building.lv skaitļos

Lietotāji online16
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Kabatu filtri vēl tīrākam gaisam : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kabatu filtri vēl tīrākam gaisam

Kabatu filtri vēl tīrākam gaisam

Svaigs un tīrs gaiss telpās ir ne tikai vitāla dzīvo organismu vajadzība, bet prasība, kas jāievēro ikvienā ēkā, kur uzturas cilvēki. Gaisa kvalitāti pašrocīgi, "uz aci", nevar noteikt, tam vajadzīgas speciālas ierīces, taču pilnīgi noteikti zināms ir tas, ka, ja vien netiek izmantota ventilācija, telpās esošais gaiss patiesībā ir daudz piesārņotāks par to, kas ir ārā.

Par to, cik lielu kaitīgu ietekmi uz cilvēku veselību un pašsajūtu atstāj piesārņots gaiss, ir diskutēts daudz, un skaidrs ir viens – gaisa sastāvam ir milzīga ietekme uz cilvēka fiziskajām un garīgajām spējām, tas ietekmē smadzeņu darbību, mācību procesu un darba ritmu. Sliktā gaisā ikviens drīz sajutīsies noguris, miegains, būs grūti koncentrēties un sāks trūkt spēka. Ministru Kabineta (MK) noteikumi Nr. 534 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 231-03 "Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija" nosaka, ka telpas gaiss ir viss gaiss, kas atrodas telpā, bet gaisa kvalitāte ir gaisa īpašību (gaisa sastāvs, putekļi, baktēriju koncentrācija, temperatūra, relatīvais mitrums, kustības ātrums) kopums, kas ietekmē cilvēka veselību un komforta sajūtu. Gaiss satur milzum daudz dažādu vielu, kuru iedarbība var būt dažāda, atsevišķos gadījumos pat letāla (piemēram, tvana gāze).

Kā vienkāršākais risinājums gaisa apmaiņai tiek izmantota dabiskā ventilācija, piemēram, telpu vēdināšana atverot logus vai durvis. Tomēr ar to būs par maz, ir nepieciešama piespiedu ventilācija, kas izmantojama arī telpās, kam nav saskare ar ārējo vidi (pagrabi u.tml.). Atkarībā no ēkas izmantošanas veida un tehniskajām specifikācijām tiek izmantotas nosūces un pieplūdes-nosūces ventilācijas sistēmas. Viena no šo sistēmu obligātām sastāvdaļām ir gaisa filtri, kas attīra gaisu no nevēlamā piesārņojuma. Filtru veidi ir dažādi, taču mehāniskai ieplūstošā gaisa attīrīšanai no cietajām daļiņām izmanto tā dēvētos kabatu filtrus (daļiņfiltri). Kabatu filtrus izmanto kā pirmās vai otrās pakāpes gaisa attīrīšanas filtrus gaisa apstrādes un kondicionēšanas sistēmās. Šie filtri attīra gaisu no putekļiem, putekšņiem, pūkām, sporām, smiltīm u.tml. piesārņojuma. Filtru veido plastikāta vai metāla rāmis, pie kura piestiprinātas "kabatas", kas darinātas no speciālas struktūras sintētiska filtrācijas materiāla ar dažādu šķiedru blīvumu. Gaisam, ieplūstot filtrā, cietās daļiņas aizķeras filtrējamā materiāla kārtā, un, izplūstot no filtra, gaiss jau ir attīrīts. Kabatu filtru priekšrocības ir liels filtrācijas laukums, augsta cieto daļiņu uztveršanas spēja, ko nodrošina augstas kvalitātes filtru materiāls, ilgs kalpošanas laiks, zems enerģijas resursu patēriņš un iespēja tos vienkārši utilizēt pēc ekspluatācijas laika beigām.

Filtrācijas materiālu blīvumu nosaka filtrācijas klase, un šis rādītājs ir būtisks, jo, ievietojot ventilācijas iekārtā neatbilstoša filtrācijas materiāla filtru, gaiss netiks pietiekami attīrīts un iekārtai var rasties tehniskas problēmas. Kopumā cieto daļiņu filtri tiek iedalīti trīs grupās, kam katrai atbilst noteikta filtru materiālu klase. Rupjās attīrīšanas grupā ietilpst G1 – G4 klases filtri, vidējās attīrīšanas grupā ietilpst M5 un M6 klases filtri, smalkās attīrīšanas – F7 līdz F9 klases filtri. G klases filtrus lielākoties izmanto vietās, kur gaisa tīrībai nav izvirzītas augstas prasības, piemēram, pagrabos, noliktavās u.tml. telpās. M5 un M6 klases filtri paredzēti birojiem, sabiedriskām ēkām un ražotnēm, kur gaisa kvalitātei tiek pievērsta īpaša uzmanība. F7 līdz F9 klases filtrus izmanto dzīvojamām ēkām, specifiskām ražošanas telpām.

