Kā izgaismot dzīvojamās telpas
Tuvojas tumšais laiks, un mēs arvien vairāk domājam, kā gaismu ienest mūsu dzīvojamās telpās. Nepietiek ar vienu spuldzi pie griestiem, kura izgaismos, piemēram, visu viesistabu vai guļamistabu.
Foto: Kā izgaismot dzīvojamās telpas; autors: Kā izgaismot dzīvojamās telpasTuvojas tumšais laiks, un mēs arvien vairāk domājam, kā gaismu ienest mūsu dzīvojamās telpās. Nepietiek ar vienu spuldzi pie griestiem, kura izgaismos, piemēram, visu viesistabu vai guļamistabu. Pareizi un gaumīgi izgaismot telpas, tā ir māksla.
Izvēlies mājīgumu!
Viens no nosacījumiem ir, ka uz 10m2 telpas jābūt minimumam 100 w gaismas. Gaismas nekad nevar būt par daudz. Izgaismojot telpas, var kombinēt dažādas sienas lampas, kuras ražotājs ražo dažādos komplektos un daudzveidīgām vajadzībām. Katram no gaismekļiem ir salīdzinoši maz vatu, un tāpēc, izgaismojot telpu, jāizvēlas papildus apgaismojums.
Tagad vairs reti varēs redzēt degam vienu spuldzīti uz visu istabu. Būs 60 vai 75 vatu gaismeklis, un to kombinēs ar dažādām stāvlampām un sienas lampām, kuras tiek ražotas sēriju komplektos. It kā tas ir pozitīvi, jo rada mājīgumu: tev ir griestu lampa un tev ir sienas lampa.
Var sakomplektēt atsevišķai istabai apgaismes komplektu no vienas sērijas. Ja tev ir tik maz vietas, ka var novietot tikai vienu gaismekli, tas ir liels mīnuss. Nevari vairs iekārtot savu apgaismes telpu tādu, kādu vēlies.
Arī estētiski skaistu. Ir gaismekļi, kuros ražotāji piedāvā dimmerējamos slēdžus, reostatus, kuriem gaismu pēc vajadzības var pagriezt gan mazāku, gan lielāku. Tos var izmantot bērnistabā, vannas istabā, guļamistabā. Sākumā gaisma ir spilgtāka, bet uz nakti to nogriež blāvāku. Jebkurā telpā ar to var regulēt mājīgumu.
Tā dēvētajā "gudrajā mājā" to var regulēt automātiski. Ir tagad arī touch me lampiņas, kuras reaģē uz pieskārienu. Ar pirkstu pieskaras lampai, un tā reaģē uz cilvēka izstaroto siltumu. Ar to, piemēram, viesistabā var regulēt mājīgo atmosfēru. Var radīt vakara vai rīta sajūtu. Var būt zonu apgaismojumi, un ražotāji jau piedāvā centrālās lampas, kuras atradīsies lasāmajā zonā, bet sienas gaismas atkal dos citu noskaņu. Taču būtībā telpa būs vienota. Veidojas it kā komplekss, kurš dalās zonās. Var viesistabā ,piemēram, izveidot gaismas sienu, kas rada mājīgumu, bet gaisma ir tīri dekoratīva.
Jebkurā istabā var būt iebūves, piemēram grīdā, griestos, un ar to nosacīti veidot zonas. Tas šodien populārs apgaismojums. Iebūvju sērijas piemērotas arī klasiskajiem interjeriem. Gaismas ziņā tās atrisina ļoti daudzas problēmas.
Mazas lampiņas veicina mīļāku gulēšanu
Bērnistabā noteikti jābūt centrālajam apgaismojumam, kas dod lokālo gaismu. Jābūt darba zonai un vakara gaismas lampiņai. Darba gaismai jābūt ļoti labai, bet bērnistabai nav ieteicamas halogēnās spuldzītes. Ražotāji ražo arī kontaktos iespraužamas gaismiņas dažādu dzīvnieciņu formā, kas dod fona gaismu. Tās darbojas kā sensors: ieslēdzas istabai satumstot. Šī gaisma ir ļoti neitrāla. Līdzās ir lampas slēdzis, un tādējādi to var ieraudzīt. Tasdod bērnam apziņu, ka viņam istabā ir mazliet gaismas.
Mājīgumu var radīt arī, bērnistabā ievietojot lampas, kurās palēnām gaisma izdziest(pats var regulēt intensitāti).
Vakaros var būt arī maza naktslampiņa, kur spuldzīte ir ar siltu gaismiņu. Tā arī nomierina. Lielajam gaismas ķermenim, ja tas būs centrālais, būs spēcīga gaisma. Tāpat arī darba gaisma būs vēsa, nesilta. Šī mazā lampas gaismiņa veicinās mīļāku gulētiešanu.
