Koka grīdu īpašības
Koka grīdas praksē pārbaudītas jau gadu simtos, taču laika ritumā savu popularitāti nav zaudējušas, tikai nedaudz mainījušās koka grīdu ieklāšanas un apstrādes tehnoloģijas.
Foto: Koka grīdu īpašības; autors: Koka grīdu īpašībasKoka grīdas praksē pārbaudītas jau gadu simtos, taču laika ritumā savu popularitāti nav zaudējušas, tikai nedaudz mainījušās koka grīdu ieklāšanas un apstrādes tehnoloģijas. Masīvkoka dēļu grīdām lieliski var izmantot mūsu pašu Latvijas koksnes — ozolu, bērzu, osi, melnalksni, kā arī skujukokus. Cietākais un stiprākais ir ozols, bet mīkstākā koksne ir eglēm un priedēm.
+ Koka būtiskākā priekšrocība ir dabīgums un īpašā noskaņa, kādu koks rada telpā- māju un siltuma sajūta rodama šķietamajā vienkāršībā- grīdas dēļos. Arvien vairāk cilvēku izvēlas ekoloģiskus, tīrus grīdas segumus, kuri nekaitētu veselībai. Tos var viegli pārstrādāt, nepiesārņojot dabu.
+ Pareizi apstrādātu koka grīdu – gan lakotu, gan eļļotu – ir viegli kopt, un tā ilgi saglabā sākotnējo izskatu.
+ Koka grīdas nenoveco- pēc noteikta kalpošanas laika grīdu var noslīpēt, atjaunot virsmas segumu un grīda atkal būs kā jauna.
+ Ja ekspluatācijas laikā kādam no grīdas dēļiem radušiem bojājumi, var nomainīt cietušo dēli.
+ Koka grīdas iederas praktiski jebkuras nozīmes telpā.
+ Koka grīdu kopšana ikdienā nav sarežģīta. Pamata līdzekļi - mitra lupata un savlaicīga tīrīšana.
- Grīdas dēļu uzglabāšanā un transportēšanā pirms ieklāšanas jāievēro noteiktas prasības, lai dēļi, kā jau dabīgs materiāls, nemainītu savu formu un nezaudētu īpašības.
- Dēļu grīda prasīs regulāras rūpes ekspluatācijas laikā- būs jāatjauno lakas/eļļas kārta.
- Koks kā dabīgs materiāls jūtīgi reaģē uz krasām mitruma un temperatūras svārstībām, tāpēc nav piemērots telpās, kas ziemā netiek apkurinātas, piemēram, vasarnīcās.
- Grīdas segumam izmantojot mazāk cietās koksnes sugas, jārēķinās ar to, ka grīda būs biežāk jāatjauno, kā arī jāsargā no dažādiem izspiedumiem un švīkājumiem.