Izvēloties filtru, jāaprēķina, vai filtrējošā materiāla virsmas laukums būs atbilstošs konkrētajai gaisa plūsmai. To aprēķina gaisa plūsmas apjomu vienā sekundē (m3/s) izdalot ar filtrējošā materiāla virsmas laukumu kvadrātmetros (m2), iegūtais rezultāts būs gaisa plūsmas ātrums metros sekundē (m/s) caur filtrējošo audumu. Standarti nosaka, ka G klases filtriem un M5 klases filtriem šis ātrums ir ap 0.5 m/s, bet M6 līdz F8 filtriem 0.2 m/s.

Jāņem vērā, ka ar laiku kabatu filtri piesārņojas un tie ir jāmaina – vidēji divas līdz četras reizes gadā, pēc nepieciešamības arī biežāk. Par filtra piesārņotību liecina sasniegtā maksimāli pieļaujamā spiedienu starpība, ventilācijas sistēmā esošā ventilatora darbība – tā kļūst lēnāka un skaļāka, iekārtai jāstrādā ar pastiprinātu jaudu, kas nozīmē lieku energoresursu patēriņu, nenotiek kvalitatīva gaisa attīrīšana. Sliktākajā gadījumā pārpildītais filtrs var tikt bojāts un piesārņot ne tikai telpas gaisu, bet arī nodarīt būtisku kaitējumu ventilācijas iekārtai.

autors: Kabatu filtri vēl tīrākam gaisam
Foto: Kabatu filtri vēl tīrākam gaisam; autors: Kabatu filtri vēl tīrākam gaisam


Sakarā ar pieaugošajām enerģijas cenām un prasībām samazināt CO2 emisijas, uzmanības lokā nonāk arī enerģijas patēriņš, kas saistīts ar gaisa filtru lietošanu. Saskaņā ar  Eiropas standarts EN 779: 2012 gaisa filtri tiek klasificētas pēc to   0,4 μm  daļiņu vidējās putekļu slodzes aizturēšanas spējas G (G1-G4) grupas filtriem un pēc  0,4 μm daļiņu filtrēšanas vidējās efektivitātes vērtības M grupā (M5, M6), bet  F grupas filtriem (F7-F9) pēc  0,4 μm daļiņu filtrēšanas vidējās efektivitātes vērtības un pēc minimālās pieļaujamās efektivitātes testēšanas laikā. Standarts NE 779:2012 ir izstrādāts definējot tieši 0.4 μm cieto daļiņu izmēra uztveršanas efektivitāti  tādēļ, ka daļiņas ar šo izmēru sastāda vislielāko putekļu masas apjomu gaisā.

EUROVENT 4/11-2014 vadlīniju mērķis ir klasificēt gaisa filtrus atbilstoši to energoefektivitātei, līdz ar to, gaisa filtru lietotājiem ir iespējas samazināt elektroenerģijas patēriņu izvēloties filtrus ar zemāku elektroenerģijas patēriņu to lietošanas laikā. Sertifikāciju ir tiesīga piešķirt EUROVENT sertifikācijas organizācija (Eurovent Certita Certification), kas ir juridiska persona.

Katrai filtrācijas klasei sākot no G4 (pēc EUROVENT 4/11-2014) ir 5 Energoefektivitātes klases, kas definētas norādot elektroenerģijas patēriņa ierobežojumus kWh pie 0.944 m³ / s testēšanas apstākļos. A klase ir ar viszemāko elektroenerģijas patēriņu, bet E ar vislielāko. Plašāka informācija:
http://www.eurovent-association.eu/fic_bdd/document_en_fichier_pdf/Eurovent%204.11_13922816520.pdf
(tabula no 5.lpp).

Jāatzīmē, ka kabatu filtrus Latvijā izgatavo vairāki ražotāji, kā arī tie tiek ievesti no ārvalstīm, tālab, iegādājot filtrus, būtiski painteresēties par filtru izcelsmi. Apliecinājumi filtru tehniskajiem parametriem, filtrējošajiem materiāliem, kas izmantoti un kas garantē filtra kvalitāti un produkta atbilstību, jāpieprasa piegādātājam atsevišķi.


SIA "Filtri"
Baltā iela 7, LV-1055, Rīga
Tel: 674 666 74
Fakss: 674 666 52
E-pasts: filtri@filtri.lv
Mājas lapa: www.filtri.lv

Banner 280x280

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.