Kāpēc flīzēt? - Turpinājums
Foto: Kāpēc flīzēt? - Turpinājums; autors: Kāpēc flīzēt? - TurpinājumsDizaina variācijas
Toņu un dekoru daudzveidība piedāvā sākot no nobružātu virsmu imitācijām (a lá vecs) ar plaisiņu tīklojumu glazūrā līdz pat reālu mākslas darbu reprodukcijām un avangardam. No flīžu dekora viedokļa nosacīti nodalāmas divas lielas grupas – klasiskās un modes kolekcijas. Klasiskais virziens no aprites neizkrīt nekad. Tā visiem ražotājiem ir gandrīz vienāda – divi fona toņi, kurus papildina zīmējumi.
Dominē dažādu materiālu imitācijas, sākot no koka līdz pat kartonam. Bez tam ražotāji piedāvā flīzes ar izteikti nelīdzenām malām. Tas nav brāķis, bet gan iespēja veidot šuvju līniju mākslinieciski "nekārtīgu" un radīt iespaidu par flīzes ievērojamo vecumu. Klasisko kolekciju dizains bieži top uz tautas mākslas ornamentu bāzes. Angļi neskopojas ar piesātinātiem toņiem un elegantu dizainu, itāļu kolekcijās krāsu toņu gamma ir mierīga, spāņiem raksturīgas spožas flīzes košos toņos.
Laikmetīgajās kolekcijās fantāziju realizācijai nav definējamas pat aptuvenas robežas, arvien populārāks kļūst etniskais stils. Plaši tiek izmantoti austrumnieciskie motīvi. Tos izmanto visi ražotāji. Sastopami koši laukumi, ziedu ornamenti, ažūri raksti, bet krāsu gamma – pelēki bēša, pelēki zilgana nokrāsa, toņi, kas harmoniski saskaņojas ar tumši brūnajiem, pelēki zilajiem, zaļiem akcentiem.
Ornamenti izstiepti horizontālās joslās. Kļūst populāras taisnstūrveida flīzes. Afrikāņu tematiku pārstāv dekoratīvie elementi ar totēmu masku motīviem un tradicionālajiem ornamentiem - vienkāršas ģeometriskas formas un izteiktas ziedu kontrasti. Lielisku efektu rada dzīvnieku ādas faktūras pārnešana mozaīkā. Arī ģeometriskas figūras turas popularitātes vilnī, dominējot kvadrātiem, trijstūriem, retāk apļiem.
Aktuālas ir variācijas par mākslas tēmu, kopējot flīzēs slavenus mākslas darbus un sarežģītus tekstiliju rakstus. Naivisma tendence – uz flīzes virsmas zīmējumu, šķiet, vilkusi bērna roka un izkrāsojusi ar košu toni. Jautri multfilmu tēli, kas spēj uzlabot garastāvokli. Popart kolekcijas patīk tiem, kam tuvs 60.– 70. gadu stils – punktiņi, puķes, sirsniņas. Metāls un mozaīka arvien biežāk tiek izmantots kā fons vai dekors. Idejas toņu gammai atvasinātas no dabā sastopamām krāsām. Flīzēs sastopami arī dabas sižeti. Augu ornamentā valda ļoti smalks zīmējums.
Populāra ir jūras tēma, kuru rada listellas ar zivīm un gliemežvākiem, zīmējumi ar ūdensaugiem, kuģiem un viļņiem. Pastāv virkne flīžu, kuras neietilpts nevienā no kategorijām - flīzes hameleons ar teju pamanāmu krāsu toņu mainību vai balta glancēta virsma ar matētu vai tekstūras fragmentiem, matētas virsmas ar glancētiem diedziņiem vai sniegpārsliņām, flīzes, kas atgādina reālu stiklu ar fosiliju nospiedumiem. Flīžu virsmā mēdz izmantot metāla sniegto dekoratīvo efektu. Ar metālisku toni noklāj flīzes virsmu vai arī iestrādājot atsevišķas dekoratīvas metāla joslas taisnu vai liektu līniju veidā. Šādas flīzes bieži tiek paredzētas izmantošanai ārā – uz balkoniem, terasēm, kāpnēm un, protams, arī iekštelpās.
Flīžu funkcionālā nozīme
- Flīzes ir ornamentāli daudzveidīgs materiāls, tāpēc apjomīgajā piedāvājumā vienmēr būs atrodamas flīzes, kas piemērotas individuālai gaumei;
- flīzes ir izturīgs apdares materiāls. Iespējams piemeklēt flīzes ar augstu nodilumizturību, ar zemāku nodilumizturību, pret mitrumu noturīgas flīzes, utt.;
- flīžu klājuma iespējams veidot virs apsildāmās grīdas, tās labi vada siltumu;
tās ir viegli kopjams materiāls.
Ieklāšana
Flīzes kā jebkuru apdares materiālu vēlams klāt uz līdzenas virsmas. Uzmanība vairāk jāpievērš virsmas izlīdzināšanai un līmes izvēlei, ja flīzes tiek klātas uz grīdas. Betons ir ciets, un uz tā flīzes stiprināmas ar līmi, kas paredzēta cietām grīdām. Koks un MDF plātnes ir diezgan elastīgi materiāli, kas slodzes ietekmē nedaudz ieliecas, tāpēc jāizmanto speciāla elastīgā līme, pretējā gadījumā ar laiku flīzes "lēks" nost vai lūzīs.
Nepareiza flīžu līme gandrīz vienmēr ir iemesls īsajam flīžu grīdas kalpošanas laikam.
Izmaksas
Specializētajos un arī būvniecības veikalos flīzes iegādājamas, sākot no 2 latiem par kvadrātmetru. Kvalitatīvākas akmens masas un sarkanā māla flīzes maksā, sākot no 10 latiem, baltā māla flīzes – no 17 latiem par kvadrātmetru. Ekskluzīvu kolekciju flīzes var maksāt, sākot no 100 latiem par kvadrātmetru un vairāk.
Kopšana
Flīzes ir viegli kopjamas – tās var nomazgāt ar dažādiem tīrīšanas līdzekļiem. Arī no gaiša toņa akmens masas flīzēm izlijusi kafija vai vīns viegli izmazgājami – traipi nepaliek. Pulētas flīzes nevajadzētu likt telpā, kur lielos apjomos nokļūst ielas netīrumi – pulējums tomēr nobružājas.
Der zināt
- Ja plānots flīzēt koridorus, ieejas halles, kāpņu telpas, nevajadzētu izvēlēties keramikas flīzes, kuru virsmu viegli sabojāt ar no āra ienestiem gružiem un smiltīm, labāk ieklāt akmens masas flīzes.
- Flīžu tirgotāji bieži kļūdās, kā vēlamo klājumu virtuvēm iesakot keramikas flīzes. Virtuvēm piemērotākas ir akmens masas flīzes vai kāds cits grīdas segums.
- Flīzes tiek iedalītas trīs kategorijās – 1., 2., 3. Otrās un trešās šķiras flīzes ir lētākas, jo tām bieži vien ir nelieli vizuāli un tehniski defekti – toņu nobīde un neprecīzi izmēri. Tātad, apzināti izvēloties zemākas šķiras flīzes, jārēķinās, ka lielā laukumā var būt pamanāms flīžu atšķirīgais tonis un nāksies vairāk samaksāt meistaram par ieklāšanu.
- Kļūdaini uzskatīt, ka ar flīzēm izveidojams klājums bez redzamām šuvju vietām - tas tehniski nav iespējams.