Ko pasaulei sola un kādu mērķus izvirza pasaules "gāzes karalis" - AAS "Gazprom"
Pasaules energoresursu apgādes nepieciešamību apmierināšana 21.gs. Aleksandrs Medvedjevs, AAS "Gazprom" Referāts nolasīts Pasaules enerģētikas padomes (PEP) 20.kongresā Romā, 2007. gada 11. novembrī
Es vēlētos sniegt īsu ieskatu AAS "Gazprom" plānos, kas aptver gan Eiropas, gan arī Āzijas valstu energoresursu apgādes nepieciešamību apmierināšanu 21.gs.
Runājot par dabasgāzes resursiem, ar kuriem Krievijas Federācija ir bagāta, jāatzīst, ka mūsu valstī atrodas apmēram trešā daļa no pasaules dabasgāzes resursu kopapjoma; šobrīd Krievijā tiek iegūta arī viena ceturtā daļa no visas pasaulē patērētās dabasgāzes.
AAS "Gazprom"ir lielākā kompānijas Krievijas dabasgāzes ieguves, transporta un realizācijas sektorā: tai pieder 60% valsts dabasgāzes apstiprināto rezervju, 85% gāzes ieguves sektora un 98% gāzes transporta tīkla.
Saskaņā ar Krievijas Federācijas likumdošanu, AAS "Gazprom" pieder ekskluzīvas dabasgāzes eksporta tiesības – līdz ar to, uzņēmums atbild par 25% no pasaules dabasgāzes eksporta tirgus (ieskaitot piegādes NVS reģiona valstīm).
Eiropa ir AAS "Gazprom" lielākais eksporta tirgus, kurā nonāk trīs ceturtdaļas uzņēmuma eksportēto dabasgāzes resursu. Faktiski, AAS "Gazprom" jau ļoti ilgu laiku ir bijis Krievijas gāzes piegādātājs šis reģionam – sadarbības pieredze ir četrdesmit gadus ilga.
Būtu godīgi atzīt, ka visā šajā ilgajā laika periodā nav bijušas nopietnas gāzes piegādes problēmas vai ilgstoši piegāžu pārtraukumi: ne sarežģītajā "Aukstā kara’ periodā, ne grūtajā Krievijas ekonomisko transformāciju laikā, kad valsts no plānveida ekonomikas pārgāja uz tirgus ekonomikas modeli.
Tajā pat laikā, gan AAS "Gazprom" tirgus daļa pasaules dabasgāzes eksporta tirgū, gan uz Eiropu eksportētie dabasgāzes apjomi, ir būtiski auguši.
2015. gadā Krievijas dabasgāzes piegādes Eiropai atbildīs kā minimums 180 miljardiem kubikmetru/gadā. AS AAS "Gazprom" tirgus daļa Eiropas dabasgāzes patēriņa sektorā sasniegs 33%.
Gāzes industrijā šī ir ierasta situācija, jo vairumā gadījumu tiek slēgti ilglaicīgi eksporta līgumi – to darbības laiks var sasniegt pat 30 gadus. Šie līgumi, pamatā, tiek slēgti, izejot no starpvaldību līgumu nosacījumiem.
Šādi ilgtermiņa līgumi ir un paliek labākais veids, kā garantēt stabilas un drošas gāzes piegādes vienā, un tikpat drošus finansu plūsmu otrā virzienā.
Garantējot uzņēmumam stabilu un paredzamu peļņu ilgākā laika periodā, šādu līgumu esamība paver iespējas veikt lielas ilgtermiņa investīcijas gāzes izstrādes un transporta infrastruktūras sektoros.
Šie līgumi ilgā laika periodā atbilst gan pircēju, gan pārdevēju interesēm – un šāda sadarbība raksturo Eiropas drošās un stabilās gāzes piegādes vairāku gadu desmitu garumā.
2006. gadā AAS "Gazprom"ieguva 161, 5 miljardus kubikmetrus gāzes – par 3,55 vairāk, kā 2005. gadā. Mūsu lielākie ārvalstu gāzes noieta tirgi ir Vācija, Itālija, Turcija un Francija.
2006. gadā arī piegādes NVS un Baltijas reģiona valstīm augušas par vienu trešdaļu, sasniedzot 101 miljonu kubikmetru gāzes.
Lai arī AAS "Gazprom" pastāvīgi piegādā gāzi vairāk kā 30 Eiropas valstīm, tā meklē arī jaunus eksporta virzienus – jaunus gāzes noieta tirgus. Strauji aug arī uzņēmuma slēgto īstermiņa gāzes piegādes līgumu skaits.
