Jūrmalā atklāj jaunās Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas
ūrmalā notiks svinīga Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) atklāšana, kurā piedalīsies Vides ministrijas parlamentārā sekretāre Žaneta Mikosa un valsts sekretāra vietniece, Investīciju departamenta direktore Vija Gēme.
Foto: Jūrmalā atklāj jaunās Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas; autors: Jūrmalā atklāj jaunās Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas27. maijā, plkst. 13:00 Jūrmalā, Mežmalas ielā 41 notiks svinīga Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) atklāšana. Pasākums notiks projekta "Jūrmalas ūdenssaimniecības attīstība" ietvaros, un tajā piedalīsies Vides ministrijas parlamentārā sekretāre Žaneta Mikosa un valsts sekretāra vietniece, Investīciju departamenta direktore Vija Gēme.
Tā kā iepriekš izmantotās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas bija izbūvētas Slokas papīrfabrikas vajadzībām, neatbilda esošajām pilsētas notekūdeņu attīrīšanas apjomu vajadzībām un bija gan fiziski, gan morāli novecojušas, jaunu NAI būvniecība Slokā tika izvirzīta kā prioritāte Jūrmalas ūdenssaimniecības attīstības projekta ietvaros.
Jaunās Slokas NAI turpmāk nodrošinās kvalitatīvu notekūdeņu attīrīšanas procesu un līdz ar to tīru ūdeni Lielupē un attiecīgi arī Baltijas jūrā. Būtiski, ka Slokas NAI notekūdeņi tiks attīrīti bioloģiski nepārtrauktā aktīvo dūņu procesā ar bioloģisku fosfora un slāpekļa atdalīšanu, izmantojot divpakāpju attīrīšanas tehnoloģiju bez ķīmiskās nogulsnēšanās.
Jūrmalas notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēmas kopgarums ir 152 km. Tā ir sadalīta divās daļās. Pirmā ir Lielupes-Majoru sistēma, kura veido 30% no kopējā pilsētas notekūdeņu daudzuma un kuras notekūdeņi tiek pārsūknēti attīrīšanai uz Rīgas notekūdeņu attīrīšanas ierīcēm "Daugavgrīva". Savukārt, otrā ir Dubultu-Ķemeru sistēma, kura veido70% no kopējā pilsētas notekūdeņu daudzuma un kurā savāktos notekūdeņus attīra Slokas NAI. Kopumā abas sistēmas sniedz pakalpojumus aptuveni 41 tūkstotim jeb 74% Jūrmalas iedzīvotāju. Pārējie pilsētas iedzīvotāji pagaidām vēl izmanto individuālos kanalizācijas risinājumus.
Slokas NAI būvniecības kopējās izmaksas ir 6,16 miljoni eiro (4,33 miljoni latu). Kā dāvinājums no Zviedrijas starptautiskās attīstības aģentūras (SIDA) tika saņemts finansējums iekārtu iegādei un uzstādīšanai 20 miljonu zviedru kronu (1,32 miljonu latu) apjomā. 267,22 tūkstoši eiro (187,80 tūkstoši latu) tika segti no valsts budžeta līdzekļiem, savukārt, 1,54 miljonus eiro (1,08 miljonus latu) ieguldīja Jūrmalas pilsētas dome un SIA "Jūrmalas ūdens" kā kredītu no Ziemeļvalstu vides finanšu korporācijas (NEFCO).
Eiropas Savienības Kohēzijas fonds sedz 75% no pārējo projekta "Jūrmalas ūdenssaimniecības attīstība" ietvaros veikto darbu attiecināmajām izmaksām (izmaksām bez PVN). Jau ziņots, ka 2006. gada novembrī ekspluatācijā tika nodota Kauguru dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija, 2007. gada martā pabeigta kanalizācijas pašteces vadu atjaunošana un skalošana, savukārt, 2008.gada martā atklātas vairākas izbūvētās vai rekonstruētās dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijas, atjaunotie ūdenstorņi un paplašinātie maģistrālie tīkli Jūrmalas teritorijā, kas veidoja nozīmīgāko un izmaksu ziņā apjomīgāko projekta daļu – Jūrmalas ūdenssaimniecības sistēmas attīstību.
Papildu informācijai: Baiba Gulbe, Vides ministrijas Projektu ieviešanas departamenta Ūdenssaimniecības un vides risku projektu nodaļas vadītāja; tālr. 27026489, e-pasts: baiba.gulbe@vidm.gov.lv
SIA "Jūrmalas ūdens", projekta ieviešanas vienība, tālr. 67811384, e-pasts: piu@udens.com
Vides ministrijas
Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67026418; 67026582
E-pasts: prese@vidm.gov.lv