Būtiska ir gaisma pie datorgalda darbistabā. Lampai jābūt tādā augstumā, lai nespiež uz acīm. Ieteicams, lai gaisma būtu slēgtajā apakšdaļā, bet stikls vai audums, kas virsū, labi laistu cauri gaismu. Ir tādi gaismekļi, kuriem gaisma spīd pa augšu un apakšu: cilvēkam tieši acīs. Nedrīkst būt tā, ka gaismas stars spīd tieši virsū. Cilvēkam vairāk jāredz lampu, nevis pašu gaismu. Gaismai jākrīt uz darba zonu. Lampa var būt acu augstumā, bet gaismas staram jākrīt zemāk. Gadās, ka apgaismojums ir pietiekams, bet reāli acis visu laiku tiek apžilbinātas. Kad novērsies no šīs gaismas, ir migliņa acīs un tās žilbst. Darbavietā var būt dienas gaismas spuldze, bet jāskatās, kā to novieto, jo, ja tā būs no mugurpuses, tad tam nebūs nekādas jēgas. Var būt arī galda lampa, kura ļoti kārtīgi izgaismo datora klaviatūru un rakstāmgaldu. Šobrīd ražo daudz parocīgu lampu, kuras var pat izlocīt vairākās daļās.
Vannas istabā var nebūt centrālais apgaismojums. To var veidot izkliedētas lampu iebūvītes, kuras nosacīti veido centrālo apgaismojumu. Tādas šodien daudzi izvēlas. Tām jāatbilst ūdensizturīguma standartiem. Ja ir augsti griesti un ļoti laba ventilācija, var riskēt un izvēlēties gaismekļus bez ūdens aizsardzības, bet tas vienmēr ir klienta ziņā, jo tas zināmā mērā ir liels risks. Tāpēc būtībā to neiesaka. Ļoti populāri tagad ir tādi spoguļi, kuriem jau ir iestrādātas gaismas. Var izvēlēties arī parastu spoguli, bet tad jāizvēlas attiecīgs gaismeklis. Mēdz būt, ka cilvēki tomēr iegādājas pat tādus gaismekļus, kuriem nav ūdensizturīguma aizsardzības. Tādā gadījumā galvenais, lai nav atklātas spuldzītes. Lampai jābūt slēgtā ietvarā. Nosacījums ir, lai gaismeklim būtu matēts stikls vai metāla apdare, lai, stars krītot, nespiež acīs. Lai stikls ir slēgts, jo, pieejot pie spoguļa, cilvēks var apžilbt, ja būs tā dēvētais atvērtais apgaismojums. Labākajā gadījumā var izvēlēties divus gaismeklīšus, katru savā pusē, un labi ir, ja ir lokālais apgaismojums, bet lai gaisma nespiež cilvēkam virsū, bet uz leju.
Guļamistabā var spēlēties ar gaismām
Lielākoties guļamistabās cilvēki vairs neievieto centrālo apgaismojumu. It kā šai telpā vajadzīga laba gaisma, bet to var panākt ar konkrētu zonu apgaismojumu. Ja guļamistabā ir skapis kā ģērbtuve, tad ražotāji piedāvā gaismas stieņus, kuros ir iebūvētas spuldzītes. Tās izgaismo apģērbu zonu. Gaismas iemontē gan pašā skapī, gan durvīs. Nav speciāli jāliek apgaismojums, kurš paredzēts visai istabai. Guļamistabā cilvēks neatrodas visu dienu vai vakaru, tā ir guļamtelpa. Viennozīmīgi apgaismotai jābūt apģērbu daļai, un pārējās gaismas var pieskaņot. Var spēlēties ar gaismām. Tās var būt prožektora tipa, kuras nedod telpai asu gaismu, bet ir centrētas uz konkrētu vietu, kur vajadzīgs labs apgaismojums. Pie gultas jānovieto "lasāmos" gaismekļus. Tagad iegādājami ļoti labi regulējami: it kā pielokāmi pie cilvēka, kur viņš lasa, un gaismu vajag tuvāk vai tālāk. Var piebīdīt sev klāt un aizbīdīt projām. Ir arī noliecamas lampas. Protams, var izvēlēties arī parastās standarta naktslampiņas. Piemērs guļamistabas dekoratīvajai gaismai. Pie griestiem iebūvētas dienas gaismas spuldzes, bet virsū tām baltas vai citas krāsas audums ar vai bez zīmējumiem. Rezultāts patiešām ir interesants. Var būt dažādu izmēru iebūvējamie gaismekļi. Tā ir noskaņu gaisma, kura nevienam netraucē. Fona dekoratīvā gaisma, ar kuru var variēt guļamistabā. Tas ir interesanti: dod mājīgumu un intīmu sajūtu.
Virtuves darba zonai labi piemērotas ir iebūvītes, kā arī iebūvētas dienas gaismas spuldzes, bet tā lai gaisma netraucē darbam. Darba zonai gaismas nekad nevar būt par daudz. Ir nosacījumi vizuālajam izskatam, bet, galvenais, jābūt labam apgaismojumam. Jebkurā gadījumā ieteicams centrālais apgaismojums. Virs ēdamgalda dekoratīvā vai dizaina lampa, kas izgaismo ēdamgaldu. Tas ir centrālais gaismeklis, bet pārējo var izveidot kā iebūvētas grīdas vai sienas lampas, vai apmalītes. Arī nišas tiek veidotas. Ražotāji piedāvā koka plauktus, kuriem augšā un apakšā matēts stikls un gaismiņa.
Lindu Makarovu izvaicāja Dace Ezera