Kļuvis redzams ūdensapgādei un apkurei lietojamo cirkulācijas sūkņu enerģijas patēriņš
Uzņēmums GRUNDFOS ir nācis klajā ar inicatīvu ieviest jaunu Eiropas enerģijas marķējuma sistēmu cirkulācijas sūkņiem. Domājams, ka tā ļaus nodrošināt enerģijas ekonomiju miljardiem eiro apmērā.
Foto: Kļuvis redzams ūdensapgādei un apkurei lietojamo cirkulācijas sūkņu enerģijas patēriņš; autors: Kļuvis redzams ūdensapgādei un apkurei lietojamo cirkulācijas sūkņu enerģijas patēriņšUzņēmums GRUNDFOS ir nācis klajā ar inicatīvu ieviest jaunu Eiropas enerģijas marķējuma sistēmu cirkulācijas sūkņiem. Domājams, ka tā ļaus nodrošināt enerģijas ekonomiju miljardiem eiro apmērā.
Lielākā daļa patērētāju ir kļuvuši labāk informēti par izstrādājumu enerģijas patēriņu, pērkot sadzīves elektropreces un elektrospuldzes. Līdztekus visam citam ES enerģijas marķējuma noteikumi lielā mērā ir ietekmējuši pircēju izvēli. Tomēr tikai neliels skaits mājas īpašnieku apzinās, ka cirkulācijas sūknis, kas sūknē karsto ūdeni radiatoriem, varbūt izmanto daudz vairāk enerģijas nekā ledusskapis.
Taču tagad ūdensapgādei un apkurei lietojamo cirkulācijas sūkņu enerģijas patēriņš ir kļuvis redzams. Nākotnē jaunais enerģijas marķējums var tikt izmantots par kritēriju, kad Eiropas māju īpašnieki pieņems lēmumu par to, kuru cirkulācijas sūkni iegādāties.
Visā Eiropā ir uzstādīti 120 miljoni šādu sūkņu. Tie patērē tikpat daudz enerģijas, cik visu Eiropas mājsaimniecību mazgāšanas mašīnas kopā.
Ar šo jauno enerģijas marķējuma uzlīmi uzmanība tiks pievērsta tādiem sūkņiem, kas strādā tikai tad, kad tas ir nepieciešams, un tikai ar vajadzīgo spiedienu. Patlaban tikai dažiem sūkņiem ir piešķirts optimālās A kategorijas enerģijas marķējums. Parastais cirkulācijas sūknis, kas ir uzstādīts miljoniem eiropiešu māju, nonāks E vai D kategorijā, jo šis sūkņa tips strādā vienādā ātrumā dienā un naktī, ziemā un vasarā – turklāt neatkarīgi no patērējamā siltuma daudzuma.
Katra mājsaimniecība var ietaupīt daudz naudas
A kategorijas sūknis lieto līdz 75 procentus mazāk enerģijas nekā tradicionālie sūkņi, līdz ar to enerģijas ekonomija drīz vien kļūst lielāka par energoefektīvāka risinājuma uzstādīšanas papildu izmaksām. Un ar 12-15 gadus ilgo ekspluatācijas laiku tas ir ļoti labs līdzekļu ieguldījums. Vietējais kvalificēts apkures sistēmas ierīkotājs varēs aprēķināt konkrēto ekonomiju katrā atsevišķajā gadījumā.
Eiropas līmenī runa ir par enerģijas ekonomiju miljardu eiro vērtībā, un tāpēc daudzas valstis ir īstenojušas iniciatīvas, lai pievērstu uzmanību energoefektīvu sūkņu izvēlei.
Marķējuma sistēma aptver visu ES. Tas nav bijis vienkāršs uzdevums, jo dažādās Eiropas valstīs stipri atšķiras apkures vajadzības un tradīcijas. Pagāja 4 gadi, kamēr tika sagatavotas aprēķināšanas metodes, lai noteiktu, pie kuras kategorijas pieskaitāms konkrētais sūknis.
Sūkņu rūpniecība apņēmās izstrādāt enerģijas marķējuma sistēmu. Tā atbilst principiem, kurus lieto citās ES enerģijas marķējuma sistēmās ar kategorijām no A līdz G, ko norāda ar krāsainām bultām.
Līdz šim 4 Eiropas sūkņu ražotāji ir centušies paši nodrošināt visiem saviem ražotajiem cirkulācijas sūkņiem enerģijas marķējuma uzlīmes, taču paredzams, ka marķējuma sistēma tik lielā mērā ietekmēs pircēju izvēli, ka arī citi ražotāji vēlēsies pievienoties nolīgumam.
Līdz ar GRUNDFOS jaunajiem standartiem ir pievienojušies Dānijas sūkņu ražotājs SMEDEGAARD, Vācijas uzņēmums WILO un Lielbritānijas uzņēmums «Circulating Pumps». Kopumā šie 4 uzņēmumi aptver apm. 80% apkurei lietojamo cirkulācijas sūkņu tirgus Eiropā.