building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Koka konstrukcijas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Koka konstrukcijas

Koka konstrukcijas
autors: Koka konstrukcijas
Foto: Koka konstrukcijas; autors: Koka konstrukcijas
a) guļbaļķi
Nav šaubu, ka guļbaļķu ēkas ir senākās būves mūsu un arī ļoti daudzu apkārtējā reģiona zemju teritorijās. Par mežu un tātad baļķu trūkumu nekad nav bijis jāsūdzas. Likumsakarīgs ir šī būvniecības veida uzplaukums pagājušā gadsimta beigās, jo īpaši tāpēc, ka šādas ēkas ir labi pieprasītas ārzemēs, atpūtas mājiņu, kempingu, pirtu u.c. izteiksmē. Būvēšanai populārākie un ieteicamākie ir priedes vai egles baļķi, kas tēsti vai apzāģēti. Pamatus var veidot no antiseptizētiem baļķiem. Sienas top, veidojot baļķu vainagus, ko savieno ar cietkoka tapām. Lai baļķi labāk piegulētu, tiem apakšējā plaknē visā garumā veido rievu. Sadures agrāk izolēja ar sūnām vai darvotām pakulām, mūsdienās - ar montāžas putām. Paveidi: virpoti un frēzēti guļbaļķi, kas atvieglo darbu, jo ir precīzāki un arī dizainiski kārtīgāk izskatās.
Diemžēl 15-20 cm biezai sienai (parasti tāds ir guļbaļķu diametrs) ir 2,5 reizes mazāks siltumtehniskais rādītājs par būvnormās noteikto, kas jau no nākamā gada neļaus tās apstiprināt dzīvojamās mājas statusā. Tāpēc šādas konstrukcijas ir vai nu jāsiltina ar efektīviem siltumzolācijas materiāliem (minerālvate, putu polistirols u.c.) līdz ar to zaudējot dabīgumu, vai izmantojamas tikai kā vasaras (atpūtas, pirts utt.) mājas.
+ dabīgs materiāls - veselīgs, labi "elpo" utt;
+ salīdzinoši lēts, vietējas izcelsmes;
+ var salīdzinoši ātri būvēt jebkurā gadalaikā;
+ nevajag īpašu pamatu izbūvi;
- bez siltināšanas nav izmantojama dzīvošanai visu gadu;
- maza vizuālās variēšanas amplitūda
autors: Koka konstrukcijas
Foto: Koka konstrukcijas; autors: Koka konstrukcijas
b) paneļi
Konstrukcijas, kas mūsu zemē parādījušās salīdzinoši nesen, bet pamazām kļūst aizvien pieprasītākas. Zināmā mērā koka paneļi uzskatāmi par guļbaļķu konstrukciju evolūciju, jo to galvenās sastāvdaļas ir koks, saplāksnis un minerālvate. Māju sienu paneļus parasti izgatavo rūpnieciski un objektā tikai samontē uz gataviem pamatiem. Visa vairākslāņu siltumizolācija, komunikācijas sistēma utt. jau iestrādāta sienu vai grīdas paneļos, kas veido nesošo konstrukciju. Šādu paneļkonstrukciju ražotāji piedāvā arī sagatavot visu iekšējo apdari, tādēļ burtiski dažu nedēļu laikā pēc tam kā paneļi pabeigti, jau varēs uzsākt dzīvi pilnīgi gatavā mājā. Ņemot vērā t.s. Līvānu māju ugunsbīstamību un negatīvo ekoloģijas pieredzi, kas varētu radīt neuzticību, ražotāji apgalvot, ka labi ugunsdrošības rādītāji panākti ar veselībai nekaitīgiem paņēmieniem.
+ visātrākais uz gataviem pamatiem jebkurā gadalaikā realizējams paņēmiens;
+ ražošana nodrošina vienādu, kontrolētu kvalitāti;
- nav iespējams vēlāk mainīt plānojumu;
- pagaidām samērā nabadzīgs modeļu piedāvājums.
autors: Koka konstrukcijas
Foto: Koka konstrukcijas; autors: Koka konstrukcijas
c) karkasi
Arī samērā sens būvniecības paņēmiens, kas pirms gadiem 12 aktualizējās t.s. "amerikāņu māju" kontekstā. Nākamās mājas nesošās konstrukcijas funkcijas veic koka karkass, ko sava nelielā svara dēļ var balstīt uz atvieglotiem pamatiem. Sienas aizpilda ar siltumizolācijas materiāliem (skat. iepriekš + fibrolīts) un no ārpuses un iekšpuses "apšuj". Šajā ziņā ir lielas variēšanas iespējas no plastikāta dēlīšiem un struktūrapmetumam līdz ķieģeļiem. Ar pēdējo palīdzību iespējams ievērojami uzlabot šādu ēku siltuminerces radītājus, kas vieglām konstrukcijām ir diezgan maza (ātri uzsilst un ātri atdziest). Iekšsienu plaknes veido no ģipškartona, kas ir universāls un pamatoti ārkārtīgi iecienīts materiāls.
+ var uzbūvēt ātri un uz gataviem pamatiem jebkurā gadalaikā;
+ viens no nosacīti lētākajiem paņēmieniem;
+ daļēji var izmantot vietējus materiālus;
+ var izmantot mazāk kvalificētu darbaspēku;
+ plaša vizuālās variēšanas amplitūda;
- nosacīti mazāka izturība;
- maza siltuminerce

Juris Rudens
Izmantotā papildus literatūra: "Lielā būvniecības grāmata", "Jumava", 2002; žurnāls "Praktiskā būvniecība", 2002, #7, 10, 11; žurnāls "Objekts", 2002, #4

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.