building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20063
Nozares ziņas33045
Ko slēpj griesti : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ko slēpj griesti

Ko slēpj griesti

Komunikācijas, kas galvenokārt tiek izvietotas pie griestiem – elektrības vadi, ventilācijas caurules, siltumapgādes iekārtas, datoru un TV kabeļi - tikpat labi var kalpot kā dekoratīvi elementi industriālā vidē, kā arī nevēlami traucēkļi telpas harmoniskai uztverei dzīvokļos un birojos.

autors: Ko slēpj griesti
Foto: Ko slēpj griesti; autors: Ko slēpj griesti
Komunikācijas, kas galvenokārt tiek izvietotas pie griestiem – elektrības vadi, ventilācijas caurules, siltumapgādes iekārtas, datoru un TV kabeļi - tikpat labi var kalpot kā dekoratīvi elementi industriālā vidē, kā arī nevēlami traucēkļi telpas harmoniskai uztverei dzīvokļos un birojos.


Tādos gadījumos cauruļu un vadu sistēmas parasti estētiski tiek slēpts aiz iekārtiem griestiem.

Iekārtie griesti ir visumā praktisks izgudrojums un ar tiem vairs nevienu nepārsteigs. Šķiet, ka tie ir tik līdzīgi viens otram. Taču tas nav tā. Ar dažādu faktūru un toņu kombināciju palīdzību tiek panākti iespaidīgi efekti. Iekārtie griesti pilda arhitektoniskas, estētiskas un tehniskas funkcijas. Tos sastapsim jebkuras funkcijas ēkā – komercceltnēs, rūpnīcu ēkas, sabiedriskajās ēkās un privātajos apartamentos, gan jaunbūvēs, gan ēkās, kas ir rekonstruētas vai renovētas. Iekārtajos griestos ērti intergrējamas ugunsdzēšanas un apgaismes sistēmas. Var teikt, ka neviena cita konstrukcija nedod tik plašas iespējas eksperimentiem ar gaismu. Galu galā tas ir pats labākais veids kā noslēpt arhitektoniskus defektus vai gluži otrādi – piesķirt reljefu apnikušiem vienmuļi gludiem griestiem.

Galvenās iekārtiem griestiem izvirzītās prasības ir sekojošas: ērta montāža un apkalpošana. Iekārtos griestu ir iespējams klasificēt, ņemot vērā funkcionālās īpašības – piemēram, ar iebūvētiem gaismas ķermeņiem un akustiskie griesti, pēc materiāla no kā tie izgatavoti, vai ņemot vērā konstruktīvos risinājumus.

Saskaņā ar konstruktīvajiem risinājumiem, iekārtos griestus iedala bezšuvju, moduļu un karkasa griesti. Bezšuvju griesti veido gludu, viendabīgu plakni, kas visai maz atšķiras no vienkārši nokrāsotiem griestiem. Parasti tādus uzstādot izmanto ģipškartona loksnes. Taču tas nav elastīgs risinājums, jo apgrūtina piekļūšanu nomaskētajām komunikācijām. Bez tam, ja inženiertehniskais un arhitekta projekts nav savā starpā perfekti koordinēts, tad ventilācijas restes, kā likums, izpaudīsies neestētiska akcenta veidā.

Nestandarta risinājums ir atvērtie griesti, patiesībā karkasu sistēma, pie kuras jebkurā vietā iespējams stiprināt elektrokomunikācijas. Moduļu iekārtie griesti – pats izplatītākais veids. Tie sastāv no iekārta karkasa, kas tiek papildināts ar moduļa elementiem. Elementi ir visdažādākie – plātnes, kasetes, paneļi - izgatavoti no visai plaša materiālu spektra. Diferencētais inženiertehniskais aprīkojums tiek risināts viena moduļa elementa ietvaros. Visi sistēmas elementi ir maināmi, kas to padara elastīgu. Lai izgatavotu moduļsistēmas iekārtos griestus, tiek izmantoti tādi materiāli kā ģipsis, minerālšķiedra, stiklšķiedra vai metāls.

Ģipsis ir tradicionāls materiāls jau daudzu gadu garumā un no citiem materiāliem atšķiras ar izteikto balto toni un atbilstību higiēnistu izvirzītajām prasībām.
Minerālšķiedra ir dabisks materiāls un kā galvenās šī materiāla priekšrocības uzsveramas ugunsdrošība, kā arī labās akustiskās īpašības. Stiklšķiedras iekārtie griesti pēc savām īpašībām ir gandrīz analogi no minerālšķiedras izgatavotajiem. Materiāla specifiskā īpatnība ir iespēja veidot no tā liektus elementus, kas savukārt atļauj viedot griestus ar reljefiem.

Metāla iekārtie griesti tiek izgatvoti no cinkota tērauda vai alumīnija ar visdažādāko perforējumu. Tos var papildināt ar minerālšķiedras vai stiklšķiedras materiālu, lai uzlabotu akustiskās īpašības. Metāla paneļi ir ne tikai pievilcīgi, higiēniski, bet arī ilgmūžīgi.

Katrā ziņā, lai izvēlētos kādu konkrētu veidu no tirgū sastopamā piedāvājuma, jāpievērš uzmanība vairākiem nozīmīgiem parametriem – gaismas atstarošanas koeficientam – jo tas zemāks, jo vairāk būs nepieciešams mākslīgais apgaismojums, mitrumnoturības koeficientam – jo cipars tuvāks 100%, jo lielākas moduļu spējas nedeformēties, ja telpā ir paaugstināts mitrums. Tas nozīmē, ka griestu moduļi neatslāņosies, neizlieksies, bet metāls nekorodēs. Šis koeficients īpaši nozīmīgs, ja tiek meklēti griesti virtuvēm, vannas istabām, baseinu telpām. Skaņas izolācijas koeficients raksturo spēju slāpēt skaņu. Jo tas augstāks, jo labāk materiāls sargās telpu no ārpasaules trokšņiem. Tikpat svarīgi ir siltumizolācjas un ugunsdrošības koeficienti.

Jaunums Latvijā, bet Eiropā jau pasen zināmi ir griesti, kuri vasaras laikā dzesē telpas. Telpu dzesēšana notiek pateicoties griestos instalētajām caurulēm, kurās cirkulē auksts ūdens. Risinājumam izmanto metāla vai minerālšķiedras paneļus. Efekts ir līdzvērtīgs kondicionēšanas/ventilācijas radītajam rezultātam, bet patērē krietni mazāk energoresursus. Ar šo metodi ir panākams augstāks komforta līmenis - neveidojas caurvējš un telpas dzesēšana notiek vienmērīgi visā tās kubatūrā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.