Kā iegūt siltumu no dabas

Kā iegūt siltumu no dabas

Pēdējos gados, sadārdzinoties visiem kurināmā veidiem, kā arī apkures ierīkošanas izmaksām, daudz tiek runāts par ekonomiski izdevīgām apkures sistēmām, to skaitā par alternatīviem apkures veidiem: siltumsūkņiem, saules kolektoriem, utml.

Pēdējos gados, sadārdzinoties visiem kurināmā veidiem, kā arī apkures ierīkošanas izmaksām, daudz tiek runāts par ekonomiski izdevīgām apkures sistēmām, to skaitā par alternatīviem apkures veidiem: siltumsūkņiem, saules kolektoriem, utml.

Lai dotu ieskatu par to, cik efektīvi ir dažādi apkures veidi, mēs esam apkopojuši to izmaksas privātmājai ar apkurināmo, jeb lietderīgo platību 200m2 , skat. tabulu Nr. 1.

Kā iegūt siltumu no dabas
Kā iegūt siltumu no dabas

Kā iegūt siltumu no dabas
Kā iegūt siltumu no dabas
Latvijas tirgū ir pārstāvētas Vācijā, Zviedrijā, ASV un citur ražotas siltumsūkņu iekārtas. Cilvēkam bez tehniskām zināšanām ir grūti saprast, ar ko dažādu marku iekārtas atšķiras savā starpā. Tieši tāpēc ir vēlams pievērst uzmanību sekojošiem aspektiem:
- cik ilgi ražotājs nodarbojas ar siltumsūkņu izgatavošanu?
­- kāda tipa kompresors tiek izmantots iekārtā? Kompresors var teikt ir siltumsūkņa sirds un paši efektīvākie ir uzlabotie spirāles tipa (scroll) kompresori.
- cik daudz siltumenerģijas iekārta saražo uz vienu patērēto elektroenerģijas kWh, jeb kāds ir tās lietderības koeficients?
­- vai šīs markas siltumsūkņi ir uzstādīti Latvijai līdzīgos klimatiskajos apstākļos?

Ja Jūs plānojat iegūt siltumu no zemes, ar zemē ierakta kolektora palīdzību, pārbaudiet, kāds kolektora garums Jums tiek piedāvāts un kādā veidā šo garumu pamato ražotāja pārstāvis. Sliktākajā gadījumā kolektora garums var izrādīties par īsu. Tad siltumsūknis nebūs spējīgs uzņemt vajadzīgo siltumu no zemes un darbinās elektrotenus. Šāda sistēma patērēs ievērojami vairāk elektrības, nekā pareizi uzstādītā.

SIA "Toptehno" ir jauns uzņēmums, bet tas jau ir uzstādījis siltumsūkņu apkures sistēmas Valmierā, Jelgavas rajonā, Cēsīs, un, protams, Rīgas rajonā. Firmas galvenais speciālists Edgars Baltpurviņš pārzina šīs sistēmas no A līdz Z, jo pats tās ir uzstādījis.

Jautājums: Kādos gadījumos ir vērts izmantot siltumsūkni?

Edgars Baltpurviņš: "Siltumsūknis ir apkures iekārta, kura siltuma ražošanai izmanto mums apkārt esošajā vidē – augsnē un ūdenskrātuvēs akumulēto saules enerģiju. Šīs sistēmas ārējā kontūrā cirkulē siltumnesējs – glikola šķidrums. Līdz ar to, ka gan iekārtas iekšējā freona kontūra, gan ārējā kontūra ir pilnīgi noslēgtas, kā arī nenotiek degšanas process, tiek panākta augsta sistēmas ekspluatācijas drošība. Ar siltumsūkņu sistēmu ir iespējams apkurināt gan privātmājas, gan lielas sabiedriskās ēkas, gan ražošanas kompleksus. Protams, jo lielāka ir apkurināmā platība, jo lētāk izmaksā tās apkure ar siltumsūkni."

Jautājums: Kāpēc esat izvēlējušies tieši "Thermia" iekārtas?

