building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1696
Nozares raksti32878
Juridisko personu licencēšanas kārtība būvniecībā : building.lv - par būvniecību Latvijā

Juridisko personu licencēšanas kārtība būvniecībā

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas nolikums


Juridisko personu licencēšanas kārtība būvniecībā

(apstiprināts ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra 1997. gada 30. aprīļa rīkojumu nr.65) 

1. Vispārīgie noteikumi
2. Licencējamā darbība būvniecībā
3. Licences izsniegšanas kārtība
4. Licences saņēmēja atbildība, licencētās uzņēmējdarbības kontrole, licences anulēšana un licences darbības apturēšana
5. Komisija

1. Vispārīgie noteikumi.

1.1. Nolikums nosaka jomas, kritērijus un kārtību licences (speciālas atļaujas) saņemšanai uzņēmējdarbībai būvniecībā saskaņā ar Latvijas Republikas Būvniecības likumu, likumu "Par uzņēmējdarbību", Ministru kabineta 1996. gada 19. novembra Noteikumiem Nr. 434 "Noteikumi par atsevišķu uzņēmējdarbības veidu licencēšanu" (turpmāk tekstā noteikumi) un citiem normatīviem aktiem.

1.2. Licence uzņēmējdarbībai būvniecībā (turpmāk tekstā - licence) apliecina juridiskās personas iespējas un ir atļauja veikt uzņēmējdarbību vispārējos un specializētos būvniecības un ar būvniecību saistītos darbu veidos.

1.3. Licenci izsniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk tekstā - VARAM) Būvniecības departamenta Licencēšanas komisija (turpmāk tektā - komisija), kuru izveido šī nolikuma 5. punktā noteiktajā kārtībā.

2. Licencējamā darbība būvniecībā.

2.1. Licences darbībai būvniecībā izsniedz šādās jomās:

būvniecības inženierizpētes darbu veikšana; 
darbība arhitektūras un projektēšanas sfērā un ar to saistīto tehnisko konsultāciju sniegšana; 
būvprojektu ekspertīze; 
būvdarbu veikšana un vadīšana; 
būvdarbu būvuzraudzība; 
ēku un būvju tehniskā apsekošana, konstrukciju pārbaude; 
2.2. Licence derīga darbībai katrā no 2.1.punktā minētajām jomām vienā vai vairākos darbu veidos, kas norādāmi komisijas lēmumā par licences izsniegšanu un izsniegtajā licencē.

2.3.Licencē norādāmi arī iespējamie ierobežojumi attiecīgajā darbu veidā.

3. Licences izsniegšanas kārtība.

3.1. Pieteikums (1. pielikums) licences saņemšanai* atbilstošā jomā un konkrētā darbu veidā ar visiem tam pievienojamiem dokumentiem un materiāliem jāiesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departamentā, ievērojot Valodas likumu. Komisijas sekretārs vai viņu aizvietojošais Būvniecības departamenta darbinieks pieteikumu reģistrē iesniegšanas secībā speciālā pieteikumu reģistrācijas grāmatā.

[* Pieteikums licences pagarināšanai (1.a pielikums)]

