Kamīns bez skursteņa
Arī neiespējamas lietas pamazām kļūst arvien iespējamākas. Nu kamīnu iespējams novietot arī pat pavisam nelielā dzīvoklī, nedomājot par skursteņu tēmu un specifiskiem izbūves darbiem. Tas iespējams ar elektriskajiem kamīniem- tas ir jaunākais produkts kamīnu tirgū.
Kamīns ir šķietami neliels priekšmets, kam piemīt liels pievilkšanas spēks. Kamīns telpas padara mājīgākas, pulcē ap sevi cilvēkus, rada siltumu un gaismu. Kamīns parasti kļūst par telpas centru, kuru pamana un sajūt ikviens. Klasiskais kamīns (mūrēts un ar malku apkurināms) gan ne vienmēr ir pieejams (gan izmaksu, gan skursteņa nepieciešamības, gan izbūves ziņā). Par laimi, šobrīd ir iespējama kāda izdevīga alternatīva. Te gan jāatzīmē, ka klasiskajiem un elektriskajiem kamīniem- katram ir sava niša un sava autiditorija. Piemēram, senatnīgās un lielās lauku mājās noteikti elektriskais kamīns neiederēsies tik veiksmīgi, kā pamatīgs un sprakšķošs, ar malku barojams kamīns. Turpretim nelielā pilsētā dzīvoklī, kura saimniekiem pieder sapnis par kamīnu, šis ir vienīgais piemērotākais risinājums sapņa piepildīšanai.
Šo kamīnu uzbūve ir salīdzinoši vienkārša- pēc būtības tas ir klasisks elektriskais sildītājs, kuram pievienota liesmu imitācija. Liesmas principi dažādiem ražotājiem ir atšķirīgi, vienkāršākajā variantā kamīnā ir iebūvēta spuldze, ap kuru silšanas laikā rotē elementi, kas rada liesmas efektu.
Elektriskā kamīna liesmas ir patīkami vērot- parasti tās veidotas tā, ka liesmu kustības un formas neatkārtojas un mainās, tādējādi vizuāli ļoti pietuvinot skatu ar malku kurināmajiem kamīniem. Jāsaprot gan arī, ka elektriskais siltums un liesmas nespēs atdarināt pilnībā malkas kamīna unikalitāti- šprakšķošas malkas, dzirksteļu un tā īpašā uguns aromāta piekritējiem, iespējams, šis nebūs piemērotākais risinājums.
Elektriskais kamīns galvenokārt pilda estētiskas funkcijas, telpu apsildei tas ir izmantojams tikai kā neliels sildītājs (ja vēlaties kamīnu-sildītāju, svarīgi noskaidrot tā jaudu un piemērotību konkrēta izmēra telpu apsildei), jo tas izdala siltumu, kas var apsildīt konkrēto telpu, taču nav piemērots risinājums visa mājokļa pastāvīgai apsildei. Elektriskais kamīns strādā klusi. Siltais gaiss no tā plūst lēni un vienmērīgi, tādējādi nodrošinot siltuma izplatīšanos pa visu telpu — no grīdas līdz griestiem. Elektriskais kamīns var kalpot ne vien kā apsildes objekts, bet arī kā apgaismes ķermenis telpā. Ar kamīnā iebūvēto sildītāju to var ērti regulēt, vēsākā laikā jaudu uzstādot līdz 1—2 kW pēc nepieciešamības, bet vasaras karstumā — atstājot neieslēgtu.
Elektrisko kamīnu apdares iespējas ir patiesi plašas- to var veidot maksimāli līdzīgu ar malku kurināmajam, aprīkojot ar mākslīgām malkas pagalēm un/vai oglēm, dekoratīvām restēm, šādu kamīnu nezinātājs var pat sajaukt ar īsto. Parasti elektrisko kamīnu apdari neveido tik masīvu un pamatīgu kā citiem kamīniem- šis ir mazāks un vieglāks kamīns.
Elektriskos kamīnus var iegādāties gan lielākajos būvmateriālu veikalos, gan pie specializētajām kamīnfirmām, kas piedāvā arī kamīnu apdari, uzstādīšanu- pilnu apkalpošanu un sniedz tam garantijas. Lētākie kamīni nopērkami sākot no aptuveni 100 latiem, savukārt ekskluzīvie elektriskie kamīni, kas aprīkoti ar maksimālām ērtībām var maksāt arī vairāk kā 5000 latus. Speciālisti novērojuši, ka latviešu vairākums ir klasisku vērtību piekritēji un, ja vien tas ir iespējams, izvēlas kamīnu, kurā var dedzināt cieto kurināmo.
Iegādes brīdī, ja uzstādīšanu veiksiet paši, painteresējieties arī par konkrēto ražojumu uzstādīšanas instrukcijām, garantijām. Būtībā uzstādīšana ir vienkārša- atliek vien izvēlēties piemērotāko vietu kamīnam (svarīgi, lai būtu tuvumā elektrības rozete) un novietot tur kamīnu.
Pēc būtības visi nopērkamie elektriskie kamīni ir ļoti līdzīgi, atšķirības iespējamas tikai kamīnu apdarē un nelielās detaļās. Un, saprotams, dažādi ražotāji piedāvā savas nedaudz atšķirīgas nianses.