building.lv skaitļos

Lietotāji online38
Aktīvie uzņēmumi1879
Nozares raksti32912
Kāpņu uzbūve : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kāpņu uzbūve

Kāpņu uzbūve

Jebkurā namā, kas augstāks par vienu stāvu nepieciešamas kāpnes.

autors: Kāpņu uzbūve
Foto: Kāpņu uzbūve; autors: Kāpņu uzbūve
Jebkurā namā, kas augstāks par vienu stāvu nepieciešamas kāpnes. Šobrīd iespējams izvēlēties starp dažādu materiālu, uzbūves, cenu un kvalitāšu kāpņu risinājumiem. Galvenais kritērijs, ko jāņem vērā būvējot vai pārbūvējot kāpnes ir vietas noteiktie ierobežojumi- ne katrā vietā var izveidot jebkuras kāpnes. Līdzīgi kā daudzos citos rakstos, arī šeit varam rekomendēt sadarboties ar profesionāļiem, kas, protams, sniegs labākos padomus katrā konkrētajā situācijā. Te dažas vispārīgas lietas, kas, iespējams, noderēs kāpņu meklētājiem.

Kāpņu uzbūve

Par kāpņu būtiskākajām pamata detaļām var uzskatīt pakāpienus, laukumus, nesošās konstrukcijas, margas. Katrai no šīm sastāvdaļām ir savas prasības un funkcijas. Nedaudz par to...

Viena no atbildīgākajām kāpņu sastāvdaļām, protams, ir nesošās konstrukcijas, tām nepieciešama rūpīgākā plānošana un aprēķini. Kāpnēm mēdz būt dažādas nesošās konstrukcijas jeb tā saucamie vaigi- piemēram, 6 līdz 7,5 cm biezas un 23 līdz 28 cm platas koka plankas, kurās iestiprina pakāpienu galus. Pastāv divi pakāpienu stiprināšanas varianti pie vaigiem- iekalti vai uzlikti pakāpieni. Kāpnes ar uzliktās konstrukcijas pakāpieniem tiek uzskatītas par ekskluzīvākām un ir aptuveni par 10% dārgākas, tās izvēlas cilvēki, kam pirmajā vietā ir prestižs un dizains. Cilvēki, kuriem interesē funkcionāls, kvalitatīvs izstrādājums par pieņemamu cenu pārsvarā izvēlas kāpnes ar iekaltajiem pakāpieniem.

Kāpņu laukums ir vieta, kur mainās kāpšanas virziens un kāpējs nedaudz atpūšas. Laukums parasti ir vismaz 2 kvadrātmetrus liels un, parēķinot mājas izmaksas par kvadrātmetru, tā ir liela un dārga vieta, ko aizņem it kā lieks, telpai nozagts laukums. Kāpņu laukumi tiek gatavoti no tā paša materiāla un ir tik pat biezi kā pakāpieni, būtībā tas ir kā viens liels pakāpiens. Laukumu formas un izvietojumi mēdz būt dažādi. Laukuma platumam ir jābūt vismaz pakāpienu laida platumā. Griestu augstumam virs laidiem jābūt vismaz 2 metriem, lai cilvēks nesadauzītu galvu.

Pakāpieni var būt divu veidu- vaļēji vai slēgti. Slēgtajiem pakāpieniem ir pretkāpieni (jeb pakāpšļi), kurus mēdz izvēlēties gan funkcionālu, gan dizainisku apsvērumu dēļ. Būtisks ir arī vizuālais- slēgtas kāpnes vienmēr izskatīsies masīvākas, smagnējākas, jo tām neredz cauri. Saprotams, ka materiāla un darba patēriņa dēļ slēgtie pakāpieni izmaksās vairāk. Slēgtos vai vaļējos pakāpienu cilvēki bieži vien nepamatoti saista arī ar drošības apsvērumiem. Vaļējiem pakāpieniem ir vismaz 4 līdz 5 cm pārkare vienam pār otru, līdz ar to caur pakāpieniem nav iespējams izkrist pat ļoti mazam bērnam, arī kāja neiesprūdīs. Piemēram, Vācijā pastāv norma, kuru pārsvarā ņem vērā arī Latvijā, ka drošības labad neviena atstarpe kāpnēs nedrīkst būt lielāka par 12 cm. Ja tomēr attālums starp pakāpieniem (augstums) ir lielāks, tiek likti drošības pretkāpieni- noteikta biezuma līstes zem katra pakāpiena, kas samazina brīvo attālumu un vizuāli padara kāpnes nedaudz noslēgtākas un smagākas, taču arī ne pavisam slēgtas.

Pakāpienu augstumu un platumu mēra pēc īpašas formulas, vadoties no cilvēka soļa kāpiena, kas atbilst 63 līdz 65 cm. Kāpt augšā pa kāpnēm nekad nav problēmas, grūtāk ir kāpt lejā. Ja pakāpiens ir šaurs, kāja kāpjot lejā ir jāliek sāniski un tas nav ērti, no tā cenšas izvairīties, jo tas ir neērti un bīstami. Līdz ar to pakāpiena platumam dzīvojamās telpās jābūt vismaz 25 cm. Pakāpieni mēdz būt dažādas formas- arī izliekti, vai ieapaļi, kādus bieži liek kāpņu sākumā (vienu vai vairākus) kā dekoratīvu iesākumu. Uz pirmā pakāpiena, kuram parasti ir apaļš gals, visbiežāk novieto pirmo margu stabu. Taču pirmos pakāpienus var arī īpaši neizceļ, veidojot tos tādus pašus kā visus nākamos.

Margas un reliņi ir kāpņu mākslinieciskākā daļa, ar kuru iespējams variēt visdrosmīgāk. Izvēloties margas, jāatrod kompromiss starp dizainu un drošību, īpaši piedomājot pie mazu bērnu drošības. Trauslas margas ir kā bumba ar laika degli, par kuru atbildību ir jāuzņemas pašam pasūtītājam.

Privātmājām margas parasti tiek veidotas 90 cm līdz 1 m augstas. Reliņus var veidot no tāda paša materiāla kā kāpnes vai izvēlēties jebkuru citu risinājumu, kas patīk saimniekiem.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA Kāpnes LV
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.