Mūsu partnerība ar Eiropas valstīm kļūst arvien spēcīgāka. Sadarbība ar Itāliju šobrīd tam ir labākais piemērs. AAS "Gazprom" kopā ar "Sonatrach" ir divi galvenie dabasgāzes piegādātāji Itālijai, kuras tirgū ir ap 18 miljoniem gāzes patērētāju.
Aizvadītajā gadā tika parakstīta vienošanās, kas paildzina mūsu gāzes piegādes līgumu Itālijai līdz 2035. gadam. Kompānijai izveidojusies laba divpusēja stratēģiskā sadarbība ar tādām valstīm kā Vācija, Francija un Austrija – uz šādu sadarbības modeli ceram arī attiecībās ar Itālijas valsti un privātā sektora kompānijām.
Esam izvērtējuši arī vairāku liela mēroga sadarbības projektu īstenošanu, kā stratēģiskos partnerus piesaistot tādas kompānijas kā "Enel", "Edison" uc.
Vēl vairāk, līdzīgi kā citās valstīs, kur darbojas AAS "Gazprom", arī Itālijā kompānija vēlas kļūt tuvāka gāzes gala patērētājam.
Ilgtermiņa līgumu saistību izpildes aspektā, pienācīgi uzturēta dabasgāzes apgādes infrastruktūra ir izšķiroši svarīga. Ārkārtīgi svarīga ir arī gāzes apgādes struktūras diversifikācija – arī šajā jomā AAS "Gazprom" aktīvi darbojas.
Jamalas-Eiropas gāzes vads, kura būvniecība aizsākās 1994. gadā, nu darbojas ar pilnu jaudu – 2005. gadā pa to Eiropai tika piegādāti 26,6 miljardi kubikmetru gāzes, bet 2006. gadā – jau 30 miljardi kubikmetru gāzes.
Dabasgāzes piegādes pa "Blue Stream" gāzes vadu Melnajā jūrā, kas aizsākās 2003. gadā, norit veiksmīgi un plānveidīgi. 2006. gadā pa šo gāzesvadu tika piegādāti ap 7 miljardi kubikmetru gāzes.
Šobrīd tiek aktīvi pētīta šī gāzes vada atzara – D-Eiropas gāzes vada, būvniecības lietderība. Minētais atzars varētu stiepties cauri Turcijai, Grieķijai, Itālijai un, iespējams, sasniegt arī Izraēlu. Izstrādes stadijā ir arī vairāki Bulgārijas, Rumānijas, Ungārijas un Austrijas gāzes apgādes paplašināšanas projekti.
2005. gada decembrī tika uzsākta Z-Eiropas gāzes vada sauszemes daļas būvniecība Krievijas teritorijā. Šis gāzes vads ik gadu varēs piegādāt Eiropai 55 miljardus kubikmetru gāzes, un tas tieši savienos Krievijas un Eiropas gāzes apgādes infrastruktūras.
Pirmo riezi Krievijas gāze tiks R-Eiropai piegādāta nepastarpināti – tiks apieti politiskie un ekonomiskie riski, ar kuriem saistīta gāzes transportēšana pa trešo valstu teritoriju. Tādējādi tiks stiprināta arī Eiropas Savienības energoapgādes drošība.
Z-Eiropas gāzes vada jūras posmu būvēs kopuzņēmums, kurā kā akcionāri iekļautas trīs kompānijas – "BASF", "E.ON", kā arī pavisam nesen pievienojies partneris – holandiešu kompānija "Gasunie". AAS "Gazprom" pieder 51% no kopējās projekta akciju paketes, "BASF"un "E.ON" pa 20%, bet "Gasunie" -9%.
Mēs sveicam kompāniju "Gasunie" kā pilntiesīgu konsorcija partneri – šīs kompānijas pievienošanās projektam ir patiess pierādījums Z-Eiropas gāzes vada projekta paneiropeiskumam. Šī partnerība pierāda projekta atvērtību jauniem partneriem un dinamisko mainību mūsdienu mainīgajā pasaules enerģētikas vidē.
Labās sadarbības attiecības, kas nodibinātas ar partneriem un Krievijas gāzes patērētājiem Eiropā, ar gadiem kļūs tikai nozīmīgākas: dabasgāzes kā videi draudzīga un ekonomiski izdevīga primārā energoresursa patēriņš pasaulē pastāvīgi pieaug.
