Jauni risinājumi energoefektīvai un ekoloģiskai būvniecībai
SIA "ReWin" Reiņa Neļķes, SIA "Niedru Jumti" Armanda Liedes un Latvijas Arhitektu savienības rīkotajā prezentācijas pasākumā sadarbības partneri no Somijas un Vācijas iepazīstināja Latvijas Arhitektu savienības biedrus ar jaunākajām tendencēm ekoloģiskai un energoefektīvai būvniecībai. Īpašu interesi izraisīja somu SPU Insulation piedāvātie principiāli jaunie siltumizolācijas paneļi, kas atšķirībā no mums ierastajiem minerālvates paneļiem ir izgatavoti no poliuretāna. Šādiem paneļiem ir vairākas priekšrocības.
Efektīvi. SPU siltumizolācijas materiāla deklarētā lambda ir 0,022 W/m*K, kas ir gandrīz divreiz mazāka kā tradicionālajiem siltumizolācijas materiāliem. Vatei un putuplastam tā ir robežās 0,035 – 0,045 W/m*K. Tas nozīmē, ka materiāls ir nepieciešams gandrīz divreiz plānāks kā tradicionālie materiāli, lai iegūtu vienādu siltumnoturību.
Ekonomiski. Poliuretāna izolāciju jau vairāk kā 40 gadus izmanto saldēšanas iekārtās un saldētu produktu noliktavās, kur īpaši svarīgi ir nodrošināt augsti efektīvu termoizolāciju. SPU Insulation ir izstrādājusi šī materiāla paneļus īpaši dzīvojamo un sabiedrisko ēku celtniecībai un renovācijai. SPU paneļi ir viegli un ātri montējami, turklāt tie ietaupa telpas lietderīgo platību, jo zemās siltumvadāmības dēļ ļauj izmantot daudz plānākas konstrukcijas salīdzinājumā ar citiem siltumizolācijas veidiem.
Ekoloģiski. Savu laiku nokalpojušos SPU paneļus, piemēram, no nojaukšanai paredzētām mājām, ir iespējams izmantot atkārtoti: tos var sasmalcināt un lietot kā sala izolācijas materiālu jaunceļamu ēku pamatos vai pārstrādāt jaunu SPU paneļu ražošanai, kā arī izmantot koģenerācijas stacijās, lai ražotu enerģiju.
Droši. SPU paneļi ir mitruma izturīgi (uzsūktspēja tikai līdz 1,5%) un tos var lietot plakanajos jumtos, grīdās tieši uz zemes, pamatos un citviet mitrās vietās. Plakano jumtu izbūvi veic uz SPU uzklājot hidroizolāciju. Tas ir arī noturīgs pret deformāciju (spiedi, pūšanas baktērijām un pelējumu izraisošām sēnītēm). No ugunsdrošības viedokļa SPU neatpaliek no minerālvates. Uguns iedarbībā tā virskārta sakūst, izveidojot cietu aizsargkārtu, kas aptur tālāku uguns izplatīšanos.
SPU siltumizolācijas priekšrocības jau ir novērtētas Somijā, kur to izmanto gan tādi pazīstami koka paneļu māju izgatavotāji kā Design-Talo, Kreivi-Talo un citi, kā arī ķieģeļu māju būvniecībā fasādes, jumta un pamatu siltināšanai.
Īpaši noderīgi SPU paneļi ir tādu māju renovācijai, kuru fasādi nevar siltināt no ārpuses. Šie paneļi ir pietiekami plāni, lai ēkas iekšpuses siltināšanas rezultātā netiktu samazināta telpas lietderīgā platība.
SPU paneļi veiksmīgi sevi pierādījuši mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, kur sabiedrisko ēku siltināšanas programma ir izpildīta pirms paredzētā termiņa.
Foto: Jauni risinājumi energoefektīvai un ekoloģiskai būvniecībai; autors: Jauni risinājumi energoefektīvai un ekoloģiskai būvniecībaiTurpinājumā vācu firmas ProGeo pārstāvis iepazīstināja ar inovatīvām Smartex bojājumu noteikšanas un jumtu uzraudzības sistēmām. ProGeo monitoringa sistēmas ļauj noteikt bojājumu jumta segumā praktiski uzreiz pēc tā rašanās. Starp jumta siltumizolāciju un hidroizolāciju tiek iebūvēts drošības slānis ar sensoriem, kas nepārtraukti pārraida vāju elektrisko impulsu.
Tiklīdz caur hidroizolācijas slāni izsūcas kaut viena pile ūdens, attiecīgais sensors nekavējoties signalizē par trauksmi. Tādā veidā ir iespējams konstatēt bojājumu tā rašanās brīdī un ietaupīt milzu līdzekļus, kas būtu jātērē par jumta remontu, kad bojājums jau kļuvis acīmredzams un jāmaina teju vai viss jumta segums.
Savukārt vācu firmas Wolfin piedāvātie no sintētiska materiāla izgatavotie hidroizolācijas segumi (PVC membrānas) Wolfin un Cosmofin ir ideāli piemēroti mūsu laika apstākļiem. Tie nedeformējas mitruma ietekmē, jo paši izvada lieko mitrumu, iztur lielas slodzes un ir ugunsdroši, jo vinilhlorīda polimēra materiāls ir absolūti nedegošs.
To var klāt tieši uz putuplasta bez jebkāda starpslāņa. Wolfin izolācijas materiālu tā izturīguma dēļ izmanto arī zem asfalta seguma autostāvvietās, zem zaļajiem jumtiem un citos pastiprinātas slodzes objektos. Wolfin ražotie materiāli šuvēs tiek salīmēti kopā ar karstu gaisu vai ķīmisku vielu. Materiālam ir 40 gadu rūpnīcas garantija, kas ir reāli pārbaudīta no objektiem Vācijā jau tālajos 60-tajos gados.
Foto: Jauni risinājumi energoefektīvai un ekoloģiskai būvniecībai; autors: Jauni risinājumi energoefektīvai un ekoloģiskai būvniecībaiJauna tendence ekoloģiskajā būvniecībā ir zaļie jumti. Šobrīd Latvijā tiek ieviesta uzņēmuma ZinCo (Vācija) izstrādāta tehnoloģija jumta seguma apaudzēšanai ar zaļajiem augiem – sākot no vienkārša zālāja līdz pat puķu pļavām un dekoratīvo krūmu stādījumiem. Zaļos jumtus iespējams izveidot ne tikai uz plakana, bet arī slīpa ēkas jumta. Tomēr uz plakanā jumta iespējams izveidot ne vien dekoratīvu, bet arī funkcionālu vidi – jumta dārzs sniedz iespēju radīt brīnišķīgu vietu atpūtai un pastaigām, tur var iekārtot īstu parku ar soliņiem vai pat nelielu kafejnīcu. Būtiski, ka ZinCo piedāvā pilnu zaļo jumta komplektu sākot no apakšējā filca - ģeotekstila līdz drenžas slānim, aksesuāriem un augsnes substrātam.
Sīkāku informāciju iespējams iegūt pie SIA "ReWin" Reiņa Neļķes, tālruņa numurs +371 29199845 un SIA "Niedru Jumti" Armanda Liedes, tālruņa numurs +371 29268323, kā arī interneta vietnēs www.jumti.lv un www.spu.lv