Kapitālais remonts: soli pa solim
Katram dzīvokļa īpašniekam kaut reizi dzīvē nācies saskarties ar kapitālo remontu. Jebkuram cilvēkam remonts ir sinonīms vārdam katastrofa.
Foto: Kapitālais remonts: soli pa solim; autors: Kapitālais remonts: soli pa solimKatram dzīvokļa īpašniekam kaut reizi dzīvē nācies saskarties ar kapitālo remontu. Jebkuram cilvēkam remonts ir sinonīms vārdam katastrofa. Bet to var pārdzīvot daudz vieglāk un ātrāk, ja seko zemāk norādītiem posmiem. Galvenais ir atcerēties, ka kapitālais remonts notiek ļoti reti, tāpēc labāk to vienreiz izdarīt, un tad uz daudziem gadiem pietiks tikai ar maziem kosmētiskiem labojumiem vai interjera uzlabojumiem.
1.posms – interjera plāns
Pirms remonta sākuma nepieciešams pārdomāt un saplānot daudzus remonta aspektus. Vislabāk to izdarīt, uztaisot dzīvokļa dizaina projektu, vai vienkārši salikt mapītē visus vajadzīgus plānus un dokumentus: dzīvokļa izmēra rasējumus, esošās santehnikas un iebūvēto mēbeļu demontāžas plānus, elektroierīču un gaismas ķermeņu izvietojuma plānus, mēbeļu izvietojuma plānus, santehnikas montāžas plānus, elektrisko rozešu un slēdžu izvietojuma plānus un interjera ieskicējumus. Sastādot plānus, jāņem vērā reālās dzīvokļa tehniskās iespējas un enerģijas patēriņu. Šāda dokumentu mapīte ir labs pamats dizaina projektam, kura pasūtīšana ir nākamais remonta posms.
2.posms – dizaina projekts
Daži cilvēki meklē arhitektu vai dizaineru ar paziņu palīdzību, daži caur specializētiem portāliem vai žurnāliem – speciālista meklēšanas veids nav svarīgs. Galvenais ir atrast to speciālistu, kurš izveidos dzīvokļa projektu. Projektam jābūt gan optimālam pēc naudas izmaksām, gan piemērotam dzīvokļa iedzīvotāju gaumei un vajadzībām.
3.posms – tāmes sastādīšana
Pēc projekta izveidošanas tāmes sastādīšana ir vieglāka, bet ir svarīgi aprēķināt un ņemt vērā ne tikai plānotās izmaksas, bet arī atlikt kādu summu neparedzētiem izdevumiem. Dzīvoklī var atrasties zem apdares paslēptie defekti vai arī cenas var mainīties remonta laikā – remonts nav vienas dienas pasākums.
4.posms – izpildītāju izvēle
Dzīvokļi var remontēt arī saviem spēkiem, bet kapitālais remonts ir pārāk ilga un sarežģīta lieta, lai to uzticētu neprofesionāļiem. No profesionālām iespējām ir divi varianti – būvniecības firma vai privātie meistari.
Būvniecības firma slēdz līgumu ar klientu, kurā tiek precīzi nofiksētas visas savstarpējas tiesības, pienākumu, darba izpildes kārtība, kvalitātes kontroles noteikumi, garantijas noteikumi, apmaksas kārtība un termiņi. Gada laikā pēc remonta darbojas garantija, bet arī pēc šī laika termiņa var griezties pēc konsultācijas.
Bet firmas aicināšana ir finansiāli mazāk izdevīga par privāto meistaru darbu, jo līgumā tiek iekļauti neparedzamie izdevumi, peļņas procenti, nodokļi utt. Pieaicinot privātos meistarus, var ietaupīt, bet šāda ekonomija var izrādīties maldīga, jo var pārvērsties par lieliem zaudējumiem – gan finansiāliem, gan morāliem.
