Kāpnes. Drošas un ērtas. - Turpinājums
Foto: Kāpnes. Drošas un ērtas. - Turpinājums; autors: Kāpnes. Drošas un ērtas. - TurpinājumsKoka kāpnes
Plašais kokmateriālu klāsts un kāpņu izgatavošanas tehnoloģijas ļauj savā īpašumā iegūt visdažādāko veidu un formu koka kāpnes. Kāpnes var būt gan stacionāras, kas savieno ēkas stāvus, vai salokāmas, kuras izmanto, lai nokļūtu bēniņos. Pārsvarā koka kāpnes iebūvē privātmājās vai divstāvu dzīvojamos apartamentos. Koka pakāpienu izgatavošanai nav vēlams izmantot egli, kuras koksne ir pārāk mīksta, toties piemērotas ir citas koka šķirnes. Lai koka pakāpieni kalpotu ilgāk, to ārējā malā pieskrūvē misiņa vai dzelzs sloksni vai arī uz pakāpiena virspuses uzlīmē cietkoka, piemēram, ozola kārtu. Pret nodilumu aizsargās arī pie pakāpiena malas piestiprināta masīva cietkoka līste. Koks ir pateicīgs materiāls dažādu dekoratīvo ideju īstenošanai, kuras visbiežāk tiek iemiesotas margu konstrukcijā. Tā izskatam un plastiskumam ir liela nozīme kāpņu koptēlā. Margas konstrukciju var izgatavot no virpotiem, grieztiem elementiem vai izmantot ciļņa tehniku.
Metāla kāpnes
Metāla kāpņu konstrukcijas vizuāli ir smalkas un optiski vieglas, tādēļ metāla kāpnes bieži izmanto modernos interjeros. Metāla kāpnes var būt pat viens no galvenajiem dekoratīvajiem akcentiem gan klasiskajā, gan tehnostilā veidotajos interjeros. Metālu bieži izmanto vīto kāpņu izgatavošanai. Gan pakāpienus, gan margu stabiņus bagātīgi dekorē. Metālu var krāsot jebkurā matētā vai spīdīgā tonī. Metālam iespējama dažāda veida apdare, sākot no krāsota un beidzot ar hromētu vai matētu metāla virsmu. Parasti metāla pakāpieniem jau ir iestrādāts pretslīdes rievojums. Metāla kāpnēm pakāpienus dažkārt mēdz izgatavot arī no kāda cita materiāla – koka, akmens, stikla, bet margu izgatavošanai nepārspējams līderis ir nerūsējošais tērauds. Metāla kāpnes ar režģotu konstrukciju bieži izmanto, veidojot daudzstāvu mājās ārējās – rezerves – izejas. Režģotie metāla pakāpieni neļauj uzkrāties nokrišņiem un mazina slīdēšanu.
Stikla kāpnes
Stikla kāpnes ir ekstravaganta interjera cienīgas, tās izmanto modernos sabiedriskajos interjeros, retāk privātmājās. Protams, stikla kāpnes tiek izgatavotas no tehnoloģiski piemērota stikla un nav pamata bažīties par pakāpienu trauslumu – tie ir noturīgi pret mehānisku iedarbību. Pakāpienus izgatavo no trim vai četrām laminēta stikla kārtām ar kopējo biezumu vismaz 30 milimetru, bet margas tiek izgatavotas saskaņā ar dizainera vai arhitekta skici gan no metāla, gan koka, gan stikla. Kāpņu pakāpienus un posmeņus parasti iestiprina tērauda konstrukcijās, savukārt pret slīdēšanu nodrošina speciāla plēve, ar kuru tiek pārklāti stiklotie pakāpieni. Plēvei nobružājoties un samazinoties tās caurspīdīgumam, tā ir jānomaina. Stiklotie pakāpieni izgatavojami arī dekoratīvi, starp stikla kārtām ievietojot, piemēram, stikla smalci vai rūdītu stiklu interesantā tonī. Jebkurā gadījumā pakāpiena nesošās daļas biezumam jābūt vismaz 30 mm.
Foto: Kāpnes. Drošas un ērtas. - Turpinājums; autors: Kāpnes. Drošas un ērtas. - TurpinājumsAkmens kāpnes
Lai arī dabiskā akmens izmantošana dzīvojamo māju celtniecībā īpaši populāra ir dienvidu zemēs – Itālijā, Spānijā, Portugālē – arī nosacīti ziemeļu zemēs akmens kāpnes atrod vietu gan sabiedriskajās būvēs, gan privātajā sektorā. Akmens kāpnes funkcionāli ir ērtas un tām iespējamas daudzveidīgas arhitektoniskās izteiksmes formas. Kāpnes izgatavo no visdažādākajiem dabiskā akmens materiāliem vai to mākslīgajām imitācijām – betona, granīta, marmora, u.c. Akmens kāpnes parasti papildina metāla margu stabiņi ar koka rokturiem. Veidojot pakāpienus no marmora, jāatceras, ka intensīvas slodzes vietās marmors dils ātrāk nekā, piemēram, granīts. Uzstādot akmens pakāpienus, jārūpējas, lai tie neslīdētu. Lai nodrošinātos pret slīdēšanu, pakāpienos iestrādā abrazīvas joslas.