3.2. Pieteikumam pievienojami šādi dokumenti:

uzņēmuma, uzņēmējsabiedrības (turpmāk tekstā - uzņēmuma) reģistrācijas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā apliecības kopija (oriģināls uzrādāms iesniedzot dokumentus); 
uzņēmuma statūtu kopija (oriģināls uzrādāms iesniedzot dokumentus); 
būvniecības speciālistu, t.sk. sertificēto saraksts (2. pielikums), darba līgumu un sertifikātu vai Latvijas amatniecības kameras izsniegto dokumentu kopijas (oriģināls uzrādāms iesniedzot dokumentus); 
ziņas par uzņēmuma praktisko darbību (3. pielikums), un uzņēmuma pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms latos par iepriekšējo atskaites gadu; 
Valsts ieņēmuma dienesta izziņa par stāšanos nodokļu maksātāja uzskaitē un likumdošanā paredzēto nodokļu nomaksu; 
Sociālās apdrošināšanas pārvaldes izziņa par sociālā nodokļa nomaksu; 
ziņojums par sociālā nodokļa maksājumiem no darbinieku darba ienākumiem un par pabalstu izmaksām par pēdējiem 6 mēnešiem; 
uzņēmuma bilance un peļņas zaudējumu aprēķins; 
izziņa par atbildīgo darbu vadītāju apmācību darba aizsardzībā, norādot uzņēmuma vai mācību iestādes nosaukumu, kur veiktas apmācības, protokola (apliecības) numuru un datumu; darba aizsardzības apliecību kopijas; 
pieteikumu var papildināt ar profesionālās savienības atzinumu par licences pieprasītāja darbību atbilstošajā būvniecības jomā, kā arī pasūtītāju atsauksmēm. 
3.3 Ārvalstīs reģistrētai juridiskai personai ir tiesības pretendēt uz vienreizējas licences saņemšanu konkrēta darba veikšanai, ja šī juridiskā persona darbu veikšanai pieaicina Latvijas Republikā sertificētu būvuzraugu un sertificētu speciālistu ēku un būvju projektēšanā, un ir Latvijas Republikas tiesību aktos noteiktā kārtībā reģistrējusi savu pārstāvniecību. Ja Latvijas Republikas Saeimas apstiprinātie starptautiskie līgumi paredz citādu kārtību, piemērojami starptautiskie noteikumi.

3.4. Ārvalstīs reģistrētai juridiskai personai jāiesniedz šī nolikuma 3.2. punktā minētie dokumenti, kā arī:

Uzņēmuma Pārstāvniecības statūtu (nolikuma) kopija (oriģināls uzrādāms pie dokumentu iesniegšanas); 
nodarbinātības valsts dienesta izsniegto darba atļauju ārvalstniekiem un bezvalstniekiem vai saskaņotu darbuzņēmuma līgumu kopijas (oriģināli uzrādāmi iesniedzot dokumentus); 
Līguma kopija par konkrētu darbu (pasūtījuma) veikšanu Latvijas Republikā (ja dokuments nav valsts valodā, tad notariāli apliecināts tulkojums). 
3.5. Komisijai, ne vēlāk kā 30 dienu laikā no pieteikuma reģistrēšanas dienas, jāizskata pieteikums komisijas sēdē un jāpieņem lēmums par licences izsniegšanu, atteikumu vai papildus pārbaudes noteikšanu. Uz komisijas sēdi var uzaicināt licences pieprasītāja pilnvarotu pārstāvi.

3.6. Ja iesniegtajos dokumentos nav pietiekamu ziņu jautājuma objektīvai izlemšanai, komisija atliek jautājuma izskatīšanu un attiecīgi informē pieteikuma iesniedzēju. Jautājums tiek izskatīts pēc tam, kad saņemta vajadzīgā papildus informācija vai dokumenti.

3.7. Ja komisija pieņem lēmumu atteikt licences izsniegšanu, pieteikuma iesniedzējam jānosūta rakstisks paziņojums, kurā motivēti atteikuma iemesli.

3.8. Komisija var pieņemt lēmumu atteikt licences piešķiršanu (pārreģistrāciju), ja:

nav iesniegti 3.2. vai 3.4. punktos minētie dokumenti vai konstatēta tajos uzrādīto ziņu neatbilstība īstenībai; 
konstatēti ar būvniecību saistīto normatīvo aktu pārkāpumi; 
saņemts negatīvs ekspertīzes slēdziens; 
attiecīgajā jomā vai darbu veidos sertificētais speciālists ir nodarbināts divās vai vairāk citās būvniecībā licencētās juridiskās personās (ja šis speciālists ir vienīgais sertificētais attiecīgajā jomā vai darbu veidā). 
3.9. Komisija var noteikt licences darbības termiņu ne mazāku par gadu, bet ne ilgāku par pieciem gadiem atkarībā no:

