building.lv skaitļos

Lietotāji online50
Aktīvie uzņēmumi1672
Nozares raksti32871
Kā aizrakties līdz ūdenim? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā aizrakties līdz ūdenim?

Kā aizrakties līdz ūdenim?

Viena no problēmām, ar kuru vismaz reizi sastopas ikviens zemes, mazdārziņa vai mājas īpašnieks, ir sava nama ūdensapgāde. Kādu metodi izvelēties: rakt aku, dzīt "spici", veidot artēzisko urbumu vai karot pret birokrātiju un mēģināt pieslēgties centralizētajam ūdensvadam?

autors: Kā aizrakties līdz ūdenim?
Foto: Kā aizrakties līdz ūdenim?; autors: Kā aizrakties līdz ūdenim?
Viena no problēmām, ar kuru vismaz reizi sastopas ikviens zemes, mazdārziņa vai mājas īpašnieks, ir sava nama ūdensapgāde. Kādu metodi izvelēties: rakt aku, dzīt "spici", veidot artēzisko urbumu vai karot pret birokrātiju un mēģināt pieslēgties centralizētajam ūdensvadam? Building.lv konsultējās ar speciālistiem un noskaidroja katras metodes plusus un mīnusus.

Obligāti jāveic analīze

Pazemes ūdeņus var iegūt no vairākiem ūdens horizontiem, kas atrodami dažādos ģeoloģiskajos slāņos – kvartāra smiltīs, dolomītā vai smilšakmenī. Iegūtais ūdens būtiski atšķiras ķīmiskā sastāva ziņā. Gluži loģiski, augšējos ūdens slāņos iegūtais ūdens nav tik tīrs kā dziļākajos, tam var būt arī bakteriālais piesārņojums. Tāpēc, veidojot dzeramā ūdens iegūšanas vietu, noteikti jāveic ūdens sastāva analīze.

Ūdens ieguves metožu apskatu sāksim ar vecāko paņēmienu – grodu akas rakšanu. Akā ūdeni parasti iegūst no augšējā ūdens horizonta, taču tā attālums no zemes virsmas var būt ļoti atšķirīgs. Dziļums ir atkarīgs no reljefa un vietas augstuma virs jūras līmeņa, pazemes avotu atrašanās vietām u.c. apstākļiem.

Līdzenās un zemās vietās ūdens var būt tikai pāris metru dziļumā, bet kalnainās un augstās jārok līdz pat 30 metriem. Jāpiebilst, ka no māla slāņa ūdeni iegūt nevar, tāpēc mālainā gruntī aku rakt ir bezjēdzīgi.
Akas veido no dzelzbetona grodiem, kuru iekšējais diametrs ir 1 – 1,5 metri, augstums 0,7 – 1,5 metri,bet sieniņu biezums 10 - 15 cm. Rakšanas vieta nedrīkst atrasties tuvāk par 10 metriem no netīru ūdeņu izliešanas vietām.


autors: Kā aizrakties līdz ūdenim?
Foto: Kā aizrakties līdz ūdenim?; autors: Kā aizrakties līdz ūdenim?
Visapkārt grodiem jāapliek 30 cm bieza mālu kārta, kura pēc katriem 50 cm jānoblīvē, aplejot ar cementa javu. Arī grodu salaidumu vietas iekšpusē jānoblīvē ar cementa masu. Aka jāizbūvē vismaz pāris metrus dziļāk par lietojamā pamatnes ūdens līmeni. Tās dibenā jāieber aptuveni 1 metru bieza smalku akmentiņu un smilts kārta ūdens filtrācijai.

Augšējiem grodiem jābūt vismaz 0,9 metrus virs zemes. Ap tiem ir jāierīko metru plats uzbērums ar slīpumu uz ārpusi, lai virszemes ūdeņi nevarētu iekļūt akā. Aka jānoslēdz ar vāku.

Jārok cauri dolomītam
Dažreiz nepieciešami desmit un pat vairāk grodi, bet citviet pietiek ar trim. Ja ūdens domāts dzeršanai, speciālisti iesaka noteikti rakt aku cauri dolomīta slānim, kas darbojas kā dabisks filtrs. Arī tā dziļums var būt ļoti atšķirīgs. Piemēram, Kalnciema apkaimē dolomīts ir 14 - 15 metru dziļumā, bet Ogres tuvumā - tikai 3 – 4 metru.

Lai noteiktu, kāda ir grunts un cik dziļi meklējams ūdens, jāveic ģeoloģiskā grunts izpēte. Var izlīdzēties arī ar āderu speciālista jeb rīkstnieka pakalpojumiem. Tomēr par tiem dažādiem aku racējiem ir atšķirīgas atsauksmes – vieni rīkstniekus slavē, citi peļ. Jebkurā gadījumā jārēķinās, ka rīkstnieki var arī neatrast ūdens ņemšanas vietu dziļāk par 10 metriem. Viņi visbiežāk aku iesaka veidot tur, kur āderes krustojas 5 - 7 metru dziļumā, taču iespējams, ka atvēlētajā zemes pleķī tādas vietas nav.

Ja aku ierīko ļoti zemā un purvainā vietā, būtu nepieciešams pēc dažu pirmo grodu ielikšanas ūdeni atsūknēt. Tādās vietās vispār grūti tikt pie kvalitatīva ūdens, un bieži nākas samierināties ar faktu, ka tas derēs tikai tehniskām vajadzībām.

Ūdens izcelšanai no akas var ierīkot spaiņa nolaišanas sistēmu, vai arī izmantot elektrisko sūkni. Jāatceras, ka maksimālais augstums, kādā ūdeni var pacelt, ir aptuveni 7 metri no ūdens virsmas. Tāpēc dziļākā akā sūkni nāksies laist iekšā.

Jāpiebilst, ka viens grods pašlaik maksā 40 – 50 latus, bet rakšanas darbu izmaksas atkarīgas no vienošanās ar strādniekiem.

Raktās grodu akas priekšrocības
* Salīdzinoši mazas izmaksas.
* Aku iespējams uzbūvēt ar vienkāršākiem darba rīkiem un pašu spēkiem.
* Ja aka ir dziļa, ūdens ir salīdzinoši tīrs.

Raktās grodu akas trūkumi
* Sausā laikā ūdens akā var izsīkt.
* Ja aka nav dziļa, ūdens var nebūt tīrs.
* Vajadzīgi drošības pasākumi - aka jānoslēdz, lai tajā nekas (vai neviens) nevarētu iekrist.
* Ierīkošana ir darbietilpīga.

Turpinājums sekos.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.