Jaunā kadastrālās vērtēšanas koncepcija paredz pilnveidot datu ieguvi
Valsts zemes dienests ir uzsācis darbu pie Ministru kabineta šonedēļ pieņemtās "Kadastrālās vērtēšanas sistēmas pilnveidošanas un kadastra datu aktualitātes nodrošināšanas koncepcijas" ieviešanas, izstrādājot tās realizācijai nepieciešamos normatīvos aktus, tuvākajā laikā tiks veikti arī pētījumi par vērtēšanas modeļu pilnveidošanu, lai ar racionālu līdzekļu izlietojumu panāktu pamatotas un sabiedrībai izprotamas īpašumu kadastrālās vērtības.
Koncepcijā paredzēts, ka, sākot ar 2015.gadu, ikvienam būvju īpašniekiem būs iespēja iesniegt būves deklarāciju, norādot īpašumā veiktās izmaiņas, vai paziņot e-pakalpojuma vai papīra dokumenta veidā, ka viņam atsūtītie dati, kas reģistrēti Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, ir aktuāli. Tas kalpos kā papildus informācijas iegūšanas kanāls – patlaban būves datus kadastrālās vērtēšanas vajadzībām Valsts zemes dienests iegūst, būves kadastrāli uzmērot. Tādējādi aktuāli dati tiks iegūti par visām, ne tikai jaunuzceltām ēkām.
Koncepcija paredz atslogot pašvaldības no lēmumu pieņemšanas par zemes izmantošanas mērķi - turpmāk zemes izmantošana tiks noteikta automātiski pēc Valsts zemes dienesta un citās informācijas sistēmās reģistrētiem datiem, katrai zemes vienībai fiksējot teritorijas plānojumā (detālplānojumā) noteikto atļauto izmantošanu, pieļaujamo apbūves intensitāti un blīvumu. Šāds risinājums izvēlēts arī tāpēc, ka lēmumu pieņemšanas prakse dažādās pašvaldībās atšķiras, līdz ar to kadastrālās vērtības var nebūt atbilstošas tirgus situācijai.
Komerciālo un ražošanas objektu vērtēšanā koncepcija paredz uzkrāt nomas tirgus datus, veidojot šo objektu nomas maksu monitoringa sistēmu sadarbībā ar profesionāļiem - nekustamā īpašuma vērtētājiem, tirgotājiem un pārvaldniekiem. Tas nepieciešams, jo darījumi ar komercobjektiem notiek samērā reti un tas ne vienmēr sniedz objektīvu priekšstatu par tendencēm šajā tirgū.
Paredzams, ka 2013.gadam apstiprinātās kadastrālās vērtības paliks spēkā arī 2014.gadā, jo koncepcija paredz bāzes vērtību maiņu ik pēc diviem gadiem. Tas ļaus gan valstij un pašvaldībām, gan arī iedzīvotājiem un uzņēmējiem prognozēt nodokļu apjomu un daudz plašāk skaidrot plānotās izmaiņas, tādējādi veicinot sabiedrības izpratni par kadastrālās vērtības aprēķināšanu.
Savukārt 2013.gada laikā Valsts zemes dienests paredzējis strādāt pie vērtēšanas modeļu pilnveidošanas, pakāpeniski pārejot uz vienota īpašuma (zeme un būves) vērtēšanu un ieviešot citus koncepcijā paredzētās izmaiņas kadastrālajā vērtēšanā.
Kā zināms, kadastrālā vērtēšana ir nepieciešama, lai aprēķinātu zemes un būvju kadastrālo vērtību. Tā tiek aprēķināta automatizēti informācijas sistēmās pēc starptautiski atzītiem, vienotiem un valdības apstiprinātiem kritērijiem visā valstī, ņemot vērā īpašuma atrašanās vietu, reģistrētos datus par īpašuma kvalitatīvo stāvokli, izmantošanas veidu, platību, apgrūtinājumiem un citiem kritērijiem. Kadastrālo vērtību aprēķina Valsts zemes dienests automatizēti ikvienam īpašumam, pamatojoties uz Kadastra informācijas sistēmā fiksētajām ziņām.