Kas sadārdzina būvniecības procesu ziemā?
Tās ir papildus izmaksas pasūtītājam par resursiem - gan materiāliem, gan par patērēto laiku. Lai varētu betonēt ziemas apstākļos, risinājumi ir vairāki, atkarībā no konkrētajiem apstākļiem.
Foto: Kas sadārdzina būvniecības procesu ziemā?; autors: Kas sadārdzina būvniecības procesu ziemā?Aukstumā, visi procesi celtniecībā kļūst dārgāki - liela uzmanība ir jāvelta dažādiem papildus pasākumiem, kas spēj nodrošināt kvalitatīvas būvniecības procesu. Tās ir papildus izmaksas pasūtītājam par resursiem - gan materiāliem, gan par patērēto laiku. Lai varētu betonēt ziemas apstākļos, risinājumi ir vairāki, atkarībā no konkrētajiem apstākļiem. Betonu var sildīt, tam var pievienot dažādus salizturīgus ķīmiskos reaģentus. Speciāli betonēšanas darbiem būvē arī "falšās būdas", pārsedzot paredzēto platību ar plēvi un norobežoto telpu apsildot ar silta gaisa plūsmu.
Faktiski, visas betona konstrukcijas tapšanas laikā ziemā ir jāsilda. Sildīšana ar gaisu ir vislabākais un visdrošākais paņēmiens, lai iegūtu kvalitatīvu betona konstrukciju pie zemas gaisa temperatūras, iespējams sildīt arī veidņus vai arī armatūras režģus ar elektrību. Izmantojamie paņēmieni ir dažādi, bet speciālisti tomēr uzsver, ka ziemas apstākļos betonēšana ir apgrūtināta un jāveic ļoti rūpīgi, jo 100% izsildīt visu betona apjomu nav iespējams. Rezultātā neizsildītajās vietās nenotiek vajadzīgais kristalizācijas process un pavasarī "vājajās" vietās parādās plaisas.
Visai apgrūtināti bargās ziemās ir zemes darbi. Ja zeme ir sasalusi vairāk kā metra dziļumā, to nepieciešams atkausēt vai nu ar karstu smilšu palīdzību vai arī tranšeju izveidei izmantot speciālus zāģus. Latvijā ir bijuši arī tādi precendenti, kad objekta būvbedres rakšanas laikā gaisa temperatūra bija -33ºC. Grunts zāģēšanai tika iznomāta speciāla tehnika un arī pārējie darbi neapstājās ne uz mirkli. Viss ir iespējams, ja darbus veic profesionāļi, bet klients ir gatavs apmaksāt darbus pēc paaugstinātas likmes.
Ziemā ir apgrūtinoši, pat neiespējami veikt visus "slapjos" darbus – krāsošanu, apmešanu, u.c. Zināma alternatīva ir "sauso" tehnoloģiju izmantošana – "sausās" grīdu konstrukcijas, saliekamās sienu konstrukcijas, u.c. Kā apgalvo būvmateriālu tirgotāji, ar šiem materiāliem iespējams strādāt arī pie -30ºC, ja vien ir strādnieki, kuri ir ar mieru veikt darbus šādā aukstumā.
Arī jumta klājuma materiāli būvmateriālu tirgū pieejami tādi, kuri pieļauj to uzstādīšanu ziemas laikā, jo lielākā problēma, kas ir bīstama jumta seguma veidošanas procesā, ir nokrišņi. Sniegs un lietus. Sals netraucē jumta montāžai. Vienīgi, ja ir ļoti auksts, atsevišķi jumta montāžas materiāli var palikt trausli. Bet tas jāskata katrā gadījumā individuāli.
Pieredzes bagāti būvnieki, plānojot darbus ziemas apstākļos, pāris dienas pirms to veikšanas sazinās ar hidrometeoroloģisko staciju, lai noskaidrotu precīzas laika ziņas un tad atkarībā no iegūtās informācijas sastādītu darbu veikšanas plānu.
Ja ēka tiek uzcelta, korekti ievērojot tās ziemas būvniecības izvirzītas prasības, ēku ekspluatācijas laikam ir tādas pat garantijas kā vasarā tapušām ēkām.