Saskaņā ar Starptautiskās Enerģijas Aģentūras datiem, ik gadu pasaulē gāzes patēriņš pieaug par vidēji 2%, ES – par 1,4%, bet Ķīnā pat par 5,1%. Tajā pat laikā arī ES atkarība no importētajiem energoresursiem tika pieaug; tās vietējie gāzes resursi strauji izsīkst.
AAS "Gazprom" ilgā laika periodā ir spējusi pierādīt sevi kā gāzes piegādes uzticības rekordistu, un arī nākotnē kompānija ir apņēmības pilna nodrošināt Eiropas pieaugošās gāzes patēriņa prasības.
Un tieši tāpēc mēs, kopā ar citiem ES vadošajiem gāzes piegādes operatoriem, esam norūpējušies par Eiropas Komisijas nesenajiem ierosinājumiem, saskaņa ar kuriem gāzes transporta tīkls ES valstu teritorijā nedrīkstēs palikt gāzes piegādes operatoru īpašumā vai kontrolē.
Tie ir tā dēvētie "īpašuma sadalīšana" (oriģinālā - "ownership unbundling"). Attiecībā uz šo jautājumu, esam uzsākuši dialogu ar EK, lai panāktu zināmu skaidrību.
Šobrīd AAS "Gazprom" īpaši rūpīgi analizē visas EK enerģētikas iniciatīvas, un šajā gadījumā es nevēlos pieskarties jautājumam par to īpašumu piederības maiņu, kas būtu jāveic, lai panāktu atbilstību EK nosacījumiem.
Es nediskutēšu par to, kā šādi EK uzstādījumi korelē ar privātīpašuma neaizskaramību un aizsardzību, kā arī tirgus ekonomikas principiem.
AAS "Gazprom" paveras arī pievilcīgas līgumu slēgšanas un sadarbības iespējas ārpus Eiropas, jo gāzes patēriņa apjoms strauji aug ne tikai ES, bet arī citviet pasaulē.
AAS "Gazprom"attīstītie sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) eksporta projekti atver pieeju Atlantijas baseinam – un īpaši Z-Amerikas gāzes tirgum, kas ir viens no lielākajiem pasaulē.
Saskaņā ar ASV Enerģētikas departamenta prognozēm, gāzes patēriņš ASV no 634 miljardiem kubikmetru/gadā 2006. gadā pieaugs līdz 733 miljardiem kubikmetru/gadā 2015. gadā – un mēs esam apņēmības pilni apmierināt vismaz daļu Z-Amerikas augošā gāzes patēriņa pieprasījuma.
Vēl jāmin, ka 2005.-2006. gadā AAS "Gazprom", caur savu filiāli "Gazprom Marketing and Trading" piegādāja ASV trīs LNG kravas. Mūsu pieredze LNG piegāžu jomā ļaus arī nākotnē attīstīt šo tirgus sektoru, nodibinot ilglaicīgas un noturīgas sadarbības saites ar sektora vadošajiem uzņēmumiem pasaulē.
Vidēji ilgos termiņos mēs ceram pakāpeniski palielināt LNG eksporta īpatsvaru, bet ilgākā laika periodā – eksportēt LNG paši savu ilgtermiņa sadarbības līgumu ietvaros.
AAS "Gazprom" ir piegādājusi atsevišķas LNG kravas arī Lielbritānijai, Japānai un Korejai – abu pēdējo valstu gadījumā, 2006. gadā dod signālu par kompānijas ienākšanu Āzijas-Klusā okeāna reģiona LNG tirgū.
Piegādes virzienu stratēģiskā diversifikācija šajā reģionā ir daudzsološa – ne tikai tādēļ, ka šis tirgus attīstās strauji un dinamiski, bet arī tādēļ, ka reģions atrodas salīdzinoši tuvu Krievijas lielākajām gāzes atradnēm.
Pārredzamā nākotnē AAS "Gazprom"plāno ienākt arī Ķīnas tirgū – taču, ne tikai ienākt tirgū caur piegādēm tādām valstīm kā Ķīna, Koreja un Japāna, bet arī caur savas gāzes piegādes infrastruktūras veidošanu un attīstīšanu.
2006. gada martā AAS "Gazprom" un Ķīnas nacionālā naftas kompānija parakstīja līgumu, saskaņā ar kuru, sākot no 2020. gada, tiks uzsāktas Krievijas gāzes piegādes Ķīnas Tautas Republikai. Sākotnējais piegāžu apjoms – 68 miljardi kubikmetru/gadā.
