building.lv skaitļos

Lietotāji online25
Aktīvie uzņēmumi1869
Nozares raksti32911
Izvēlamies, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi : building.lv - par būvniecību Latvijā

Izvēlamies, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi

Izvēlamies, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi

Visupirms nepieciešams izlemt, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi un no kāda materiāla būs izgatavoti dekoratīvie elementi. Turklāt noteikti jāņem vērā, ka mazgabarīta dzīvokļos un nelielās telpās ar zemiem griestiem masīvi ciļņi radīs telpas samazināšanas efektu.

autors: Izvēlamies, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi
Foto: Izvēlamies, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi; autors: Izvēlamies, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi
Montēšana
Visupirms nepieciešams izlemt, kuras vietas mājā un dzīvoklī rotās ciļņi un no kāda materiāla būs izgatavoti dekoratīvie elementi. Turklāt noteikti jāņem vērā, ka mazgabarīta dzīvokļos un nelielās telpās ar zemiem griestiem masīvi ciļņi radīs telpas samazināšanas efektu.

Ja Jums nav īpašu iemaņu un prasmju, ģipša ciļņus saviem spēkiem montēt neiesakām, jo ģipsis gan ir smags materiāls, bet vienlaikus arī ļoti trausls, tāpēc obligāti jāņem vērā, ka elementi tiek stiprināti ar dībeļiem un skrūvēm, bet ne ar līmi!

Atšķirībā no ģipša ciļņu uzstādīšanas sarežģītās tehnoloģijas poliuretāna izstrādājumus parasti pielīmē, izmantojot speciālu poliuretāna līmi (tā panākot detaļu bezšuvju savienojumus) jeb "šķidrās naglas". Ievērojiet, ka pirms montēšanas visiem poliuretāna elementiem vismaz 24 stundas jānostāv tellpā, kur tie tiks montēti – tiem "jāpierod" pie temperatūras un mitruma režīma.

Izstrādājumus jāstiprina tikai uz sausām un gludām virsmām, jo poliuretāna cilnis atšķirībā no ģipša, ar kuru iespējams noslēpt sienu un griestu negludumus, neko nemaskē, bet gluži pretēji – pat izceļ konstrukcijas trūkumus.

Uzstādot poliuretāna ciļņus uz ēku ārsienām, jāizvairās no mitruma nokļūšanas uz nenogruntētas virsmas, piemēram, griezumu salaidumos, jo putu poliuretāns mitrumā izplešas. Lai tas nenotiktu, izstrādājumus pēc piestiprināšanas nepieciešams nogruntēt.

Polistirols ir mitruma neuzņēmīgs, to nav nepieciešams īpaši noturēt telpās, to piestiprināt ir vēl vieglāk, bet montēšana jāveic ļoti uzmanīgi, jo materiālam ir tieksme deformēties. Pēc piestiprināšanas ciļņus noteikti jānokrāso, turklāt jāizmanto tikai krāsa uz ūdens bāzes. Ģipša un poliuretāna izstrādājumus var krāsot ar jebkurām ūdenī šķīstošām un eļļas krāsām, imitējot dārgākus un grūtāk apstrādājamus materiālus: granītu, marmoru, metālu, ziloņkaulu u.c.

Izvēle
Prakse liecina, ka ģipsi mērķtiecīgi izmantot gadījumos, ja nepieciešama sarežģīta ekskluzīva apdare. Ja nepieciešams tikai atdzīvināt vai dažādot nama iekštelpas vai fasādi, poliuretāna ciļņu ražotāju katalogos iespējams atrast pietiekami daudz piemērotu variantu. Ja tomēr Jums ir kaismīga vēlme izdaiļot interjeru ar ciļņiem, bet līdzekļi ir ierobežoti, var mēģināt izmantot polistirola ciļņus.

Vēsturiska uzziņa
Sākotnēji ciļņu dekoru izgatavošana bija cieši saistīta ar kokgriešanas tradīcijām, bet paši ciļņi tika gatavoti no mīksta akmens, kuru vēlāk aizvietoja ar ģipsi un alabastru. Pirmie ciļņi tika veidoti baroka stilā, tiem raksturīgi dīvaini raksti, lauztas līnijas, ornamentā visbiežāk tika attēloti amori un eņģelīši, ziedu un augļu vītnes u.c.

18. gadsimta otrajā pusē baroka greznības vietā nāk klasicisma stingrība, un ciļņu dekori uzsver interjera taisnās līnijas, ciļņos pārsvarā vērojamas pareizas ģeometriskas figūras, ornaments ir simetrisks un lakonisks.

19. gadsimta sākumā valda ampīra stils, bet šā laika posma patriotisms atspoguļojas ciļņu tematikā: degošas lāpas, lauru vainagi, militāra atribūtika. Nereti reljefās kompozīcijas tika izvietotas nišās, kas bija maksimāli piesātinātas ar ciļņiem.

19. gadsimta beigas – 20. gadsimta sākums – modernisma laiks, līnijas atkal izliecas, kļūst plūstošas, tomēr vienkāršas un lakoniskas. 20. gadsimtā arī citu stilu novirzieni eksperimentēja ar ciļņiem.

Pirmās kompānijas, kuras aizvadītā gadsimta 50-tajos gados Beļģijā radīja dekoratīvo elementu izgatavošanas tehnoloģiju no polimēriem, bija NMC (polistirols, poliuretāns) un OracDecor (poliuretāns). Tās joprojām ir galvenie ražotāji un "nosaka modi" ciļņu dekora pasaulē. Vēlāk izstrādājumus no poliuretāna sāka ražot arī Dienvidaustrumu Āzijā un ASV, bet polistirola elementus ražo Vācijas un Polijas firmas.

Mūsdienās modē ir visu stilu ciļņi, viss atkarīgs tikai no pasūtītāja gaumes un izvēles, bet jaunās ražošanas tehnoloģijas ļauj ātri un vienkārši iegūt nepieciešamos ciļņu rotājumus.


Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.