Koka karkasa – fibrolīta ēkas
Koka karkasa ēkās fibrolītu izmanto ārsienu apšūšanai un aizpildīšanai, kā arī iekšsienu, pārsegumu un jumtu konstrukcijās
Foto: Koka karkasa – fibrolīta ēkas; autors: Koka karkasa – fibrolīta ēkasKoka karkasa ēkās fibrolītu izmanto ārsienu apšūšanai un aizpildīšanai, kā arī iekšsienu, pārsegumu un jumtu konstrukcijās.
Fasādes apdarei izmanto apmetuma, vai dēlīšu apdari. Kā apmetumu izmanto gan minerālapmetumu (cementa – kaļķu, smilšu java), gan dažādas līmjavas apmetuma sistēmas.
Iekštelpu apdarei lieto apmetumu, vai ģipškartona lokšņu apšuvumu, kuras pie fibrolīta plātnēm piestiprina ar ģipša līmjavu.
Fibrolīta materiāla priekšrocības koka karkasa ēkās
Norobežojošām konstrukcijām pietiekoša mehāniskā izturība,
konstrukcija ilgi saglabā siltumu ziemā (vēsumu vasarā),
konstrukcija "elpo",
nav nepieciešami dārgi būvniecības mehānismi,
optimāla materiāla masa un struktūra nodrošina labu skaņas izolāciju,
telpās ir koka ēkām raksturīgs mikroklimats,
palielina ēkas ugunsdrošību,
vienkārša montāža un apstrāde – plātni var viegli pārnēsāt, zāģēt, urbt un naglot,
nebojā grauzēji un termīti, netrup.
Fibrolīts "elpo"
Fibrolīta tvaika caurlaidība ir no 3 līdz 5 tāpēc caur to mitrums brīvi izplūst ārā. Salīdzinot ar citiem materiāliem (minerālvatei 1, putupolistirolam 30-70, OSB 220), tas ir "labi elpojošs" materiāls. Nepastāv nekāds risks veidoties pelējumam vai sēnītei.
Foto: Koka karkasa – fibrolīta ēkas; autors: Koka karkasa – fibrolīta ēkasKāpēc fibrolīts labi saglabā siltumu?
Ja materiālam ir liela siltumvadītspēja, tas visā biezumā sasilst ātri. Turpretī, ja materiālam ir liela siltumietilpība, tad siltuma plūsmas pārvietošanās ātrums būs daudz mazāks un līdz ar to siltumu dotās sienas saglabā ilgi un telpām atdot lēnām. Pielietojot fibrolīta materiālus koka karkasa konstrukcijās vasaras periodā siltuma izdalīšanās telpā caur konstrukciju tiks pārnesta uz nakts stundām (temperatūras gaitas nobīde 8-12 stundas), kad ārpuses temperatūra ir viszemākā, bet dienas vidū, kad ārpusē temperatūra ir visaugstākā, iekšsienas temperatūra būs viszemākā. Tas radīs telpās, kurām ārsienu konstrukcijas satur fibrolītu, patīkamu, mājīgu telpas klimatu.
Koka karkasa ārsienas konstrukcija ar fibrolīta materiāliem
Fibrolīta plātnes pie statņiem piestiprina ar kokskrūvēm vai naglām un paplāksnēm, trīs skrūves (vai naglas) vienai plātnei pie katra statņa. Fibrolīta plātnes ar iestrādātām latām (FK tips) pie koka konstrukcijām stiprina ar kokskrūvēm caur latām. Izmantojamo skrūvju garumam jābūt vienādam ar plātnes biezumu plus 40 mm (naglām – plus 50 mm). Veidojot karkasa aizpildījumu no fibrolīta plātnēm, attālumu starp statņiem parasti izvēlas vienādu ar fibrolīta plātnes platumu t.i., 600 mm. Lai samazinātu koka statņu patēriņu, pie nelielām slodzēm uz sienu, izmantojot fibrolītu kā apšuvumu, karkasu ierīko ar soli līdz 1 metram. Savienojumu vietās ierīko "peldošo savienojumu" t.i., plātņu savienojumu vertikālajās un garenšuvēs uzklāj plānu (apm. 4 - 6 mm) līmjavas vai cementa javas kārtu. Ierīkojot ’’peldošo savienojumu’’ plātņu galiem nav jābūt piestiprinātiem pie statņa. Tādējādi iespējams pilnībā izmantot fibrolīta plātnes bez atlikumiem.
Foto: Koka karkasa – fibrolīta ēkas; autors: Koka karkasa – fibrolīta ēkasDetalizētu informāciju par fibrolīta pielietojumu koka karkasa konstrukcijās un citiem izstrādājumiem no fibrolīta materiāliem var iegūt:
SIA " JELGAVAS BŪVNIECĪBAS SISTĒMAS"
Rubeņu ceļš 2, Jelgava, LV-3002
Tālrunis: 3022526
Fakss/tālr.: 3022665
E-pasts: jbs@buildingsystems.lv
www.fibrolits.lv