos.

Vienlaikus tika nolemts, ka indeksēšanas slieksni būvizmaksu indeksiem noteiks Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Finanšu ministriju līdz 30.novembrim, kas jāpiemēro nākošā gadā izsludinātajiem konkursiem un atbilstoši noslēgtajiem līgumiem. Savukārt, CSP jānodrošina visu būvizmaksu indeksu publicēšanu CSP tīmekļa vietnē.

Detalizēti ar Informatīvo ziņojumu "Par vadlīnijām būvniecības izmaksu indeksācijai" var iepazīties Ministru kabineta mājas lapā: http://mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40242257&mode=mk&date=2012-03-06.

Vispārīgie principi (vadlīnijas) būvizmaksu indeksācijai ir izstrādāti, balstoties uz Centrālās statistikas pārvaldes aprēķināto būvniecības izmaksu indeksu analīzi un OECD Statistikas Direktorāta un Eurostat metodoloģisko publikāciju par būvniecības cenu indeksiem ar plašu informāciju par būvniecības cenu indeksiem citās valstīs, kā arī Eurostat publikāciju par būvniecības izmaksām un cenām.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.