Kā novērst plaisas guļbaļķos
Pagājušajā vasarā ar ģimeni sākām dzīvot guļbaļķu namiņā netālu no Limbažiem. Viss ir jauki, tikai sākoties aukstajam laikam, sāka plaisāt arī lielie koka baļķi, un tagad daža šķirba ir resnāka par manu īkšķi.
Foto: Kā novērst plaisas guļbaļķos; autors: Kā novērst plaisas guļbaļķosPagājušajā vasarā ar ģimeni sākām dzīvot guļbaļķu namiņā netālu no Limbažiem. Viss ir jauki, tikai sākoties aukstajam laikam, sāka plaisāt arī lielie koka baļķi, un tagad daža šķirba ir resnāka par manu īkšķi. Skats nav glīts, turklāt pa ārsienu plaisām velk aukstums. Vai vainīgi ir būvnieki, un kā plaisas vislabāk aiztaisīt?
Kārlis Locenieks no Limbažu puses
*
"Šāda problēma ir pazīstama tikpat sen, cik pašas guļbaļķu mājas," saka Kaspars Arnis (i/u "Vikano"), kurš pats dzīvo guļbūvē un ar baļķu mēbeļu darināšanu nodarbojas jau 15 gadus. Plaisas varot rasties pat īpaši rūpīgi būvētiem namiem. Parasti tas notiek, kad telpas no iekšpuses sāk apsildīt – baļķi žūst, saraujas un plaisā. Dabisks process, bet sekas nepatīkamas.
Plaisas mājas iekšējās starpsienās gan tikai izmaina skatu un dažkārt pat piestāv interjeram, savukārt ārsienu plaisas un šķirbas baļķu savienojumu vietās ievērojami samazina mājas siltumnoturību un palielina apkures izdevumus, kā arī ir laba vieta, kur krāties putekļiem un zirnekļu tīkliem. "Latvijā pēdējos desmit piecpadsmit gados guļbūvju sacelts daudz, un pusei no tām baļķu spraugas aizblīvētas ar kādu minerālvati – tā, lūk, gan ir meistaru vaina un nezināšana!" uzsver Kaspars Arnis.
Ko darīt? Tradicionāli šo problēmu risina ar pakulu, purva sūnu, lina diegu vai kaņepju šķiedru palīdzību, diemžēl, spraugām plešoties, pildījums visu laiku jāpārbakā, turklāt sienas izskats pēc tam nav īpaši glīts. Kaspars Arnis izmēģinājis plaisas aizblīvēt ar speciālu, uz akrila bāzes veidotu tepi. Efekts sākotnēji bijis labs, tomēr ar laiku tās parādījušās atkal, jo koks žūstot turpina grozīties un plaisas mainās, bet tepes elastība ir nepietiekama, lai spraugai pielāgotos.
Tad plaisas aiztaisītas ar citu hermētiķi – "Perma-Chink", ar kuru problēma atrisināta. Šis kvalitatīvais materiāls, laikam ritot, nezaudē savu elastību, piemērojas plaisas platumam un nebojā guļbaļķu sienas skatu. Speciālas iemaņas arī nav vajadzīgas, darbus katrs var veikt pats, izmantojot nelielu špakteļlāpstiņu. Lielākās plaisas var aizpildīt ar lina šķiedras striķīti un pēc tam uzklāt hermētiķi. Tas spraugā jāieziež pietiekami daudz (dziļi) ar domu, ka plaisa var vēl plesties. Ja nama platība ir 100 m2, jārēķinās ar aptuveni Ls 200 lieliem izdevumiem (jo mazāki baļķi, jo spraugu var būt vairāk). Pagaidām hermētiķi "Perma-Chink" var iegādāties tikai SIA "RB&B" Rīgā.
***
Ko nedrīkst darīt
- Nedrīkst guļbaļķu spraugas censties aizbāzt ar akmens vai stikla izolācijas materiāliem. No vaļējām spraugām vates putekļi nokļūst telpas gaisā un var kaitēt veselībai. Šādas sienas būtu jānosedz ar kādu apdares materiālu, bet tad diemžēl tiek paslēpts arī pašu guļbaļķu skaistums.
- Ir redzēts, ka plaisas aizpūš ar izolācijas putām. To jau varētu nosaukt par zināmu necieņu pret šāda veida namu, turklāt jēgas maz – spraugas plešas tālāk, bet putas līdzi neplešas, tāpēc ar laiku tās jākasa ārā un jāmeklē cits risinājums.
Autors: Jānis Kairis.
Informācijas avots: www2.la.lv/lat/latvijas_avize