maksājumu parādiem valsts budžetā un to apjomiem; 
būvniecības speciālistu skaita (t.sk. sertificēto) attiecībā pret būvniecībā nodarbināto skaitu uzņēmumā; 
pašu spēkiem veikto būvniecības darbu apjoma; 
būvniecībā nodarbināto strādājošo vidējās algas; 
ekspertīzes slēdziena par uzņēmuma tehniskajām iespējām, profesionālās sagatavotības un citām atsauksmēm; 
ar būvniecību saistīto tiesību aktu pārkāpumiem. 
3.10. Gadījumā, ja licences pieprasītājs ir veicis uzņēmējdarbību būvniecībā mazāk par gadu, licenci piešķir uz vienu gadu.

3.11. Licence var tikt pārreģistrēta sakarā ar darbības termiņa pagarināšanu, tiesību piešķiršanu papildus jomu vai darbu veikšanai, sakarā ar juridiskās personas nosaukuma vai uzņēmējdarbības formas maiņu.

sakarā ar darbības termiņa pagarināšanu vai tiesību piešķiršanu papildus jomu vai darbu veikšanai jāiesniedz 3.2. punktā minētie dokumenti (kuros ir izmaiņas) ne vēlāk kā 30 dienas pirms licences darbības termiņa notecēšanas. 
sakarā ar juridiskās personas nosaukuma vai uzņēmējdarbības formas maiņu jāiesniedz 3.2. punktā minētie dokumenti (kuros ir izmaiņas) ne vēlāk kā 30 dienas pēc izmaiņu reģistrēšanas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. 
3.12. Gadījumā, ja juridiskā persona nav veikusi uzņēmējdarbību kādā no licencē uzrādītajām jomām vai darbu veidiem, pārreģistrējot licenci sakarā ar darbības termiņa pagarināšanu, attiecīgās jomas vai darbu veidi (kuros darbi nav veikti) var tikt izslēgti no licences.

3.13. Licencēšanas komisija var pagarināt licences darbības termiņu, saglabājot tās numuru, un pārreģistrēt licenci uz laiku ne ilgāku par 5 gadiem, ja nav mainījies uzņēmuma nosaukums, uzņēmējdarbības veids un izpildīta šī nolikuma prasības.

3.14. Licenci paraksta vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs un Licencēšanas komisijas priekšsēdētājs.

3.15. Komisijas atteikumu izsniegt licenci var pārsūdzēt tiesā normatīvajos aktos noteiktā kārtībā.

3.16. Licencēto juridisko personu saraksti tiek publicēti laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" reizi ceturksnī.

3.17. Licenci izsniedz vai pagarina par maksu, kas sastāv no:

valsts nodevas saskaņā ar Ministru kabineta 1995. gada 31. marta noteikumiem Nr.77 "Noteikumi par valsts nodevu par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu atsevišķiem uzņēmējdarbības veidiem", kura jāiemaksā pirms licences izsniegšanas valsts budžetā, 
maksas par licenci vai tās pārreģistrāciju, saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra rīkojumu. 
3.18. Licenču reģistrāciju un uzskaiti veic Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departaments, veidojot juridisko personu licencēšanas reģistru būvniecībā.

3.19. Licences pieprasīšanai iesniegtie dokumenti tiek glabāti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas arhīvā ne mazāk kā 5 gadus pēc licences darbības termiņa izbeigšanās.

4. Licences saņēmēja atbildība, licencētās uzņēmējdarbības kontrole, licences anulēšana un licences darbības apturēšana.

4.1. Licences saņēmējs ir atbildīgs par Latvijas Republikas likumu, normatīvo aktu un šī nolikuma ievērošanu, veicot licencē norādīto uzņēmējdarbību būvniecībā.

