building.lv skaitļos

Lietotāji online14
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
Kas ir jāzina būvētājam, ja ir nepieciešamība pēc jauniem logiem : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kas ir jāzina būvētājam, ja ir nepieciešamība pēc jauniem logiem

Kas ir jāzina būvētājam, ja ir nepieciešamība pēc jauniem logiem

Šodien lielu popularitāti ir ieguvuši pakešu logi, kuru rāmji ir izgatavoti gan no plastmasas gan koka gan alumīnija.

autors: Kas ir jāzina būvētājam, ja ir nepieciešamība pēc jauniem logiem
Foto: Kas ir jāzina būvētājam, ja ir nepieciešamība pēc jauniem logiem; autors: Kas ir jāzina būvētājam, ja ir nepieciešamība pēc jauniem logiem
LATVIJAS LOGU UN DURVJU RAŽOTĀJU ASOCIĀCIJAS INFORMĀCIJA

Pakešu logi.

Šodien lielu popularitāti ir ieguvuši pakešu logi, kuru rāmji ir izgatavoti gan no plastmasas gan koka gan alumīnija. Moderno izstrādājumu priekšrocības ir acīm redzamas - tie ir glīti, telpā saglabājas siltums, ir pazudis caurvējš, logi ir viegli ne tikai atverami, bet tos var arī atvāzt, to apkope ir vienkārša un neprasa daudz laika un pūļu.
Diemžēl laiku pa laikam no patērētāju puses izskan pretenzijas par to, ka cerētais labums nav iegūts. Kas tam par iemeslu? Analizējot saņemtās pretenzijas un to cēloņus var secināt sekojošu: vairumā gadījumu patērētājs nav bijis pietiekami informēts par pakešu logu specifiku un dzenoties pēc lētuma ieguvis " čiku", tādēļ noskaidrosim visu pēc kārtas.

1. Pakešu logs ir tāda konstrukcija, kurai tikai nosaukumā ir līdzība ar vecajiem logiem. Šis izstrādājums ir pilnīgi jauna tehnoloģiska stiklota konstrukcija, kurā ekonomijas un cenas optimizācijas nolūkos līdz minimumam ir samazināts materiālu patēriņš, bet nodrošinātas augstas ekspluatācijas īpašības. Plastmasas un alumīnija logu profilu ražotāji, piegādājot logu izgatavotāju firmām savu produkciju, stingri reglamentē logu izgatavošanas tehnoloģiju un nosaka logu montāžas noteikumus, jo pat nelielas novirzes no prasībām var izsaukt neatgriezenisku ļaunumu - jaunā konstrukcija ne tikai nepildīs savas funkcijas, bet var kalpot pat sliktāk par vecajiem logiem. Lai nepieļautu nekvalitatīva izstrādājuma pielietošanu Latvijā, ir izstrādāts arī attiecīgs standarts - LVS 161- 99 "Sintētiskie materiāli. Plastmasas profili un kārniņi. Drošības kritēriji", kurš nosaka nepieciešamās drošības prasības attiecībā uz plastmasas loga rāmi. Līdzīgi tiek reglamentētas arī stikla paketes ar standarta LVS 203-99 "Stikla materiāli. Drošības kritēriji" palīdzību. Diemžēl praksē vērojams, ka šīs prasības netiek apliecinātas ar atbilstošiem dokumentiem vai pat tiek ignorētas. Tādēļ izvēloties logu ražotāju kā obligāta ir uzskatāma izstrādājuma atbilstību apliecinoša dokumenta esamība.
LLDRA ir ieviesis saviem biedriem ikgadēju ražotnes pārbaudes procedūru, kurā neatkarīga komisija pārliecinās par firmas darba atbilstību prasībām un nepieciešamo dokumentu esamību. Šāds izvērtējuma sertifikāts neapšaubāmi būs papildus garants pareizai izvēlei.
Sarežģītāks ir jautājums par koka logiem.
Tā kā koka rāmja profilu izgatavo pats loga ražotājs, tad viss ir viņa ziņā. Labākajā gadījumā patērētājam tiek piedāvāti logi pēc kādas cits valsts standartiem, piem. vācu DIN, RAL prasībām, un, ja tie ir izgatavoti kompetenti, tie labi pildīs savas funkcijas , bet nereti vērojami gadījumi, ka vecā loga konstrukcijā ievietota stikla pakete tiek lepni nosaukta par pakešu logu. Šāds izstrādājums nevar un nespēj pildīt normāla loga funkcijas.
Diemžēl Latvijā nav neviena normatīvā akta , kas kaut kādā veidā reglamentētu
šo visatļautību. Tas lielā mērā izskaidrojams ar to, ka sevi cienoši, kvalitatīvas
produkcijas ražotāji galvenokārt ir orientēti uz eksportu, bet vietējiem kaktu
ražotājiem ir labi kā ir un būvniekiem arī ...
Tās nedaudzās koku logu ražotāju firmas, kurām rūp kvalitatīvs izstrādājums un
kuras ir orientētas uz Latvijas tirgu ir iesaistījušās LLDRA, bet vienas nespēj veikt
dārgo normatīvu izstrādāšanas procedūru bez valsts ieinteresēta atbalsta.