Ja tomēr dzīvokļa īpašnieku izvēle ir privātie meistari, ir nepieciešams noskaidrot viņu kvalifikācijas līmeni un pieredzi. Vislabākais variants ir paziņu vai radinieku ieteikumi.
Svarīgi, lai brigādi vadītu pieredzējis darba vadītājs, kurš kontrolēs visu remonta procesu un vajadzības gadījumā spēs aizvietot trūkstošo speciālistu.
Kvalitātes un drošības ziņā labāk izvēlēties būvniecības firmu, jo dzīvokļa īpašniekam bieži vien nav pieredzes remonta darbos un viņš nevar uzreiz saprast, vai remonts tika veikts kvalitatīvi un pēc visiem būvniecības noteikumiem.
5.posms – demontāža
Šajā posmā tiek demontēti: vecā santehnika, grīdas un iebūvētie skapji; tapetes, krāsas un flīzes; vecās durvis, ventilācijas restes un dekoratīvie interjera elementi; kā arī tiek nojauktas vecās starpsienas.
Ieteicams uzreiz pasūtīt konteineru būvniecības gružu izvešanai.
6.posms – grīdas izlīdzināšana
Tajā ietilpst grīdas pamatu līdzināšana, pēc nepieciešamības grīdas skaņas izolēšanas, mitruma izolēšana un silto grīdu likšana.
7.posms – elektrības vadu maiņa
Šo posmu var savienot ar iepriekšējo – kamēr vienā telpā notiek grīdu ieveidošana, citā telpā var ievilkt jaunus vadus. Katrai rozetei vai slēdzim nepieciešams izveidot ligzdu un parūpēties par pieguļošā vada vietu. Šajā posmā tiek arī uzstādīti jauni radiatori.
8.posms – logu un durvju maiņa
Pienācis laiks uzstādīt stikla pakešu logus. Parasti to uzstādīšanu piedāvā to izplatītāji.
Ieejas durvis vai samainīt arī agrākos remonta posmos, bet iekšējas durvis vēl ir par agru uzstādīt, nepieciešams tikai ierīkot durvju rāmjus. Galvenais ir ņemt vērā, kādā līmenī būs grīdas pēc remonta, lai vēlāk nevajadzētu samazināt durvis apakšā.
9.posms – sienu un griestu izlīdzināšana
Šajā posmā svarīgi, lai visu nepieciešamo materiālu sastāvi labi savienotos, ideālais variants – lai visas krāsas, lakas, maisījumi būtu no viena ražotāja.
10.posms – grīdas segumu likšana un iekšējo durvju uzstādīšana
Šīs posms ir viens no pēdējiem. Tikai pēc grīdas seguma likšanas tiek uzstādītas durvis, jo citādi durvis var traucēt grīdu uzlikšanu.
11.posms – santehnikas un gaismas ķermeņu uzstādīšana
Santehniku uzstāda tikai pēc tām, kad vannas istabas, tualetes un virtuves apdare ir pabeigta. Tikai vannu uzstāda jau iepriekš un aizsargā ar ekrāniem vai aizsargplēvi.
12.posms – dzīvokļa tīrīšana
Tas ir pēdējais posms. To labāk uzticēt specializētai firmai, jo tas nav dārgs pakalpojums.
Remonta ilgums ir atkarīgs no būvniecības brigādes, no līgumā noteiktiem termiņiem, no dizaina projekta izstrādāšana ātruma, bet vidēji tas aizņem no 3 līdz 4 mēnēšiem.
Šāds kapitāla remonta plāns palīdzēs ikvienam, kurš grib uzsākt remontu savā dzīvoklī, bet nezina, ar ko sākt un ko var sagaidīt no tā. Remonts nav dabas katastrofa vai briesmīga nelaime – tas ir tikai ilgs un darbietilpīgs process, bet sastādot līdzīgo plānu to var pārdzīvot ātrāk, vieglāk un arī efektīvāk.