Jau pēc gada tiks atklāts Rīgas TEC – 2/2

Jau pēc gada tiks atklāts Rīgas TEC – 2/2
2

Jau pēc gada, 2013.g. jūlijā, tiks atklāts Rīgas TEC – 2 (Rīgas otrā termoelektro- centrāle) otrais bloks. Šobrīd stacijas izbūves statuss ir 80 procenti. Rīgas TEC-2/2 rekonstrukcija norit plānotā darba grafika ietvaros, būvlaukumā notiek intensīvi būvdarbi un iekārtu uzstādīšana. Tādējādi tiks noslēgti abu Rīgas TEC rekonstrukcijas darbi. TEC-2/2 rekonstrukcijas rezultātā būs efektīvākā koģenerācijas stacija Baltijā, kas nodrošinās nozīmīgu kurināmā ietaupījumu.


Šobrīd Rīgas TEC – 2 otrā bloka (TEC-2/2) izbūves statuss ir 80%, tādējādi var droši prognozēt, ka stacija tiks atklāta plānotajā laikā – pēc gada. Rekonstrukcijas darbi notiek stingri pēc plānotā grafika, ievērojot Latvenergo labas pārvaldības prasības. Jau 2013.gada jūlijā, pēc Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas pabeigšanas, elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu Rīgā nodrošinās pilnībā rekonstruētas un augsti efektīvas koģenerācijas stacijas, kas ļaus ietaupīt ievērojamu apjomu energoresursu. Rīgas TEC-2/2 būs Baltijā modernākā un efektīvākā koģenerācijas stacija. Ja TEC-2 vecajos energoblokos siltuma attiecība pret saražoto elektroenerģiju bija 2:1, jau šobrīd, kad darbojas rekonstruētais TEC-2 pirmais bloks, šī attiecība ir otrāda - 1:1,5 jeb trīs reizes vairāk. Salīdzinot ar gāzes kondensācijas stacijām, Rīgas TEC-2/2 gadā tiks ietaupīti 2,3 TWh (teravatstundas) kurināmā jeb aptuveni 247 milj. m3 dabasgāzes. Atbilstoši šā brīža cenām tas veido aptuveni 57 milj.Ls.

AS "Latvenergo" savu objektu uzturēšanā un attīstībā lielu uzmanību pievērš enerģētikas kā tautsaimniecības nozares, ietekmes uz vidi maksimālu samazināšanai. TEC–2/2 siltuma un elektroenerģijas ražošana notiks koģenerācijas režīmā, ko raksturo ārkārtīgi augsti efektivitātes parametri, - ražošana ļauj taupīt primāros energoresursus, vienā procesā saražojot gan siltumu, gan elektroenerģiju. Primāro resursu ekonomija ir viens no Eiropas Savienības 20-20-20 mērķiem (par 20% samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas (CO2), līdz 20% palielināt atjaunojamās enerģijas īpatsvaru (AER) un par 20% paaugstināt energoefektivitāti), jo palīdz rūpēties par vidi, tā kā mazāks resursu patēriņš nozīmē mazāku to kopējo ieguvi, transportu un pārstrādi. Koģenerācija ļauj aizstāt vismaz divus energoapgādes objektus, kas rada apkārtējās vides piesārņojumu (kas notiek arī tad, ja tiek izmantoti AER), ar vienu, tādā veidā samazinot piesārņojošo objektu skaitu.

Koģenerācijas stacija, kas tiek izbūvēta Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas projekta otrajā kārtā, ir energobloks, ko veido General Electric gāzes turbīna, Vogd katls utilizators un Siemens tvaika turbīna, un citas palīgiekārtas. Energobloka uzstādītā jauda būs robežās no 380 līdz 420 MWel (atkarībā no apkārtējās vides temperatūras), siltuma jauda 270 MWth. Energobloka darbināšanai kā kurināmais tiks izmantota vienīgi dabasgāze. Jaunajā energoblokā, daudz efektīvāk izmantojot kurināmo, uz vienu saražoto siltuma vienību tiks saražots trīs reizes vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim, vienlaicīgi līdz minimumam samazinot stacijas kaitīgos izmešus. Stacijas izbūves un iekārtu piegādes darbu veic Turcijas kompānija GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhut.

TEC-2 kopējā jauda pēc rekonstrukcijas 2013. gadā būs ap 832 MWel un siltuma jauda – ap 1120 MWth, turklāt TEC-2 jaunā bloka augstā darbības efektivitāte būtiski samazinās CO2 izmešu skaitu uz vienu saražoto enerģijas vienību.

Šobrīd ir pabeigta visu jaunā energobloka ēku galveno būvkonstrukciju montāža, turpinās iekšējās apdares darbi. Kopējā būvdarbu apjomā līdz šim ir izbūvēti 264 pāļi, un izmantotas 5000 tonnas metāla ēku konstrukcijās, 16500 m3 betona.

Būvlaukumā ir piegādātas un uzstādītas visas galvenās iekārtas (gāzes, tvaika turbīnas ar ģeneratoriem, paaugstinošie transformatori, katls utilizātors, gāzes kompresori, demineralizētā ūdens sagatavošanas iekārtas, dzesēšanas tornis), pie kuru apsaistes un palīgiekārtu montāžas notiek galvenie darbi. Līgums par TEC_2/2 jaunās stacijas projektēšanu, būvniecību iekārtu piegādi, montāžu un ieregulēšanu ir noslēgts ar kompāniju GAMA. Projekta attīstības gaitā ar uzņēmumu ir notikušas intensīvas pārrunas, kuru ietvaros panākta vienošanās par līguma summas samazinājumu par aptuveni 11,4 mlj EUR.

 

www.latvenergo.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.