Kas ir energoefektivitāte?
Energoefektivitātes pasākums ir ēkas pilnveidošanas projekts, kā rezultāts ir enerģijas patēriņa samazināšana
Foto: Kas ir energoefektivitāte?; autors: Kas ir energoefektivitāte?Energoefektivitātes pasākums ir ēkas pilnveidošanas projekts, kā rezultāts ir enerģijas patēriņa samazināšana. Tiek panākta enerģijas lietderīgāka izmantošana, uzlabojās komforta stāvoklis telpās. Tā kā samazinās izmaksas par enerģiju, tas nozīmē, ka energoefektivitātes pasākumos ieguldītie līdzekļi atmaksājas.
Energoefektivitātes pasākumus nevar organizēt haotiski. Lai pēc iespējas izvairītos no neefektīva naudas līdzekļu ieguldījuma, pie tam, neesot īsti pārliecinātam, par to, ka līdzekļi ieguldīti pareizi, vislabāk griezties pie speciālista – energoauditora. Šis speciālists veic ēkas energoauditu, kas ir sistemātiska procedūra ar mērķi iegūt precīzu informāciju par esošo enerģijas patēriņu ēkā, noteikt tos faktorus, kas ietekmē šo patēriņu, kā arī salīdzināt ekonomiski izdevīgākos energoefektivitātes pasākumus.
Energoaudita rezultātā tiek uzskaitītas nepilnības ēkā no siltumtehniskā viedokļa un doti ieteikumi par iespējamajiem risinājumiem, kas balstās uz profesionāliem aprēķiniem. Energoaudits norāda uz konkrētiem energoefektivitātes pasākumiem, kas ēkā būtu jārealizē un uz to atmaksāšanās laiku un efektivitāti.
Tagad vairs nav nekāds jaunums, ja kārtējā daudzdzīvokļu ēkā ir veikts energoaudits un realizēti siltumenerģijas taupīšanas pasākumi. Latvijā veikto energoauditu skaits skaitāms simtos un jau realizēti māju energoefektivitātes paaugstināšanas piemēri ir atrodami visā Latvijā – Valmierā, Madonā, Kuldīgā, Rēzekne, Rīgā un šādu ēku kļūst arvien vairāk.
Viens no redzamākajiem ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas risinājumiem ir norobežojošo konstrukciju siltināšanas darbi. Bez tam pastāv vēl arī citi energoefektivitātes pasākumi, kuru realizācijā nav nepieciešami lieli finansiāli ieguldījumi. Zināma loma ēkas siltumenerģijas patēriņā ir iedzīvotāju ieradumiem Spilgtākais piemērs, kas raksturo iedzīvotāju ieradumus ir kāpņu telpu ārdurvju neaizvēršana.
Tipiska situācija mūsu dzīvojamās ēkās. Arī neaizvērtas ārdurvis nelietderīgi veicina siltuma zudumus. Ēkas apsaimniekotāja un iedzīvotāju nevērīgā attieksme parādās nelielo ēkas bojājumu (izsisto logu stiklu) nesavlaicīgā to salabošanā. Vienīgi kvalificēts speciālists dotajā situācijā spēs norādīt iespējamos risinājumus, kā ieguldot nelielus finansu līdzekļus, var panākt būtisku siltumenerģijas patēriņa samazinājumu un telpu mikroklimata uzlabošanu.
Materiāls veidots sadarbībā ar SIA "Cetera" Tehniskās nodaļas vadītāju, LLU Lauku Inženieru fakultātes lektoru Andri Vulānu.