Nobeigumā vēlos uzsvērt, ka pasaules gāzes tirgus attīstības perspektīvas ir labas, un ka Krievijas gāze būs augošās pasaules gāzes industrijas centrā.
Runājot par dabasgāzes resursiem, ar kuriem Krievijas Federācija ir bagāta, jāatzīst, ka mūsu valstī atrodas apmēram trešā daļa no pasaules dabasgāzes resursu kopapjoma; šobrīd Krievijā tiek iegūta arī viena ceturtā daļa no visas pasaulē patērētās dabasgāzes.
AAS "Gazprom"ir lielākā kompānijas Krievijas dabasgāzes ieguves, transporta un realizācijas sektorā: tai pieder 60% valsts dabasgāzes apstiprināto rezervju, 85% gāzes ieguves sektora un 98% gāzes transporta tīkla.
Saskaņā ar Krievijas Federācijas likumdošanu, AAS "Gazprom" pieder ekskluzīvas dabasgāzes eksporta tiesības – līdz ar to, uzņēmums atbild par 25% no pasaules dabasgāzes eksporta tirgus (ieskaitot piegādes NVS reģiona valstīm).
Eiropa ir AAS "Gazprom" lielākais eksporta tirgus, kurā nonāk trīs ceturtdaļas uzņēmuma eksportēto dabasgāzes resursu. Faktiski, AAS "Gazprom" jau ļoti ilgu laiku ir bijis Krievijas gāzes piegādātājs šis reģionam – sadarbības pieredze ir četrdesmit gadus ilga.
Būtu godīgi atzīt, ka visā šajā ilgajā laika periodā nav bijušas nopietnas gāzes piegādes problēmas vai ilgstoši piegāžu pārtraukumi: ne sarežģītajā "Aukstā kara’ periodā, ne grūtajā Krievijas ekonomisko transformāciju laikā, kad valsts no plānveida ekonomikas pārgāja uz tirgus ekonomikas modeli.
Tajā pat laikā, gan AAS "Gazprom" tirgus daļa pasaules dabasgāzes eksporta tirgū, gan uz Eiropu eksportētie dabasgāzes apjomi, ir būtiski auguši.
2015. gadā Krievijas dabasgāzes piegādes Eiropai atbildīs kā minimums 180 miljardiem kubikmetru/gadā. AS AAS "Gazprom" tirgus daļa Eiropas dabasgāzes patēriņa sektorā sasniegs 33%.
Gāzes industrijā šī ir ierasta situācija, jo vairumā gadījumu tiek slēgti ilglaicīgi eksporta līgumi – to darbības laiks var sasniegt pat 30 gadus. Šie līgumi, pamatā, tiek slēgti, izejot no starpvaldību līgumu nosacījumiem.
Šādi ilgtermiņa līgumi ir un paliek labākais veids, kā garantēt stabilas un drošas gāzes piegādes vienā, un tikpat drošus finansu plūsmu otrā virzienā.
Garantējot uzņēmumam stabilu un paredzamu peļņu ilgākā laika periodā, šādu līgumu esamība paver iespējas veikt lielas ilgtermiņa investīcijas gāzes izstrādes un transporta infrastruktūras sektoros.
Šie līgumi ilgā laika periodā atbilst gan pircēju, gan pārdevēju interesēm – un šāda sadarbība raksturo Eiropas drošās un stabilās gāzes piegādes vairāku gadu desmitu garumā.
2006. gadā AAS "Gazprom"ieguva 161, 5 miljardus kubikmetrus gāzes – par 3,55 vairāk, kā 2005. gadā. Mūsu lielākie ārvalstu gāzes noieta tirgi ir Vācija, Itālija, Turcija un Francija.
2006. gadā arī piegādes NVS un Baltijas reģiona valstīm augušas par vienu trešdaļu, sasniedzot 101 miljonu kubikmetru gāzes.
Lai arī AAS "Gazprom" pastāvīgi piegādā gāzi vairāk kā 30 Eiropas valstīm, tā meklē arī jaunus eksporta virzienus – jaunus gāzes noieta tirgus. Strauji aug arī uzņēmuma slēgto īstermiņa gāzes piegādes līgumu skaits.
Mūsu partnerība ar Eiropas valstīm kļūst arvien spēcīgāka. Sadarbība ar Itāliju šobrīd tam ir labākais piemērs. AAS "Gazprom" kopā ar "Sonatrach" ir divi galvenie dabasgāzes piegādātāji Itālijai, kuras tirgū ir ap 18 miljoniem gāzes patērētāju.