4.2. Licences saņēmējam nav tiesību licenci pārdot, dāvināt, nodot licenci lietošanā citām personām vai kā citādi atsavināt.

4.3. Ja ir saņemts valsts (vai pašvaldību) pārvaldes, uzraudzības un kontroles institūciju, citu uzņēmumu un iestāžu vai atsevišķu personu rakstisks ziņojums par licences saņēmēja pārkāpumiem praktiskajā darbībā, komisija pēc faktu pārbaudes izskata jautājumu par licences darbības apturēšanu vai anulēšanu un pieņem pamatotu lēmumu.

4.4. Izlemjot jautājumu par licences darbības apturēšanu, komisija nosaka konstatēto pārkāpumu novēršanas termiņu. Ja noteiktajā termiņā pārkāpumi, kas bija par iemeslu licences darbības apturēšanai, ir novērsti, komisija licences darbību var atjaunot.

4.5. Gadījumos, kad licences saņēmējs pārtrauc darba attiecības ar sertificēto atbildīgo darbu vadītāju (speciālistu) licencē norādītajā darba veidā, un viņa vietā nav savlaicīgi nozīmēts cits sertificēts speciālists, licences saņēmējs par to informē komisiju 5 dienu laikā. Komisija aptur licences darbību uz laiku, līdz licences saņēmējs ir pieņēmis darbā citu sertificētu atbildīgo darbu vadītāju (speciālistu).

4.6. Komisija var pieņemt lēmumu par licences anulēšanu, ja:

būvobjektā konstatēta avārija licences saņēmēja vainas dēļ; 
konstatēta licences izsniegšanai sniegto ziņu neatbilstība īstenībai; 
licences darbības laikā tās darbība apturēta vairāk kā divas reizes; 
juridiskā persona 3 mēnešu laikā pēc licences saņemšanas nav uzsākusi licencēto uzņēmējdarbību; 
konstatēta normatīvo aktu, būvnormatīvu, kā arī šī nolikuma prasību pārkāpšana; 
noteiktajā termiņā bez attaisnojuma nav novērsti pārkāpumi, kas pamatoja licences darbības apturēšanu; 
konstatēta licencē nenorādītu darbu veikšana. 
4.7. Par licences darbības apturēšanu, apturēšanas cēloni un termiņu vai licences anulēšanu komisijas sekretārs informē licences saņēmēju rakstiski ne vēlāk kā 3 dienas pēc lēmuma pieņemšanas.

4.8. Komisijas lēmumu par licences anulēšanu var pārsūdzēt tiesā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

4.9. Komisijai ir tiesības pārbaudīt licencēto juridisko personu darbību licencē norādītajā darbības veidā.

4.10. Komisijai ir tiesības pieprasīt ziņas no juridiskās personas licences darbības laikā.

5. Komisija.

5.1. Licencēšanas komisiju veido pastāvīgie un pieaicinātie locekļi. Pastāvīgie komisijas locekļi ir:

VARAM Būvniecības departamenta direktors - komisijas priekšsēdētājs, 
VARAM Būvniecības departamenta direktora vietnieks - komisijas priekšsēdētāja vietnieks, 
VARAM Būvniecības departamenta pārstāvis, 
Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis, 
Latvijas Būvinženieru savienības pārstāvis, 
Valsts Darba inspekcijas pārstāvis, 
Latvijas Celtnieku arodbiedrības pārstāvis. 
Komisijas pastāvīgās daļas locekļu personālsastāvu pēc Būvniecības departamenta direktora ierosinājuma apstiprina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs.