2. Vairumā pretenziju par logiem ir attiecināmas uz nekvalitatīvu - neatbilstošu, montāžu. Tā kā dažādu iemeslu dēļ šobrīd Latvijā nav attiecīgu normatīvo aktu, kas paredz detalizētu logu montāžas projekta izstrādi, darbs notiek balstoties galvenokārt uz celtnieka gada prātu un zināšanām. Lai kaut kādā veidā regulētu logu montāžas procesu, LLDRA ir izstrādājusi attiecīgu dokumentu:
" Rekomendējamās prasības logu montāžai un ekspluatācijai". Šīs prasības, kas LLDRA biedriem ir obligātas, veidotas ievērojot profilu piegādātāju firmu izvirzītos noteikumus un atrunā visus galvenos pasākumus , kādi ir veicami iebūvējot pakešu logus būvēs. Dokuments ir publicēts daudzos masu saziņas līdzekļos un ir pieejams LLDRA mājas lapā: www.lldra.lv un noteikti kalpos kā labs padomdevējs izvēloties logu montētājus.


3. No 2003.gada 01.janvāra ļoti būtisks ir jautājums par jaunā LBN 002-01 " Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika" prasību ievērošanu. Tas ir būvnormatīvs, kas reglamentē visu ēkas norobežojošo elementu kopējos pieļaujamos siltuma zudumus.
Attiecībā uz logiem būvnormatīvs pieprasa nodrošināt sekojošus normatīvos siltuma zudumu koeficientus(U): dzīvojamām mājām - 1,8 W/m2K, publiskām ēkām- 2,2 W/m2k un rūpnieciskām ēkām -2,4 W/m2K. Šos parametrus var iegūt tikai gadījumos, ja logos tiek izmantoti profili ar vismaz trim kamerām un tajos tiek pielietotas stikla paketes ar selektīvo klājumu. Likumdevējs paredz arī gadījumus, kad attiecīgās U vērtības var būt zemākas: 2,7 W/m2K - dzīvojamām un 2,9 W/m2K - publiskajām un rūpnieciskajām ēkām, bet tikai pie nosacījuma, ka kopējā siltuma zudumu koeficienta U vērtība visai būvei nepārsniedz normatīvās prasības. Citiem vārdiem sakot, ja kādai no ēkas norobežojošām konstrukcijām siltuma zudumu koeficienta U vērtība ir zemāka par normatīvo, ir pieļaujama citu konstrukciju siltuma zuduma koeficienta palielināšana, bet nepārsniedzot maksimāli pieļaujamās, būvnormatīvā noteiktās, vērtības.


Viss augstāk minētais parāda, ka lai veiksmīgi izvēlētos jaunus pakešu logus:
pirmkārt patērētājam pašam ir jātiek skaidrībā par nepieciešamajām siltuma
zuduma koeficienta vērtībām logiem,
otrkārt, izvēloties logu ražotāju, jāpārliecinās vai tam ir izstrādājuma atbilstību apliecinoša dokumentācija,
treškārt, jāpārliecinās vai logu iebūvētāja piedāvātā montāžas shēma ietver visus nepieciešamos materiālus un pasākumus, atbilstošai logu iebūvei.





LLDRA Valdes vārdā,
Direktors J.Tehts

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.