Kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties dzīvokli
Lai mājokļa iegādes procesā izdarītu pareizo izvēli, pircējam jābūt pieejamam pēc iespējas detalizētākam īpašuma tehniskā stāvokļa raksturojumam. Taču praksē šādas informācijas iegūšana ir ļoti apgrūtināta.
Lai gan pircēju vēlme iepazīties ar ēkas stāvokli un citiem tehniskiem jautājumiem ir liela, ne vienmēr viņi zina, kur un kāda informācija ir meklējama, kā to saņemt, kādām niansēm būtu jāpievērš uzmanība. Šādos gadījumos ieteikumus var sniegt arī nekustamā īpašuma aģents, uzsver speciāliste.
Iepazīstoties ar daudzdzīvokļu ēkas vai savrupmājas tehnisko stāvokli, speciālisti iesaka veikt vienkāršu ēkas vizuālo apskati un pievērst uzmanību ārsienām, pārliecinoties, vai tajās nav plaisu, ēkas pagrabam, novērtējot tā stāvokli un noskaidrojot, vai tas nemēdz applūst. Arī ēkas iekšpusē jāpārliecinās par plaisām, kāpņu telpas stāvokli. Ļoti ieteicams noskaidrot, kāds ir jumta stāvoklis, kad un kādi ēkas remonta vai renovācijas darbi veikti, kāda ir to kvalitāte. Jānoskaidro, kādā stāvoklī ir ēkas iekšējās inženierkomunikācijas, vai ir veikta to uzlabošana. Noderīga būs arī informācija par ēkā un dzīvokļos notikušajām pārbūvēm. Noteikti būtu jāpārbauda dzīvokļa atbilstība plānojumam, pārbūvju gadījumā pieprasot saskaņoto projektu.
Daļēji par ēkas stāvokli var pārliecināties, to novērtējot vizuāli, tomēr pilnīgāku priekšstatu sniegs iepazīšanās ar dzīvojamās ēkas apsekošanas dokumentiem, kurus jāpieprasa no īpašuma pārvaldnieka. Lai nodrošinātu dzīvojamās mājas pienācīgu uzturēšanu un nepieļautu apdraudējuma iestāšanos, "Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums" nosaka pienākumu veikt regulāru ēkas, tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju apsekošanu, tādēļ apsekošanas akti mājokļa pircējam palīdzēs iegūt pietiekami detalizētu informāciju par ēkas pašreizējo stāvokli.
Ja daudzdzīvokļu ēkā ir izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība vai ir iecelti pilnvarotie, ieteicams tikties ar mājas vecāko un noskaidrot, kāds ir ēkas stāvoklis, kādi tā uzlabošanas darbi veikti un plānoti, vai iepriekš dzīvokļos nav bijuši nelegālas pārbūves gadījumi. Kopumā dzīvokļu īpašnieku biedrības izveide vai iecelti pilnvarotie ir pozitīvs signāls – tas nozīmē, ka dzīvokļu īpašnieki ir spēruši vienu no soļiem, kas var nodrošināt ēkas kvalitatīvāku apsaimniekošanu.
Savukārt kā līdzeklis, kas ēkas bojājumu gadījumā ļautu izvairīties no papildu izdevumiem, var kalpot visas ēkas apdrošināšana. Tā sedz ne vien dzīvokļiem radītos zaudējumus, bet attiecas arī uz tādiem ēkas elementiem kā jumts, pagrabs, kāpnes, ūdensvads, lifts.
Ieteikumus sniedza "Latio" speciālisti.