5.2. Atkarībā no specializēto darbu profila, kuros pieprasīta licence, pieaicinātie komisijas locekļi ar balstiesībām (par attiecīgo jautājumu) var būt atbilstošās profesionālās savienības, Valsts ģeoloģijas dienesta, Iekšlietu ministrijas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departamenta, Satiksmes ministrijas Autoceļu departamenta, Jūrniecības departamenta vai citu organizāciju izvirzītie pastāvīgie pārstāvji. Pieaicināto pastāvīgo pārstāvju sarakstu apstiprina komisijas priekšsēdētājs. Pieaicināto pastāvīgo pārstāvju balsstiesības nosaka komisijas sēdes vadītājs.

5.3. Komisijas darbu organizē, licencēšanas komisijas sēdes sasauc un vada komisijas priekšsēdētājs, bet viņa prombūtnes laikā - priekšsēdētāja vietnieks.

5.4. Komisija ir tiesīga pieņemt lēmumu, ja sēdē piedalās ne mazāk kā pieci pastāvīgie komisijas locekļi. Lēmumu pieņem ar klātesošo (pastāvīgo un pieaicināto) komisijas locekļu balsu vairākumu, gadījumā, ja balsis dalās vienādi - izšķirošā balss ir sēdes vadītājam. Sēdes protokolu paraksta sēdes vadītājs un komisijas locekļi, kuri ir piedalījušies sēdē.

5.5. Komisijas locekļi nav tiesīgi piedalīties balsošanā par licences piešķiršanu vai pārreģistrāciju juridiskai personai, kurā viņi paši vai viņu pirmās pakāpes radinieki ir padomes vai valdes locekļi, kapitāla daļu īpašnieki vai algoti darbinieki. 

5.6. Par savu saistību ar licences pieprasītāju komisijas locekļiem obligāti jāpaziņo pirms attiecīgā jautājuma izskatīšanas komisijas sēdes vadītājam. Gadījumā, ja komisijas loceklis nav paziņojis par savu saistību ar licences pieprasītāju, komisijas lēmums, neatkarīgi no tā satura, nav spēkā no pieņemšanas brīža.

5.7. Būvniecības departamenta direktors nozīmē komisijas sekretāru.

5.8. Komisijas sekretārs:

pārbauda iesniegto dokumentu atbilstību oriģināliem un veic to reģistrāciju; 
atbilstoši komisijas priekšsēdētāja norādījumiem uzaicina uz komisijas sēdi komisijas locekļus, licences pieprasītājus un, ja nepieciešams, ekspertus; 
protokolē komisijas sēdes; 
organizē izsniegtās licences pamatojošo dokumentu uzglabāšanu VARAM arhīvā ne mazāk kā 5 gadus pēc licences termiņa izbeigšanās; 
veic licenču reģistrāciju. 
5.9. Komisija licences pieprasītāja iesniegto dokumentu un citu jautājumu izvērtēšanai vai ekspertīzei var pieaicināt neatkarīgus ekspertus vai atbilstošas profesionālās savienības. Ekspertīzes veicējs (eksperts vai profesionālās savienības pārstāvis) savu atzinumu iesniedz komisijai rakstveidā, atbilstoši licencēšanas komisijas izdotajam ekspertīzes uzdevumam, un var piedalīties komisijas sēdēs bez balstiesībām. Gadījumā, kad ekspertīzi veic profesionālā savienība, tā saskaņo ar licencēšanas komisiju ekspertīzes veicēja kandidatūru. Komisijai ir tiesības izvērtēt piedāvāto kandidatūru, to pieņemt vai noraidīt.

5.10. Ekspertīzi veikt nav tiesīgas personas, kuras (vai to pirmās pakāpes radinieki) ir kapitāla daļu īpašnieki vai vadītāji uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās), kas veic uzņēmējdarbību būvniecībā.

5.11. Licences pieprasītāja iesniegtie dokumenti un tajos norādītās ziņas ir konfidenciālas. Komisijas locekļiem, sekretāram un pieaicinātajiem ekspertiem ir aizliegts izpaust un izplatīt dokumentus un tajos norādītās ziņas (izņemot tiesību aktos īpaši paredzētajos gadījumos).


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.