building.lv skaitļos

Lietotāji online30
Aktīvie uzņēmumi1680
Nozares raksti32877
Kas ir zaļā būvniecība? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kas ir zaļā būvniecība?

Kas ir zaļā būvniecība?

Zaļā jeb ekoloģiskā būvniecība ir tāda pieeja ēku projektēšanā, celtniecībā, iekārtošanā un uzturēšanā, kas tiecas mazināt negatīvo ietekmi uz vidi un paaugstināt iedzīvotāju labklājību.

autors: Kas ir zaļā būvniecība?
Foto: Kas ir zaļā būvniecība?; autors: Kas ir zaļā būvniecība?
Zaļās būvniecības ideja

Zaļā jeb ekoloģiskā būvniecība ir tāda pieeja ēku projektēšanā, celtniecībā, iekārtošanā un uzturēšanā, kas tiecas mazināt negatīvo ietekmi uz vidi un paaugstināt iedzīvotāju labklājību.

Zaļajai būvniecībai ir vairākas priekšrocības ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā. Tas nozīmē tādu dzīves vidi, kas spēj apmierināt mūsu šodienas prasības, respektējot arī nākamo paaudžu vajadzības. Radot kvalitatīvu, videi un veselībai draudzīgu dzīves telpu, tiek veicināta gan ekoloģiskā, gan ekonomiskā un sociālā ilgtspējība.

Vienkāršāk sakot, zaļā būvniecība ir veids kā dzīvot dabiskāk, neatsakoties no mūsdienās ierastajām ērtībām un kvalitātes standartiem. Efektīvāk patērēta enerģija, gudrāk izlietoti resursi, zemāki ēku uzturēšanas izdevumi - tā ir pārdomāta šodienas izvēle drošai un labākai rītdienai.

Zaļās būvniecības principi:

- optimāla vietas izvēle, ēkas iekļaušanās ainavā, kopējā vidē un transporta infrastruktūrā,
- logu orientācija dienvidu virzienā maksimālai saules enerģijas un dienasgaismas izmantošanai,
- minimāls enerģijas patēriņš, paaugstināta energoefektivitāte, alternatīvi enerģijas avoti,
- uzlabota siltumizolācija, videi draudzīgu siltumizolācijas materiālu izmantošana,
- ventilācija ar siltuma atgūšanu (izplūstošā gaisa siltuma atgriešana apkures sistēmā),
- videi draudzīgu, atjaunojamu un pārstrādājamu būvmateriālu izmantošana,
- priekšroka vietēju materiālu izmantošanai,
- videi draudzīgas, automatizētas apkures sistēmas (vairāki risinājumi – biomasa, siltumsūkņi, saules kolektori u.c.),
- efektīvs ūdens patēriņš, atkārtotas ūdens izmantošanas iespējas,
- uzlabota iekštelpu gaisa kvalitāte,
labvēlīga ietekme uz iedzīvotāju veselību un labsajūtu,
- vieglāka ēku uzturēšana un apsaimniekošana,
- uzlaboti ēku dzīves cikla ekonomiskie rādītāji (zemāki apsaimniekošanas izdevumi)
- būvniecības un ēku nojaukšanas procesos samazināts cieto atkritumu daudzums.
- ilgtspējīgas attīstības veicināšana, ietverot kā ekoloģisko, tā ekonomisko un sociālo attīstību.


Kādi ir ieguvumi, dodot priekšroku zaļajai būvniecībai?

Mājas īpašnieka ieguvumi

Finansiāli ietaupījumi
Pateicoties moderniem un atjautīgiem risinājumiem ēku konstruēšanā, siltumizolācijas, ventilācijas un apkures sistēmu ierīkošanā, iespējams ievērojami samazināt mājokļa uzturēšanai nepieciešamo enerģijas patēriņu. Izmaksas šādiem mājokļiem ir augstākas kā tradicionāli būvētajiem, taču šis ir pārdomāts ieguldījums nākotnei – ikmēneša izdevumi par ēkas uzturēšanu, atkarībā no būvniecības un apsaimniekošanas risinājumiem ir no 50 līdz pat 90% zemāki. Ņemot vērā augošos enerģijas tarifus un tradicionālo kurināmo resursu sadārdzināšanos, "zaļi" būvēts mājoklis ir vērtība, kas sevi pierādīs gadiem ilgi.



Augstāks komforta līmenis
Ēkas, kas celtas saskaņā ar zaļās būvniecības principiem, izceļas ar teicamu siltumizolāciju un ventilācijas sistēmām – tās ļauj telpās uzturēt vienmērīgu gaisa temperatūru, neatkarīgi no krasām tās svārstībām ārējā vidē. Šādām būvēm raksturīgas arī videi draudzīgas un apsaimniekošanai ērtas, automatizētas apkures sistēmas. Apsildīšanai tiek izmantoti alternatīvi enerģijas avoti (piemēram, siltumsūkņi), atjaunojami resursi (koksnes produkti – granulas u.c.).

Ēku būvniecībā, apdarē un iekārtojumā nozīmīga loma ir kokam – dabīgam materiālam, kas vienlaikus ir arī estētisks, ērts un patīkams taustei. Komforta sajūtu veicina arī apziņa, ka būvniecībā izmantotie materiāli un sistēmas ir drošas un uzticamas gan funkcionālā ziņā, gan ietekmē uz vidi un veselību.