Aizvadītajā gadā tika parakstīta vienošanās, kas paildzina mūsu gāzes piegādes līgumu Itālijai līdz 2035. gadam. Kompānijai izveidojusies laba divpusēja stratēģiskā sadarbība ar tādām valstīm kā Vācija, Francija un Austrija – uz šādu sadarbības modeli ceram arī attiecībās ar Itālijas valsti un privātā sektora kompānijām.
Esam izvērtējuši arī vairāku liela mēroga sadarbības projektu īstenošanu, kā stratēģiskos partnerus piesaistot tādas kompānijas kā "Enel", "Edison" uc.
Vēl vairāk, līdzīgi kā citās valstīs, kur darbojas AAS "Gazprom", arī Itālijā kompānija vēlas kļūt tuvāka gāzes gala patērētājam.
Ilgtermiņa līgumu saistību izpildes aspektā, pienācīgi uzturēta dabasgāzes apgādes infrastruktūra ir izšķiroši svarīga. Ārkārtīgi svarīga ir arī gāzes apgādes struktūras diversifikācija – arī šajā jomā AAS "Gazprom" aktīvi darbojas.
Jamalas-Eiropas gāzes vads, kura būvniecība aizsākās 1994. gadā, nu darbojas ar pilnu jaudu – 2005. gadā pa to Eiropai tika piegādāti 26,6 miljardi kubikmetru gāzes, bet 2006. gadā – jau 30 miljardi kubikmetru gāzes.
Dabasgāzes piegādes pa "Blue Stream" gāzes vadu Melnajā jūrā, kas aizsākās 2003. gadā, norit veiksmīgi un plānveidīgi. 2006. gadā pa šo gāzesvadu tika piegādāti ap 7 miljardi kubikmetru gāzes.
Šobrīd tiek aktīvi pētīta šī gāzes vada atzara – D-Eiropas gāzes vada, būvniecības lietderība. Minētais atzars varētu stiepties cauri Turcijai, Grieķijai, Itālijai un, iespējams, sasniegt arī Izraēlu. Izstrādes stadijā ir arī vairāki Bulgārijas, Rumānijas, Ungārijas un Austrijas gāzes apgādes paplašināšanas projekti.
2005. gada decembrī tika uzsākta Z-Eiropas gāzes vada sauszemes daļas būvniecība Krievijas teritorijā. Šis gāzes vads ik gadu varēs piegādāt Eiropai 55 miljardus kubikmetru gāzes, un tas tieši savienos Krievijas un Eiropas gāzes apgādes infrastruktūras.
Pirmo riezi Krievijas gāze tiks R-Eiropai piegādāta nepastarpināti – tiks apieti politiskie un ekonomiskie riski, ar kuriem saistīta gāzes transportēšana pa trešo valstu teritoriju. Tādējādi tiks stiprināta arī Eiropas Savienības energoapgādes drošība.
Z-Eiropas gāzes vada jūras posmu būvēs kopuzņēmums, kurā kā akcionāri iekļautas trīs kompānijas – "BASF", "E.ON", kā arī pavisam nesen pievienojies partneris – holandiešu kompānija "Gasunie". AAS "Gazprom" pieder 51% no kopējās projekta akciju paketes, "BASF"un "E.ON" pa 20%, bet "Gasunie" -9%.
Mēs sveicam kompāniju "Gasunie" kā pilntiesīgu konsorcija partneri – šīs kompānijas pievienošanās projektam ir patiess pierādījums Z-Eiropas gāzes vada projekta paneiropeiskumam. Šī partnerība pierāda projekta atvērtību jauniem partneriem un dinamisko mainību mūsdienu mainīgajā pasaules enerģētikas vidē.
Labās sadarbības attiecības, kas nodibinātas ar partneriem un Krievijas gāzes patērētājiem Eiropā, ar gadiem kļūs tikai nozīmīgākas: dabasgāzes kā videi draudzīga un ekonomiski izdevīga primārā energoresursa patēriņš pasaulē pastāvīgi pieaug.
Saskaņā ar Starptautiskās Enerģijas Aģentūras datiem, ik gadu pasaulē gāzes patēriņš pieaug par vidēji 2%, ES – par 1,4%, bet Ķīnā pat par 5,1%. Tajā pat laikā arī ES atkarība no importētajiem energoresursiem tika pieaug; tās vietējie gāzes resursi strauji izsīkst.