E.B.: Pirmais "Thermia" siltumsūknis tika izgatavots 1973 gadā, līdz ar to šī kompānija ir uzkrājusi milzīgu pieredzi silumsūkņu sistēmu ražošanas un ekspluatācijas jomā. Šīs iekārtas ir pārbaudītas mums līdzīgos klimatiskajos apstākļos. Tā, piem., Igaunijā jau darbojas vairāk kā 700 šādas iekārtas."
"Thermia" aprīko visus siltumsūkņus ar tehnoloģiski uzlabotiem spirāles tipa (scroll) ZH kompresoriem, kuri ir domāti tieši siltumsūkņiem un sasniedz ievērojami lielāku efektivitāti, nekā parastie spirāles vai virzuļu kompresori. Ražotājs pastāvīgi strādā pie tā, lai tehnoloģiski uzlabotu siltumsūkņus. Nesen ir parādījusies jauna populāra modeļa "Thermia Diplomat" versija: modelis "Thermia Diplomat Optimum", kurš aizņem mazāk vietas, .Šīm iekārtām ražotājs piedāvā 5 gadu garantiju.

Jautājums: "Vai var rasties problēmas, uzstādot siltumsūkni?"

E.B.: "Ja siltumsūkņu apkures sistēma ir uzstādīta pareizi un ar pietiekoši garu zemes kolektoru, tā patērē samērā maz elektroenerģijas un ir ekonomiskāka par citiem apkures veidiem. Tā, piemēram, 160m2 privātmājā vidēji gada laikā tā patērē 6050-6830 kWh elektroenerģijas, t.i. apkure izmaksā vidēji 24-27 Ls mēnesī." Visādā ziņā ja Jums ir radušās problēmas ar uzstādīto siltumsūkni, lūdzam griezties pie mums. Vienalga, kad un kas Jums to ir uzstādījis. Mēs centīsimies Jums palīdzēt.

Jautājums: "Vai ir veikti neatkarīgo ekspertu pētījumi par dažādu firmu siltumsūkņiem?"

E.B.: "Zviedru žurnāls "Råd&Rön" (Nr. 6/05) ir publicējis Zviedrijas Patērētāju aģentūras siltumsūkņu testa rezultātus. Testa secinājumi attiecībā uz "Thermia" siltumsūkņiem ir sekojoši:
• Labs lietderības koeficients, kurš nosaka, cik daudz siltumenerģijas sitlumsūknis saražo uz vienu patērēto elektroenerģijas kWh
• Šīs iekārtas spēj saražot visvairāk karstā patēriņa ūdens
• Thermia siltumsūkņi ir paši klusākie darbības laikā"

Kārļa Jurkštas privātmājā Inčukalnā, ar kopējo apkures platību 350m2, pirms 2 gadiem ir uzstādīta "Thermia" siltumsūkņu apkures sistēma: siltumsūknis "Thermia" Duo ar 300l. karstā ūdens boileri. Saimnieks ar šo sistēmu ir ļoti apmierināts.
"Pirms tam citā mājā man bija uzstādīts dīzeļkatls. Jaunā mājā nolēmu uzstādīt siltumsūkni un nenožēloju, jo tas ir ekonomiskāks, strādā automatizēti, tam nav jāgādā kurināmais, nav jāizbūvē skurstenis un nav jānodrošina katlu telpas atbilstoši ugunsdrošības normām."

"Nemāku teikt, cik elektrības patērē pats siltumsūknis, bet par visas mājas patērēto elektroenerģiju aukstākajos ziemas mēnešos bija jāmaksā 140 Ls. Tas ir kopā ar elektrisko plīti, iekšējo un ārējo apgaismojumu un citām mājas iekārtām."
"Tā kā elektrības padevē iespējami traucējumi, esmu iegādājies dīzeļģeneratoru, kuru tad var ieslēgt, lai barotu siltumsūkņu apkures sistēmu"– tā Kārlis.


SIA "Toptehno"

Rīgā, Ūnijas ielā 10a,
tālr. 7291535, fakss 7291536
mob. 26157510
Informācija Internetā: www.toptehno.lv, www.siltumsukni.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.