Kāpņu izkārtojums
Pastāv vairāki iespējamie kāpņu ģeometrijas veidi, no kuriem atbilstošākais jāizvēlas, izejot no vietas, ko var atvēlēt kāpnēm un kāpēju gaumes un vēlmēm.

Foto: Kāpņu izkārtojums; autors: Kāpņu izkārtojumsPastāv vairāki iespējamie kāpņu ģeometrijas veidi, no kuriem atbilstošākais jāizvēlas, izejot no vietas, ko var atvēlēt kāpnēm un kāpēju gaumes un vēlmēm. Plašā privātmājā, iespējams, var atļauties arī plašu kāpņu daļu, savukārt divos stāvos izvietotā dzīvoklī, visticamāk, vēlēsieties kāpnes, kas aizņems iespējami mazu platību.
Tradicionālākās un vienkāršākās, protams, ir taisnas kāpnes, tās tiek uzskatītas arī par ērtākajām no kāpšanas viedokļa, taču tām arī nepieciešama vislielākā platība. Pa taisnām kāpnēm uz augšu var virzīties bez pagrieziena. Nedaudz mazāk vietas aizņems kāpnes ar laukumu un pagriezienu- tās var veidot no diviem vai vairākiem laidiem un laukumiem, šādām kāpnēm visi pagriezieni būs vienāda izmēra, taisnstūra formas.
Cita forma būs pakāpieniem gadījumā, ja izvēlēsieties kāpnes ar pagriezienu (bez laukuma)- šis ir viens no biežāk izmantotajiem kāpņu veidiem, jo aizņem mazāk vietas nekā iepriekšminētie. Pagrieziena vietā pakāpienu iekšējā mala ir šaurāka- trijstūrveida formā. Uz šādām kāpnēm ir salīdzinoši grūtāk samainīties, ja kāds kāpj pretī.
Taču vismazāko platību aizņem vītās kāpnes, pa kurāmuz augšu jākāpj kā pa spirāli. Taču šāda tipa kāpnes speciālisti neiesaka likt kā galvenās (ja vien atvēlētā vieta nav pietiekami liela, lai izveidotu liektas kāpnes- līdzīgas kā vītņkāpnes, bet ļoti liela izmēra), jo tās nav ērtas kāpšanai. Vītņkāpnes lieli noderēs kā palīgkāpnes, lai nokļūtu uz bēniņiem vai citām ikdienā maz izmantojamām telpām.
Vīto kāpņu vienā pilnā apgriezienā nepieciešami vismaz divpadsmit 18 cm augsti kāpšļi, nodrošinot, lai kāpēja galva neatsitas pret augšējā pakāpiena apakšējo daļu. Pakāpienu skaitu aprēķina, izdalot stāva augstumu ar pakāpiena augstumu. Ne pārāk daudz vietas aizņem, taču no kāpšanas viedokļa samērā neērtas ir tā saucamās "lāčakājas" kāpnes.
Kāpšana notiek ar abām kājām pamīšus- katram pakāpienam viena puse ir šaurāka, otra- platāka, tādējādi pakāpieni ir ne tik šauri un stāvi, kā mazā platībā izbūvējot, piemēram, taisnas kāpnes. Šīs ir mazgabarīta kāpnes, ko liek bezizejas situācijās, ja kāpnēm ir atstāta maza platība un kāpšanas leņķis ir stāvāks par 45 grādiem.
"Lāčakājas" kāpnes var būt taisnas vai ar vienu pagriezienu, kāpšana pa tām ir neērta, nākas sekot līdzi, ar kuru kāju uz kura pakāpiena kāpt.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA Kāpnes LV