Veselīgāka dzīves vide
Materiāli, kas tradicionāli tiek izmantoti būvniecībā un interjera izveidē nereti satur ķīmiskus savienojumus, kas izdalās gaisā, tādejādi pasliktinot iekštelpu gaisa kvalitāti. To ietekme uz cilvēka veselību ir vēl maz izpētīta, jo saistīta ar ilgtermiņa iedarbību. Tomēr par vairākiem gaistošajiem organiskajiem savienojumiem pierādīts, ka tie ir potenciāli bīstami veselībai. Mājokļos, kas top pēc zaļās būvniecības principiem iespējamais kaitējums tiek samazināts līdz minimumam, priekšroku dodot dabīgiem materiāliem, krāsām un interjera risinājumiem. Šāda vide ir draudzīgāka ikviena veselībai, turklāt ļauj samazināt alerģijas slimību risku. Visbeidzot, veselīgāka dzīves vide ir kas vairāk par fizisku telpu, kurā justies labi – tas ir stabils pamats veselīgākam un harmoniskākam dzīves stilam.

Vieglāka ēku uzturēšana, ilgāka to kalpošana
Pateicoties augstiem būvniecības kvalitātes standartiem, pārdomātiem risinājumiem un tehnoloģijām, iespējams radīt mājokļus, kas ir soli priekšā citiem ilgmūžības ziņā. Turklāt tie neprasa lielus pūliņus un ieguldījumus uzturēšanai labā stāvoklī visu lietošanas laiku. Tas nozīmē mazāk rūpju ikdienā par mājokļa apsaimniekošanas jautājumiem un lielāku drošības sajūtu, domājot par savu bērnu nākotni un mantojumu nākamajām paaudzēm.

Apziņa par savu ieguldījumu vides saudzēšanā
Izvēle par labu zaļajai būvniecībai ir izvēle par labu tīrākai videi, saudzīgākai tās izmantošanai. Laikā, kad iedzīvotāju uzmanības lokā arvien biežāk nonāk jautājumi par atmosfēras piesārņojuma draudiem un ar to saistītajām klimata izmaiņām, zaļā būvniecība piedāvā reālus risinājumus personiskajam ieguldījumam šo problēmu mazināšanā. Alternatīvi enerģijas avoti, atjaunojami resursi, augstāka energoefektivitāte un efektīvāks ūdens patēriņš, pārdomāti būvniecības un ēku apsaimniekošanas risinājumi, priekšroka vietējiem materiāliem – šie ir galvenie atslēgvārdi vidi saudzējošai būvniecībai. Turklāt mūsdienu zaļās būvniecības koncepcija nebūt nenozīmē piekāpšanos vai atgriešanos pirmskomforta laikmetā. Tā sevī apvieno gadsimtos pārbaudītas zināšanas un jaunākos tehnoloģiju sasniegumus, sniedzot iespēju radīt ērtu dzīves telpu sociāli atbildīgā veidā.

Ieguvumi videi*
- ekosistēmu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana,
- gaisa un ūdens kvalitātes paaugstināšanās,
- samazināts cieto atkritumu daudzums,
- dabas resursu saudzēšana un nenoplicināšana.

Ekonomiskie ieguvumi
- samazināti ēku ekspluatācijas izdevumi,
- paaugstināta pievienotā vērtība,
- atbalsts vietējiem ražotājiem un ekonomikai,
- paaugstināta strādājošo darba produktivitāte un apmierinātība,
- uzlaboti ēkas dzīves cikla ekonomiskie rādītāji (ekonomiskums visā lietošanas laikā).

Ieguvumi sabiedrībai
- labāka gaisa kvalitāte,
- paaugstināts komforta līmenis un veselīgi dzīves apstākļi,
- mazināta liekā slodze infrastruktūrai,
- augstāka dzīves kvalitāte.

Zaļā būvniecība - skaitļi un fakti

- Būvniecības sektora vajadzībām tiek patērēti 40% no kopējā enerģijas patēriņa pasaulē.
- Līdz pat 90% savas dzīves laika pavadām telpās. Kā liecina pētījumi, gaisa kvalitāte un tīrība iekštelpās mēdz būt 2 – 5 reizes zemāka, nekā ārējā vidē.
- Uzlabojot ēku iekšējo vidi iespējams paaugstināt tajā strādājošo darba produktivitāti līdz 16%.
- 30 – 50% ēkas logu izvietošana dienvidu pusē dod papildu telpas siltumu – līdz pat 40%.
- Siltumsūkņu patērētās elektrības un saražotā siltuma attiecības ir 1:5.
- Parastā ģimenes mājā gadā apkurei vidēji tērē 150 kWh/m2. Līdzīga lieluma pasīvā mājā, kurā komfortablu iekštelpu klimatu nodrošina ar minimālu enerģijas patēriņu – tikai 15 kWh/m2.
- Būvniecībā kubikmetrs koksnes cita materiāla vietā aiztaupa vidēji 0,8t CO2 izmešu.

"Tikai tad, kad aiz māņticības rodas vajadzība piesist pie koka, mēs atklājam, ka pasaule sastāv no alumīnija un plastmasas."
/No A.Bloha "Mērfija likumiem"/

*Pēc U.S. Green Building Council informācijas datiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.