Kādi pārkāpumi tiek konstatēti būvlaukumos?
Ja tauta būtu apzinīga, VUGD darbinieki un inspektori varētu doties mūžīgā atvaļinājumā, taču tā kā prakse pierāda pretējo, ugunsdrošības prasību izpilde būvlaukumos tiek kontrolēta regulāri.
Foto: Kādi pārkāpumi tiek konstatēti būvlaukumos?; autors: Kādi pārkāpumi tiek konstatēti būvlaukumos?Ja tauta būtu apzinīga, VUGD darbinieki un inspektori varētu doties mūžīgā atvaļinājumā, taču tā kā prakse pierāda pretējo, ugunsdrošības prasību izpilde būvlaukumos tiek kontrolēta regulāri. Patīkami, ja pēc objekta apmeklējuma nav jāsastāda neviens pārkāpuma akts – arī tā dažkārt notiek. Taču biežāk pat pirmšķirīgi organizētos būvlaukumos tiek konstatēts kāds lielāks vai mazāks noteikumu pārkāpums, piemēram, visi darbinieki nav parakstījuši ugunsdrošības instrukciju; nav izpildīti degošu materiālu uzglabāšanas noteikumi (kokmateriāli jāglabā noteiktā attālumā no jaunceltnes un piebrauktuvēm); noteiktā attālumā no būvobjekta nav ierīkota ārējā ūdens apgāde vai izveidots hidrants vai nav nodrošināts piebraucamais ceļš pie tiem, kas kļūst par būtisku šķērsli brīdī, kad jālikvidē ugunsgrēks.
Veicot specifiskus būvdarbus, kuru laikā tiek izmantota atklāta liesma, līdzās darbu veikšanas vietai jāatrodas ugunsdzēšamajiem aparātiem un noteiktam smilšu apjomam. Šo noteikumu ikdienas darbu steigā bieži ignorē.
Paaugstināta ugunsbīstamība veidojas rekonstrukcijas un renovācijas darbu izpildes laikā daudzstāvu ēkās, kas tapušas pirms 70 un vairāk gadiem un kurās plaši izmantotas koka konstrukcijas. Tās parasti ir labi izžuvušas un aizdedzināmas itin viegli. Ja rekosntrukcijas darbos izmanto atklāto liesmu, visas degošās konstrukcijas jānoklāj ar nedegošu materiālu, piemēram, metāla plātnēm. Turklāt pēc atklātās liesmas izmantošanas, vieta jāuzrauga un jākontrolē vēl 3-4 stundas. Uguns ir viltīga, dzirkstelei nokļūstot, piemēram, kūdras vai korķa slānī pārsegumos, kas agrāk plaši tika izmantoti siltinājumam un skaņas izolācijai, tā neuzliesmo acumirklīgi, bet tikai pēc kāda laika. Ugunsgrēki ar šādu izcelsmes iemeslu ir piedzīvoti Rīgas centra namos.
Pieņemot ēku eskpluatācijā, būtiskākie trūkumi, kas tiek konstatēti, ir – sabiedriskās ēkas nav nodrošinātas ar automātisko ugunsdzēsības signalizāciju, nav ierīkoti ārējās ūdens apgādes tilpe vai hidrants, nav izbūvēti pievadceļi līdz hidrantiem.
Sods par ugunsdrošības prasību neievērošanu būvlaukumā var būt sākot no vairākiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem latu vai pat darbu apturēšanai būvlaukumā. Ja pārkāpums ir niecīgs, tiek rakstīts brīdinājums un pēc noteikta laika tiek kontrolēta trūkumu novēršana.
Turpinājums sekos.