AAS "Gazprom" ilgā laika periodā ir spējusi pierādīt sevi kā gāzes piegādes uzticības rekordistu, un arī nākotnē kompānija ir apņēmības pilna nodrošināt Eiropas pieaugošās gāzes patēriņa prasības.
Un tieši tāpēc mēs, kopā ar citiem ES vadošajiem gāzes piegādes operatoriem, esam norūpējušies par Eiropas Komisijas nesenajiem ierosinājumiem, saskaņa ar kuriem gāzes transporta tīkls ES valstu teritorijā nedrīkstēs palikt gāzes piegādes operatoru īpašumā vai kontrolē.
Tie ir tā dēvētie "īpašuma sadalīšana" (oriģinālā - "ownership unbundling"). Attiecībā uz šo jautājumu, esam uzsākuši dialogu ar EK, lai panāktu zināmu skaidrību.
Šobrīd AAS "Gazprom" īpaši rūpīgi analizē visas EK enerģētikas iniciatīvas, un šajā gadījumā es nevēlos pieskarties jautājumam par to īpašumu piederības maiņu, kas būtu jāveic, lai panāktu atbilstību EK nosacījumiem.
Es nediskutēšu par to, kā šādi EK uzstādījumi korelē ar privātīpašuma neaizskaramību un aizsardzību, kā arī tirgus ekonomikas principiem.
AAS "Gazprom" paveras arī pievilcīgas līgumu slēgšanas un sadarbības iespējas ārpus Eiropas, jo gāzes patēriņa apjoms strauji aug ne tikai ES, bet arī citviet pasaulē.
AAS "Gazprom"attīstītie sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) eksporta projekti atver pieeju Atlantijas baseinam – un īpaši Z-Amerikas gāzes tirgum, kas ir viens no lielākajiem pasaulē.
Saskaņā ar ASV Enerģētikas departamenta prognozēm, gāzes patēriņš ASV no 634 miljardiem kubikmetru/gadā 2006. gadā pieaugs līdz 733 miljardiem kubikmetru/gadā 2015. gadā – un mēs esam apņēmības pilni apmierināt vismaz daļu Z-Amerikas augošā gāzes patēriņa pieprasījuma.
Vēl jāmin, ka 2005.-2006. gadā AAS "Gazprom", caur savu filiāli "Gazprom Marketing and Trading" piegādāja ASV trīs LNG kravas. Mūsu pieredze LNG piegāžu jomā ļaus arī nākotnē attīstīt šo tirgus sektoru, nodibinot ilglaicīgas un noturīgas sadarbības saites ar sektora vadošajiem uzņēmumiem pasaulē.
Vidēji ilgos termiņos mēs ceram pakāpeniski palielināt LNG eksporta īpatsvaru, bet ilgākā laika periodā – eksportēt LNG paši savu ilgtermiņa sadarbības līgumu ietvaros.
AAS "Gazprom" ir piegādājusi atsevišķas LNG kravas arī Lielbritānijai, Japānai un Korejai – abu pēdējo valstu gadījumā, 2006. gadā dod signālu par kompānijas ienākšanu Āzijas-Klusā okeāna reģiona LNG tirgū.
Piegādes virzienu stratēģiskā diversifikācija šajā reģionā ir daudzsološa – ne tikai tādēļ, ka šis tirgus attīstās strauji un dinamiski, bet arī tādēļ, ka reģions atrodas salīdzinoši tuvu Krievijas lielākajām gāzes atradnēm.
Pārredzamā nākotnē AAS "Gazprom"plāno ienākt arī Ķīnas tirgū – taču, ne tikai ienākt tirgū caur piegādēm tādām valstīm kā Ķīna, Koreja un Japāna, bet arī caur savas gāzes piegādes infrastruktūras veidošanu un attīstīšanu.
2006. gada martā AAS "Gazprom" un Ķīnas nacionālā naftas kompānija parakstīja līgumu, saskaņā ar kuru, sākot no 2020. gada, tiks uzsāktas Krievijas gāzes piegādes Ķīnas Tautas Republikai. Sākotnējais piegāžu apjoms – 68 miljardi kubikmetru/gadā.
Nobeigumā vēlos uzsvērt, ka pasaules gāzes tirgus attīstības perspektīvas ir labas, un ka Krievijas gāze būs augošās pasaules gāzes industrijas centrā.
Foto: Ko pasaulei sola un kādu mērķus izvirza pasaules "gāzes karalis" - AAS "Gazprom"; autors: Ko pasaulei sola un kādu mērķus izvirza pasaules "gāzes karalis" - AAS "Gazprom"